Laptop Acer F5-573G - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?
Spis treści:
Specyfikacja:
Konfiguracje
Acer F5-573G przystosowany został przede wszystkim do użytku domowego, dlatego większość jego wersji korzysta z dedykowanej karty graficznej. Poszczególne modele różnią się również między innymi generacji zastosowanych procesorów.
Polecane laptopy
Jednostką graficzną, na którą zdecydował się producent jest Nvidia GeForce GTX 950M, pracująca na 4 GB pamięci. Na uwagę zasługuje dość przyzwoite taktowanie zegara, które przeważnie oscyluje w granicach od 914 do 1124 MHz oraz taktowanie pamięci (1800 – 5000 MHz). Karta oczywiście obsługuje bibliotekę DirectX 12 orz technologię Shader 5.0. Wszystko to przekłada się na przyzwoite osiągi, pozwalające na obsługę wielu gier komputerowych (także tych nowych) oraz programów graficznych.
Acer F5-573G sprzedawany jest również wraz z kartą GeForce 940MX, która korzysta z 2 GB pamięci. Jest ona jednak wyraźnie słabsza od jednostki opisanej powyżej.
Jeżeli chodzi o procesory, użytkownicy mogą wybrać kilka wersji sprzętowych. Potencjalnie najmocniejsza z nich korzysta z układu Intel Core i7-7500U, a więc należącego do rodzimy Kaby Lake. Jest to procesor dwurdzeniowy i czterowątkowy, którego częstotliwość taktowania wynosi od 2700 MHz w trybie bazowym do 3500 MHz przy wykorzystaniu technologii turbo boost. Jak na tę klasę sprzętu, oferuje on wszystko to, co potrzebne jest w ramach codziennej pracy i rozrywki.
Podobnie jest zresztą w przypadku drugiego układu Kaby Lake, czyli i5-7200U. Oferuje on nieznacznie niższe osiągi (różnica między oba procesorami jest kilkuprocentowa). W pozostałych modelach Acer F5-573G znaleźć można układy pochodzące z szóstej generacji Intela, które jednak w wielu przypadkach również powinny okazać się wystarczające, zwłaszcza w ramach użytku domowego.
Ogromnym atutem omawianego laptopa jest fakt, iż korzysta on z bardzo wydajnej pamięci RAM typu DDR4. Po stronie zalet należy zapisać również możliwość zakupu urządzenia korzystającego z dwóch dysków twardych jednocześnie – HDD oraz SSD. Pozwala to na instalację systemu operacyjnego i najważniejszych programów na pamięci flash, co znacząco przyspieszy ich działanie.
Obudowa
Wykonana została ona z tworzyw sztucznych i aluminium, dzięki czemu charakteryzuje się bardzo przyzwoitą sztywnością i odpornością na uszkodzenia natury mechanicznej. Pod tym względem zdecydowanie przewyższa obudowy konkurencyjnych laptopów należących do tego samego segmentu.
Jedyną wadą obudowy jest to, że dość łatwo osadzają się na niej zabrudzenia, zwłaszcza odciski palców. Producenta pochwalić należy natomiast za to, że zdecydował się na wydzielenie pokrywy serwisowej, która otwiera dostęp do najważniejszych podzespołów urządzenia.
Podkreślić należy również bardzo przyzwoity zestaw zamontowanych złączy. Potencjalni nabywcy laptopa będą zadowoleni przede wszystkim z nowoczesnego portu USB typu C oraz podświetlenia klawiatury. Jak na laptopa 15-calowego, model firmy Acer jest nieco ciężki, waży bowiem około 2,4 kg.
Chłodzenie
Niestety, układ chłodzenia w przypadku pracy na najwyższych obrotach nie daje sobie rady, przez co laptop niekiedy nagrzewa się ponad miarę. Maksymalna temperatura karty graficzna osiąga wartość około 85 stopni Celsjusza, natomiast procesora nawet do 95 stopni.
Jeszcze słabiej sprawa wygląda w przypadku chłodzenia obudowy. Przez większość czasu jej najcieplejsze miejsca osiągają temperaturę oscylującą wokół 45 stopni Celsjusza, jednak są momenty, w których wzrasta ona nawet o 20 stopni, co jest wynikiem bardzo słabym.
Jeżeli chodzi o hałas generowany przez układ chłodzenia, nie jest on zbyt wysoki. Maksymalne natężenie dźwięku wynosi bowiem około 38 dB, co nie powinno sprawiać większych problemów podczas codziennego użytkowania.
Ekran
Acer F5-573G sprzedawany jest w wersjach z matrycą HD oraz Full HD. W każdym przypadku możemy liczyć na ekran przygotowany w oparciu o technologię TN, która zapewnia dość przeciętną jakość generowanego obrazu. Mimo wszystko, zarówno wartości związane z luminancją, jak i nasyceniem kolorów czy kontrastem dla typowego użytkownika powinny okazać się wystarczające. Na uwagę zasługuje fakt, że laptop w każdej wersji posiada matową powłokę, dlatego może być on stosowany również na zewnątrz.
Wydajność
Biorąc pod uwagę przeznaczenie omawianego laptopa, największy wpływ na jego końcową ocenę będą miały wyniki testów uzyskiwanych w programach diagnostycznych. Dla przedstawienia pełnych możliwości urządzenia, sprawdzona została jedna z jego najmocniejszych konfiguracji, wyposażona w procesor Intel Core i7-7500U, kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 950M oraz 16 GB pamięci RAM.
Na początku uruchomiony został program Cinebench R15, który przetestował możliwości układu CPU. W trybie jednowątkowym wskazał on na średni wynik wynoszący 146 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym 345 punktów. Są to bardzo dobre rezultaty, jedne z najlepszych w tej klasie sprzętu. Bardzo dobrze spisała się również karta graficzna, którą sprawdzono w programach 3DMark Ice Storm Standard Graphics oraz 3DMark Performance GPU. Uzyskiwała średnio 67672 i 4231 punktów.
Do grania
Ze względu na korzystanie z wydajnej karty graficznej, najmocniejsza wersja Acer F5-573G pozwala na obsługę wielu nowych gier komputerowych. Poniżej przedstawiamy kilka z nich wraz z osiąganymi wartościami FPS.
- For Honor – low: 95 fps, medium: 50 fps, high: 35 fps,
- Titanfall 2 – low: 90 fps, medium: 65 fps, high: 30 fps,
- Mass Effect Andromeda – low: 60 fps, medium: 30 fps, high: 20 fps,
- Resident Evil 7 – low: 120 fps, medium: 55 fps, high: 35 fps,
- Battlefield 1 – low: 100 fps, medium: 75 fps, high: 35 fps.
Cena
Chcąc skorzystać z możliwości najmocniejszej konfiguracji omawianego laptopa, należy wydać około 3300 złotych. Ceny słabszych wersji mieszczą się natomiast w przedziale od 2500 do 2900 złotych.
Czy warto?
Acer F5-573G należy do średniego segmentu cenowego, dlatego tym bardziej warto zwrócić uwagę na szerokie możliwości, jakie proponuje. Wersja korzystające z karty GeForce GTX 950M pozwala na uruchomienie wielu nowych gier, co z pewnością spotka się z aprobatą wielu potencjalnych nabywców urządzenia. Jedyną, niestety poważną, wadą laptopa jest jednak jego układ chłodzenia, który w wielu sytuacjach nie radzi sobie z obciążeniem. Rozwiązaniem tego problemu powinna okazać się odpowiednia podkładka chłodząca.
Znajdziesz w Morele
Laptopy gamingowe - Laptopy Acer - Laptopy Lenovo - Laptopy HP - Laptopy Apple
Komentarze (0)