Lakier do zacisków hamulcowych - jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Wszystko to sprawia, że warto zastanowić się nad tym, czy nie przyszła czasem pora na ich odnowienie przy użyciu odpowiedniego lakieru. Podkreślić należy przede wszystkim to, że po kilku latach intensywnej jazdy, zaciski hamulcowe mogą być po prostu skorodowane, co nie tylko źle wpłynie na ich wygląd, ale również prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego też ich regularna pielęgnacja jest konieczna, jeżeli chcemy cieszyć się ładnym i sprawnym samochodem.
Lakier do zacisków – jaki najlepszy?
Musimy zdać sobie sprawę z faktu, iż do pomalowania zacisków hamulcowych nie możemy użyć każdego lakieru bądź farby. Pamiętajmy o tym, iż pracują one w warunkach działania wysokich temperatur, które w stosunkowo krótkim czasie doprowadziłyby do zniszczenia niezabezpieczonej powłoki malarskiej.
Spore ciepło pojawia się zawsze wtedy, gdy samochód jest przez nas zatrzymywany. Powstaje tarcie, które związane jest z wysokimi temperaturami. W pierwszej kolejności zwrócić trzeba więc uwagę na wytrzymałość temperaturową wybranego przez nas produktu i jego dokładne zastosowanie. Bardzo ważne jest dokładne analizowanie etykiety kupowanego produktu. Zainteresować powinniśmy się bowiem lakierami, które mogą pracować w temperaturze powyżej 100 stopni Celsjusza.
Lakier do zacisków hamulcowych – jak wybrać?
Wytrzymałość na ciepło i zastosowanie lakieru to jednak nie wszystko. Zwrócić musimy również uwagę na następujące parametry.
ODPORNOŚĆ. Producenci lakierów bardzo często podają informację na temat tego, na jakie czynniki zewnętrzne został uodpornionych ich wyrób. Oczywiście prawdziwość tych zapewnień sprawdzimy dopiero po użyciu, jednak wielu firmom naprawdę warto zaufać. Dobrej jakości lakier do zacisków hamulcowych powinien być więc odporny między innymi na:
- zarysowania,
- wpływ wilgoci i zmiennych warunków atmosferycznych,
- wstrząsy,
- promieniowanie UV,
- powstanie rdzy,
- brud,
- działanie środków chemicznych.
ZAWARTOŚĆ ZESTAWU. Na rynku zakupić można zarówno produkty pojedyncze, jak i całe zestawy, w których znajduje się również między innymi utwardzacz, który zdecydowanie wzmocni powłokę, środek do czyszczenia zacisków, a także specjalny odtłuszczacz do hamulców.
POJEMNOŚĆ. Lakier do zacisków najczęściej sprzedawany jest w opakowania 400-500 ml.
WYDAJNOŚĆ. Mowa w tym miejscu o tym, jaką powierzchnię będziemy w stanie pomalować przy użyciu jednego opakowania. W przypadku standardowego środka 500 ml, pomalować można około 2 metry kwadratowe powierzchni. Powinno wystarczyć to, by odnowić wszystkie zaciski znajdujące się samochodzie.
SPOSÓB UŻYCIA. Możliwości są zazwyczaj dwie. Zakupić możemy bowiem lakier do zacisków w formie płynnej lub w sprayu. W pierwszy przypadku producent zazwyczaj dołącza do opakowania również odpowiedni pędzel, za pomocą którego w sposób prawidłowy rozprowadzimy lakier po powierzchni zacisków. Spray w wielu sytuacjach może okazać się jednak dużo wygodniejszy i szybszy w użyciu.
CZAS SCHNIĘCIA I TWARDIENIA. Dobrej jakości produkty schną już po około 15 minutach, natomiast tak zwaną nieprzylepność zyskują po upływie około 40 minut. O całkowitym utwardzeniu możemy jednak mówić dopiero po 24 godzinach.
CENA. Uzależniona jest przede wszystkim od parametrów lakieru. Najtańsze i jednocześnie najsłabsze produkty zakupić można już za około 15 złotych za opakowanie. Jeżeli jednak chcemy zagwarantować sobie największą ochronę, konieczne będzie wydanie ponad 30 złotych. Wspomniane wcześniej zestawy kosztują natomiast około 100 złotych.
Lakier do zacisków hamulcowych – jaki kolor?
Dla wielu osób wygląd zacisków jest niezwykle ważny. Jest bowiem nieodłącznym elementem prezencji samochodu. Kolor lakieru może mieć więc duże znaczenie, zwłaszcza dla fanów tuningu. Na szczęście, producenci oferują bardzo szeroką paletę barwy omawianych środków. Na rynku znaleźć można więc między innymi:
- lakier do zacisków hamulcowych złoty,
- lakier do zacisków hamulcowych czerwony,
- lakier do zacisków hamulcowych niebieski,
- lakier do zacisków hamulcowych srebrny,
- lakier do zacisków hamulcowych żółty,
- lakier do zacisków hamulcowych czarny.
Lakier do zacisków – jaka firma?
Kolejna bardzo ważna kwestia. Renoma producenta często bowiem świadczy o przydatności tego typu środków. Z pewnością polecić można lakier do zacisków Motip, APP oraz BOLL. Występuje on bowiem w wielu zróżnicowanych odmianach – zarówno w postaci płynnej, jak i w sprayu. Na rynku znajdziemy również całe zestawy, w skład których wchodzi dodatkowo utwardzacz czy środek czyszczący.
Zaciski hamulcowe – malowanie
Skoro wiemy już, jak skutecznie wybrać lakier do zacisków hamulcowych, możemy w końcu przejść do krótkiego opisu samego procesu malowania. Zabrać do tego możemy się na dwa sposoby. Albo zdecydujemy się na malowanie zamontowanych zacisków albo dopiero po ich demontażu.
Oczywiście wyciągnięcie wszystkich elementów zagwarantuje nam dokładniejszą pracę. Będziemy mieć wtedy pewność, że wszystko zostało wykonane w sposób odpowiedni. Malowanie zamontowanych zacisków jest co prawda szybsze, ale może wiązać się z wieloma pomyłkami. Jeżeli jednak wybierzemy ten sposób, nie zapomnijmy zabezpieczyć taśmą i folią pozostałych elementów auta.
Pozostańmy jednak przy pierwszej metodzie. Podczas demontażu zacisków, należy usunąć z ich tłoczek. Uważajmy jednak, ponieważ w tym momencie wypłynie z niego płyn hamulcowy. Całą powierzchnię przed malowaniem trzeba zeszlifować papierem ściernym o graduacji z przedziału 240-350. Dzięki temu pozbędziemy się rdzy i poprawimy przyczepność powierzchni. Następnie pozostaje nam już tylko odtłuszczenie zacisków i nałożenie farby. Najczęściej wystarczy położeniem trzech warstw w odstępie około 10 minut. Przy każdej warstwie najpierw warto potrząsnąć opakowaniem z lakierem przez około minutę.
Komentarze (0)