Krajalnica - jak wybrać? Którą kupić? Jaka najlepsza?
Krajalnica jest alternatywną dla tradycyjnego noża. Umożliwia krojenie równych kromek chleba o wybranej grubości czy cienkich plasterków wędliny, które są zmorą dla wielu domowników. Co prawda w sklepach można kupować chleb krojony czy paczkowaną wędlinę, jednak nadal są osoby, które wybierają całe porcje, by móc je potem pokroić w domu. Na co jednak zwracać uwagę, przy zakupie krajalnicy? Jaka będzie najlepsza oraz jakie parametry wpływają na komfort użytkowania? W poniższym poradniku znajdują się odpowiedzi na te oraz inne, równie popularne pytania, które nurtują klientów podczas zakupów.
Rodzaje krajalnic
Krajalnice są typowym, kuchennym sprzętem. Dlatego też nie mogło zabraknąć coraz popularniejszego podziału sprzętów AGD. Wśród nich można wyróżnić dwie grupy:
- krajalnice wolnostojące – są to samodzielne, przenośne urządzenia zbudowane z obrotowego nożna, podajnika oraz korpusu. Większość dostępnych modeli umożliwia krojenie różnych rodzajów żywności, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić sprzęt specjalistyczny np. tylko do wędlin czy sera. Z drugiego rozwiązania skorzystają z pewnością firmy takie jak sklepy czy lokale gastronomiczne. Bardzo elegancką wersją jest krajalnica Zelmer o nowoczesnym designu i wielofunkcyjnym ostrzu.
- krajalnice do zabudowy – przeznaczone są do nowo projektowanych kuchni, dzięki czemu mogą zostać dopasowane do stylu mebli i pozostałych urządzeń AGD. Krajalnica do zabudowy może być schowana w szufladzie lub szafce, dzięki czemu nie zajmuje miejsca na blacie. Ich wadami są niestety wysoka cena oraz niewielki wybór w porównaniu z urządzeniami wolnostojącymi. Wśród zalet warto wymienić cichą pracę oraz większą liczbą zabezpieczeń.
Krajalnice można również podzielić ze względu na sposób działania. Wtedy też wyróżnia się:
- krajalnice elektryczne – są to zarówno krajalnice wolnostojące jak i do zabudowy. Ze względu na zbudowany silnik wymagają podłączenia do prądu. Wymagają one mniej wysiłku od użytkownika, polecane dla osób które bardzo często korzystają z krajalnic, gdyż pozwoli im to zaoszczędzić dużo czasu. W swojej ofercie mamy praktyczną stalową krajalnicę Severin z zabezpieczeniami.
- krajalnice mechaniczne – jest to najprostszy rodzaj urządzenia, przeznaczony do krojenia jednego rodzaju żywności jak jajka czy ziemniaki. Charakteryzują się mniejszymi rozmiarami i nie wymagają podłączenia do prądu. A przy tym przyspieszają pracę w porównaniu do tradycyjnego krojenia nożem. Polecamy krajalnicę Tescoma do jajek lub do pomidorów i mozzarelli marki Tescoma
Na co zwracać uwagę przy zakupie krajalnic?
Obrotowy nóż
Jest najważniejszym elementem każdej krajalnicy, gdyż to on, obracając się, tnie chleb na kromki czy wędlinę w plasterki. Jego trwałość powinna być jak najwyższa, dlatego też warto wybierać noże wykonane z nierdzewnej stali, tytanu lub w przypadku urządzeń profesjonalnych ze stali chromowo-węglowej.
W zależności od przeznaczenia, ostrze nożna może być:
- gładkie – zapewnia precyzyjne krojenie wędlin, sera oraz warzyw. Nie znajduje się w standardowym wyposażeniu krajalnic domowych. Zdarza się jednak, że producenci dokładają je jako dodatkowe ostrze do zestawu. Jednak w przypadku krojenia twardszych produktów nie zawsze są najlepszym wyborem, dlatego warto też zwrócić uwagę czy krajalnica ma także ostrze z ząbkami.
- z ząbkami – jest to nóż uniwersalny, dodawany do urządzeń wielofunkcyjnych. Krajalnica z ząbkami idealnie nadaje się do krojenia chleba, oraz twardszych elementów, gdzie gładkie ostrze nie podoła.
Średnica noży w krajalnicach domowych nie odgrywa znaczącej roli – większości modeli wynosi ona od 17 do 19 cm. Jednak im wyższa wartość, tym grubsze kawałki mięsa można uzyskać podczas krojenia.
Podajnik w krajalnicy
Podajnik to swego rodzaju tacka, na której umieszcza się produkt do krojenia. W wielu modelach jest ona przesuwana, co poprawia komfort użytkowania. Podobnie jak w przypadku noża, duże znaczenie ma materiał, z jakiego został wykonany podajnik. Do wyboru są:
- stal – trwalsza, dlatego też polecana jest osobom, które dość często korzystają z krajalnicy lub szukają urządzenia do zastosowań profesjonalnych. Cena jest wyższa niż w przypadku krajalnic wykonanych z plastiku, jednak daje nam gwarancję długiego użytkowania z powodu swojej wytrzymałości. Polecamy krajalnicę Sencor z stali nierdzewnej.
- plastik – jest tańszy, a jednocześnie lżejszy, dlatego też sprawdza się w krajalnicach domowych, które są rzadko wykorzystywane i często przenoszone. Mamy w swojej ofercie wielofunkcyjne plastikowe krajalnice dobrej jakości
Korpus krajalnicy
Ponownie, istotny jest materiał, z jakiego wykonano korpus. Może to być:
- tworzywo sztuczne – ze względu na niską ceną oraz wagę sprawdza się w domowym użytku. W przypadku często użytkowania oraz tnięcia bardziej twardych produktów nie należy ona do najwytrzymalszych. Jednak krajalnica z korpusem z tworzywa sztucznego nadaje się do mniej intensywnej pracy i może służyć przez wiele lat przy odpowiednim użytkowaniu.
- stal i metal – wpływają znacząco na wagę, przez co częściej wybierane są do sklepów czy lokali. Jednak ze względu na design mogą też znaleźć swoich zwolenników wśród zwykłych użytkowników. Są one na dodatek wytrzymalsze od wersji z tworzywa sztucznego, jednak ich cena jest wyższa. Mamy w ofercie wiele krajalnic z metalu lub stali w korzystnej cenie.
Regulacja pracy
Pod tym względem krajalnice można podzielić na dwie grupy:
- działające bez przerwy – po ich uruchomieniu nie trzeba przytrzymywać przycisku, dzięki czemu obie dłonie są wolne. Ich wadą jest mniejsze bezpieczeństwo.
- działające na żądanie – nie pracują, jeśli użytkownik nie wciśnie i nie przytrzyma przycisku. Jest to rozwiązanie bezpieczne, bardzo dobrze sprawdzające się w domowym użytku.
Grubość krojenia
Istotną opcją krajalnicy jest możliwość regulacji grubości krojenia. Im większy zakres, tym większe możliwości ma dana krajalnica. Dzięki specjalnemu pokrętłu możliwe jest ustawienie odpowiedniej grubości dla kromki chleba, pomidora czy plasterka wędliny. Najczęściej spotykane zakresy mieszczą się w przedziale od 0 do 15, a nawet 22 mm. Im większa regulacja krojenia tym mamy więcej możliwości, dlatego też warto zwrócić uwagę na duży przedział grubości krojenia, aby krajalnica była wielofunkcyjna.
Moc krajalnicy
W przypadku krajalnic domowych, moc nie odgrywa znaczącej roli, gdyż większość modeli mieści się w przedziale od 100 do 200 W. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zakup krajalnic o mocy 100-150 W, gdyż pracują one wydajnie i nie zużywają zbyt dużej ilości energii elektrycznej.
Design krajalnicy
Choć nie jest to najistotniejsza kwestia przy wyborze urządzenia AGD, krajalnica, szczególnie ta wolnostojąca, powinna komponować się z pozostałymi elementami wnętrza kuchni. Warto wybrać taką, która będzie pasować wyglądem do innych sprzętów. Przykładowo mając piekarnik, lodówkę czy kuchnię inox, warto poszukać krajalnicy o podobnej stylistyce. Jeśli w kuchni dominuje czerń, biel lub inny kolor, warto znaleźć modele pasujące do wnętrza także pod względem kolorystyki. Najbardziej popularne wśród klientów są krajalnice o kolorze metalicznym, gdyż świetnie dopasowują się do wnętrza. Dużą popularnością cieszą się także białe i czarne krajalnice z powodu swej uniwersalności.
Dodatkowe wyposażenie krajalnicy
Ponadto w krajalnicy mogą znaleźć się:
- dociskacz – powinien znaleźć się w każdym modelu, jako że ułatwia precyzyjne krojenie, a przede wszystkim zapewnia większe bezpieczeństwo dla dłoni.
- ostrzarka do noża – nie jest to standardowe wyposażenie krajalnicy, jednak coraz częściej zdarza się, że producenci dokładają ją do kompletu.
- tacka na pokrojoną żywność – dzięki temu pokrojone kawałki nie znajdują się bezpośrednio na blacie.
Zabezpieczenia krajalnicy
Ze względu na obracający się nóż i mniejszą kontrolę ostrza, ważną rolę odgrywa bezpieczeństwo. Dlatego też bardzo ważną kwestią w przypadku wyboru krajalnicy są wprowadzone przez producenta. Mogą to być:
- zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem – jest to najważniejsza funkcja krajalnicy, która powinna być zastosowana w każdym modelu. Aby urządzenie zaczęło kroić, konieczne jest przytrzymanie przycisku. Dzięki temu rozwiązaniu, urzędujące w kuchni dzieci nie zrobią sobie przypadkowo krzywdy.
- osłona palców – zwiększa bezpieczeństwo podczas krojenia tj. ochrania dłonie przed obracającym się ostrzem noża. Taką rolę spełnia m.in. dociskacz.
Komentarze (1)