Lakier do drewna - jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Lakiery różnią się składem, a skład określa odporność na różne czynniki szkodliwe, a także to, z jakimi gatunkami drewna czy z jak obrobionymi elementami lakier będzie łączył się lepiej, a z jakimi gorzej.
Lakier do drewna wewnętrzny i zewnętrzny
To, czy lakier do drewna na zewnątrz sprawdzi się, jest zawsze podane na opakowaniu. Producenci oznaczają poszczególne produkty klasą zastosowań.
- Lakiery do zastosowań zewnętrznych tworzą zwykle grubszą, trwalszą, twardszą i mniej porowatą powłokę, dzięki czemu zapewniają lepszą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i w pełni chronią przed dostępem wilgoci do głębszych warstw drewna.
- Lakiery do wnętrz są mniej odporne na warunki pogodowe, często zapewniają ograniczony stopień ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, natomiast są też zwykle nieco łatwiejsze w aplikacji i odrobinę szybciej schną.
Możliwe wykończenia lakierów wodnych do drewna
Poszczególne lakiery mogą dawać inny efekt estetyczny na drewnie po wysuszeniu. Bezpośrednio po nałożeniu praktycznie wszystkie są błyszczące, ale wraz z odparowywaniem nadmiaru rozpuszczalników może się to zmieniać.
- Lakier do drewna matowy. Nie widać na nim drobnych zarysowań, ale zwykle matowe wykończenie jest minimalnie mniej odporne na działanie wilgoci.
- Lakier do drewna połysk. Tutaj różni producenci stosują różne receptury i właśnie w tej klasie lakiery najbardziej różnią się między sobą.
- Lakier do drewna wysoki połysk. Ten zapewnia najlepszą ochronę przed wilgocią, ale niestety im gładsza powierzchnia, tym lepiej widoczne zarysowania (nawet jeśli zasadniczo powłoka jest na nie odporna).
Kolory lakierów do drewna
Kolory lakierów dobiera się do gatunku drewna. Można kupić lakier przeznaczony do mieszania z pigmentami lub zamówić indywidualnie dobrany kolor w mieszalni, natomiast jeśli chodzi o oferty podstawowe, to nie są one szczególnie rozbudowane właściwie u żadnego z producentów.
- Najpopularniejszy, kolorystycznie wszechstronny lakier bezbarwny może nadawać połysk lub stanowić wykończenie matowe, ale generalnie nie wpływa na barwę samego drewna.
- Kolory drewna to najczęstsze opcje z pigmentami. Dzięki temu lakier do drewna bukowego i lakier do drewna dębowego różnią się od lakieru do drewna egzotycznego i lakieru do drewna sosnowego. Każdy z nich ma inny odcień, który ma przede wszystkim podkreślić piękno naturalnego drewna.
- Kolory inne niż kolory drewna to niewielki segment gotowych lakierów. Zwykle również tutaj producenci sięgają raczej po kolory nieszczególnie wyraziste, używane raczej po to, aby nieco przyciemnić kolor podstawowy danego gatunku drewna.
Sposoby nanoszenia lakierów do drewna
To producent decyduje, jaki sposób nanoszenia jest odpowiedni do konkretnego typu lakieru. Warto jednak wiedzieć, że w warunkach domowych używa się najczęściej pędzla lub wałka, nieco rzadziej pistoletu, ale lakiery do drewna decoupage lub renowacji mebli to często lakiery do drewna w sprayu. Każda z technik nanoszenia ma swoje wady i zalety, jednak mają one drugorzędne znaczenie, ponieważ w praktyce metoda nanoszenia uzależniona jest przede wszystkim od składu lakieru. Omawianie wszystkich kombinacji jest pozbawione sensu, ponieważ lakiery i tak najczęściej nie są podpisane typem, a raczej zastosowaniem, dlatego o wiele szybciej można znaleźć podpis „lakier do drewnianych schodów” albo „lakier do surowego drewna” niż „lakier poliuretanowo-akrylowy” albo „lakier uretanowo-alkidowy”.
Komentarze (0)