Komputer do kina domowego – jak wybrać Media PC? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Niewielki komputer Media PC/HTPC to świetne rozwiązanie do kina domowego. Jak wybrać komputer tego typu?

Standardowy odtwarzacz multimedialny ma dość ograniczoną funkcjonalność. Nic dziwnego, że wielu użytkowników sprzętów tego typu zastanawia się nad tym, czy można podłączyć komputer do kina domowego, by zyskać dostęp do jego zasobów. Oczywiście najczęściej jest to możliwe, ale wygodną alternatywą dla podłączenia standardowego komputera PC do telewizora jest zastosowanie Media PC.

Komputer Media PC – co to takiego?

Media PC, czyli komputer do kina domowego, bywa również określany mianem HTPC, to rozwiązanie będące doskonałą alternatywą dla odtwarzaczy multimedialnych lub telewizorów Smart TV. Media PC oferuje o wiele szerszą funkcjonalność niż odtwarzacz lub telewizor typu Smart TV – w zależności od wybranej konfiguracji, komputer Media PC może nawet zastąpić konsolę do gier, a także umożliwić dostęp do szerokiej bazy plików multimedialnych i do zasobów online.

  • Media PC to niewielki komputer, jaki stosuje się do rozbudowy zestawu kina domowego.
  • Funkcjonalność Media PC zależy od wybranej konfiguracji, ale zazwyczaj przewyższa możliwości multimedialnych odtwarzaczy.

Niektórzy decydują się na podłączenie zwykłego komputera do telewizora, ale jest to rozwiązanie mało wygodne, a sam komputer zajmuje sporo miejsca. Media PC jest świetną alternatywą, bo zapewnia zbliżoną funkcjonalność i wydajność, a jest kompaktowy i elegancki, a przy tym nie musi kosztować wiele.

Oczywiście, jeśli uznamy, że zakup odrębnego urządzenia do kina domowego nie ma sensu, możemy podłączać do TV zwykły komputer – najczęściej odbywa się to przy pomocy przewodu HDMI. Jak podłączyć komputer do kina domowego przez HDMI? Nie jest to trudne, najczęściej komputer łączy się kablem HDMI z telewizorem, a zestaw kina domowego podłączany jest już bezpośrednio do TV. Warto pamiętać o konieczności posiadania aktualnych sterowników do karty graficznej.

Media PC – kupić czy złożyć go samodzielnie?

Decydując się na zakup Media PC pod TV, trzeba jeszcze zastanowić się nad tym, które z rozwiązań wybrać:

  • Zakup gotowego urządzenia Media PC – to najprostsze i najszybsze rozwiązanie, które jednak nakłada na kupującego pewne ograniczenia. Gotowe urządzenia mają określoną konfigurację, która może być modyfikowana wyłącznie w niewielkim stopniu. Jeśli jednak potrzebujemy Media PC głównie do kina domowego, filmów, multimediów i zasobów online, to gotowe sprzęty doskonale sobie z tym poradzą.
  • Budowa Media PC lub rozbudowa bazowego zestawu – to opcja dla osób bardziej zorientowanych w temacie lub potrzebujących urządzenia nie tylko do multimediów, ale też do gier. Samodzielna modyfikacja sprzętów bazowych lub budowa Media PC od podstaw daje o wiele szersze pole do popisu – można nieco swobodniej dobierać podzespoły i uzyskać sprzęt o wyższej wydajności i lepszych parametrach.

Zarówno zakup gotowego komputera Media PC, jak i jego budowa wymaga dobrego zorientowania się w ofercie, a także przyjrzenia się parametrom użytkowanego telewizora i innych elementów zestawu kina domowego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lub składaniu Media PC?

Decydując się na zakup lub złożenie Media PC, trzeba jeszcze przyjrzeć się uważnie kilku kluczowym parametrom:

  • Karta dźwiękowa – skoro Media PC ma być podłączony do kina domowego, musi zagwarantować odpowiednią jakość dźwięku, a przede wszystkim obsługiwać odpowiednią liczbę kanałów. Popularnym wyborem jest Media PC z dźwiękiem 5.1. Jak podłączyć komputer do kina domowego 5.1? Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie kabli SPDIF, a jeśli Media PC posiada HDMI, to można rozważyć także wykorzystanie tego złącza.
  • Pamięć RAM – warto zwrócić uwagę na jej pojemność i ewentualną możliwość rozbudowy, a także na jej typ, gdyż w urządzeniach typu Media PC można spotkać zarówno pamięć DDR3, jak i DDR4, która będzie lepszym rozwiązaniem.
  • Obudowa – Media PC to sprzęt, który powinien być nie tylko funkcjonalny, ale również kompaktowy i estetyczny. Na szczęście większość gotowych urządzeń tego typu to poręczne, małe komputery w estetycznych obudowach, które mieszczą się na niewielkiej półce.
  • Karta graficzna – chcąc kupić Media PC 4K lub do gier, należy bacznie przyjrzeć się zastosowanej karcie graficznej, a szczególnie jej parametrom. W większości gotowych urządzeń tego rodzaju znajdziemy zintegrowaną grafikę (co nie wyklucza grania i odtwarzania materiałów 4K – to kwestia parametrów i obsługiwanej rozdzielczości), a w niektórych stosowana jest grafika dedykowana lub można samodzielnie wprowadzić taką modyfikację.
  • Procesor – to kolejny parametr, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie Media PC. CPU, czyli procesor, to kluczowy element komputera i to on decyduje o wydajności całego zestawu. Należy więc sprawdzić, jaki model zastosowano i jakie ma parametry. Istotna jest liczba rdzeni, a także zakres taktowania.
  • System operacyjny – większość komputerów Media PC działa pod kontrolą systemu Windows, Linux lub OS X, ale można kupić także gotowe urządzenia bez systemu i wówczas należy samodzielnie zadbać o odpowiednie oprogramowanie Media PC – zarówno o jego wybór, jak również instalację.
  • Złącza – komputery Media PC dysponują określoną pulą złącz i portów. Często poszukiwaną informacją jest kwestia tego, jak podłączyć komputer do kina domowego Sony albo jakim kablem podłączyć komputer do kina domowego innej marki, a tymczasem wszystko zależy od złącz, jakie znajdziemy w urządzeniu – optymalnym rozwiązaniem jest obecność złącza HDMI, a coraz więcej urządzeń dysponuje także złączem DisplayPort, Thunderbolt. Za standard należy uznać obecność portów USB (umożliwią one swobodne korzystanie z zestawów typu Media PC i klawiatura na USB) oraz złącza RJ-45. Warto zwrócić uwagę również na to, czy Media PC oferuje obsługę Wi-Fi i sieci Bluetooth. Wybrane modele mogą dysponować także czytnikiem kart pamięci, a także złączami typu D-Sub.
  • Dysk – gotowe urządzenia typu Media PC mogą dysponować nośnikami o różnorodnej pojemności, a konstrukcje tworzone od zera lub modyfikowane dają jeszcze większe pole do popisu w tym zakresie. Z uwagi na specyfikę urządzeń Media PC, najlepiej wybrać model z dyskiem SSD, który jest mniejszy, a zapewnia szybsze i bardziej bezproblemowe działanie – pojemność zależy już od indywidualnych upodobań użytkownika, ale im więcej zasobów chcemy przechowywać na urządzeniu, tym większa powinna być przestrzeń dyskowa.
  • Producent – komputery Media PC są obecne w asortymencie wielu marek, a szczególną popularnością wśród kupujących cieszą się modele firm Intel, Gigabyte, Zotac, Apple, ASRock oraz innych.
  • Cena – koszt zakupu Media PC jest uzależniony od parametrów urządzenia. Najtańsze modele mogą kosztować zaledwie kilkaset złotych, a za wysokiej klasy konfiguracje trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.
  • Możliwość rozbudowy – to bardzo ważna kwestia z punktu widzenia najbardziej wymagających użytkowników. Warto sprawdzić, czy urządzenie dysponuje miejscem na dodatkowe komponenty, jak większa pojemność RAM-u lub dodatkowy dysk.

Komputery typu Media PC cieszą się sporym zainteresowaniem, a szczególnie wśród użytkowników zainteresowanych stworzeniem domowego centrum rozrywki – taki sprzęt umożliwi odtwarzanie materiałów z nośnika, ale też z zasobów online, jak choćby z popularnych platform streamingowych. Dobrze dobrany Media PC umożliwi również granie w gry, a także wiele innych działań, o jakich można tylko pomarzyć dysponując wyłącznie telewizorem i odtwarzaczem multimedialnym.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Mouse bungee - Rysiki - Ładowarki sieciowe

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.