Kran ogrodowy - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Podlewanie roślin w ogrodzie jest niezbędne.

Warto zadbać o system nawadniający, który będzie wygodny i łatwy w obsłudze. W tym celu można wykorzystać, np. zraszacze, a także zamontować kran ogrodowy, do którego można podłączyć węża. Dzięki odpowiednio długiemu wężowi lub kilku kranom, do których zamontujemy wąż, podlejemy rośliny i kwiaty w każdej części ogrodu.

Krany ogrodowe podłącza się do rur dostarczających wodę do domu i umieszcza na zewnątrz elewacji. Druga możliwość to wolnostojący kran, który łączy się z rurami znajdującymi się w ziemi i stamtąd pobiera wodę. Kran wolnostojący będzie odpowiedni do dużego ogrodu. Kran na elewacji doskonale spełni swoją funkcję w ogrodzie o mniejszej powierzchni.

Jaki kran ogrodowy jest najlepszy?

Kran montowany w elewacji można umieścić kilkadziesiąt centymetrów nad podłożem. Takie rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady. Podłączanie węża i odkręcanie oraz zakręcanie wody może być nieco utrudnione. Plus nisko umieszczonego kranu to natomiast łatwe opróżnianie go z wody. To istotne przed nadejściem pierwszych przymrozków.

Woda w kranie ogrodowym nie powinna zamarznąć. Jeśli tak się stanie, kran może pęknąć. W taki przypadku możliwe jest również uszkodzenie przewodu umieszczonego wewnątrz kranu. Tego typu uszkodzenie jest trudne do wykrycia. Może skutkować wpłynięciem wody pod ocieplenie ścian bądź podłogę, po ponownym podłączeniu kranu.

Dokonując wyboru kranu ogrodowego, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Ważny jest też sposób uruchamiania kranu. Dostępne są krany o zaworach motylkowych lub w postaci dźwigni (używanej często w nowoczesnych kranach stosowanych w pomieszczeniach). Można też kupić grzybkowy kran czerpalny, tzn. taki, który ma zawór grzybkowy.

Polecane prysznice ogrodowe

Od tych dwóch cech zależy wartość kranu ogrodowego. Ceny kranów wahają się od 20 do 50 złotych za podstawowe modele. Od 50 złotych zaczynają się krany ozdobne. Za kran ogrodowy słupek i kran żeliwny zapłacimy ponad 100 złotych. Kran ogrodowy do powieszenia na ścianie kosztuje ponad 150 złotych. Żeliwny kran w zestawie ze zlewem to natomiast koszt 200-300 złotych.

Kran ogrodowy słupek

Wolnostojący kran ogrodowy, tzw. słupek to nic innego jak punkt poboru wody. Może stanowić nie tylko narzędzie użytkowe, ale także ozdobę. Słupki swoim wyglądem przypominają marmur lub granit.

Taki kran ogrodowy może być na stałe przykręcony do podłoża, np. obok ścieżki lub specjalnie wydzielonym do tego miejscu. Słupek można też postawić na gruncie. Warto zadbać o to, aby powierzchnia, na której stoi, była w miarę równa.

Do słupka podłącza się węża ogrodowego np. z szybkozłączką. Kran ogrodowy może być też połączony ze zbiornikiem na wodę opadową.

Kran ogrodowy podwójny

Wybierając krany wolnostojące, można pomyśleć o kilku urządzeniach. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w ogrodach o dużej powierzchni. Krany powinny być rozmieszczone w kilku miejscach ogrodu. Wtedy też nie potrzeba kupować długiego węża. Wystarczy przepinać je do pasującego kranu.

Jeśli zależy nam na podłączeniu dwóch węży do jednego kranu, jest to możliwe. W tym celu wystarczy zakupić rozdzielacz do węża ogrodowego. Taki zawór umożliwia oddzielną regulację przepływu wody dla każdego węża.

Kran czerpalny

Zawór czerpalny daje możliwość regulacji i pomiaru ciśnienia, pod którym wypływa woda. Kran czerpalny 1/2 cala ma 13-milimetrowy gwint podłączeniowy. Kran ¾ cala ma 20-milimetrowy gwint.

Takie krany są sprzedawane ze złączką do węża ogrodowego. Do kompletu będziemy potrzebowali jeszcze uszczelki, aby konstrukcja nie przeciekała. Tego typu kran, podobnie jak kran ogrodowy ¾ cala i kran czerpalny 3/8 cala, są przeznaczone do montażu w instalacjach sieci wodociągowych.

Kran ogrodowy żeliwny

Żeliwny kran ogrodowy jest zrobiony ze stopu żelaza, węgla, manganu, krzemu i fosforu. Jest bardzo odporny na ciężkie warunki atmosferyczne. Najczęściej dostępne w sprzedaży są krany o maksymalnej temperaturze roboczej 90° C i ciśnieniu roboczym 1 MPa.

Kran ogrodowy mosiężny

Mosiężne krany są wykonywane ze stopu miedzi i cynku. Cynk sprawia, że materiał jest bardzo twardy i wytrzymały. Mosiężny kran ogrodowy jest bardziej odporny na rdzewienie niż kran żeliwny.

Krany mosiężne są często dostępne w wersjach ozdobnych, np. z różnego rodzaju figurkami. Ozdobne krany ogrodowe mają przymocowane np. wróbla, ptaka, rozgwiazdę lub rybę. Dostępne są też krany z żabami lub – co ciekawe – motylami. Możemy kupić kran ze zdobieniami wokół lub na miejscu, do którego mocuje się węża ogrodowego. Wokół kranów bywają też mocowane rozety, które nadają urządzeniu charakteru i oryginalnego wyglądu. Ozdobne krany często mają złoty kolor. Kran ogrodowy w stylu retro zwykle jest zrobiony z mosiądzu albo żeliwa.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.