Książka o starożytności – jaka najlepsza? Ranking polecanych
Starożytność odnosi się nie tylko do dziejów Grecji i Rzymu – to także okres w historii Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. To właśnie w Mezopotamii Sumerowie po raz pierwszy zastosowali pismo klinowe. Co więcej – to właśnie w Mezopotamii powstała pierwsza znana cywilizacja. Myśląc o starożytności, nie można także nie wspomnieć o Egipcie, gdzie w dolinie Nilu rządził faraon, uważany za syna boga Ra. Wtedy powstały tam największe piramidy, będące zarazem grobowcami władców.
Jednak przede wszystkim starożytność kojarzy się z Grecją i Rzymem. To właśnie tam działali sławni po dziś dzień twórcy i wielcy myśliciele. Nie można więc nie wspomnieć o Homerze i jego eposach „Iliadzie” i „Odysei” czy o Fidiaszu, współtwórcy Partenonu i wielkiego posągu Zeusa, który niestety nie dotrwał do współczesności. Poza tymi dwoma wybitnymi postaciami w starożytności tworzyli także: Ezop, Hezjod czy Safona. To w tym okresie żył też Hipokrates, Euklides, Horacy, Owidiusz czy Wergiliusz. Do najbardziej znanych filozofów starożytności zaliczyć można Talesa z Miletu, Pitagorasa, Sokratesa, Platona czy Arystotelesa.
Książki o Starożytności:
Starożytność skrywa wiele tajemnic, które zdecydowanie warto odkryć. Aby tego dokonać, warto zaopatrzyć się w takie ciekawe propozycje wydawnicze jak:
- W.A.B. Hatszepsut. Kobieta, która została królem – niezwykle intrygująca i fascynująca historia Hatszepsut, kobiety, która została faraonem. Była największą władczynią starożytności. Autorka publikacji, Kara Cooney, egiptolog i archeolog, przybliża losy tej wyjątkowej kobiety, ale także codzienność egipską okresu starożytnego, opierając się na źródłach historycznych i archeologicznych.
- Psychoskok 64 niewyjaśnione sekrety starożytności – publikacja próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy wiedza i technologia ludzi starożytności była lepsza od obecnej. Autorem książki jest Jonathan Gray, archeolog i naukowiec, który zwiedził świat, by badać tajemnice tego okresu. Gray uważa, że starożytni potrafili znacznie więcej, niż to, co oferuje nauka XXI wieku. „64 niewyjaśnione sekrety starożytności” to niezwykle ciekawa podróż w przeszłość, która okazuje się być bardziej współczesna niż kiedykolwiek wcześniej.
- Marek Derewiecki Imperium grecko-rzymskie – bardzo rzetelne i pieczołowicie opracowane eseje autorstwa Paula Veyne'a, francuskiego archeologa i historyka. Autor przybliża czytelnikowi imperium grecko-rzymskie. Książkę czyta się bardzo lekko, a jednocześnie ma się świadomość, że to starannie przygotowany tytuł. Zawiera mnóstwo odnośników i ma się wrażenie, że Paul Veyne wie o starożytności dosłownie wszystko. To idealna lektura dla wielbicieli historii.
Starożytność jest niezwykle dokładnie omawiana w szkołach, a mimo tego wciąż skrywa wiele fascynujących sekretów. Aby głębiej poznać ten niezwykle ważny okres w dziejach świata, warto zajrzeć do literatury – można znaleźć tam mnóstwo ciekawostek i szczegółów, dzięki którym starożytność zaczyna się jawić jako czas wielkich cywilizacji, przemian, ogromnych konstrukcji i usprawnień.
Komentarze (0)