Kotwa chemiczna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Połączenia mechaniczne nie zawsze okazują się najlepszym rozwiązaniem w budownictwie.

Co to jest kotwa chemiczna?

W pewnych warunkach warto zdecydować się na rozwiązania niegenerujące naprężeń – najlepiej w tej roli sprawdzają się kotwy chemiczne. Omawiany produkt określić można jako połączenie kleju i elementu montażowego. Składa się ze specjalnej tuby, w której mieści się żywica i specjalny utwardzacz, które są rozprowadzane przy użyciu pistoletu. Chcąc wykorzystać klej i osadzić trzpień mocujący, konieczne jest zaopatrzenie się w tuleję siatkową, która najczęściej jest wykonywana z metalu lub tworzyw sztucznych.

Jak działa kotwa mechaniczna? Do wcześniej wykonanego otworu wprowadzana zostaje masa żywiczna, a następnie pręt zbrojeniowy lub gwintowany – gdy minie czas potrzebny do wyschnięcia kleju, otrzymujemy niezwykle twarde i trwałe połączenie, bez wprowadzania do podłoża naprężeń.

Największą zaletą kotew chemicznych jest ich wytrzymałość. Utworzone mocowanie jest niezwykle twarde, dzięki czemu nie zachodzi obawa o jego przerwanie. Wszystko to sprawia, że kotwa bardzo często jest stosowana na nierównych powierzchniach, a także wszędzie tam, gdzie konieczne są bardzo mocne połączenia.

Kiedy kotwa chemiczna może być stosowana?

Jest to produkt niezwykle uniwersalny, którego jedną z największych zalet jest fakt, iż może być używany w bardzo wielu materiałach. Wymienić w tym miejscu można zarówno tworzywa mało wymagające, takie jak chociażby pustaki czy cegły dziurawki, jak i materiały twarde, spośród których wymienić trzeba beton i kamień.

Kotwa chemiczna jest bardzo szeroko wykorzystywana w drogownictwie, górnictwie i budownictwie. Posłużyć może także do mocowania wielu konstrukcji, takich jak chociażby:

  • filary,
  • poręcze,
  • wsporniki,
  • bramy,
  • balustrady,
  • konstrukcje drewniane.

Wspomniany wcześniej brak generowanych przez kotwę naprężeń sprawia, że może być umieszczana bardzo blisko krawędzi – istnieje również możliwość montowania kilku kotew obok siebie.

Jaka kotwa chemiczna?

Decydując się na wykorzystanie omawianego produktu, konieczne jest dopasowanie jego rodzaju do prac, jakie chcemy wykonać. Pod uwagę należy wziąć więc kilka istotnych parametrów kotew.

RODZAJ. Podstawowy podział dotyczy dwóch rodzajów – wymieniana jest bowiem kotwa katalityczna i niekatalityczna. Jak łatwo można się domyślić, pierwsza z nich podlega procesowi katalizy, który związany jest z przyspieszeniem reakcji zachodzących w substancjach składających się na kotwę. Oznacza to, że proces utwardzania realizowany jest natychmiast po zetknięciu się katalizatora z żywicą. Podkreślić należy fakt, że kotwa chemiczna katalityczna dzieli się na trzy odmiany:

  • kotwa chemiczna poliestrowa – zastosowane w niej żywice charakteryzują się przede wszystkim sporą gęstością i zdecydowanym przyspieszeniem procesu schnięcia kleju. Wszystko to sprawia, że najczęściej wykorzystywane są w tak zwanych powierzchniach pustych (np. pustaki). Wadą kotwy poliestrowej jest natomiast niska wytrzymałość na obciążenia,
  • kotwa chemiczna winylo-estrowa – gęstość jest mniejsza, jednak czas schnięcia w dalszym ciągu jest krótki. Wyróżnia się jednak większą nośnością w porównaniu do żywic poliestrowych, dlatego warto skorzystać z niej przy pracy w twardych materiałach, takich jak beton. Wszystko to sprawia, że wykorzystywana jest w trakcie budowy domów,
  • epoksydowo-akrylowa – charakteryzuje się jeszcze większą wytrzymałością łączenia.

W przypadku kotwy niekatalitycznej, utwardzanie odbywa się wyłącznie po wymieszaniu się równych dawek katalizatora i żywicy. Dlatego też proces ten realizowany jest w dużo dłuższym czasie w porównaniu do produktów katalitycznych.

Podczas produkcji kotew chemicznych niekatalitycznych, najczęściej wykorzystywana jest żywica epoksydowa. Jest bardzo wytrzymała, dlatego stosuje się ją w przemyśle. Producenci bardzo często opisują swoje produkty poprzez określenie, w jakich materiałach mogą zostać użyte. I tak w sklepie znajdzie się kotwa chemiczna do drewna, do betonu czy do cegły.

CZAS WIĄZANIA.  Mowa o tym, ile musi minąć od momentu zaaplikowania kleju i wprowadzenia pręta do faktycznego zamocowania końcowego elementu. Producenci zazwyczaj umieszczają stosowną informację na opakowaniu lub w karcie produktowej, jednak w przypadku dobrej jakości produktów czas wiązania wynosi około 30 minut.

CZAS ŻELOWANIA. Tym razem mamy do czynienia z czynnością poprzedzającą montaż ostatniego elementu. Czas żelowania odnosi się bowiem do przerwy między aplikacją masy żelowe a zamocowaniem pręta. Wynosi ona zwykle od 2 do 3 minut i jeżeli nie zmieścimy się w tym czasie, mocowanie nie może zostać wykonane.

TEMPERATURA KOTWY. Zazwyczaj omawiany produkt może zostać przez nas użyty wyłącznie wtedy, gdy jego temperatura mieści się w przedziale od -5 do 5 stopni Celsjusza.

OPAKOWANIE. Czyli sposób, w jakim kotwy są przechowywane. Wymienić możemy między innymi produkty w tubach, w ampułkach i w tak zwanych ładunkach foliowych.

ODPRONOŚĆ. Mowa w tym miejscu przede wszystkim o odporności na działanie kwasów i wilgoci. Na rynku znaleźć można kotwy zarówno do suchych, jak i mokrych powierzchni.

CENA. Standardowa, uniwersalna kotwa chemiczna, która posłuży nam między innymi do betonu, cegły, pustaków i kamienia naturalnego kosztuje około 50 złotych za opakowanie 300 ml. Pamiętajmy jednak o konieczności zaopatrzenia się w szereg akcesoriów dodatkowych, bez których mocowanie za pomocą kotwy okaże się niemożliwe. Mowa w tym miejscu między innymi o pistoletach, tulejach, przyrządach do oczyszczania otworów, a także końcówkach mieszających.

Jak długo schnie kotwa chemiczna? Do pełnego utwardzenia najczęściej dochodzi już po 30 minutach. Pamiętajmy jednak, że wiele zależy od warunków panujących podczas realizowania prac. Mowa w tym miejscu między innymi o temperaturze otoczenia, produktu i podłoża.

Jaka kotwa chemiczna najlepsza? Oczywiście jest to uzależnione od tego, w jaki sposób chcemy ją wykorzystać. Jeżeli poszukujemy produktu do łączeń mało wymagających, wystarczające okażą się kotwy na bazie żywicy poliestrowej bądź produkty uniwersalne. W sytuacji, gdy zależy nam na możliwie najmocniejszym łączeniu, koniecznie zdecydujmy się na odmiany epoksydowe. Jeżeli nie do końca wiemy, na co się zdecydować, zawsze możemy przeczytać opinie innych użytkowników tego typu produktów.

Kotwa chemiczna - jaki otwór? Wszystko zależy od średnicy używanej przez nas tulei siatkowej. Pamiętamy jednak o tym, że przed wykonywanie jakichkolwiek prac musimy w sposób odpowiedni przygotować. Po wykonaniu otwory trzeba go dokładnie oczyścić i przedmuchać – w innym wypadku klej nie zwiąże się odpowiednio.

Kotwa chemiczna – jaka firma?

Jest to ostatnia kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Dobór właściwego producenta jest bardzo ważny. Z pewnością nie warto decydować się na produkty tanie, wytworzone przez nieznane firmy. Godna polecenia jest między innymi kotwa chemiczna Hilti, Tytan i Fischer.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.