Komputer Fujitsu Esprimo – dane techniczne, czy warto?

| 1 Komentarz
Sprawdzamy możliwości komputerów osobistych z serii Fujitsu Esprimo, które są przygotowywane dla firm.

W ofercie znajdują się zestawy dostosowane do potrzeb przedsiębiorstw małych, średnich, a także tych większych. Ich podzespoły zostały dobrane także pod względem ewentualnego zastosowania, a także wymagań sprzętowych stawianych przez użytkowane programy.

Polecane komputery

 

Dane techniczne Fujitsu Esprimo (dostępne konfiguracje)

Fujitsu Esprimo – dostępne kombinacje

Analizując specyfikację poszczególnych zestawów komputerowych dostępnych na rynku, w oczy rzuca się przede wszystkim spore zróżnicowanie pod względem wykorzystywanych procesorów. Komputery Fujitsu Esprimo korzystają bowiem z 9 różnych modeli, dzięki czemu każda firma jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Do tego wszystkiego należy dodać możliwość doboru pamięci RAM, dysków twardych, zestawu zamontowanych złączy, a także ewentualnych dodatków w postaci wbudowanego napędu DVD lub czynnika karty pamięci. Warto podkreślić, że wszystkie zestawy dysponują preinstalowanym systemem operacyjnym – w większości przypadków jest to Windows 10, jednak znaleźć można również modele z Windowsem 7.

Jak natomiast wszystko to rozkłada się pod kątem cenowym? Najmniej rozbudowane konfiguracje zakupimy już za niewiele ponad 1400 złotych, podczas gdy te najlepsze kosztować mogą nawet ponad 5000 złotych.

Fujitsu Esprimo – wykorzystywane procesory

Skoro w tej kategorii panuje największe zróżnicowanie, warto od niej zacząć. Na który układ CPU warto się zdecydować?

  • Intel Celeron G3930 – zaczynamy od zdecydowanie najsłabszego procesora, który okaże się wystarczający tylko do obsługi podstawowych programów – pakietu biurowego, przeglądarki internetowej, odtwarzaczy multimedialnych etc. Jest to układ dwurdzeniowy i tylko dwuwątkowy, co mówi samo za siebie. Do tego wszystkiego należy dodać częstotliwość taktowania na poziomie 2.9 GHz oraz 2 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Co ważne, procesor ten wyróżnia się bardzo niską ceną (około 150 złotych) i zredukowanym poborem energii.
  • Intel Pentium G4560 – wchodzimy na półkę wyżej, jednak nadal jest to układ o dość podstawowych możliwościach. Dysponuje on dwoma fizycznymi rdzeniami, które obsługują do czterech wątków. Taktowanie wzrasta do poziomu 3.5 GHz, a pojemności pamięci podręcznej trzeciego poziomu do 3 MB. 
  • Intel Core i3-7100 – w przypadku układów z rodziny Intel Core możemy liczyć na znacznie większa wydajność, a także odpowiednią stabilność pracy. Model i3-7100 to dwurdzeniowy i czterowątkowy procesor, którego taktowanie wynosi 3.9 GHz, a pamięć podręczna trzeciego poziomu 3 MB. Co istotne, wyróżnia się niskim poborem energii (TDP – 51 W). 
  • Intel Core i3-7100T – względem podstawowej wersji układu mamy do czynienia z niewielkim spadkiem taktowania (z 3.9 na 3.4 GHz) na rzecz zdecydowanego zredukowania poboru energii. Współczynnik TDP w przypadku tego procesora wynosi zaledwie 35 W. 
  • Intel Core i5-7400 – kolejna półka w górę i kolejny wzrost wydajności. Tym razem mamy do czynienia z układem czterordzeniowym i czterowątkowym. Jego taktowanie wynosi od 3 GHz w trybie bazowym do 3.5 GHz w trybie turbo, który uruchamiany jest przy maksymalnym obciążeniu komputera. Rośnie również pamięć podręczna L3, która wynosi 6 MB. W porównaniu z poprzednimi procesorami, i5-7400 znacznie lepiej radzi sobie podczas pracy z wykorzystaniem więcej niż jednego rdzenia, dlatego okaże się przydatny na stanowiskach, na których pracuje się na kilku programach i oknach. 
  • Intel Core i5-7500 – Jest to nieco lepsza wersja poprzedniego układu, która charakteryzuje się zwiększoną częstotliwością taktowania – w trybie bazowym wynosi 3.4 GHz, natomiast po uruchomieniu trybu turbo może osiągnąć maksymalny pułap 3.8 GHz. Gwarantuje to wzrost wydajność o kolejne kilkanaście procent. 
  • Intel Core i5-7500T – podobnie jak w przypadku modeli z rodziny i3, także tu mamy do czynienia ze znacznym spadkiem poboru energii, który jednak skutkuje niewielką redukcją taktowania. Mieści się ono w przedziale od 2.7 do 3.3 GHz. 
  • Intel Core i7-6700 – przechodzimy do najlepszych procesorów wykorzystywanych w komputerach dla firm. Najpierw przedstawiamy model z poprzedniej, szóstej generacji (Skylake), który jednak nadal jest bardzo często stosowany. Posiada on cztery fizyczne rdzenie obsługujące do ośmiu wątków. Częstotliwość taktowania w trybie bazowym wynosi 3.4 GHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 4 GHz. Do tego należy dodać 8 MB pamięci trzeciego poziomu. Jest to bardzo wydajny procesor, który pozwoli na obsługę wielu zaawansowanych programów, także tych graficznych i projektowych. 
  • Intel Core i7-7700 – układ zdecydowanie najlepszy. W porównaniu ze starszym odpowiednikiem, dysponuje on wyższym taktowaniem – od 3.6 do 4.2 GHz, co gwarantuje wzrost wydajności o kilkanaście procent. Konfiguracje z tym procesorem powinny być wybierane przez firmy stawiające na maksymalizację uzyskiwanych osiągów. 
  • Intel Core i7-7700T – i na koniec wersja z ograniczonym poborem energii. Tym razem taktowanie spada do poziomu 2.9 GHz w trybie bazowym i 3.8 GHz w trybie turbo. 

Który układ wybrać? To oczywiście zależy od rodzaju realizowanych zadań, a także naszych możliwości finansowych. Dwa pierwsze procesory zainteresują firmy szukające oszczędności, natomiast modele z rodziny Intel Core i7 zapewnią najwyższą wydajność. Rozwiązaniami pośrednimi są układy Intel Core i5, a także oznaczone literą T, które znacznie ograniczają pobór energii, co również dla wielu firm możemy mieć ogromne znaczenie.

Fujitsu Esprimo – wykorzystywane karty graficzne

Jeśli zależy nam na dedykowanej jednostce GPU, która pozwoli między innymi na obsługę szczególnie wymagających programów graficznych, musimy dokupić ją na własną rękę. Zestawy Fujitsu Esprimo sprzedawane są bowiem wyłącznie z kartami zintegrowanymi.

Biorąc pod uwagę ich możliwości, na najwięcej pozwoli model Intel HD Graphics 630, który występuje wraz z układami Intel Core i3-7100, i5-7400, i5-7500, i7-7700, a także modelami oznaczonymi literą T.

Fujitsu Esprimo – wykorzystywana pamięć RAM

Dobrą informacją jest z pewnością fakt, iż wszystkie dostępne konfiguracje sprzętowe korzystają z bardzo szybkiej pamięci RAM typu DDR4, które częstotliwość taktowania wynosi 2400. Jeżeli chodzi o jej pojemność, możemy się zdecydować na modele wyposażone od 4 do 16 GB.

Co jednak istotne, wszystkie posiadają wolne sloty, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zainstalować kolejne kości, by rozszerzyć pamięć do poziomu 32 lub 64 GB (w zależności od modelu).

Fujitsu Esprimo – wykorzystywane dyski twarde

W tym przypadku mamy aż trzy możliwości wyboru. Na rynku dostępne są bowiem konfiguracje posiadające:

  • dysk HDDnie należy on do najszybszych, jednak jego niezaprzeczalną zaletą jest niska cena w stosunku do oferowanej pojemności. Fujitsu Esprimo występuje w konfiguracjach z dyskami 500 GB, 1 TB lub 2 TB,
  • dysk SSDwyróżnia się o wiele mniejszą pojemnością (zaledwie 256 GB), jednak zapewnia przy tym znacznie szybsze działanie i wyższy poziom bezpieczeństwa danych,
  • dysk HDD i SSD – połączenie obu urządzeń to bardzo wygodne rozwiązanie. Z jednej strony uzyskujemy bowiem dostęp do szerokiej przestrzeni dyskowej, a z drugiej możemy skorzystać z modelu SSD, na którym zainstalujemy system operacyjny i najczęściej wykorzystywane programy. W ten sposób zagwarantujemy sobie znaczny wzrost szybkości działania komputera.

Fujitsu Esprimo – obudowa

Fujitsu Esprimo wyróżnia się wykorzystaniem bardzo wytrzymałych i funkcjonalnych konstrukcji, które z pewnością sprawdzą się w wielu firmach. Co jednak istotne, różnią się one wymiarami. Zakupić możemy komputer w takich obudowach jak:

  • Mini Tower – 37,5 x 18 x 37,5 cm (wysokość x szerokość x głębokość),
  • Small Form Factor – 8,9 x 33,2 x 33,8 cm,
  • Small Desktop – 5,9 x 18,6 x 19,1 cm,
  • Tiny – 5,5 x 18,6 x 19,1 cm.

Fujitsu Esprimo – wydajność

Zdecydowanie najwydajniejszymi konfiguracjami są te wyposażone w procesor Intel Core i7-7700. Potwierdzają to zresztą wyniki uzyskiwane w ramach testów, które zostały przeprowadzone w zużyciem platformy Cinebench R15. W trybie jednowątkowym omawiany układ otrzymał średnio 178 punktów, a w wielowątkowym aż 857 punktów.

Całkiem przyzwoicie sprawdziła się także jednostka GPU (jak na model zintegrowany). W programie 3DMark Ice Storm Extreme Graphics uzyskała ona średnią na poziomie 57234 punktów.

Fujitsu Esprimo – do grania

Decydując się na wspomnianą wyżej konfigurację i dodając do niej przynajmniej 8 GB pamięci RAM, możemy liczyć na uruchomienie wielu gier PC. Być może nie będą to najnowsze produkcje typu AAA, jednak z pewnością na liście znajdzie się kilka ciekawych tytułów. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

  • Diablo III – low: 80 fps, medium: 55 fps, high: 48 fps,
  • F1 2014 – low: 100 fps, medium: 70 fps, high: 45 fps,
  • The Sims 4 – low: 185 fps, medium: 60 fps, high: 30 fps,
  • Dirt Rally – low: 180 fps, medium: 40 fps, high: 18 fps,
  • World of Warships – low: 80 fps, medium: 50 fps, high: 25 fps.

Fujitsu Esprimo – czy warto?

Omawiany zestaw komputerowy występuje na rynku w wielu wersjach, co na pewno należy zapisać po stronie jego zalet. Użytkownicy mogą dobrać sprzęt pod kątem wydajności układu CPU, ilości pamięci RAM, rodzaju i pojemności dysku twardego, a także kilku innych elementów. Biorąc pod uwagę wydajność poszczególnych kombinacji, a także ich ceny, śmiało można stwierdzić, że Fujitsu Esprimo jest wart polecenia.

Udostępnij
4,3
6 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

A zasilacz max 280 Wat, to dopiero cud techniki.
Specjalista Morele | 07:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.