Laptop HP EliteBook 725 - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?

| 0 Komentarzy
Firma Hewlett-Packard posiada w swojej ofercie bardzo lekki i cienki laptop biznesowy EliteBook 725, który dobrze sprawdzi się zarówno w podróży, jak i w ramach pracy stacjonarnej. Wyposażony został w procesory AMD i kartę graficzną Radeon z serii R6.

Specyfikacja:

Konfiguracje

Na rynku dostępnych jest kilka wersji omawianego laptopa. Różnią się one przede wszystkim wykorzystywanymi procesorami, jednak pewne różnice dostrzec można także w konfiguracji złączy oraz ilości pamięci RAM.

Polecane laptopy

Producent zdecydował się na zastosowanie układów CPU z serii Carrizo, przygotowanych przez firmę AMD. Zdecydowanie najmocniejszym z nich jest model Pro A12-8800B. Jest to czterordzeniowy i czterowątkowy procesor, który wyróżnia się całkiem przyzwoitym taktowaniem (2100-3400 MHz). Nie wyróżnia się on specjalnie wysokimi osiągami, jednak z pewnością okaże się w zupełności wystarczający podczas obsługi programów biurowych, przeglądarki internetowej czy odtwarzania muzyki i filmów.

HP EliteBook 725 sprzedawany jest również z procesorami z serii A10 (8700B i 7350B) oraz A8(8600B i 7150B). Gwarantują one o kilka procent niższą wydajność w porównaniu do najmocniejszego układu, jednak one również powinny poradzić sobie z realizacją podstawowych zadań biznesowych i o charakterze multimedialnym.

Jeżeli chodzi o wykorzystywane karty graficzne, największa mocą obliczeniową charakteryzuje się jednostka AMD Radeon R6 M255DX, pracująca na pamięci typu DDR3. Jej osiągi są przeciętne, jednak umożliwi obsługę kilku niewymagających gier komputerowych, także tych, które swoją premierę miały 3-4 lata temu.

Na uwagę zasługuje fakt, że potencjalni nabywcy omawianego laptopa zdecydować mogą się na wersję z dyskiem HDD lub SSD. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się druga z wymienionych opcji, gdyż dysk półprzewodnikowy zapewnia bardzo szybkie działanie i wysoką wytrzymałość mechaniczną.

Obudowa HP EliteBook 725

Obudowa

HP EliteBook 725 należy do laptopów ze średniej półki cenowej, dlatego nie dziwi fakt, że jego obudowa wykonana została z aluminium. Dzięki temu prezentuje się naprawdę atrakcyjnie, a do tego sprawia wrażenie solidnej. Na największa uwagę zasługuje bardzo przyzwoita sztywność konstrukcji, która przekłada się na dobrą wytrzymałość na wygięcia. Do pracy zawiasów również nie można się przyczepić. Pracują one w sposób bardzo płynny, zapewniając stabilność ekranu. Zestaw złączy jest typowy dla urządzeń tej klasy. Cieszy zamontowanie aż 3 portów USB 3.0 oraz wyposażenia dodatkowego w postaci czytnika linii papilarnych i złącza dokowania. Godna uwagi jest także podświetlana, bardzo wygodna w użyciu klawiatura.

Chłodzenie

Omawiany laptop nie jest demonem wydajności, toteż w zasadzie nie ma on jak się nagrzać. Wszystko to sprawia, że zamontowany wentylator jest w stanie utrzymać temperaturę najważniejszych podzespołów na stabilnym, stosunkowo niskim poziomie (procesor nagrzewa się do poziomu zaledwie 60 stopni Celsjusza).

Podobnie jest w przypadku obudowy. Podczas pracy na najwyższych obrotach jej najcieplejsze miejsce (pod ekranem) nagrzewa się do poziomu 41 stopni Celsjusza. Wydajność systemu chłodzenia idzie w parze z cichą pracą. Maksymalne natężenie generowanego hałasu oscyluje w okolicach 35 dB, dlatego nie powinien on przeszkadzać.

Ekran HP EliteBook 725

Ekran

12-calowy HP EliteBook 725 występuje na rynku z czterema różnymi matrycami. Zdecydować możemy się na model TN bądź IPS, pracujący w rozdzielczość HD lub Full HD. Miłośnicy doznań wizualnych powinni zainteresować się matrycą IPS Full HD, gdyż gwarantuje ona zdecydowanie najwyższą jakość generowanego obrazu. Różnice widoczne są zwłaszcza w poziomie nasycenia barw. Co ważne, nie każdy model laptopa posiada matową powłokę matrycy, dlatego jeżeli ktoś chce korzystać z jego możliwości także na zewnątrz, powinien zwrócić na to uwagę.

Wydajność

Największy wpływ na końcową ocenę urządzenia będą miały jednak wyniki testów wydajnościowych, w których udział wzięła konfiguracja wyposażona w procesor AMD A12-8800B, kartę graficzną Radeon R6 M255DX i 8 GB pamięci RAM.

Na początek sprawdzony został układ CPU. W tym celu uruchomiono oprogramowanie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym otrzymał on 72 punkty, a w wielowątkowym 206 punktów. Jest to więc wynik raczej przeciętny. Podobnie prezentuje się karta graficzna, która sprawdzono w programie 3DMark Ice Storm Standard Graphics i 3DMark 11 Performance GPU. Uzyskała ona kolejno 54631 oraz 2316 punktów.

Do grania

Przedstawiona wyżej moc obliczeniowa jednostki GPU sprawia, że na laptopie możemy uruchomić kilka mało wymagających gier komputerowych. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

  • Diablo III – low: 60 fps, medium: 40 fps, high: 30 fps,
  • Tomb Raider – low: 65 fps, medium: 40 fps, high: 30 fps,
  • Dota 2 – low: 40 fps, medium: 30 fps, high: 20 fps,
  • Dead Space 3 - low: 65 fps, medium: 30 fps, high: 23 fps,
  • Total War: Rome II – low: 50 fps, medium: 40 fps, high: 30 fps.

Cena

Zakup konfiguracji, która wzięła udział w powyższych testach wiąże się z koniecznością wydania około 4 tysięcy złotych. W przypadku zdecydowania się na słabszy procesor bądź mniejsza ilość pamięci RAM, cena spaść może nawet poniżej 3 tysięcy złotych.

Czy warto?

12-calowy HP EliteBook 725 jest mobilnym laptopem, który gwarantuje stabilną pracę i obsługę mało wymagających gier i programów. Sprzedawany jest w wielu wersjach konfiguracyjnych, spośród których polecić można przede wszystkim modele z matrycą IPS i te korzystające z możliwości procesora AMD A12-8800B.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.