Laptop Lenovo IdeaPad 320 - recenzja, dane techniczne. Czy warto?
Spis treści:
Do czynienia mamy z urządzeniami kierowanymi przede wszystkim do użytkowników domowych, szukających nowoczesnych, przyzwoitych cenowo laptopów multimedialnych. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim sporą liczbę konfiguracji przygotowanych przez Lenovo. Opinie użytkowników skupiają się na pochwale możliwości wyboru zarówno konkretnych podzespołów, jak i przekątnej ekranu.
Polecane laptopy Lenovo
Lenovo IdeaPad 320 – specyfikacja
Seria IdeaPad 320 korzysta z podzespołów niskonapięciowych, gwarantujących dobrą obsługę wszystkich podstawowych programów multimedialnych. Opinie o laptopie Lenovo zgodnie podkreślają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Laptop występuje w naprawdę wielu wersjach, toteż warto dokładnie zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Pomocne w tym okaże się analiza podzespołów montowanych w poszczególnych modelach. Na początek zajmiemy się procesorami.
Lenovo IdeaPad 320 i7 to sprzęt, który zapewni najwyższa wydajność. Z układów z tej serii korzystają wersje 15- i 17-calowe. Największą mocą obliczeniową bez wątpienia wyróżnia się Intel Core i7- 8550U. Procesor z rodziny Intel Kaby Lake Refresh dysponuje czterema rdzeniami i ośmioma wątkami. Do tego dochodzi częstotliwość taktowania na poziomie od 1800 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo, a także pamięć podręczna o pojemności 8 MB. Współczynnik TDP procesora wynosi 15 W.
Jest to bardzo przyzwoity procesor niskonapięciowy, który poradzi sobie z obsługą wszystkich najważniejszych programów wykorzystywanych do pracy, nauki i zabawy. Laptop Lenovo IdeaPad 320 z tym procesorem okaże się sprzętem niezwykle uniwersalny. Potwierdzają to bardzo przyzwoite wyniki testów diagnostycznych układu. W programie Cinebench R15 uzyskał on średnią na poziomie 163 punktów w trybie jednowątkowym i 551 punktów w trybie wielowątkowym.
Na rynku wciąż oferowane są wersje laptopa z procesorem i7 siódmej generacji. Będzie to dwurdzeniowy i czterowątkowy układ Intel Core i7-7500U, którego częstotliwość taktowania wynosi 2700 MHz w trybie bazowym oraz maksymalnie 3500 MHz w trybie turbo. Jeśli chodzi o wyniki testów diagnostycznych, prezentują się one nieco gorzej niż w przypadku modelu najmocniejszego. Procesor uzyskał kolejno 144 i 340 punktów w Cinebench R15.
Na niższej półce cenowej znajdziemy laptopy Lenovo IdeaPad 320 i5. Nadal będą to sprzęty bardzo przyzwoite, o dobrych osiągach, zapewniające jednak nieco gorszą obsługę najbardziej wymagających programów. Lenovo IdeaPad i5 może być wyposażony w dwa różne procesory. Tym mocniejszym będzie Intel Core i5-8250U. Układ korzysta z czterech rdzeni, ośmiu wątków i taktowania z przedziału 1600-3400 MHz. Wszystko to przekłada się na wyniki w Cinebench R15 wynoszące średnio 144 punkty w trybie jednowątkowym i 505 punktów w trybie wielowątkowym.
Starsze modele laptopa pracują natomiast na układzie i5-7200U, który dysponuje tylko dwoma fizycznymi rdzeniami, obsługującymi cztery wątki. Wyróżnia się on częstotliwością taktowania wynosząca od 2500 MHz do 3100 MHz. Najtańszy i najsłabszy okaże się natomiast laptop Lenovo IdeaPad 320 i3 – występuje on w wersjach z układami ósmej, siódmej i szóstej generacji. Najwięcej spodziewać można się po dwurdzeniowym i czterowątkowym procesorze Intel Core i3-8130 (taktowanie 2200-3400 MHz).
To jednak nie wszystko, ponieważ procesor Lenovo IdeaPad 320 może pochodzić również z serii AMD. Na co możemy liczyć w przypadku urządzeń Czerwonych?
Najwydajniejszy jest model AMD FX-9800P. Jest to czterordzeniowy i czterowątkowy procesor o częstotliwości taktowania 2700 – 3600 MHz. Pomimo wysokich wartości taktowania, gwarantuje on niższa wydajność niż model i5-7200U. Jeszcze słabiej prezentują się pozostałe układy montowane w laptopie IdeaPad 320. Mowa w tym miejscu o AMD A12-9720P oraz A10-9620P.
Warto podkreślić, że producent zdecydował się na wykorzystanie dedykowanych kart graficznych, dzięki czemu nabywcy Lenovo IdeaPad 320 będą mogli uruchomić niektóre nowe gry komputerowe. Wybór padł na takie jednostki jak:
- Nvidia GeForce MX150,
- Nvidia GeForce 940MX,
- Nvidia GeForce MX110,
- Nvidia GeForce 920MX,
- AMD Radeon 530.
Wszystkie karty występują przeważnie w wersjach z 2 GB pamięci własnej, co zapewnia przyzwoitą wydajność, która pozwoli na obsługę prostych programów graficznych, a także niektórych gier. Lenovo IdeaPad 320 korzysta z nowoczesnej i wydajnej pamięci RAM typu DDR4 o taktowaniu wynoszącym 2133 MHz. Cieszy również możliwość wyboru dysków twardych. Płyta główna Lenovo IdeaPad 320 pozwala na montowanie ich w parach – HDD + SSD. Mowa w tym miejscu o wszystkich modelach urządzenia.
Lenovo IdeaPad 320 – obudowa
Specyfikacja Lenovo IdeaPad 320 jest bardzo przyzwoita (zwłaszcza tych najlepszych modeli), jednak nie tylko ona wpływa na końcową ocenę sprzętu. Pod uwagę należy wziąć także jego wykonanie. Obudowa we wszystkich konfiguracjach została wykonana z tworzyw sztucznych, co wpływa na jej dość przeciętną sztywność. Jest ona podatna na wykrzywienia, nie jest to jednak problem, który w znaczący sposób wpływałby na codzienne użytkowanie sprzętu Lenovo IdeaPad. Opinie użytkowników wskazują jednak na dość wysoką wagę każdego urządzenia. Nawet modele 14-calowe ważą powyżej 2 kilogramów, przez co użytkowanie ich w podróży może być utrudnione.
Jeżeli chodzi o zamontowany zestaw złączy, prezentuje się on dość standardowo. Znajdziemy w nim 3 porty USB (w tym jeden typu C), złącze HDMI, gniazdo audio oraz czytnik kart pamięci. Pod tym względem Lenovo IdeaPad 320 nie wyróżnia się ani na plus ani na minus.
Lenovo IdeaPad 320 – chłodzenie
Układ chłodzenia spisuje się poprawnie. W sposób skuteczny utrzymuje on temperatury najważniejszych podzespołów i obudowy na względnie niskim poziomie. Zdecydowanie pomaga w tym fakt, że wykorzystywane procesory charakteryzują się niskim współczynnikiem TDP (15 W). Przyczepić nie można się również do hałasu generowanego przez zamontowany wentylator. Co prawda jest on słyszalny podczas pracy na najwyższych obrotach, jednak nie oznacza to, że będzie on przeszkadzał podczas pracy, oglądania filmów czy grania.
Lenovo IdeaPad 320 – ekran
Jak już wspominaliśmy, Lenovo IdeaPad 320 występuje wraz z matrycami 14- 15- oraz 17-calowymi, pracującymi w rozdzielczości HD, HD+ bądź Full HD. W każdej wersji gwarantują one przyzwoitą jakość generowanego obrazu, która, mając na uwadze przeznaczenie laptopa, powinna okazać się w zupełności wystarczająca.
Należy pamiętać jednak, że mamy do czynienia z każda matryca Lenovo IdeaPad 320 wykonana została w technologii TN, dlatego nie nadają się one do profesjonalnej obróbki graficznej. Co ważne, wspomniane matryce są wyposażone w matowe powłoki, dzięki którym możliwe jest użytkowanie laptopa również na zewnątrz. Opinie o laptopie Lenovo są zgodne, że dobrze spisuje się on zarówno podczas pracy, nauki, jak i rozrywki.
Lenovo IdeaPad 320 – wydajność
Lenovo IdeaPad 320 pozwoli na odtwarzanie filmów, przeglądanie Internetu, obsługę aplikacji sieciowych, a także niektórych gier. Mowa tu zwłaszcza o konfiguracjach wyposażonych w procesory Intela ósmej generacji i dedykowane karty graficzne.
Najlepiej pod względem uzyskiwanych osiągów wypada jednostka Nvidia GeForce MX150, którą można znaleźć w najdroższych wersjach Lenovo IdeaPad 320. Karta graficzna w teście 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 4494 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła ona 46586 punktów. Dla porównania, karta GeForce 940MX w tych samych testach uzyskała kolejno 2556 i 43341 punktów.
Lenovo IdeaPad 320 - do grania
Wydajność Lenovo IdeaPad 320 w najlepszej konfiguracji pozwala na obsługę kilkuletnich gier, a także niektórych tytułów typu indie oraz wyróżniających się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Parametry Lenovo IdeaPad 320 są niestety zbyt niskie, by móc liczyć na ogranie najbardziej rozbudowanych nowości z piękną grafiką. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych produkcji, których obsługa okaże się możliwa na najmocniejszej konfiguracji omawianego laptopa.
Lenovo IdeaPad 320 - czy warto?
Lenovo IdeaPad wyróżnia się całkiem przyzwoitą wydajnością, która pozwoli na realizację wielu zadań, zarówno tych amatorskich, jak i zawodowych. Nowoczesna pamięć RAM Lenovo IdeaPad 320, przyzwoite karty graficzne, niskonapięciowe procesory – wszystko to zapewnia moc na całkiem wysokim poziomie. Wykonanie, praca oraz zestaw portów należy ocenić przyzwoicie. Również cena Lenovo IdeaPad 320 stanowi element zachęcający do kupna laptopa. Zwłaszcza że na rynku dostępnych jest mnóstwo zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych.
Oczywiście nie należy zapomnieć także o wadach Lenovo IdeaPad 320. Opinie skupiają się między innymi na obudowie wykonanej z tworzyw sztucznych i braku dodatków, w postaci chociażby podświetlanej klawiatury. Bateria Lenovo IdeaPad 320 mogła być natomiast nieco pojemniejsza. Podsumowując wszelkie „za” i „przeciw”, śmiało można powiedzieć, że przedstawiony wyżej laptop jest wart zainteresowania. Powinien spodobać się przede wszystkim użytkownikom domowym.
Znajdziesz w Morele
Laptopy gamingowe - Laptopy Dell - Laptopy Asus - Laptopy HP - Laptopy Apple
Komentarze (15)
Microsoft Windows od lat umie pokazywać menu kontekstowe po dotknięciu panelu na laptopie dwoma palcami. Lenovo Windows nie umie.
Tam gdzie normalne klawiatury dla Windows mają
Ponieważ nie chcę przechodzić z Microsoft Windows na Lenovo Windows, spędziłem kilka godzin na forach, żeby przy pomocy ustaleń BIOS i rejestru wymusić laptopa Ideapad 320 funkcjonować jak każdy normalny laptop Windows. Jeszcze muszę usunąć programy obsługiwania laptopu, które z jakiegoś powodu żądają mojej uwagi. Laptopy innych firm jakoś umieją działać bez tego, żeby pokazywać mi systemowe narzędzia od samego początku i zabierać mój czas. Muszę też wyczyścić tępe gry które z jakiegoś powodu zajmują miejsce na dysku i w menu, chociaż o nich nie prosiłem.