Laptop Acer Swift 1 - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?
Spis treści:
Dane techniczne:
Konfiguracje
Acer Swift 1 jest laptopem tanim, pozwalającym na pracę przy użyciu najbardziej podstawowych aplikacji. Cena dyktuje wykorzystywane podzespoły, co pokazuje powyższa tabela. Warto zwrócić uwagę na fakt, że urządzenie zostało wyposażone w bardzo pojemną baterię, która jest w stanie zagwarantować nieprzerwaną pracę nawet przez ponad 10 godzin.
Polecane laptopy Acer
Niewielki, 13-calowy laptop Acer Swift sprzedawany jest w wersjach korzystających z dwóch procesorów. W mocniejszej konfiguracji znajdziemy układ Intel Pentium N3710, wyróżniający się czteroma fizycznymi rdzeniami i czteroma wątkami. Jego bazowa częstotliwość taktowania jest niska, ponieważ wynosi zaledwie 1.6 GHz. Na szczęście, za sprawą technologii Turbo Boost, w sytuacjach największego zapotrzebowania może zostać ona zwiększona do poziomu 2.5 GHz.
Pentium N3710 jest procesorem niskonapięciowym – jego współczynnik TDP wynosi zaledwie 6 W. Dzięki temu doskonale sprawdza się podczas użytku mobilnego. Jego wydajność nie jest najwyższa, jednak powinna okazać się w zupełności wystarczająca do obsługi standardowego pakietu programów.
Pod względem osiągów nieco gorzej wypada tańsza wersja laptopa, która korzysta z układu Intel Celeron N3060. Jest to procesor dwurdzeniowy i dwuwątkowy, o częstotliwości taktowania 1.6 - 2.48 GHz. W przypadku pracy wielowątkowej zagwarantuje wydajność o dwa razy niższa niż opisany wcześniej model Intel Pentium.
Mocniejsza konfiguracja korzysta ze zintegrowanego układu graficznego HD Graphics 405 (taktowanie 320 – 700 MHz). Jest to podstawowa jednostka o ograniczonej mocy, dlatego nie należy spodziewać się po niej cudów. Podobnie jak w przypadku modelu z układem Intel Celeron, z którym zintegrowana została karta HD Graphics 400.
Jak na mobilne urządzenie przystało, Acer Swift 1 sprzedawany jest wraz z dyskiem typu SSD lub eMMC. Ich pojemność nie jest może największa, jednak zagwarantują odpowiednio szybkie działanie oraz skuteczną ochronę danych. Uzupełnieniem specyfikacji jest pamięć RAM typu DDR3, o pojemności maksymalnej 8 GB.
Obudowa
Pod względem prezencji, omawiany laptop potwierdza zapowiedzi producenta – wygląda bowiem niezwykle stylowo i elegancko. Śmiało może uchodzić za urządzenie o charakterze biznesowym.
Jak jednak sprawa wygląda z wytrzymałością obudowy? Wykonana została głównie z tworzyw sztucznych (jedynie górna strona podstawy jest z aluminium), co oczywiście przekłada się na jej podatność na wykrzywienia konstrukcji. Należy jednak uczciwie przyznać, że producent przyłożył się podczas przygotowywania obudowy. Jak na tę półkę cenową, należy ocenić ją wysoko.
Nieco rozczarowująco prezentuje się natomiast zamontowany układ złączy. Zaledwie dwa pory USB, złącze HDMI, czytnik kart pamięci i gniazdo audio to zbyt mało, nawet jak na tak małego laptopa.
Chłodzenie
W laptopie Acer Swift 1 zastosowano niskonapięciowe podzespoły, dlatego nie jest on w stanie nagrzać się ponad miarę. Z tego też względu, zamontowany układ chłodzenia spisuje się poprawnie, przez większość czasu utrzymując urządzenie w stanie stosunkowo chłodnym. Podkreślić należy jednak, że przy pracy na pełnych obrotach prawa strona obudowy rozgrzewa się do poziomu 42-43 stopni Celsjusza. Jak na tę klasę urządzenia, jest to nieco zbyt wysoka wartość. Nie powinna ona jednak w żaden sposób wpłynąć na komfort pracy.
Ekran
Zaletą omawianego laptopa jest fakt, iż występuje w wersjach z matrycą Full HD, wykonaną w technologii IPS, co w tej kategorii sprzętu jest raczej niespotykane. Wszystko to sprawia, że Acer Swift 1 gwarantuje generowanie przyzwoitej jakości obrazu, która powinna zadowolić większość użytkowników.
Podobnie ma się sprawa z widocznością podczas pracy na zewnątrz. Matryca laptopa posiada bowiem matową powłokę.
Wydajność
Ze względu na zastosowanie podzespołów o ograniczonej mocy, wiele osób może się spodziewać, że Acer Swift 1 nie pozwoli na wiele. Rzeczywistość wygląda jednak dużo lepiej, zwłaszcza w przypadku wersji wyposażonej w procesor Intel Pentium. Dzięki niemu omawiany laptop bardzo dobrze sprawdzi się podczas obsługi podstawowych programów – pakietu biurowego, przeglądarki internetowej, odtwarzacza multimedialnego czy aplikacji sieciowe. Okaże się więc użyteczny podczas nauki i pracy.
Potwierdzeniem tego są wyniki testów wydajności, jakim poddana została najmocniejsza konfiguracja sprzętu. Jeżeli chodzi o procesor, sprawdzony został on w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym średni wynik testu zatrzymał się na poziomie 41 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym osiągnął on punktów 145. Jak na tę klasę sprzętu nie jest więc źle.
Gorzej wypadła zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 405. W programie 3DMark Ice Storm Standard Graphics otrzymała ona 28119 punktów, natomiast w 3DMark Performance GPU 473 punktów. Pokazuje to, że będzie ona w stanie poradzić sobie wyłącznie z mało wymagającymi programami.
Do grania
Jeżeli ktoś chce wykorzystać laptop Acer Swift 1 do gry, może się srogo zawieść. Poradzi sobie on bowiem wyłącznie z produkcjami wiekowymi, a także potrzebującymi niewielkiej mocy obliczeniowej.
- Counter-Strike: GO – low: 42 fps, medium: 32 fps, high: 20 fps,
- The Sims 4 – low: 75 fps, medium: 22 fps, high: 10 fps,
- Diablo III – low: 35 fps, medium: 20 fps, high: 11 fps,
- Dota 2 Reborn – low: 30 fps, medium: 17 fps, high: 10 fps,
- GRID: Autosport: low: 50 fps, medium: 20 fps, high: 10 fps.
Cena
Średnia cena wersji wyposażonych w procesor Intel Pentium mieści się w granicach 1600 – 1800 złotych. W przypadku zdecydowania się na słabszy układ CPU, całość może okazać się jeszcze tańsza.
Czy warto?
Acer Swift 1 przeznaczony jest dla ściśle określonej grupy odbiorców. Będą to głównie uczniowie, a także osoby wykorzystujące laptopy do obsługi podstawowych programów lub dużo podróżujące. W ramach takiego użytku, omawiany laptop spisuje się jednak bardzo dobrze. Charakteryzuje się dobrą obudową, bardzo przyzwoitą matrycą oraz baterią, która pozwoli na wielogodzinną pracę. Jest więc wart zainteresowania.
Znajdziesz w Morele
Laptopy gamingowe - Laptopy Dell - Laptopy Lenovo - Laptopy HP - Laptopy Apple
Komentarze (0)