Krzesiwo – jakie wybrać? Które najlepsze?

| 0 Komentarzy
Survival to dziś coraz popularniejsza aktywność. Każdy survivalowiec powinien posiadać odpowiednie wyposażenie, które poratuje go w trudnej sytuacji. Jednym z takich przedmiotów jest krzesiwo.

Obecnie coraz więcej osób interesuje się survivalem. Czym jest? To po prostu sztuka przetrwania, czyli połączenie wiedzy i praktycznych umiejętności, które pomagają odnaleźć się w ekstremalnych warunkach, np. powódź, pożar, wojna, przebywanie na odludziu. Survival można więc określić mianem samoratownictwa, ale przecież umiejętności survivalowe mogą nie tylko uratować samego survivalowca, ale też osoby przebywające w jego pobliżu. Teoretycznie survival powinien opierać się o wykorzystanie wyłącznie rzeczy „self made”, czyli samodzielnie wykonanych. Jednak niekiedy drobne przedmioty mogą znacząco ułatwić niektóre czynności, niezbędne w sytuacjach kryzysowych, np. rozpalanie ognia. Krzesiwo to narzędzie, które przyda się każdemu survivalowcowi.

Krzesiwo – co to jest?

Termin „krzesiwo” właściwie nikomu nie jest obcy. Przedmiot ten służy do rozpalania ognia. Dziś przede wszystkim używa się w tym celu zapałek, ale wcześniej nie były one znane, więc stosowano krzesiwa. Były one wytwarzane z wysoko nawęglonej stali, przeważnie łukowato wygiętej. Uderzano nimi o krzemień (skałkę), by pojawiły się iskry. Padały one na hubkę, która ulegała szybkiemu zapłonowi. Dawniej nikt nie pytał: jak rozpalić ogień? Wynikało to z faktu, że krzesano ogień od wieków i każdy posiadał tę umiejętność. Obecnie jest już nieco zapomniana, choć znów zaczyna wracać się do tego rodzaju zręczności, właśnie na skutek rosnącej popularności survivalu. Rozpalania ogniska za pomocą krzesiw (ale i nie tylko) można nauczyć się na specjalnych outdoorowych kursach survivalu.

Teoretycznie każdym krzesiwem da się rozpalić ogień. Nie ma lepszych i gorszych wyrobów, a skuteczność rozpalania zależy praktycznie jedynie od umiejętności survivalowca. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii, by ostatecznie zakupić produkt, który spełni oczekiwania. Niby to tylko niewielki gadżet, a jednak taki drobiazg może być wyjątkowo pomocny w trudnych sytuacjach. Bez wątpienia zaletą krzesiwa jest to, że nie poddaje się niesprzyjającym warunkom atmosferycznym, a więc nie można go np. zamoczyć, jak w przypadku zapałek. Jakie krzesiwa znaleźć można w sklepach internetowych?

  • Krzesiwo magnezowe – to dziś bardzo popularny produkt. Inna nazwa to krzesiwo syntetyczne. Zazwyczaj wyroby tego typu to pręt o niewielkiej średnicy, wygodny w użytkowaniu. Jest on pokryty magnezją. Wióry magnezowe, powstające w wyniku tarcia o pręt twardym przedmiotem, np. noże i scyzoryki, dają się łatwo rozpalić. Krzesiwo magnezowe można używać nawet przy nie do końca suchej rozpałce, co jest jego niewątpliwą zaletą.
  • Krzesiwo tradycyjne – to produkt zwany także krzesiwem kowalskim lub krzemiennym. Składa się na kawałek stali, skałkę i hubkę. Stal musi być węglowa, wysoko zahartowana, aby dała iskry. Może mieć formę np. prostopadłościanu. Skała powinna być natomiast bardzo twarda, może to być krzemień, ale równie dobrze piryt czy granit. Hubka może być wykonana np. z bawełny.

Przy zakupie krzesiwa magnezowego warto zwrócić uwagę na jego rękojeść. Powinna być nie tylko wygodna do trzymania, ale także praktyczna. Obecnie najpopularniejsze krzesiwa to modele o brązowych czy zielonych rękojeściach, które współgrają estetycznie z prętem. Jednak tak naprawdę o wiele lepiej zaopatrzyć się w produkt z uchwytem w jaskrawym kolorze, np. pomarańczowym. Dzięki temu każdy survivalowiec będzie mógł łatwo znaleźć krzesiwo, jeśli spadnie na ziemię i zagubi się w trawie. Przy wyborze krzesiwa dobrze jest także spojrzeć na grubość pręta. Im grubszy, tym starczy na dłużej, choć będzie też zajmował nieco więcej miejsca.

Najpopularniejsze akcesoria turystyczne

Krzesiwo – jak używać?

Zakup krzesiwa to jedno. Trzeba jeszcze nauczyć się nim posługiwać. Wprawnym survivalowcom nie będzie sprawiało problemów korzystanie z tego rodzaju gadżetów. A co w przypadku amatorów? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby wybrać właściwe miejsce do rozpalenia ognia, które powinno być osłonięte od wiatru. Nie tylko ułatwi to rozpalenie ognia, ale także będzie zabezpieczeniem przed pożarem. Ponadto w trakcie krzesania ognia należy uważać, by przypadkiem nie podpalić np. własnych ubrań.

Ogień można rozpalać na dwa sposoby. Pierwszy sposób to ułożenie pręta krzesiwa na rozpałce pod kątem około 45 stopni. Gdy uderza się o niego nożem czy iskrownikiem, należy zadbać o to, aby pręt się nie poruszał. Drugi sposób to trzymanie iskrownika, noża czy innego twardego przedmiotu nieruchomo. Wówczas krzesiwo służy do tego, aby energicznie prowadzić go po krawędziach tych elementów. Według wprawnych survivalowców druga metoda jest nieco prostsza, dlatego poleca się ją osobom początkującym.

0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.