Komputer na HDMI – jak wybrać? Jak podłączyć do telewizora?
Spis treści:
Korzyści z połączenia funkcji komputera i telewizora jest wiele. W ten sposób można wyświetlać na dużym ekranie materiały posiadane na dysku lub z Internetu. By było to możliwe, konieczne jest połączenie obu urządzeń w odpowiedni sposób.
Co to komputer HDMI?
Pod pojęciem „komputer HDMI” kryje się niewielkie urządzenie zakończone wtyczką HDMI. To sprzęt, który jest zminiaturyzowanym komputerem PC. Mini PC tego typu jest również określane mianem „Compute Stick”, a sprzęty tego typu kupuje się głównie z myślą o podłączeniu ich do telewizora lub monitora, by użytkować oba urządzenia w zestawie. Co warto wiedzieć o komputerze na HDMI?
- Compute Stick (komputer na HDMI) to naprawdę niewielkie i bardzo poręczne urządzenie (przypomina pamięć USB pod względem kształtu).
- Komputer PC na HDMI można kupić już za kilkaset złotych.
- Urządzenie tego typu jest wyposażone w procesor, kartę graficzną (zintegrowaną), pamięć RAM.
- To dobry wybór do podstawowych zastosowań, jak przeglądanie Internetu oraz korzystanie z aplikacji.
- Komputer Compute Stick zamieni telewizor bez funkcji Smart TV w urządzenie z dostępem do aplikacji, Internetu i szerokiego wachlarza dodatkowych opcji.
Jak wybrać komputer Compute Stick?
Oferta komputerów na HDMI nie jest bardzo szeroka, gdyż urządzenia tego typu nie są uniwersalne w zastosowaniu. Jeśli jednak uznaliśmy, że ten rodzaj komputera sprawdzi się w naszym przypadku, to warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:
- Marka – miniaturowe komputery na HDMI są obecne w asortymencie różnych producentów (np. Intel, Asus). Warto wybierać rozwiązania wiodących marek, które oferują optymalne parametry.
- Procesor – w urządzeniach tego typu można znaleźć różne modele procesorów, które różnią się pomiędzy sobą pod względem wydajności. Warto zwrócić uwagę na liczbę rdzeni w procesorze oraz na pamięć podręczną procesora oraz poziomy taktowania (im wyższe te parametry, tym wyższa wydajność).
- Pamięć RAM – komputery na HDMI dysponują własną pamięcią RAM. Wiele sprzętów tego typu posiada 2 lub 4 GB pamięci RAM.
- Karta graficzna – w mini PC na HDMI mamy do czynienia z grafiką zintegrowaną, ale w różnych urządzeniach są to różne układy – warto je porównać i wybrać ten o najlepszych parametrach.
- Złącza w panelu bocznym oraz łączność bezprzewodowa – PC na HDMI może oferować czytnik kart pamięci, wejście USB 3.0 lub innego typu rozwiązania. Komputer tego typu powinien również obsługiwać łączność bezprzewodową Wi-Fi oraz Bluetooth.
- Zastosowane technologie – w Compute Stick można znaleźć różnego typu technologie, które odpowiadają za komfort użytkowania urządzenia, za funkcjonalność i zabezpieczenia. Warto zweryfikować listę zastosowanych technologii i sprawdzić, czy pożądane rozwiązania znalazły się w urządzeniu.
- Cena – koszt zakupu PC na HDMI może wynosić kilkaset złotych, a może wiązać się z koniecznością wydania kilkakrotnie większej sumy. Wszystko to zależy od parametrów urządzenia. Jeśli wystarczy nam PC na HDMI do najbardziej podstawowych zastosowań, wybierzmy coś budżetowego, ale jeśli Compute Stick będzie użytkowany do bardziej zaawansowanych zadań, poszukajmy wśród modeli z wyższej półki.
Wiele osób zastanawia się, jak podpiąć komputer do telewizora, by uzyskać bezproblemowe przesyłanie danych, a jednocześnie nie być zmuszonym do przenoszenia PC do salonu. Rozwiązaniem tej sytuacji może być dodatkowy komputer na HDMI, który wygodnie użytkuje się właśnie w zestawie z telewizorem.
Polecane mini komputery HDMI
Jak podłączyć komputer HDMI do telewizora?
Podłączenie komputera do TV jest bajecznie proste, wystarczy wpiąć urządzenie do odpowiedniego gniazda w odbiorniku. Jeśli z jakiegoś powodu preferujemy przechowywanie komputera HDMI w innym miejscu niż telewizor (na przykład na szafce pod spodem), możemy skorzystać także z odpowiednio dobranego przewodu pomiędzy urządzeniami.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której posiadamy telewizor bez złącza HDMI, co jest domeną starszych odbiorników. Wówczas należy posiadać także konwerter sygnału cyfrowego na analogowy.
Czy do telewizora nadaje się tylko PC na HDMI?
Miniaturowe komputery HDMI nie są jedynym dostępnym rozwiązaniem. Asortyment miniaturowych PC jest szerszy i nie musimy decydować się na zakup sprzętu typu Compute Stick. Inne opcje to:
- Każdy inny komputer mini PC – na przykład jeden z modeli komputera NUC. Urządzenie tego typu jest większe od komputera HDMI, ale bywa również nieco bardziej wydajne i funkcjonalne.
- Standardowy komputer połączony z telewizorem przewodowo lub bezprzewodowo – to opcja polecana tym osobom, które nie chcą kupować odrębnych urządzeń do telewizora, a posiadają komputer lub laptopa z odpowiednim złączem.
Zalety podłączania komputera do telewizora
Połączenie komputera i telewizora pozwala oglądać ulubione filmy i seriale, a także grać na znacznie większym ekranie. Dodatkowo za pomocą takiego połączenia możemy też przeglądać na naszym telewizorze pliki, zdjęcia i odtwarzać muzykę. Jeżeli podłączymy do telewizora nadajnik bezprzewodowej myszki, obsługa telewizora stanie się naprawdę bardzo prosta.
Dlaczego warto zdecydować się na Compute Stick?
Choć do telewizora można podłączyć dowolny komputer, to warto wziąć pod uwagę właśnie PC na HDMI i to z wielu powodów:
- Wybierając Compute Stick, nie trzeba zastanawiać się, jak podłączyć komputer do telewizora, jaki kabel lub przejściówkę zastosować – wystarczy tylko wpiąć urządzenie do złącza HDMI w telewizorze (oczywiście, o ile w telewizorze znajduje się HDMI, ale jest to standard w większości współczesnych odbiorników).
- PC na HDMI jest najbardziej kompaktowym i dyskretnym rozwiązaniem. Nie zajmuje miejsca, nie rzuca się w oczy – idealnie nadaje się do salonu.
- To świetny wybór dla osób, które nie potrzebują w domu tradycyjnego komputera – Compute Stick wystarczy do podstawowych działań.
- To wygodniejsze i bardziej komfortowe rozwiązanie niż kabel z komputera do telewizora – klasyczny komputer PC jest duży, zużywa sporo energii elektrycznej i nie stanowi raczej ozdoby salonu.
- Komputer na HDMI jest energooszczędnym rozwiązaniem – nie zużywa wiele energii.
Komentarze (0)