Laptop do pisania i Internetu – jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 1 Komentarz
Jakiego laptopa wybrać do obsługi pakietu biurowego, pisania i przeglądania stron internetowych?

Laptop do Internetu i pisania – jakie powinien spełnić wymagania?

Korzystanie z Internetu i pakietów biurowych to podstawowe zadania, jakie realizuje się na komputerze, ale w przypadku osób zajmujących się pisaniem zawodowo, należy nieco bardziej przyłożyć się do zakupu dobrego urządzenia – w końcu to narzędzie do pracy.

Wiele osób zajmuje się pisaniem i nie chodzi, bynajmniej, wyłącznie o pisarzy. Pisanie to chleb powszedni copywriterów, dziennikarzy, blogerów, a także programistów. Z tego właśnie względu warto przyłożyć się do zakupu laptopa o dobrych parametrach. Jakich konkretnie?

  • Zarówno w przypadku komputera dla freelancera, jak i laptopa do Internetu, nie potrzeba potężnych kart graficznych – w większości wystarczają podstawowe, zintegrowane karty graficzne.
  • Priorytetem nie wydaje się także przestrzeń dyskowa, o ile do pracy nie użytkuje się gromadzonych na dysku źródeł multimedialnych.
  • Ważna jest natomiast pamięć RAM, która usprawnia wydajność laptopa i pozwala na szybkie korzystanie z Internetu oraz programów tekstowych.
  • Bardzo ważną kwestią jest także wielkość laptopa i jego waga, jeśli ma być użytkowany mobilnie.
  • Nie bez znaczenia jest także procesor o, co najmniej, przeciętnej wydajności, co jest niezbędne do swobodnego użytkowania wielu funkcji jednocześnie, szybkie przełączania się między oknami programów i stronami internetowymi.

Polecane laptopy do Internetu i pisania

Powyższe kwestie są istotne i mają niebagatelny wpływ na komfort pracy, ale dla osoby piszącej kluczową kwestią pozostaje klawiatura.

Jaka klawiatura w laptopie do pisania i Internetu?

Z uwagi na fakt, że klawiatura jest integralną częścią laptopa, możliwość manewru przy jej wyborze jest ograniczona jedynie do wyboru urządzenia z preferowanym rodzajem klawiatury. W laptopach wybór jest więc mocno ograniczony, ale i tak warto zwrócić uwagę na tę kwestię i wybrać:

  • Laptopa o klawiszach wyspowych z niskim skokiem. Wygodnie jest pisać na takiej klawiaturze, która najczęściej jest również dość cicha.
  • Laptopa z klawiaturą pełnowymiarową, z częścią numeryczną. To ważne zarówno przy pisaniu tekstów reklamowych, jak również artykułów lub kodu – wydzielona część numeryczna jest komfortowa w użytkowaniu.

Dodatkowym udogodnieniem, które można wziąć pod uwagę, jest podświetlana klawiatura, która ułatwia pracę przy słabym oświetleniu.

Dobrą alternatywą może być też stosowanie podpórki pod laptopa, która pochyli go pod kątem oraz zakup oddzielnej klawiatury na biurko o preferowanym rozmiarze i parametrach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do pisania i Internetu?

Pisanie lub przeglądanie stron internetowych nie jest tak wymagające, jak tworzenie grafiki lub granie w gry, ale to nie oznacza, że do pracy z tekstem należy kupić najtańszy z możliwych laptopów. Jeśli to narzędzie do pracy zarobkowej, to powinno być wydajne i wybrane bardzo starannie, bo przecież się zwróci. Przy zakupie warto wziąć pod uwagę także poniższe kryteria:

  • Wielkość i waga laptopa – jest to kwestia priorytetowa, a szczególnie dla osób, które lubią pisać z kawiarni, biblioteki lub pracować w plenerze. Jeśli laptop miałby być użytkowany wyłącznie w domu, to nie jest to aż tak istotne. Za dość uniwersalne uznaje się laptopy o przekątnej 15,6 cali, ale do stacjonarnego użytku można wybrać również większy model.
  • Matryca i powłoka ekranu – w tanich laptopach dominują matryce TN oraz błyszczące ekrany, a to kiepskie rozwiązanie dla wzroku, gdyż w połyskującym ekranie odbijają się refleksy i przedmioty otoczenia. Do długotrwałej pracy z tekstem najlepiej wybierać laptopy o matowej matrycy (może być TN, bo jakość odwzorowania kolorów i kąty widzenia nie są w tej branży aż tak kluczowe).
  • Pojemność akumulatora i szacunkowy czas pracy urządzenia na baterii – to kwestie istotne szczególnie w sytuacji, gdy laptop bywa użytkowany poza domem lub poza biurem, a także wówczas, gdy niespodziewanie zabraknie prądu.
  • Procesor – choć pisanie i przeglądanie Internetu nie wydaje się ekstremalnym wyzwaniem dla komputera, to jednak nie oznacza, że trzeba wybrać laptopa o słabym procesorze. Przyjemniej pracuje się wówczas, gdy urządzenie nie musi co chwilę wchodzić na najwyższe obroty, gdy tylko próbujemy obejrzeć film w sieci. Dobrym i rozsądnym cenowo wyborem będą laptopy z procesorem i3 (na przykład Laptop Dell Vostro 3568, który posiada procesor i3-6006U) albo nawet i5 (na przykład Laptop Lenovo Ideapad 330-15IKBR, który posiada procesor i5-8250U), albo procesor AMD z serii A (na przykład budżetowy Laptop Lenovo IdeaPad 320-15AST, który posiada procesor AMD A9-9420).
  • Dysk – jego pojemność warto uzależnić od ilości przechowywanych materiałów i ich specyfiki, ale 500 GB wydaje się rozsądnym wyborem. Jeśli zależy nam na wyższej wydajności urządzenia, a cena nie jest przeszkodą, to można wybrać dysk SSD zamiast HDD.
  • Pamięć RAM – 4 GB wydają się wystarczające, ale 8 GB to jeszcze lepszy wybór.
  • Złącza i łączność – warto upewnić się, w jakie rodzaje złącz wyposażono urządzenie. Jeśli zależy nam na jakimś mało popularnym lub starszym złączu (na przykład VGA), to warto przeglądać oferty laptopów zwracając uwagę właśnie na ten parametr.
  • Napęd – w wielu laptopach nie jest stosowany (szczególnie w ultrabookach), ale sporo urządzeń go posiada, więc nie będzie problemu, by kupić laptopa z napędem.

Jakie złącza są potrzebne w laptopie do pisania?

Bardzo przydatne wydają się złącza:

  • USB 3.0 dla szybkiego podłączenia urządzeń zewnętrznych.
  • Audio Combo lub oddzielnie wyjście i wejście (niektóre laptopy nie mają wejścia) dla wygodnej komunikacji.
  • Złącze HDMI lub inne, które umożliwią podłączenie komputera do telewizora lub innych urządzeń multimedialnych.
  • Czytnik kart pamięci, jako opcja pozwalająca na dostęp do nośników bez podpisania ich w zewnętrznych czytnikach lub urządzeniach macierzystych za pomocą kabla.

Laptopy do pisania i Internetu nie muszą być drogie

Tani komputer mobilny z pewnością nie będzie demonem prędkości, ale nie musi nim być. Sprzęt do pisania czy przeglądania Internetu, może kosztować nawet poniżej 2000 złotych. Z pewnością zabraknie w nim kilku najnowocześniejszych rozwiązań, ale będzie uniwersalny, sprawny, wydajny i nie zrujnuje budżetu kupującego.

A może tablet do pisania i Internetu?

O ile dla copywritera tablet jest zupełnie nietrafiony do regularnego pisania dużej ilości tekstu, to do przeglądania stron internetowych często okazuje się wystarczający. Należy tylko pamiętać o tym, że sprzęt ten nie jest tak uniwersalny, jak nawet najtańszy laptop – przeglądanie stron internetowych nie będzie problemem, aczkolwiek z witrynami nieobsługującymi technologii RWD tablety nie radzą sobie najlepiej. Duża wytrzymałość baterii będzie przewagą, ale nieduży ekran, sam w sobie, może być problemem. Sprawa wyboru między szybkim laptopem do Internetu a tabletem do przeglądania stron jest kwestią indywidualną. Obecnie tablety wykorzystuje się raczej jako uzupełnienie komputerów, a nie pełnoprawny zamiennik, ale jeśli urządzenie ma służyć tylko do przeglądania Internetu, to zakup tabletu nie jest złym pomysłem, ale warto rozważyć kwestię dokupienia do niego małej klawiatury (na przykład na Bluetooth), gdyż pisanie, nawet krótkich tekstów, na klawiaturze ekranowej jest niewygodne.

Udostępnij
5,0
5 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Siedze w copywritingu i mogę z czystym sumieniem polecić N14S - lekki, poręczny i z konkretną baterią. Chodzi jak zloto z prockiem I7 i (przynajmniej u mnie) 16 GB ramami (mozna sobie zażyczyć więcej). Kompaktowy sprzęcik przydatny jak ktoś np. potrzebuje pracowac czesto w samolocie albo pociagu.
Specjalista Morele | 12:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.