Laptop HP ProBook 455 - Specyfikacja techniczna, Opis serii, Recenzja

| 0 Komentarzy
Firma Hewlett-Packard wypuściła na rynek nowy model biznesowego laptopa pracującego na procesorach od AMD. ProBook 455 występuje na rynku w kilku wersjach konfiguracyjnych, różniących się wykorzystywanymi podzespołami.

Specyfikacja:

Konfiguracje

HP ProBook 455 w sklepach obecnych jest w czterech modelach (G1, G2, G3 i G4). Każdy z nich korzysta z procesorów firmy AMD, gwarantujących różną wydajność.

W odsłonie najnowszej znajdziemy między innym układ A10-9600P, który został wyposażony w cztery fizyczne rdzenie mogący obsłużyć do czterech wątków. Jego taktowanie mieści się w przedziale od 2400 do 3500 MHz. Za sprawą jego osiągów (o których więcej w dalszej części tekstów), śmiało można powiedzieć, że znajduje się na poziomie procesora Intel Core i3-6100U. Gwarantuje więc skuteczną obsługę podstawowych programów biznesowych.

Znacznie gorzej jest w przypadku pozostałych procesorów montowanych w omawianym laptopie. Zarówno układy A9, jak i A8, A6 czy A4 oferuje zdecydowanie słabszą wydajność, która w wielu sytuacjach może okazać się niewystarczająca.

Dość szeroki wybór panuje również w segmencie kart graficznych. Zdecydowanie najwięcej oczekiwać można po jednostce AMD Radeon R7 M440, która korzysta z 4 GB pamięci DDR3. Jej wydajność jest przyzwoita, dlatego powinna pozwolić na uruchomienie kilkuletnich gier komputerowych i nieskomplikowanych programów graficznych.

Nieco tylko słabsza jest druga z montowanych w omawianych laptopie kart, czyli R7 M340. W pozostałych zestawach znajdziemy jednostki zintegrowane bądź wyróżniające się ograniczonymi możliwościami.

Zaleta HP ProBook 455 jest z pewnością to, że pracuje on na wydajnej pamięci RAM typu DDR4, a także fakt, że umożliwia zamontowanie dwóch dysków twardych – HDD lub SSD oraz SSD ze złączem M.2. Dzięki temu potencjalni nabywcy laptopa z jednej strony mogą skorzystać z pojemnego dysku talerzowego, a z drugiej zainstalować system na szybkim dysku półprzewodnikowym.

Obudowa

Jak na laptopa ze średniej półki cenowej, obudowa ProBook 455 prezentuje się nad wyraz solidnie. Wykonana została z tworzyw sztucznych i szczotkowanego aluminium, dzięki czemu charakteryzuje się zadowalająca sztywnością konstrukcji i wysoką wytrzymałością mechaniczną. Obudowa jest również odporna na zabrudzenia, co również należy zapisać po stronie zalet.

Sam laptop nie jest zbyt ciężki – nieco ponad 2 kilogramy nie sprawią, że będzie nam ciążył w podróży. Na uwagę zasługuje również całkiem przyzwoity zestaw złączy. Najbardziej cieszy fakt zamontowania portu USB typu C.

Chłodzenie

Pod obudową laptopa nie znajdziemy specjalnie wydajnych podzespołów, toteż jego wentylator bez problemu utrzymuje temperaturę obudowy na stosunkowo niskim poziomie. Jej najcieplejsze miejsce podczas pracy na najwyższych obrotach nagrzewa się do 40 stopni Celsjusza, co jest wynikiem bardzo dobrym.

Zastrzeżeń nie można mieć również do generowanego przez wentylator hałasu. Jego natężenie wynosi około 35 dB, dlatego nie będzie nam przeszkadzał w trakcie pracy.

Ekran

W przypadku matrycy o większych zaskoczeniach mowy być nie mogło. Laptopy w tym przedziale cenowym zazwyczaj pracują na matrycach TN – w przypadku HP ProBook 455 zdecydować możemy się na model obsługujący rozdzielczość HD lub Full HD.

Jak można się było spodziewać, wszelkie najważniejsze parametry przekładające się na jakość generowanego obrazu, czyli luminancja, kontrast i nasycenie kolorów, prezentują się dość przeciętnie, choć akurat w ramach typowej pracy biurowej nie jest to najważniejsze. Po stronie plusów należy natomiast zapisać to, że matryce w omawianym laptopie zostały wyposażone w matowe powłoki, które utrzymują dobra widoczność ekranu nawet przy nasłonecznieniu.

Wydajność

Ostateczna ocena laptopa nie byłaby pełna bez przeanalizowania wyników osiąganych przez urządzenie w najważniejszych testach wydajnościowych. Udział w nich wzięła konfiguracja z procesorem AMD A10-9600P, kartą graficzną Radeon R7 M440 oraz 8 GB pamięci RAM.

Na początek uruchomione zostało oprogramowanie Cinebench R15, które sprawdziło możliwości układu CPU. W trybie jednowątkowym uzyskał on 75 punktów, a w trybie wielowątkowym 215 punktów. Są to więc wyniki mocno przeciętne. Pewien poziom przyzwoitości osiągnęła natomiast karta graficzna, która została sprawdzona w programach 3DMark Ice Storm Standard Graphics i 3DMark 11 Performance GPU. Jej średnie rezultaty zatrzymały się na poziomie kolejno 44621 i 2210 punktów.

Do grania

Laptop wyposażony we wspomnianą przed chwilą kartę graficzną może posłużyć do obsługi niektórych kilkuletnich gier komputerowych. Poniżej krótka lista zawierająca kilka z nich.

  • BioShock Infinite – low: 75 fps, medium: 40 fps, high: 32 fps,
  • GTA V – low: 50 fps, medium: 42 fps, high: 15 fps,
  • World of Warships – low: 55 fps, medium: 45 fps, high: 25 fps,
  • The Sims 4 - low: 80 fps, medium: 42 fps, high: 20 fps,
  • Diablo III – low: 60 fps, medium: 50 fps, high: 45 fps.

Cena

Chcąc zaopatrzyć się w wersję laptopa, która wzięła udział w powyższych testach, należy zapłacić nieco ponad 3 tysiące złotych. W przypadku zdecydowania się na słabszy procesor i mniej wydajną grafikę, cena może spaść nawet o 1500 złotych.

 

Czy warto?

HP ProBook 455 to przyzwoity laptop biznesowy w atrakcyjnej cenie. Na uwagę zasługują jednak wyłącznie mocniejsze wersje – tylko one będą bowiem w stanie obsłużyć wszystkie programy biurowe, a do tego zagwarantują obsługę niektórych gier komputerowych. Mocną stroną laptopa jest z pewnością jego solidna obudowa oraz przyzwoity zestaw złączy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.