Kto wymyślił LEGO? Przydatne informacje o klockach LEGO

| 0 Komentarzy
Kto stworzył LEGO? Jakie były najbardziej przełomowe momenty w ich historii?

Chyba nie ma dziecka, które nie znałoby kultowych klocków LEGO. Od kilkudziesięciu lat bawią i uczą kolejne pokolenia, wzmacniając tym samym kreatywność i tworząc niesamowitą atmosferę dobrej zabawy na długie godziny. Liczne serie i zestawy to z kolei gratka dla kolekcjonerów, którym przypadła do gustu charakteryzująca klocki dbałość o najmniejsze szczegóły.

Kto wynalazł LEGO?

Kto stworzył LEGO? Pomysł produkcji niewielkich klocków zrodził się w głowie Olego Kirika Christiansena. Ten duński cieśla w październiku 1932 na fundamentach swojego zakładu stolarskiego założył firmę produkującą drewniane zabawki. Sama nazwa firmy nie jest przypadkowa. LEGO to skrót od „Leg Godt”, co w tłumaczeniu z języka duńskiego znaczy po prostu „baw się dobrze”. Co ciekawe, firma cały czas w siedemdziesięciu procentach należy do rodziny Christiansenów.

Co przyczyniło się do sukcesu LEGO?

Do sukcesu klocków LEGO, oprócz marketingowych zdolności założyciela, przyczyniła się później również bogata linia oferowanych produktów. Każdy zestaw klocków przedstawia inną historię, zaś kilka historii tworzy całość w postaci danej serii. Takie są właśnie niezwykle popularne klocki LEGO City. Seria od wielu lat cieszy się niegasnącą popularnością i śmiało można rzec, że jest ponadczasowa. Wozy strażackie z odłączanymi częściami takimi jak toporek, klocki LEGO policja składające się z kilku różnych zestawów – od budynku komendy, przez wóz operacyjny po motocykl drogówki, a nawet pojazdy służb miejskich, takie jak śmieciarka, zaprojektowane zostały w najmniejszych szczegółach. Do tego dochodzą również płytki drogowe z takimi elementami jak znaki drogowe czy rosnące na trawnikach miasteczka drzewa i kwiaty. To także gratka dla miłośników komunikacji miejskiej – tramwaje, autobusy, pociągi i przystanki oraz budynki dworców to stałe elementy poszczególnych zestawów. Ważne jest również to, że zestawy można kupować w dowolnej kolejności, a do dobrej zabawy nie jest konieczne skompletowanie wszystkich. Nie lada gratką dla fanów majsterkowania są klocki Lego Gry. Różnego rodzaju pojazdy, samoloty czy inne konstrukcje to zabawa na długie godziny nie tylko przy ich składaniu, lecz także później, bo dzisiejsza technika pozwala na ich obsługę za pomocą smartfona lub tableta.

Kolejnym argumentem przemawiającym za wyjątkowością klocków LEGO są liczne serie oparte na najbardziej znanych markach przemysłu rozrywkowego. Należy tutaj przede wszystkim zwrócić uwagę na klocki LEGO Star Wars, które pozwalają się wcielić w bohaterów kosmicznej sagi „Gwiezdne Wojny”. Wśród dostępnych zestawów są modele uwielbianego przez wielu Sokoła Millenium czy maszyny kroczące AT-AT. Nie brakuje również figurek bohaterów, Lorda Vadera, Obi Wana Kenobiego czy też mistrza Yody. Inną serią opartą na filmowym hicie są klocki LEGO Harry Potter. Ich charakterystyczna szczegółowość pozwala się przenieść do poszczególnych pomieszczeń Hogwartu, odwiedzić handlowy pasaż przy ulicy Pokątnej, a nawet odegrać akcję ratowania Hardodzioba. Z kolei na motywach serialu o dzielnych wojownikach są klocki LEGO Ninjago. Wraz z mistrzami Kai, Cole i Nya pozwalają one przenieść się do niesamowitego świata przygód, w którym z pewnością odnajdzie się każdy fan niesamowitych i angażujących akcji.

Polecane klocki LEGO

Oddzielną serią opartą tym razem na motywach znanej gry wideo są klocki LEGO Minecraft. Tak samo jak jej rozgrywka opiera się o niekończącą się kreatywność gracza, tak również okolicznościowa seria klocków pozwala na budowanie dowolnych elementów. Zamki, wioski czy postacie zwierząt to tylko niektóre z przygotowanych dla fanów kultowej już serii zestawów, szczególnie popularnych wśród sześcio- czy siedmiolatków.

Istnieją również serie dedykowane konkretnym grupom. Jedną z nich są klocki LEGO Duplo. Nieco większe od standardowych klocków, aby zabawa była bezpieczniejsza, w większości są przeznaczone dla milusińskich w wieku 2-5 lat, ale poszczególne zestawy są przeznaczone już dla 1,5-rocznych dzieci. Zestawy LEGO Duplo pozwalają poznać świat i są niezmiernie pomocne przy wspólnych zabawach z dzieckiem. Gospodarstwa z uśmiechniętymi zwierzakami czy kolorowe pociągi z numerowanymi wagonami z pewnością przypadną do gustu niejednemu najmłodszemu amatorowi klockowych zabaw. Klocki Lego Księżniczki to klocki LEGO dla dziewczynek. Domki, eleganckie samochody, zamki księżniczek, jachty wycieczkowe, a nawet szpitale to tylko niektóre propozycje przygotowane przez LEGO. Większość zestawów serii przeznaczone jest dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Cały czas popularny jest motyw prehistorycznych stworzeń. Klocki LEGO Jurassic World opierają się na motywach innej kultowej produkcji filmowej – „Park Jurajski”. Zestawy serii pozwalają zarówno na łapanie pterodaktyli, ucieczkę przed tyranozaurem, jak i na szukanie ukrytego na terenie parku skarbu. Każdy fan przygód z pewnością polubi klocki LEGO dinozaury, które pozwolą im poznać prehistoryczny świat.

Kultowa seria to również klocki LEGO dla dorosłych. To przede wszystkim LEGO Architecture, dająca możliwość zbudowania licznych modeli odwzorowujących najbardziej znane światowe budynki jak Biały Dom albo Kongres Stanów Zjednoczonych, czy seria LEGO Creator Expert, która pozwala na zbudowanie własnego modelu tak popularnych pojazdów, jak Fiat 500 czy Harley Davidson Fat Boy. Powstała także seria inspirowana twórczością Andy Warchola. Bez względu na wiek użytkownika, każdemu do gustu przypadną klocki LEGO Classic. Są to pudełka pełne wielokolorowych klocków, które pozwolą zbudować dosłownie wszystko. Sprzedawane są w kilku wersjach różniących się od siebie objętością opakowania. Poszczególne zawierają nawet 1500 elementów i specjalne płytki.

Jakie były początki LEGO?

Początki LEGO to również pomysł na nazwę znanych klocków. Właściciel firmy wśród ówczesnych pracowników ogłosił konkurs, którego nagrodą była butelka domowego wina. I to właśnie w taki sposób została wyłoniona znana dzisiaj praktycznie każdemu nazwa. Jeszcze przed wojną firma wypuściła całą linię drewnianych zabawek: od samochodzików po figurki zwierząt. Po pożarze fabryki drewnianych klocków w 1960 roku zrezygnowano z ich produkcji, a firma zajęła się wyłącznie produkcją klocków z plastiku. Cztery lata później do produkowanych zestawów zaczęto dołączać instrukcje składania.

Jaki był najbardziej przełomowy moment w historii LEGO?

Z pewnością najbardziej przełomowym momentem w historii LEGO były lata 40. XX wieku, gdy właściciel dostrzegł potencjał w coraz popularniejszych tworzywach sztucznych. Produkcja klocków z plastiku, a nie z wyłącznie z drewna jak do tej pory rozpoczęła się w roku 1949. To właśnie wtedy na rynku pojawiły się klocki podobne do tych, jakie znamy dzisiaj. Co ciekawe – charakterystyczny sposób łączenia klocków jest opatentowany. Firma dokonała tego w roku 1956 i to właśnie był drugi przełom, który na zawsze odmienił sposób spinania klocków.

Każdy zestaw to również charakterystyczne minifigurki – ludziki Lego. Pierwsze ludziki były dołączane do zestawów w roku 1975, a w formie znanej dzisiaj opatentowane zostały pięć lat później. Początkowe wersje nie posiadały ruchomych rąk ani nóg. Nie posiadały też rysunku twarzy. W roku 1978 rozpoczęto produkcję figurek podobnych do obecnych. Kolejnym przełomem było wprowadzenie w roku 1989 ludzików z namalowaną mimiką twarzy. Oprócz charakterystycznych figurek z chwytakami na rynku pojawiają się również inne, chociażby przedstawiające zwierzęta.

Klocki LEGO to z pewnością produkt ponadczasowy. Oprócz ich produkcji firma w porozumieniu z innymi korporacjami wydaje filmy, seriale i gry komputerowe, w których można zagłębić się w przygody i historie lubianych przez kolejne pokolenia ludzików. LEGO to również całe parki rozrywki – Legolandy, które oferują niezliczone atrakcje dla całych rodzin. LEGO to zabawka kultowa i świetny sposób na rozwijanie kreatywności.

5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.