Lampa lutownicza - jak wybrać? Jaka lampa gazowa najlepsza?

| 0 Komentarzy
Lampa lutownicza może posłużyć nam do tak zwanego lutowania (miękkiego bądź twardego).

Za sprawą którego jesteśmy w stanie połączyć dwa metalowe elementy. Czynnikiem łączącym jest spoina wytapiana za sprawą palnika. Ważne jest to, aby lampa była wygodna i przede wszystkim skuteczna w użyciu. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu?

Lampa lutownicza – do czego służy?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jaka lampa lutownicza będzie dla nas najlepsza, warto dokładniej pochylić się nad sposobem jej działania i faktycznym przeznaczeniem. Urządzenie to składa się przede wszystkim z palnika, który jest zasilany benzyną bądź gazem. Paliwo magazynowane jest w specjalnym zbiorniku.

Lampy lutownicze, zwane również lutlampami, służą przede wszystkim do wspomnianego lutowania. W przypadku lutowania miękkiego, łączenie elementów odbywa się w temperaturze poniżej 450 stopni Celsjusza i dotyczy głównie stali, cynku i mosiądzu. Elementy wykonane z tych materiałów charakteryzują się małym naprężeniem oraz stosunkowo niską temperaturą pracy. Wszystko to sprawia, że proces lutowania musi odbywać się w niższej temperaturze i przy użyciu łatwo topliwego lutu.

Jeżeli chodzi natomiast o tak zwane lutowanie twarde, mamy do czynienia z procesem realizowanym w temperaturze przekraczającej wymieniony próg 450 stopni Celsjusza. Najczęściej w ten sposób lutuje się złoto, srebro, miedź oraz stal węglową. Poza lutowaniem, omawiane lampy mogą być przez nas wykorzystywane również między innymi do gięcia rur, opalania farby czy chociażby cynowania. Zastosowanie tych produktów jest więc bardzo szerokie.

Jaką lampę lutowniczą wybrać?

Główny podział lutlamp jeszcze niedawno opierał się na odróżnieniu rodzaju paliwa, jakim był zasilany palnik urządzenia. Mowa tu o paliwie ciekłym, czyli benzynie i nafcie oraz lotnym, który dotyczy propanu butanu. Jednak obecnie lampa lutownicza benzynowa jest praktycznie nieużywana i ciężko znaleźć ją w sklepach. Przede wszystkim tego typu urządzenia są bardzo niepraktyczne. Posiadają bowiem specjalną pompkę, która służy do podniesienia ciśnienia w lampie. Dopiero wtedy palnik może zostać odpalony. Podkreślić należy również fakt, iż lampy benzynowe w wielu przypadkach były po prostu niebezpieczne.

Polecane lampy lutownicze

Wszystko to sprawia, że obecnie używane są wyłącznie lampy lutownicze gazowe. Na co zwracać uwagę podczas zakupu tego typu produktów?

  • Regulacja wysokości płomienia – tego typu funkcja umożliwia przede wszystkim dostosowywanie temperatury, z jaką odbywa się lutowanie. Dzięki temu za sprawą jednego urządzenia jesteśmy w stanie wykonywać lutowanie miękkie oraz twarde. Jak bowiem zostało napisane wcześniej, lampa lutownicza do miedzi i innych elementów o wysokim naprężeniu powinna lutować w temperaturze powyżej 450 stopniu Celsjusza, natomiast w przypadku takich materiałów jak cynk może być ona niższa. Warto więc dysponować urządzeniem, którego pracę możemy dowolnie dostosowywać do naszych potrzeb.
  • Maksymalna temperatura płomienia – poza możliwością regulacji płomienia, powinniśmy zwrócić uwagę również na to, jaką możemy uzyskać temperaturę maksymalną. Najpopularniejszym i najbardziej polecanym rozwiązaniem jest zakup lampy o maksymalnej temperaturze 1350 stopni Celsjusza – pozwoli nam ona wykonać wszelkie niezbędne czynności, nie tylko związane z lutowaniem.
  • Moc – jest to niezwykle ważny parametr, gdyż określa możliwości urządzenia. W przypadku niewielkich układów elektronicznych, będziemy potrzebowali lampy lutowniczej o mocy nieprzekraczającej wartość 100 W. Jeżeli przyjdzie nam natomiast pracować z grubymi kablami bądź twardymi metalami, moc musi być zdecydowanie większa.
  • Wymienne naboje – na rynku zakupić można lampy z wymiennymi nabojami bądź stałym zbiorniczkiem na gaz. Lampa gazowa na naboje wydaje się być dużo wygodniejsza, gdyż w razie wyczerpania, po prostu dokupujemy nowy nabój. Jeżeli dysponujemy lampą ze stałym zbiornikiem, będziemy musieli go napełnić, co często bywa kłopotliwe i drogie.
  • Zużycie gazu – parametr ten informuje nas, jak długo może być użytkowany jeden nabój lub zbiorniczek z gazem. Optymalna wartość wynosi 180 g na godzinę, co jest bardzo przyzwoitym wynikiem.
  • Zapłon – jeżeli zakupimy produkt bez zapłonu, do jego odpalenia będziemy potrzebowali dodatkowego źródła ognia. W przypadku lamp lutowniczych z zapłonem, palnik zostanie uruchomiony automatycznie za pomocą iskry.

Lampa lutownicza gazowa – cena

W zależności od parametrów podanych wyżej, cena lampy lutowniczej gazowej waha się w granicach od 50 do około 120 złotych. Spośród firm, które oferują swoje produkty, godna polecenia jest z pewnością lampa lutownicza Topex. Komfortową, skuteczną i bezproblemową pracę zapewniają również urządzenia takich przedsiębiorstw jak Rothenberger oraz NEO. Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku lamp lutowniczych warto zainwestować kilka złotych więcej, aby otrzymać produkt, który będzie nie tylko wygodny, ale również niezawodny w każdych warunkach.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.