Który filtr paliwa pierwszy - filcowy czy papierowy?

| 0 Komentarzy
Właściwa filtracja mieszanki paliwowej jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania jednostki napędowej.

Chcąc uzyskać odpowiednie warunki pracy, konieczna jest regularna wymiana filtrów paliwa. Niestety, kierowcy często bagatelizują ten obowiązek i doprowadzają filtr do zapchania. Długotrwałe wykorzystanie takie produktu nie doprowadzi od razu do poważnych zmian, jednak wraz z biegiem czasu silnik będzie pracował gorzej, aż w końcu skończy się to wystąpieniem groźny awarii.

Zadania filtra paliwa

Jak sama nazwa wskazuje, omawiana część jest odpowiedzialna za filtrację mieszanki paliwowej, zanim ta trafi do układu wtryskowego. Blokuje więc wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które mogłyby przedostać się do silnika.

Wbrew pozorom, lista tych zabrudzeń jest dość długa – wspomnieć należy między innymi o kurzu, pyle, drobinkach rdzy, a także opiłkach metalu. W samochodach z silnikami dieslowymi filtr paliwa zatrzymuje również wodę, która może doprowadzić do wystąpienia korozji na poszczególnych elementach jednostki napędowej.

Już samo to powinno wskazać nam, jak ważne jest, aby filtr paliwa był cały czas sprawny. Uwagę należy zwrócić także na wszelkie objawy długotrwałej jazdy z zapchanym lub uszkodzonym filtrem paliwa. Pierwszym z nich będzie osłabienie wydajności silnika, jego praca będzie nieregularna, co może utrudniać odpowiednie przyspieszenie. Gdy filtr jest zapchany, możemy mieć również trudność z uruchomieniem samochodu.

Typowymi objawami są również: gęsty dym wydobywający się z rury wydechowej, nieprzyjemny zapach spalonego oleju, a także większe spalanie paliwa. Jeśli zauważymy tego typu zmiany, powinniśmy natychmiast zająć się wymianą filtra na nowy.

Filtr paliwa papierowy i filcowy – który pierwszy?

Chcąc odpowiedzieć na tak postawione pytanie, należy pokrótce wyjaśnić obudowę omawianego elementu. Zazwyczaj przyjmuje on postać metalowej lub plastikowej puszki, która jest zamykana hermetycznie. Zawiera ona specjalne króćce, za pomocą których filtr jest łączony z przewodami paliwowymi.

Ze względu na fakt, że filtry do silników dieslowych zatrzymują również wodę, są one wyposażane w odwadniacze odstojnikowe. Muszą być one również umieszczane w pozycji pionowej – ich konstrukcja jest zazwyczaj dwuczęściowa. W pierwszej części znajduje się tak zwany wkład zgrubny, a w drugiej dokładny. W niektórych filtrach mogą być one wymieniane, dlatego warto wiedzieć, który z nich powinien być pierwszy.

Filtr paliwa filcowy to element zgrubny, dlatego zakładany jest jako pierwszy, natomiast filtr paliwa papierowy znajduje się w części dokładnej. Warto podkreślić w tym miejscu, że wykorzystywany jest specjalny papier filtracyjny, który dobrze radzi sobie z zatrzymywaniem różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Jak często wymieniać filtry paliwowe?

Mając na uwadze znaczenie omawianych produktów, a także wszelkie następstwa związane z użytkowaniem zapchanych filtrów, warto zastanowić się, kiedy należy je wymieniać, by silnik był przez cały czas należycie chroniony.

Na wstępie należy podkreślić, że wiele zależy od konkretnego modelu samochodu, a także intensywności jazdy i warunków, w jakich się poruszamy. Wszystko to sprawia, że należy kierować się zaleceniami producenta, które znajdziemy w instrukcji pojazdu. Najczęściej dotyczą one przedziału od 15 do około 50 tysięcy kilometrów.

Warto przypomnieć, że filtry w samochodach dieslowych zabezpieczają silnik także przed wpływem wody. Wszystko to sprawia, że powinny być one wymieniane także przed okresem jesienno-zimowym, aby nie dopuścić do ich zamarznięcia. Okres przydatności takiego filtra mogą wydłużyć różnego rodzaju dodatki, do których jednak przejdziemy w dalszej części tekstu.

Filtr paliwa – jak wybrać?

Skoro wyjaśniliśmy już sobie budowę i zadania filtrów paliwowych, a także wiemy, kiedy powinny być one wymieniane, warto pokrótce przedstawić opis zakupu nowych części. To, co wybierzemy, ma ogromne znaczenie dla ochrony jednostki napędowej, dlatego warto zabrać się do tego z odpowiednim przygotowaniem.

Niezależnie od tego, czy mówimy o wkładach filtra paliwa filcowych i papierowych, czy też chodzi nam o całe konstrukcje, najlepszym wyborem okażą się modele fabryczne, które są odpowiednio dopasowane do konkretnego pojazdu i rodzaju silnika. Dlaczego?

Gwarantują nam one bowiem wysoką jakość wykonania i skuteczne działanie. W ich przypadku użytkowane materiały filtrujące charakteryzują się należytą grubością i parametrami technicznymi, dzięki którym nie musimy martwić się wpływem zanieczyszczeń na kondycję silnika. Do tego dochodzi również spora wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na wpływ wszelkiego rodzaju czynników zewnętrznych, związanych chociażby z obciążeniami generowanymi podczas jazdy. Do tego dochodzi dopasowanie do modelu pojazdu.

Oczywiście nie oznacza to, że wyłącznie filtry oryginalne uporają się z odpowiednią filtracją mieszanki paliwowej. Wielu kierowców decyduje się również na zakup zamienników i modeli uniwersalnych. Z ich jakością bywa jednak różnie, dlatego podczas zakupu należy zachować ostrożność.

Warto dokładnie przeanalizować kartę produktową w poszukiwaniu informacji na temat rodzaju wykorzystywanego materiału filtracyjnego oraz ewentualnych zabezpieczeń. Wiele i jakości interesującego nas filtra powie również renoma producenta odpowiedzialnego za jego przygotowanie. Nie warto decydować się na tanie podróbki, gdyż te rzadko są tworzone z jakościowych tworzyw. Lepiej wydać więcej i mieć pewność, że silnik będzie chroniony w sposób odpowiedni.

To jednak nie wszystko, ponieważ filtry do silników dieslowych są często urozmaicane za sprawą rozmaitych dodatków. Mowa tutaj między innymi o specjalnych podgrzewaczach, które nie dopuszczają do zamarznięcia nagromadzonej wody. Gdy będzie jej zbyt dużo, może nas o tym poinformować specjalny czujnik. Do tego dochodzi również wbudowany korek, który pozwala na łatwe pozbycie się nadmiaru wody.

Filtr paliwa – jaka firma i cena?

Mając na uwadze powyższe informacje, warto decydować się przede wszystkim na produkty przygotowane przez sprawdzone i cenione firmy. Dają nam one bowiem gwarancje, że jakość wykonania produktu będzie stała na zadowalającym poziomie.

Warto prześledzić komentarze wystawiane przez innych kierowców, którzy często dzielą się swoimi doświadczeniami i informują o ewentualnych nieprawidłowościach. Wszystko to pozwala od razu odrzucić filtry, które nie spełnią naszych potrzeb i wymagań. Jeżeli chodzi o przedziały cenowe, modele najtańsze będą nas kosztować około 20-30 złotych. Filtry lepszej jakości, oferujące lepsza wytrzymałość lub różnego rodzaju dodatki zakupimy nawet za 100 złotych.

Jak wymieniać filtry?

Koszt pojedynczego produktu nie jest zbyt wysoki, dlatego nie należy zwlekać z jego zakupem i wymianą. Tym bardziej, że cała procedura wydaje się dość prosta.

Na początek należy zając się zlokalizowaniem filtru paliwa – znajduje się on w okolicach zbiornika paliwa lub przy komorze silnika. Gdy go znajdziemy, możemy przejść do jego demontażu. Na początku ściągamy mocowanie, a następnie odpinamy przewody paliwowe. Jeśli napotkamy trudności, powinniśmy skorzystać ze specjalnego klucza lub kombinerek. Należy pamiętać, że podczas usuwania przewodów dojść może do niewielkiego wycieku, dlatego warto się na to przygotować, na przykład poprzez podstawienie pustego zbiornika.

Gdy filtr paliwa zostanie przez nas zdjęty, możemy założyć nowy. Należy pamiętać o prawidłowym podpięciu przewodów. W przypadku silników dieslowych, dojść może do zapowietrzenia układu, dlatego nie należy od razu uruchamiać samochodu.

Odpowietrzanie możemy przeprowadzić na kilka sposobów, w zależności do modelu samochodu. Najczęściej wystarczy kilkukrotnie włączyć i wyłączyć zapłon, pomocny okaże się również tester diagnostyczny, który automatycznie usunie powietrze. W pozostałych pojazdach potrzebna okaże się specjalna pompa podciśnieniowa. Całość jednak nie trwa długo. Jak widać, zakup odpowiedniego filtra, a także jego wymiana jest bardzo prosta – wszystko to sprawia, że warto dbać o to, aby silnik był odpowiednio chroniony.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.