Laptop Lenovo IdeaPad 320s - recenzja, dane techniczne. Czy warto?
Spis treści:
Lenovo IdeaPad 320s - specyfikacja
Lenovo IdeaPad 320s - konfiguracje
Na wstępie należy zaznaczyć, że IdeaPad 320S na rynku występuje również w wersji 15-calowej, przeznaczonej do bardziej stacjonarnej pracy. Omawiany przez nas model wyróżnia się natomiast niezwykle mobilnym charakterem, czego potwierdzeniem są nie tylko kompaktowy rozmiary, ale również niewielka waga, wynosząca zaledwie 1,7 kg. Dzięki temu urządzenie można bardzo swobodnie przenosić i obsługiwać w podróży.
Pod względem wydajności, warto podkreślić, że producent zdecydował się na zamontowanie procesorów Intela z serii Kaby Lake. Siódma generacja układów niskonapięciowych przynosi niewielki wzrost wydajności, który zauważalny jest podczas obsługi wielu programów naraz. W najmocniejszej konfiguracji laptopa zamontowany został model i7-7500U, który pracuje na dwóch fizycznych rdzeniach i czterech wątkach. Jego częstotliwość taktowania wynosi 2700 MHz w trybie podstawowym oraz 3500 MHz przy wykorzystaniu technologii Turbo Boost – parametry te są kolejno o 200 i 400 MHz wyższe w porównaniu z odpowiednikiem układu szóstej generacji (i7-6500U).
Na zwiększone osiągi względem poprzedniej serii będą mogli liczyć się również nabywcy tańszej wersji Lenovo IdeaPad 320S, która korzysta z wydajności procesorów Intel Core i5. Prace układów CPU wspomaga bardzo wydajna pamięć DDR4.
Omawiany laptop sprzedawany jest w wersjach posiadających wyłącznie zintegrowane jednostki graficzne, a także posiadających kartę dedykowaną, którą jest Nvidia GeForce 920MX. Korzysta on z 2 GB pamięci, natomiast częstotliwość taktowania jej zegara mieści się w przedziale od 965 do 993 MHz. Wszystko to pozwoli nam uruchomić wiele wiekowych bądź mało wymagających gier.
Warto podkreślić, że Lenovo IdeaPad 320S-14ikb oferowany jest z dwoma dyskami – HDD o pojemności maksymalne wynoszącej 1 TB oraz SSD z interfejsem M.2, który jest w stanie pomieścić 128 GB danych. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne, ponieważ w przypadku zainstalowania systemu na dysku SSD zyskujemy o wiele szybsze działanie, nie mówiąc już o zwiększonej ochronie przed wpływem czynników zewnętrznych bądź uszkodzeniami natury mechanicznej.
Lenovo IdeaPad 320s - obudowa
Wykonana została z aluminium, co gwarantuje zadowalająca sztywność jednostki oraz odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. Jedynym poważnym minusem takiego rozwiązania jest wysoka podatność obudowy na zabrudzenia, zwłaszcza spowodowane odciskami palców.
Lenovo IdeaPad 320S prezentuje się bardzo okazale – jego cienka obudowa sprawia dobre wrażenie wizualne, natomiast zawiasy pozwalające na odchylenie ekranu o 180 stopni gwarantują odpowiednią swobodę użytkowania.
Całkiem przyzwoicie prezentuje się również zestaw zamontowanych złączy. Pomimo faktu, że 320S jest laptopem 14-calowym, producentom udało się zmieścić 3 porty USB (w tym jeden typu C), złącze HDMI, gniazdo audio oraz czytnik kart pamięci.
Lenovo IdeaPad 320s - chłodzenie
Zamontowanie niskonapięciowego procesora oraz przyzwoitej karty graficznej, która jednak nie wyróżnia się specjalnie wysoką mocą obliczeniową sprawiły, sprawiło, że układ chłodzenia nie ma specjalnie utrudnionego zadania.
W efekcie utrzymuje on temperaturę obudowy i najważniejszych podzespołów na względnie niskim poziomie. Pozytywnie należy ocenić również głośność pracy wentylatora, który co prawda jest słyszalny podczas pracy na najwyższych obrotach, jednak nie obniża komfortu korzystania z laptopa.
Lenovo IdeaPad 320s - ekran
14-calowy ekran omawianego laptopa obsługuje rozdzielczość Full HD. Matryca została wykonana w technologii IPS, co gwarantuje co najmniej przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Wszystko to sprawia, że urządzenie okaże się przydatne zarówno w ramach codziennego użytku, jak i pracy z wykorzystaniem programów graficznych. Warto zauważyć, że matryca została wyposażona w matową powłokę, która zapewnia odpowiednią widoczność nawet podczas pracy przy większym nasłonecznieniu.
Lenovo IdeaPad 320s - wydajność
Największy wpływ na końcową ocenę laptopa będą miały jednak wyniki, jakie uzyskał on w ramach testów wydajnościowych. W celu przedstawienia możliwości najlepszej wersji Lenovo 320S-14ikb, w testach wykorzystana została konfiguracja wyposażona w procesor Intel Core i7-7500U, 8 GB pamięci RAM oraz kartę graficzną Nvidia GeForce 920MX.
Analizę rozpoczniemy od przedstawienia możliwości układu CPU, który został sprawdzony w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym otrzymał on 142 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym średni wynik zatrzymał się na poziomie 338 punktów. Wszystko to sprawia, że omawiany laptop znajduje się na wysokiej półce jakościowej w swojej kategorii.
Równie przyzwoicie spisała się karta graficzna, którą sprawdzono w programach 3DMark Ice Storm Standard Graphics oraz 3DMark Performance GPU. Uzyskała ona kolejno 52558 oraz 1835 punktów.
Lenovo IdeaPad 320s - do grania
Wszystkie przedstawione dane przekładają się na możliwość obsługi wielu gier, które nie wymagające specjalnych mocy obliczeniowych.
- World of Warships – low: 100 fps, medium: 65 fps, high: 30 fps,
- Alien: Isolation – low: 60 fps, medium: 40 fps, high: 20 fps,
- Rainbow Six Siege – low: 55 fps, medium: 35 fps, high: 20 fps,
- BioShock Infinite – low: 80 fps, medium: 45 fps, high: 35 fps,
- Diablo III – low: 125 fps, medium: 80 fps, high: 65 fps.
Lenovo IdeaPad 320s - czy warto?
Lenovo IdeaPad 320x-14ikb to urządzenie o mobilnym charakterze, bardzo dobrze sprawdzające się zarówno w pracy, jak i w ramach użytku amatorskiego. Wyróżnia się przyzwoitą obudową, dobrymi osiągami oraz matrycą typu IPS. Jest cienki i lekki, a jego aluminiowe, wysokiej klasy wykończenia i minimalizm stylistyczny czynią z niego elegancki i nowoczesny sprzęt, który idealnie sprawdzi się zarówno w biurze, jak i w podróży. Solidna wydajność pozwala na komfortową pracę bez zakłóceń i konieczności kompromisów, a spora ilość miejsca pozwoli zmieścić jeszcze więcej niezbędnych plików. Dzięki sporej mocy graficznej, Lenovo IdeaPad 320s umożliwia zarówno pracę, jak i rozrywkę na najwyższym poziomie. Obsługa gier i multimediów sprawi prawdziwą przyjemność, a wpływ ma na to także wysokiej jakości rozdzielczość. Również dźwięk powinien zadowolić – więcej szczegółów w szerszym paśmie pozwala na odpowiednio głośne, wyraźne i czyste przekazywanie zarówno rozmów, jak i muzyki. Jest atrakcyjny pod każdym względem, łączy niepozorny, klasyczny wygląd z nowoczesnością i mocą godną większych modeli. Wszystko to sprawia, że laptop Lenovo jest godny uwagi i spełni oczekiwania nawet bardziej wymagających użytkowników.
Komentarze (1)