Laptop Acer Aspire ES1-531 - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?

| 0 Komentarzy
Acer Aspire ES1-531 to niskobudżetowy laptop przeznaczony zarówno dla klientów domowych, jak i biznesowych. Na rynku występuje w kilku wersjach sprzętowych, różniących się między sobą przede wszystkim wykorzystywanymi procesorami, pamięcią RAM i dyskami twardymi.

Specyfikacja:

Konfiguracje

Jak na niskobudżetowego laptopa przystało, wybór poszczególnych podzespołów jest dość skromny. Warto podkreślić przede wszystkim to, że każda wersja konfiguracyjna korzysta ze zintegrowanej karty graficznej Intel HD Graphics Braswell, której taktowanie uzależnione jest od wykorzystywanego procesora.

Polecane laptopy

Możliwości są dwie. W nieco droższych modelach znajdziemy układ Intel Pentium N3700. Został on wyposażony w cztery fizyczne rdzenie, które są w stanie obsłużyć do czterech wątków jednocześnie. Częstotliwość zegara waha się od 1600 MHz w trybie bazowym do 2400 MHz w trybie boost. Jest to więc procesor znajdujący się na niskiej półce jakościowej. Mimo wszystko, gwarantuje obsługę podstawowego pakietu programów – okaże się więc przydatny również w pracy. Podkreślić należy również to, iż jego pobór mocy jest bardzo niski, współczynnik TDP wynosi bowiem wyłącznie 6W.

W przypadku zakupu laptopa Acer Aspire ES1-531 z opisanym wyżej procesorem, można liczyć kartę graficzną o taktowaniu z przedziału od 400 do 700 MHz. Nieco słabsze wartości (320-600 MHz) przyjmuje ona procesorze montowanym w omawianym urządzeniu – Intel Celeron N3050. Jest to układ dwurdzeniowy i dwuwątkowy, który w ramach obsługi dwóch wątków zapewnia wydajność o połowę mniejszą niż Pentium N3700. Wszystko to sprawia, że może on posłużyć wyłącznie do obsługi najbardziej podstawowych programów.

Poszczególne wersje laptopa Acer Aspire ES1-531 różnią się między są także pojemnością pamięci RAM oraz wykorzystywanymi dyskami twardymi. W pierwszym przypadku możemy liczyć na kości DDR3 (taktowanie pamięci wynosi 1600 MHz) o maksymalnej pojemności 8 GB. Jeżeli chodzi o dyski, możliwości są dwie – albo zdecydujemy się na pojemniejszy dysk HDD (do 1 TB) albo postawimy na szybkość i wybierzemy model SSD (do 128 GB).

Obudowa Acer Aspire ES1-531

Obudowa

Największą zaletą omawianego laptopa jest jego stosunkowo niska cena, dlatego nie można się dziwić pewnym oszczędnością poczynionym przez producenta. Te zaś dotyczą przede wszystkim obudowy, która została wykonana wyłącznie z tworzyw sztucznych. Jej sztywność i wytrzymałość mechaniczna stoją na przeciętnym poziomie – wieko obudowy wykrzywić można bez żadnych problemów. Jeżeli chodzi o pracę zawiasów, należy ocenić ją pozytywnie. Działają w sposób płynny, gwarantując odpowiednią stabilność ekranu. Zestaw złączy jest dość podstawowy, choć z pewnością cieszyć może fakt zamontowania jednego portu USB 3.0. Mówiąc krótko, mamy do czynienia z typową konstrukcją z niskiej półki cenowej.

Chłodzenie

Acer Aspire ES1-531 wyposażony jest w podzespoły o bardzo niskim poborze energii i ograniczonych możliwościach, dlatego zamontowany wentylator nie jest zbytnio obciążany. W ramach standardowej pracy utrzymuje on temperaturę procesora i karty na niskim poziomie. To samo tyczy się zresztą obudowy.

Praca wentylatora jest cicha, dlatego nie powinna przeszkadzać, nawet w sytuacji korzystania z pełnej mocy obliczeniowej laptopa.

Ekran

Omawiany laptop nie przyda się podczas pracy na zaawansowanych programach graficznych. Ograniczony jest on bowiem nie tylko pod względem zastosowanych podzespołów, ale również jakości matrycy. Została ona wykonana w technologii TN, która gwarantuje przeciętną jakość generowanego obrazu.

Do jej zalet z pewnością należy zaliczyć matową powłokę, która utrzymuje zadowalającą widoczność nawet w przypadku sporego nasłonecznienia. 

Wydajność

Do realizacji jakich zadań został przystosowany Acer Aspire ES1-531? Tych najbardziej podstawowych, z wyłączeniem obsług wielu programów jednocześnie. Potwierdzeniem tego są rezultaty osiągane w testach wydajności.

Procesor Intel Pentium N3700 w oprogramowaniu Cinebench R15 otrzymał kolejno 39 punktów w testach w trybie jednowątkowym i 142 punkty w wielowątkowym. Jest to wynik przeciętny. Podobnie ma się sprawa z kartą graficzną, której udało się uzyskać 25415 punktów w 3DMark Ice Storm Standard Graphics i 411 punktów w 3DMark 11 Performance GPU.

Do grania

Ograniczona wydajność zastosowanych podzespołów sprawia, że laptop ten nie jest w stanie obsłużyć zbyt wielu nowych gier. Możliwe okaże się uruchomienie wyłącznie produkcji wiekowych i mało wymagających.

  • Trackmania Nations Forever – low: 95 fps, medium: 45 fps, high: 22 fps,
  • Diablo III – low: 28 fps, medium: 19 fps, high: 9 fps,
  • The Sims 4 – low: 65 fps, medium: 25 fps, high: 10 fps,
  • Dirt Rally – low: 30 fps, medium: 15 fps, high: 6 fps,
  • Anno 2070 – low: 30 fps, medium: 15 fps, high: 7 fps.

Cena

Zakup omawianego laptopa nie uszczupli zbytnio naszego budżetu. Jego najmocniejsza wersja kosztuje bowiem zaledwie 1600 złotych. Może ona spaść o dodatkowe 300-400 złotych w przypadku zdecydowania się na słabszy procesor bądź mniejsza ilość pamięć RAM.

Czy warto?

Acer Aspire ES1-531 to tani laptop, który posłużyć może przede wszystkim do realizacji podstawowych zadań. Jeżeli ktoś szuka stabilnego urządzenia za niewielkie pieniądze, może okazać się on wart zainteresowania. Zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę całkiem przyzwoita obudowę oraz możliwość skorzystania z napędu DVD. W przypadku obsługi bardziej wymagających programów bądź niektórych nowych gier, warto dołożyć kilkaset złotych więcej i rozglądnąć się za czymś lepszym.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.