Asus Pro B9440 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Na rynku jakiś czas temu pojawiły się nowe modele smukłego laptopa biznesowego Asus Pro B9440.

Zostały wyposażone między innymi w niskonapięciowe procesory z serii Intel Whiskey Lake-U. Główne założenie jest jednak niezmienne – mamy do czynienia z kompaktowymi, lekkimi urządzeniami, które zapewniają komfortową pracę w podróży.

Asus Pro B9440 – dane techniczne oraz cena

Jak to zwykle bywa w przypadku tego typu serii, na rynku znajdziemy wiele konfiguracji sprzętowych. Są one zróżnicowane nie tylko pod względem najważniejszych podzespołów, ale również pozostałych elementów wyposażenia. Do tego dochodzą także spore różnice cenowe. Warto więc sprawdzić, który model jest po prostu najlepszy.

Asus Pro B9440 – dostępne konfiguracje

Niezależnie od tego, na jaką konfigurację sprzętową się zdecydujemy, zawsze możemy liczyć na lekki, niskonapięciowy sprzęt, który został przystosowany do obsługi programów i narzędzi biznesowych. Poradzi sobie on nie tylko z pakietem biurowym, ale również z bardziej zaawansowanymi działaniami. Oczywiście ostateczna wydajność jest zależna od zamontowanych podzespołów. Przed wydaniem pieniędzy, warto zwrócić uwagę na analizy i testy poszczególnych modeli, tak aby mieć pewność, że kupujemy laptopa, który ma szansę spełnić wszystkie nasze oczekiwania i potrzeby.

Porównanie poszczególnych modeli rozpoczynamy oczywiście od procesorów. Warto na wstępie zaznaczyć, że w sklepach oferowane są urządzenia wyposażone w układy Intela ósmej lub siódmej generacji. Zdecydowanie największą wydajnością wyróżnia się Intel Core i7-8565U. Jest to niskonapięciowy procesor z serii Intel Whiskey Lake-U, która często jest wykorzystywana w laptopach biznesowych. Dysponuje on czteroma fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami logicznymi. Jego częstotliwość taktowania wynosi 1800 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4600 MHz w trybie turbo. Wartości te wskazują, że mamy do czynienia z naprawdę solidnym sprzętem. Wspomnieć należy również o 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, a także współczynniku TDP wynoszącym 15 W.

Zobacz Asus Pro B9440

Całość przekłada się na jeden z lepszych procesorów niskonapięciowych ósmej generacji Intela. Nie musimy obawiać się braków mocy przy obsłudze nie tylko typowych programów biznesowych, ale również narzędzi graficznych czy też projektowych. Procesor bardzo dobrze sprawdza się w trybie wielowątkowym, czego potwierdzeniem są testy wydajnościowe, przeprowadzone na platformie Cinebench R15. Uzyskał on w tym trybie średnią na poziomie 572 punktów. Jeśli chodzi natomiast o tryb jednowątkowy, końcowy wynik zatrzymał się na 174 punktach.

Jak można się domyślić, modele Asus Pro B9440 z procesorem i7-8565U kosztują najwięcej. Niemniej, naprawdę warto zastanowić się nad ich kupnem. Zwłaszcza wówczas, gdy nasza praca nie ogranicza się do tworzenia dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych czy też prezentacji.

Jeśli jednak planujecie wydać nieco mniej, powinniście zwrócić uwagę na konfiguracje wyposażone w procesory Intela siódmej generacji. Co ważne, do wyboru jest aż 5 różnych procesorów.

  • Intel Core i7-7600Udwa rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 2800-3900 MHz, 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 161 punktów w trybie jednowątkowym i 344 punkty w trybie wielowątkowym.
  • Intel Core i7-7500U - dwa rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 2700-3500 MHz, 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 144 punkty w trybie jednowątkowym i 340 punktów w trybie wielowątkowym.
  • Intel Core i5-7300U - dwa rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 2600-3500 MHz, 3 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 142 punkty w trybie jednowątkowym i 340 punktów w trybie wielowątkowym.
  • Intel Core i5-7200U - dwa rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 2500-3100 MHz, 3 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 128 punktów w trybie jednowątkowym i 327 punktów w trybie wielowątkowym.
  • Intel Core i3-7100U - dwa rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 2400 MHz, 3 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 95 punktów w trybie jednowątkowym i 256 punktów w trybie wielowątkowym.

Powyższe procesory pod względem możliwości są do siebie bardzo podobne. Znacząco odstaje wyłącznie układ i3. Wszystko to sprawia, że o wyborze konkretnej konfiguracji zdecydują detale lub pozostałe parametry techniczne.

Mowa tu między innymi o pamięć RAM. Warto nadmienić, że każda wersja laptopa korzysta z kości typu DDR3L, których taktowanie wynosi 1866 MHz. Nie jest to najwyższa wartość, jednak w ramach omawianego zastosowania powinna okazać się wystarczająca. Niestety, pamięć RAM jest zintegrowana z płytą główną, dlatego nie możemy pokusić się o jej zwiększenie poprzez montaż dodatkowych kości. Wybrać musimy między urządzeniami z 8 GB a 16 GB RAM.

Zdecydowanie lepiej prezentuje się kwestia dysków twardych. Laptop Asus Pro B9440 korzysta bowiem z modeli półprzewodnikowych (SSD). W zależności od konfiguracji, będzie to dysk oparty na interfejsie SATA III lub PCIe (zdecydowanie szybszy). Jeśli chodzi o pojemność, wynieść może 256 GB, 512 GB lub 1 TB.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o kartach graficznych. W każdym laptopie znajdziemy wyłącznie jednostkę zintegrowaną. W modelach z procesorem i7-8565U będzie to karta Intel UHD Graphics 620, natomiast w pozostałych Intel HD Graphics 620.

Asus Pro B9440 – wygląd

Do czynienia mamy z laptopem ultramobilnym, którego konstrukcja została dodatkowo pomniejszona. Stało się to możliwe między innymi dzięki zwężeniu ramek ekranu, a także niewielkiej grubości obudowy. Wszystko to przełożyło się na bardz kompaktowe wymiary sprzętu i wagę wynoszącą zaledwie 1,05 kg. Dzięki temu sprzęt doskonale sprawdza się w podróży – jest lekki i wygodny, dlatego nie stwarza żadnych problemów podczas pracy w aucie, pociągu czy też w autobusie.

Niewielka grubość obudowy często jest jednak problemem. W przypadku wielu laptopów wpływa ona bowiem na sporą podatność na wygięcia konstrukcji. Producent postanowił zredukować tę przypadłość poprzez wykorzystanie aluminium i stopy magnezu podczas konstruowania obudowy. Dzięki temu, jest ona odpowiednio sztywna w każdym miejscu. Nie musimy więc obawiać się nadmiernych wygięć czy też charakterystycznego skrzypienia. Całość prezentuje się naprawdę solidnie, o czym możemy przekonać się już po kilku minutach korzystania z urządzenia. Wszystkie elementy zostały prawiłodo spasowane, a wspominane wcześniej materiały sprawiają, że obudowa wyróżnia się odpowiednią wytrzymałością mechaniczną. Wielu użytkowników będzie zadowolona również z designu laptopa, który bardzo dobrze podkreśla jego nowoczesny charakter.

Przyczepić można się natomiast do zestawu portów i złączy. Asus Pro B9440 to laptop kompaktowy, jednak nawet takie urządzenia powinny dysponować czymś więcej niż tylko dwoma portami USB typu C (jeden z nich pełni funkcję złącza zasilania) oraz gniazdem audio. Wymusza to na nas korzystanie z rozdzielaczy i przejściówek.

Asus Pro B9440 – matryca

Każda wersja omawianego laptopa została wyposażona w 14-calową matrycę Full HD, wykonaną w technologii IPS. Przekątna ekranu stanowi rozwiązanie pośrednie między ultramobilnym charakterem sprzętu a wygodną przestrzenią roboczą, która zapewnia komfortową pracę na wielu oknach.

Podczas testów jakości matrycy, w oczy rzuca się przede wszystkim dobra ostrość obrazu. Jest to bardzo dobra informacja zarówno dla osób planujących wykorzystanie laptopa do obsługi programów graficznych, jak i wszystkich tych, którzy lubią odstresować się przy dobrym filmie lub ciekawej grze. Na plus należy zaliczyć również pozostałe parametry obrazu – mowa tu między innymi o średniej luminancji na poziomie 295 cd/m2, kątach widzenia i kontraście. Dość przeciętnie prezentuje się odwzorowanie kolorów. Średni błąd DeltaE2000 wynosi 7. Warto jednak zaznaczyć, że po dobrze wykonanej kalibracji obrazu, spada on poniżej granicy 3. Matryca korzysta z matowej powłoki, jednak na zadowalającą widoczność możemy liczyć wyłącznie w zacienionych miejscach.

Asus Pro B9440  - klawiatura i touchpad

Producent bardzo dobrze wykorzystał wolną przestrzeń, dzięki czemu otrzymaliśmy do dyspozycji klawiaturę składającą się z dużyć, nieco wklęsłych klawiszy. Nawet wielkość strzałek możemy uznać za odpowiednią. Wszystko to przekłada się oczywiście na wysoką wygodę pisania. Warto nadmienić, że klawiatura nie ugina się podczas pisania, a skok klawiszy jest bardzo przyzwoity. Problemem może okazać się jednak hałas generowany podczas pisania – niektóre klawisze (na przykład spacja) są bardzo głośne. Plusa możemy postawić natomiast przy podświetleniu klawiatury, które jest trójstopniowe.

Do jakości wykonania touchpada nie można mieć większych zastrzeżeń. Jak na laptopa o tych gabarytach, płytka jest całkiem duża. Na pochwałę zasługują jej właściwości ślizgowe, a także obsługa gestów. Wspomnieć należy także o tym, że producent zdecydował się na zaimplementowanie czytnika linii papilarnych oraz modułu szyfrującego TPM – oba te rozwiązania zwiększają bezpieczeństwo przechowywanych danych na dysku.

Asus Pro B9440 – wydajność

Jak pokazał wcześniejszy opis, specyfikacja laptopa Asus Pro B9440 jest zróżnicowana przede wszystkim pod względem procesorów montowanych w poszczególnych wersjach. Zdecydowanie największą mocą obliczeniową wyróżnia się oczywiście układ Intel Core i7-8565U. Okaże się on dobrym wyborem także ze względu na zintegrowaną z nim kartę graficzną.

Intel UHD Graphics 620 to typowa jednostka GPU, która dobrze sprawdza się w ramach standardowej pracy biznesowej. Nie zapewni ona dodatkowej mocy obliczeniowej podczas obsługi programów graficznych lub projektowych, jednak jej wydajność okaże się wystarczająca w codziennej pracy przy biurku i nie tylko. Potwierdzeniem tego są oczywiście wyniki testów wydajnościowych. Zostały one przeprowadzone na platformie 3DMark 11 Performance GPU, na której karta uzyskała średnią na poziomie 1717 punktów, a także w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics – w tym przypadku wynik wyniósł 43057 punktów.

Test Asus Pro B9440 objął także obsługę gier. Najlepsza konfiguracja dostępna na rynku nie pozwoli co prawda na uruchomienie najnowszych produkcji z segmentu AAA, jednak powinna poradzić sobie z wieloma klasykami, a także z tytułami stworzonymi przez studia niezależne.

Asus Pro B9440 – wady i zalety

Mocną stroną przedstawionego laptopa jest jego ultramobilny charakter. Do czynienia mamy ze sprzętem 14-calowym, który jednak jest lżejszy od wielu laptopów 12-calowych. Do tego należy dodać specjalnie dostosowaną konstrukcję, dzięki której urządzenie jest nie tylko smukłe, ale również bardzo wygodne w użyciu. Mowa tu zarówno o pracę stacjonarną, jak i mobilną.

Recenzja Asus Pro B9440 musi wskazać również na wysoką jakość wykonania obudowy. Wykorzystanie aluminium i stopy magnezu sprawiło, że całość wyróżnia się wysoką wytrzymałością mechaniczną i odpornością na wpływ wszelkich czynników zewnętrznych. Plusy możemy postawić także przy szerokim wyborze procesorów, bardzo przyzwoitej matrycy generującej ostry obraz, nowoczesnym designie, przyzwoitym osprzęcie, a także przydatnych dodatkach (podświetlenie klawiatury, czytnik linii papilarnych, moduł TPM).

Jakie są natomiast wady sprzętu? Ta największa dotyczy bardzo ubogiego zestawu portów. Przyczepić można się także do głośnej klawiatury, zintegrowanej pamięci RAM i konieczności przeprowadzenia kalibracji obrazu, by uzyskać zadowalające odwzorowanie kolorów. Również cena Asus Pro B9440 dla wielu może być problemem.

ZALETY

  • Ultramobilny charakter
  • Niewielka waga
  • Wysoka jakość wykonania obudowy
  • Atrakcyjny, nowoczesny design
  • Szeroki wybór procesorów
  • Przyzwoita matryca IPS
  • Dobrze wykonany osprzęt
  • Wiele przydatnych dodatków

WADY

  • Bardzo ubogi zestaw portów
  • Pamięci RAM zintegrowana z płytą główną
  • Wysokie ceny
  • Głośna klawiatura
  • Konieczna kalibracja ekranu

Asus Pro B9440 – podsumowanie, czy warto?

Firma Asus przygotowała bardzo solidny, ultramobilny sprzęt, który powinien zadowolić wielu klientów biznesowych. Zwłaszcza tych, którym zależy na wygodnej pracy w podróży. Biorąc to pod uwagę, laptop jest wart rozważenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.