Kontrast statyczny - jaki powinien być kontrast monitora?

| 0 Komentarzy
Jak dobrze wybrać kontrast monitora? Tak, by obraz był przyjemny do oglądania i nie męczył Twoich oczu.

Odpowiedni kontrast – czyli jaki?

Na odpowiedni kontrast wyświetlanego obrazu wpływają głównie kąty widzenia. Opinie ekspertów podkreślają, że kąty widzenia w tego typu urządzeniach muszą być szerokie i mieć powyżej 170 stopni. Dzięki temu kolory i jasność są takie same również wtedy, gdy będziesz patrzył/patrzyła na ekran z boku lub też odchylisz go mocno do tyłu. W przypadku urządzeń ze słabym kątem widzenia, poniżej 160 stopni, odchylenie na tył lub na bok powoduje, że wyświetlany obraz będzie miał mniejszy kontrast, słabszą jasność, a wyświetlane kolory nie będą intensywne.

Polecane monitory

Czym jest kontrast statyczny?

Kontrast statyczny to parametr, który można realnie zmierzyć i który stanowi różnicę między najjaśniejszym a najciemniejszym punktem wyświetlanym w tym momencie na ekranie. Najwyższy tego typu kontrast, który jest obecnie dostępny na rynku to 1:5000 i pojawia się obecnie w matrycach VA. W dodatku charakteryzuje się tym, że jest o wiele bezpieczniejszy dla Twojego oka niż ten o wartości 1:1000. Pamiętaj, że wartość kontrastu statycznego powinna mieścić się w przedziale 1:1000-1:5000, tylko wtedy jest bowiem bezpieczny dla oka. 

Najpopularniejsze kontrasty w monitorach

Kontrast 1000:1

Do gier oraz oglądania filmów w tv, czyli szeroko pojętej rozrywki najlepiej nadają się monitory VA, w szczególności ich bardziej zaawansowane wersje, jak chociażby AMVA+. Natomiast monitory IPS są bardzo często polecane w grafice, czyli tam, gdzie wierność odwzorowania kolorów ma duże znaczenie. Zazwyczaj spotykamy je również w produktach niskobudżetowych, głównie dlatego, że IPSy o słabszych parametrach są znacznie tańsze. Urządzenia te łączy fakt, że posiadają kontrast, który jest obecnie najczęściej wykorzystywany w monitorach, czyli 1000:1.

Jego inna nazwa to szara czerń lub srebrzenie. Kontrast ten jest wykorzystywany w wielu matrycach, także produktów premium (jak Eizo Foris FS2735 144 Hz), ponieważ nadaje się również do gier, ale często jest postrzegany przez użytkowników jako wada, która nie ma prawa bytu. Producentom to jednak nie przeszkadza i w dalszym ciągu bardzo często decydują się właśnie na użycie tego konkretnego kontrastu. 

Kontrast 3000:1

Warto zwrócić uwagę na monitor do komputera Samsung. Firma ta już jakiś czas temu wprowadziła dobre i niedrogie panele VA. Są to urządzenia o wysokiej responsywności oraz kontraście rzędu 3000:1, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Do oferty firmy dołączyły później takie technologie jak 32" 144 Hz VA Quantum Dot (czyli wsparcie dla HDR i FreeSync). Dzięki temu wybór dobrych monitorów do gier nie musi się już ograniczać tylko do TN lub IPS.

Kontrast a matryce i podświetlenie 

Pamiętaj, że matryca ma też wpływ na kontrast, głębię czerni i nasycenie. Najsłabiej radzą sobie matryce LCD – jest to spowodowane ich budową oraz tym, że przepływ światła następuje w każdym punkcie ekranu, co przekłada się na słabe odwzorowanie czarnej barwy. Dużo lepsze są matryce LED, które posiada prawie każdy monitor ASUS. Są one Ci w stanie zapewnić czerń dużo lepszej jakości. Najwyższy kontrast mają jednak matryce VA, które można spotkać w bardziej zaawansowanych urządzeniach, takich jak np. najnowszy monitor Acer.

Zwróć też uwagę, czy monitor dobrze sprawdzi się w jasnym pomieszczeniu oraz czy zapewnia jasność na poziomie 140 cd/m2 – dzięki temu wzrok nie będzie się męczył. Wysoki kontrast, skonfigurowany do pracy z jasnością na poziomie 140-150 cd/m2 sprawi, że obraz będzie wyraźny, czytelny i przyjemny do oglądania, a w połączeniu z niższą jasnością gwarantuje lepsze barwy, większą głębię czerni oraz odpowiednią jaskrawość bieli.

Jeśli pracujesz w jasnym pomieszczeniu, dużo grasz lub wykorzystujesz komputer do oglądania filmów, jasność powinna wynosić 250 cd/m². Wielu specjalistów uważa, że w matrycach błyszczących występują żywsze kolory. Nie jest to prawdą, ponieważ zależy to tak naprawdę od jakości i rodzaju wykorzystanego panelu. W najprostszych matrycach kontrast jest bardzo często sztucznie podbity i nie przekłada się na prawdziwe odwzorowanie barw.

Jaka jest różnica pomiędzy kontrastem statycznym a dynamicznym?

Kontrastu dynamicznego nie należy porównywać z kontrastem statycznym, ponieważ są to dwie zupełnie różne wartości. Jeśli chodzi o kontrast dynamiczny, to można go porównywać jedynie z kontrastem tego samego producenta. Pamiętaj również, że monitor, w którym włączona jest funkcja kontrastu dynamicznego, nie jest odpowiedni do pracy przy komputerze (chodzi w szczególności o obróbkę grafiki).

Kontrast dynamiczny jest podawany przez producentów i bardzo często jest on przez nich zawyżony. W rzeczywistości, wartości te nie mają więc dużego znaczenia i nie warto ich brać pod uwagę przy zakupie konkretnego monitora. Kontrast statyczny jest w tym przypadku dużo bardziej wiarygodny. Producent nie ma bowiem możliwości manipulacji przy jego wartości. Kontrast statyczny jest więc dużo bardziej wiarygodny. 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.