Lamelownica - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Konstruowanie mebli wymaga użycia wielu zaawansowanych narzędzi, dzięki którym będziemy w stanie zrealizować najśmielsze projekty

Co robi lamelownica?

Ze względu na wykonywanie popularnych łączy typu pióro-wpust, omawiane narzędzie często określane jest mianem frezarki do rowków wpustowych. Wspomniane łącza opierają się na przygotowanych przez lamelownicę niewielkich, podłużnych szparkach, w których następnie umieszczane są wsporniki, nazywane lamelkami. Kolejny krok związany jest z nałożeniem warstwy kleju, który, po wyschnięciu, wiąże łączenia. Dzięki temu cała konstrukcja jest stabilna.

Same lamelki kształtem przypominają nuty, dlatego lamelownica często nazywana jest również frezarką nutową. To jednak niejedyna nazwa tego narzędzia. W ciesielstwie określana jest też mianem frezarki strunowej, frezarki do lameli oraz fugownicy. Podkreślić należy fakt, iż lamelownica posłuży nam nie tylko do wykonywania łączeń w drewnie. Z powodzeniem możemy jej bowiem używać podczas pracy z tworzywem drewnopodobnym.

Jaką lamelownicę wybrać?

Na samym początku powinniśmy zdecydować o tym, czy chcemy zakupić urządzenie zasilane sieciowo czy może poszukujemy frezarki akumulatorowej. W pierwszym przypadku poważnym ograniczeniem może okazać się kabel, który podłączany jest do gniazdka. Nie zawsze jest on na tyle długi, by umożliwić swobodną pracę. W takim przypadku będziemy zmuszeni wykorzystać dodatkowy przedłużać. Frezarka elektryczna wyróżnia się jednak większą mocą i prędkością obrotową, co rekompensuje wspomniane ograniczenia.

W przypadku modeli akumulatorowych, nie musimy martwić się żadnym ograniczeniem w postaci kabla. Istotne jest jednak to, że urządzenia o dobrych osiągach są zazwyczaj nieco droższe. Powinniśmy także zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego akumulatora (najlepsze są typu Li-Ion), jego pojemność oraz czas potrzebny do pełnego naładowania.

Kolejnym kryterium wyboru omawianego narzędzia będą możliwości jego wykorzystania poza standardowym wykonywaniem rowków łączeniowych. Dobrej jakości produkty pozwalają bowiem również frezować drewno w okolicach łączeń.

Poza możliwością frezowania, powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry jak:

MOC. Przygotowanie rowków łączeniowych nie wymaga wygórowanej mocy narzędzia. Nie oznacza to jednak, że możemy ten parametr zupełnie zlekceważyć. W ramach użytku amatorskiego, wystarczające okażą się lamelownice o mocy od 700 do 1000 W. Za ich pomocą wykonamy sporo czynności, bez konieczności robienia ciągłych przerw w pracy.

PRĘDKOŚĆ OBROTOWA SILNIKA. Mówi nam o tym, z jaką prędkością urządzenie będzie pracować, co przekłada się na jego wydajność i nasz komfort pracy. Stabilną i efektywną pracę zapewniają urządzenia z prędkością obrotową na poziomie około 10 000 obr./min. Warto zakupić narzędzie, które będzie posiadało kilka biegów pracy – dzięki temu dostosujemy jego możliwości do naszych potrzeb.

MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚC FREZOWANIA. Istotny parametr ze względu na zakres zadań, jakie chcemy zrealizować. Na rynku często można spotkać lamelownice o głębokości frezowania w okolicach 14 mm, choć bez problemu znajdziemy również urządzenia o głębokości 20 mm i więcej.

REGULACJA GŁĘBOKOŚCI. Poza maksymalną wartością głębokości frezowania, warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie umożliwia nam jej regulacje. Zazwyczaj odbywa się ona za pomocą tak zwanego pokrętła nastawczego.

REGULACJA KĄTÓW. Dobrej jakości lamelownice umożliwiają pracę pod wieloma kątami – zmiana położenia części roboczej powinna natomiast przebiegać w sposób płynny, za pomocą specjalnego regulatora. Zakres regulacji kątów pracy w standardowych urządzeniach oscyluje w granicach od 0 do 90 stopni.

WOREK NA PYŁ. Powinien znajdować się w każdym zestawie. Niektóre urządzenia umożliwiają dodatkowo podłączenie osobnych urządzeń odsysających.

RODZAJ FREZU. Stabilną i płynną pracę zapewnią narzędzia wykorzystujące frezy z ostrzami z węglików spiekanych.

ŚREDNICA PIŁY. Należy dostosować ją do budowy narzędzia. Do frezowania najczęściej stosowane są piły o średnicy około 100 mm.

KOMBATYBILNOŚĆ Z LAMELKAMI. W ciesielstwie użytkowane są różne rodzaje lamelków i nie do każdych z nich będziemy w stanie wykonać odpowiednie otwory. Dlatego tez należy dokładnie sprawdzić, z jakimi lamelkami frezarka może współpracować.

MATERIAŁY. Wytrzymała lamelownica powinna zostać wykonana przy użyciu stali i aluminium oraz dobrej jakości tworzyw sztucznych. Niezwykle istotna jest dodatkowa ochrona przed przegrzaniem i działaniem korozji.

DOSTĘPNOŚĆ ŁADOWARKI. Nie w każdych zestawach akumulatorowych dołączana jest ładowarka, dlatego warto to odpowiednio wcześnie sprawdzić.

UCHWYT. Powinien zostać wykonany z materiałów antypoślizgowych.

FUNKCJE I WYPOSAŻENIE DODATKOWE. Można w tym miejscu wspomnieć między innymi o walizce na urządzenie, wymiennych frezach, dodatkowych lamelkach, kluczu do wymiany frezów oraz funkcji Anty-Restart, która zabezpiecza przed przypadkowych uruchomieniem narzędzia. Niektóre lamelownice mogą być wykorzystane także do nacinania szczelin maskowanych w ścianie i suficie.

Jaka tania lamelownica?

Jeżeli szukamy oszczędności i chcemy zakupić możliwe najtańszą lamelownicę, musimy przygotować się na wydatek rzędu 200-300 złotych. W tym przedziale znajdują się urządzenia wyróżniające się mocą około 900 W i prędkością obrotową 10 000 obr./min. Będą to urządzenia sieciowe, dlatego powinniśmy zwrócić baczną uwagę na długość kabla.

Mimo niskiej ceny, tego typu lamelownica zapewni nam wykonanie rowków pod różne lamelki, regulację kątów i głębokości pracy, a także specjalny worek na wióry.

Lamelownica – jaka firma?

Biorąc pod uwagę ofertę urządzeń dostępnych na rynku, warto sprawdzić taki sprzęt jak frezarki Makita, frezarki Bosch, frezarki Dewalt, frezarki Einhell i  frezarki Tryton.

0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.