Laptop Asus R540 - Specyfikacja techniczna, Opis Seri, Recenzja.

| 0 Komentarzy
Seria R540 składa się z tanich laptopów przeznaczonych zarówno dla firm, jak i do szeroko pojętego użytku domowego. Wyróżniają się one elegancką obudową oraz wykorzystaniem przyzwoitych, niskonapięciowych podzespołów.

Specyfikacja

Konfiguracje

Producent pozostawia użytkownikom dość swobodny wybór podzespołów we wszystkich najważniejszych kategoriach: procesorów, kart graficznych, dysków twardych i pamięci RAM.

Jeżeli chodzi o układy CPU, poszczególne konfiguracje korzystają z modeli Intel Core piątej generacji (najnowsza jest siódma). Są to więc procesory już nieco wiekowe, jednak w dalszym ciągu gwarantujące całkiem stabilną i wydajną pracę, zwłaszcza w przypadku realizacji standardowych zadań. Najmocniejsza wersja laptopa pracuje na układzie i7-5500U.

Polecane laptopy

Posiada on dwa fizyczne rdzenie obsługujące do czterech wątków. Jeżeli chodzi o taktowanie, wynosi ono 2400 MHz w trybie bazowym i maksymalnie do 3000 MHz w trybie boost. Mamy więc do czynienia z całkiem przyzwoitymi, niskonapięciowym procesorem, który w biznesie wykorzystywany jest niezmiernie często.

W słabszych konfiguracjach znaleźć można dwa kolejne procesory z tej generacji, czyli i5-5200U, i3-5005U. Również są to układy dwurdzeniowe i czterowątkowe, zapewniające od kilku do kilkanaście procent niższą wydajność niż przedstawiony model najmocniejszy. W niskobudżetowych wersjach laptopa montowane są natomiast procesory z serii Intel Pentium i Celeron.

W przypadku karty graficznej, użytkownicy mogą zdecydować się na dwie możliwości. Jeżeli komuś nie zależy na obsłudze bardziej wymagających programów, powinien zdecydować się na tańszą konfigurację wyposażoną w jednostkę zintegrowaną (Intel HD Graphics 5500). W przypadku zakupu laptopa do gier komputerowych, warto skorzystać z modelu z kartą Nvidia GeForce 920 z 2 GB pamięci. Nie jest to może jednostka bardzo wydajna, jednak z pewnością pozwoli na uruchomienie niektórych mało wymagających produkcji.

W laptopie zamontowany został tylko jeden slot pamięci, w którym znaleźć się może kość o maksymalnej pojemności 12 GB. W przypadku dysku twardego, wybór możliwy jest jedynie pod względem jego pojemności (maks. 2 TB), ponieważ każda wersja urządzenia korzysta z dysku talerzowego (HDD).

Obudowa

Wizualnie sprawia ona bardzo dobre wrażenie. Prezentuje się bowiem w sposób smukły i elegancki, dlatego z pewnością przypadnie więc do gustu wielu użytkownikom biznesowym. Jeżeli chodzi o sposób wykonania, producent zdecydował się na użycie tworzyw sztucznych z elementami ze szczotkowanego metalu. Efekt? Sztywność obudowy stoi na zadowalającym poziomie, dzięki czemu nie jest ona zbyt podatna na wygięcia konstrukcji. Jest ona także całkiem odporna na osadzanie się różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Użytkownicy mogą skorzystać z dość podstawowego zestawu złączy, jednak na uwagę zasługuje fakt, że w laptopie zamontowane zostały trzy rodzaju portów USB – 2.0, 3.0 oraz nowoczesny typu C, który zapewnia bardzo dużą szybkość przesyłu danych.

Chłodzenie

Jego prace należy ocenić pozytywnie. Co prawda zamontowane podzespoły nie stanowią zbyt dużego wyzwania, jednak wentylator gwarantuje utrzymanie temperatury obudowy na zadowalającym poziomie. To samo tyczy się generowanego hałasu – jego praca nie powinna nam zbytnio przeszkadzać, nawet w przypadku maksymalnego obciążenia.

Ekran

Jakość wykonanej matrycy nie prezentuje się już tak dobrze. Przede wszystkim zawiera ona błyszczącą powłokę, przez nie możemy skorzystać z laptopa na zewnątrz. Ważniejsze jest jednak to, iż została ona przygotowana w technologii TN. Zapewnia więc przeciętną jakość generowanego obrazu.

Na uwagę zasługuje, że Asus R540 występuje w wersji z ekranem w rozdzielczości HD (1366x768) oraz Full HD (1920x1080).

Wydajność

Ostateczna ocena możliwości laptopa możliwa jest jednak dopiero po dokładnej analizę jego osiągów. W tym celu uruchomione zostały popularne programy diagnostyczne, które przetestowały najmocniejszą konfigurację urządzenia, składającą się z procesora i7-5500, karty graficznej GeFroce 920 oraz 8 GB pamięci RAM.

W pierwszej kolejności przeprowadzono testy układu CPU, przy użyciu oprogramowania Cinebench R15. Wyniki prezentują się całkiem przyzwoicie – wspomniany procesor uzyskał bowiem 123 punkty w trybie jednowątkowym i 294 punkty w wielowątkowym. Na podobnym poziomie przyzwoitości znajduje się również karta graficzna, którą sprawdzono w programie 3DMartk w wersji Ice Storm Standard Graphics i Performance GPU. Otrzymała ona kolejno 50 117 i 1731 punktów.

Do grania

Jak już zostało powiedziane, konfiguracja laptopa Asus R540 wyposażona w dedykowaną kartę graficzną pozwala na uruchomienie niektórych gier komputerowych. Poniżej ich krótka rozpiska.

  • World of Warships – low: 80 fps, medium: 60 fps, high: 30 fps,
  • GTA V – low: 55 fps, medium: 38 fps, high: 10 fps,
  • F1 2014 – low: 80 fps, medium: 65 fps, high: 37 fps,
  • Battlefield Hardline – low: 40 fps, medium: 30 fps, high: 11 fps,
  • Total War: Rome II – low: 46 fps, medium: 35 fps, high: 30 fps.

Cena

Najmocniejsza konfiguracja, która jednak jest raczej rzadko spotykana, kosztuje około 3000 złotych. Cena wersji słabszych wynosi od około 1500 do nieco ponad 2000 złotych.

Czy warto?

Asus R540 jest przyzwoitym, tanim laptopem, który może posłużyć zarówno do pracy, jak i użytku typowo amatorskiego. Na uwagę zasługuje przede wszystkim bardzo przyzwoita obudowa. Wszystko to sprawia, że jest on wart swojej ceny.

Udostępnij
4,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.