Korek automatyczny - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Zablokowanie zaworu odpływowego w umywalce, zlewie bądź wannie niegdyś odbywało się przy pomocy gumowego korka.

Dziś skorzystać możemy z wielu rozwiązań automatycznych, które zdecydowanie ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie.

Korek automatyczny, bo o nim mowa, stał się niezwykle popularnym rozwiązaniem, dlatego producenci urządzeń łazienkowych montują go w niemal każdym nowym produkcie. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zakupić go do umywalki bądź wanny, które fabrycznie są pozbawione tego mechanizmu. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę?

Co to jest korek automatyczny?

Zazwyczaj zestaw składa się z kilku elementów – pokrętła, gwintu przyłączeniowego, uszczelek oraz grzybka, który blokuje odpływ. Pokrętło montowane jest na zewnątrz, natomiast pozostałe części tworzą wraz grzybkiem mechanizm, który znajduje się wewnątrz umywalki (poza samym grzybkiem oczywiście). Dzięki temu korek automatyczny jest bardzo estetycznym rozwiązaniem, nieszpecącym łazienki.

Jak działa korek automatyczny? Wspomniane wcześniej pokrętło (często występujące również w formie niewielkiej dźwigni bądź ciągadełka), wprawia w ruch mechanizm, który sprawia, że grzybek szczelnie zamyka zawór odpływowy, dzięki czemu możemy napełnić wannę, zlew bądź umywalkę wodą. Konstrukcja korka wykonana jest z materiałów, które uniemożliwiają osadzanie się różnego rodzaju osadów bądź wystąpienie korozji. Zaletą mechanizmu automatycznego jest przede wszystkim prostota jego użycia – za sprawą jednego ruchu ręki możemy skutecznie zablokować odpływ.

Jaki korek automatyczny wybrać?

Oczywiście uzależnione jest to przede wszystkim od tego, do jakiego urządzenia korek automatyczny jest nam potrzebny. Jeżeli ma on zostać zamontowany w umywalce, należy zastanowić się nad tym, czy powinniśmy zdecydować się na model z przelewem czy bez niego.

O czym mowa? Umywalki wyposażone w przelew posiadają w górnej części, zlokalizowanej pod kranem, specjalny otwór, do którego zostanie wlana woda, jeżeli jej poziom w umywalce będzie zbyt wysoki. Chroni nas to przed zalaniem łazienki, dlatego podczas napełniania umywalki nie musimy nad nią sterczeć w oczekiwaniu na osiągnięcie określonego poziomu wody. Jest to więc rozwiązanie bardzo wygodne. Mimo wszystko, na rynku zakupić można również umywalki bez przelewu.

Najczęściej spotykaną argumentacją związaną z wyborem takiego rozwiązania jest to, iż wspomniany otwór bardzo często jest atakowany przez kamień bądź różnego rodzaju osady, co oczywiście odbija się na stronie estetycznej. W takim wypadku korek automatyczny do umywalki powinien być wyposażony we własny przelew, co również skutecznie zabezpieczy nas przed wylaniem wody.

Najtańsze korki automatyczne do umywalek wyposażone są w bardzo cienką dźwignię, która co prawda zajmuje mniej miejsca, jednak z reguły jest bardzo krucha. Wystarczy nieco mocniejsze szarpnięcie, aby mechanizm został ułamany. Warto więc zainwestować kilkanaście złotych więcej i zakupić produkt solidniejszy. Podczas zakupu korka automatycznego, należy zwrócić uwagę, jakie wyjście posiada nasza umywalka. Na ranku spotkać można między innymi korki 4/5, typu S bądź M. Każdy z nich dopasowany jest do innej umywalki.

Identycznymi parametrami powinien charakteryzować się korek automatyczny do zlewu. Podobnie jak w przypadku umywalki, może być on wyposażony w przelew bądź nie. W przypadku zlewów podwójnych, należy zakupić specjalny syfon, który będzie wyposażony w dwa korki. Jego montaż może być nieco trudniejszy, jednak z pewnością przyda się on w wielu sytuacjach.

Korek automatyczny do wanny

Produkty przeznaczone do wanny nie różnią się specjalnie od tego, z czym mamy do czynienia w przypadku zlewu bądź umywalki. Należy jednak uważać na rozmiary mechanizmu. Odległości między odpływem a obudową samej wanny są różne, dlatego łatwo jest zakupić produkt zbyt krótki. Przed wizytą w sklepie warto więc dokładnie sprawdzić, jakiego produktu potrzebujemy.

Między innymi z tego względu bardzo popularny jest tak zwany korek automatyczny klik klak. Jego konstrukcja nie obejmuje żadnego pokrętła ani dźwigni. Zamykanie i otwieranie odpływu odbywa się poprzez przyciśnięcie grzybka. Tego typu korek automatyczny do brodzika jest zdecydowanie łatwiejszy w montażu – polecany jest także w przypadku wanien żeliwnych, w których założenie korka z pokrętłem mogłoby być utrudnione.

Niezależnie od tego, do czego korek służy i jaka jest jego konstrukcja, powinien zostać on wykonany z materiałów, które zapewnią nam długą eksploatację. Najbezpieczniejszym tworzywem jest bez wątpienia mosiądz chromowany. Charakteryzuje się przede wszystkim odpornością na niszczycielskie działanie korozji. Ponadto na jego powierzchni nie osadza się kamień ani różnego rodzaju zanieczyszczenia. Wszystko to chroni go również przed wpływem bakterii.

Podkreślić należy również fakt, iż mosiądz nie ulega odbarwieniom, jest także łatwy w czyszczeniu. Dla dodatkowej ochrony, korek automatyczny może zostać pokryty niklem szczotkowanym, który zwiększa również jego walory estetyczne. Zdecydowanie odradzane są produkty pokryte plastikiem bądź warstwą metalizowaną. Ich żywotność jest bardzo krótka, gdyż łatwo mogą się ukruszyć. Ponadto nie są one odporne na działanie wspomnianego kamienia czy różnych osadów.

Korek automatyczny - jaka firma?

Chcąc cieszyć się sprawnie działającym mechanizmem, powinniśmy zdecydować się na produkty sprawdzonych firm, które do przygotowywania swoich wyrobów korzystają z najlepszych możliwych materiałów. Szczególnie godny polecenia jest korek automatyczny do zlewu Blanco. Firma produkuje oczywiście rozwiązania również do umywalek i wanien. Interesująco prezentuje się również oferta przedsiębiorstw Ferro, Rawiplast, McAlpine, KFA, Viega, Roca, RAVAK czy Franke.

Jaki jest koszt korka automatycznego? Oczywiście uzależnione jest to od jego budowy, a także materiałów, z jakich został on przygotowany. Najtańsze korki sterowane za pomocą dźwigni zakupimy już za kilka złotych. Jeżeli jednak wymagamy najwyższej jakości, powinniśmy przygotować się na wydatek rzędu kilkudziesięciu, a w skrajnych przypadkach nawet kilkuset złotych.

Udostępnij
3,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.