Lenovo IdeaPad 510 - Dane techniczne, Wydajność, Recenzja. Czy warto?

| 0 Komentarzy
Nowy model serii IdeaPad z założenia ma być wysokowydajnym laptopem do użytku domowego. Producent zdecydował się więc zamontować w nim procesory nowej generacji i dedykowaną kartę graficzną.

Specyfikacja:

Konfiguracje

Na samym początku należy podkreślić, że laptopy Lenovo z serii IdeaPad 510 występuje na rynku w wielu konfiguracjach sprzętowych, których ceny są bardzo zróżnicowane. Bezsprzecznie najmocniejsza z nich korzysta z procesora firmy Intel należącego do najnowszej, siódmej generacji układów CPU. Mowa o Intel Core i7-7500U, który został wyposażony w dwa fizyczne rdzenie, mogące obsłużyć maksymalnie do czterech wątków jednocześnie.

Polecane laptopy

Ujmując sprawę krótko, układ gwarantuje przyzwoitą wydajność przy niskim poborze energii – typową dla urządzeń z tej półki jakościowej i cenowej. W sklepach znaleźć można również modele z innymi procesorami Kaby Lake. Wspomnieć należy przede wszystko o i5-7200U, który gwarantuje wydajność na bardzo zbliżonym poziomie.

Tylko nieco gorzej jest w przypadku konfiguracji z układami szóstej generacji. Warto zainteresować się przede wszystkim modelami i7-6500U oraz i5-6200U. Procesory Skylake są bardzo zbliżone do tych Kaby Lake, dlatego ewentualna strata jakościowa będzie minimalna.

W segmencie kart graficznych różnice pomiędzy najlepszymi a najsłabszymi wersjami Lenovo IdeaPad 510 są już jednak spore. Do wyboru mamy bowiem albo jednostkę zintegrowaną albo kartę Nvidia GeForce GTX 940M. Naprawdę warto zainteresować się grafiką dedykowaną, gdyż występuje ona w swojej najmocniejszej odmianie, wyposażonej w aż 4 GB pamięci DDR3. Jeżeli chodzi natomiast o jej taktowanie, dla rdzenia wynosi ono od 1072 do 1176 w trybie boost, a dla pamięci 2000 MHz. Jest to bardzo przyzwoita jednostka, która pozwoli obsłużyć niektóre najnowsze gry komputerowe.

Duża ilość możliwości konfiguracyjnych laptopa wynika także z obsługiwanej pamięci RAM DDR4 oraz dysków twardych. W pierwszym przypadku zakupić możemy laptopy z 4, 8, 12, a nawet 20 GB pamięci. Każdy z nich może korzystać z dowolnego dysku twardego – HDD (aż do 2 TB), SSD (do 256 GB) lub SSHD (1 TB + 128 GB).

Obudowa

Do przygotowania obudowy Lenovo IdeaPad 510 wykorzystano przede wszystkim plastik, dlatego nie jest ona specjalnie odporna na wygięcia. Niemniej, jak na tę półkę cenową (o koszcie zakupu laptopa w dalszej części tekstu), prezentuje się ona bardzo solidnie, a do tego jest po prostu ładna. Co najważniejsze, obudowa nie jest zbyt podatna na zabrudzenia i odciski palców. Urządzenie najczęściej sprzedawane jest w kolorze metalicznym lub białym. Podkreślić należy, że laptop jest stosunkowo ciężki – waży bowiem około 2,2 kg. Związane jest to między innymi z faktem zamontowania napędu DVD. Zestaw złączy i portów prezentuje się przyzwoicie. Cieszyć powinno pozostawienie złącza VGA, co nie jest normą w nowych laptopach, oraz zamontowanie czytnika, który obsługuje cztery rodzaje kart.

Chłodzenie

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że umieszczony w laptopie wentylator jest dosyć głośny. Podczas maksymalnego obciążenia generował on hałas o natężeniu oscylującym wokół granicy 40 dB.

Jak natomiast prezentuje się jego praca? Biorąc pod uwagę zamontowane podzespoły, jest bardzo przyzwoicie. Podczas pracy na pełnej mocy, w najcieplejszym miejscu obudowy maksymalna temperatura osiągnęła wartość około 40 stopni Celsjusza. Procesor rozgrzewa się natomiast do 65 stopni.

Ekran

Lenovo IdeaPad 510 występuje na rynku z matrycą w rozdzielczości Full HD, wykonaną w technologii IPS. Chcąc opisać jej osiągi, należałoby przede wszystkim użyć słowa przyzwoitość. Wszelkie parametry ekranu nie wyróżniły się bowiem ani na plus ani na minus. Przyczepić można się jedynie do trochę zbyt wysokiego błędu DeltaE2000, który wyniósł nieco ponad 7 (idealnym stanem jest wynik 3). Matryca laptopa jest matowa, dlatego bez problemu pozwoli na pracę na zewnątrz, przy niewielkim nasłonecznieniu.

Wydajność

Żeby rozstrzygnąć kwestię przydatności laptopa, jego najmocniejsza konfiguracja została przetestowana w popularnych programach diagnostycznych. Procesor laptopa (i7-7500) sprawdzono w oprogramowaniu Cinebench R15. W ujęciu jednowątkowym uzyskał on blisko 144 punktów, a w wielowątkowym 341 punktów. Pewien poziom przyzwoitości został więc zachowany.

To samo tyczy się dedykowanej karty graficznej, czyli Nvidia GeForce GTX 940MX, którą sprawdzono w oprogramowaniu 3DMark Ice Storm Standard Graphics i 3DMark 11 Performance GPU. Uzyskała ona kolejno średnio 51100 i 2514 punktów.

Do grania

Lenovo IdeaPad 510 ma być domowym laptopem, który pozwoli uruchomić niektóre najnowsze gry komputerowe. Oto lista tytułów, z którymi powinien sobie poradzić.

  • Titandall 2 – low: 60 fps, medium: 43 fps, high: 20 fps,
  • Overwatch – low: 78 fps, medium: 55 fps, high: 25 fps,
  • FIFA 17 – low: 110 fps, medium: 90 fps, high: 45 fps,
  • Rainbow Six Siege – low: 80 fps, medium: 50 fps, high: 25 fps,
  • Mirror’s Edge Catalyst – low: 48 fps, medium: 28 fps, high: 12 fps,
  • Farming Simulator 17 – low: 140 fps, medium: 90 fps, high: 38 fps,
  • Call of Duty Infinite Warfare – low: 40 fps, medium: 35 fps, high: 20 fps,
  • World of Warhips – low: 115 fps, medium: 80 fps, high: 35 fps,
  • Dota 2 Reborn – low: 100 fps, medium: 90 fps, hig: 50 fps,
  • GTA V – low: 78 fps, medium: 65 fps, high: 20 fps.

Cena

Za konfigurację wyposażoną w procesor Intel Core i7-7500U, kartę Nvidia GeFroce 940MX i 8 GB pamięci RAM należy zapłacić około 3500 złotych, co nie jest zbyt wygórowaną ceną. W przypadku zdecydowania się na układy szóstej generacji, cena laptopa wyniesie od 2500 do około 3000 złotych. Najtańsze wersje kosztują natomiast mniej więcej 2000 złotych.

Czy warto?

Biorąc pod uwagę wykorzystywane podzespoły, a także wyniki uzyskiwane przez urządzenie w programach diagnostycznych, a także podczas obsługi popularnych gier komputerowych, Lenovo IdeaPad 510 nie jest laptopem zbyt drogim, co z pewnością sprawi, że znajdzie on sporo zwolenników. Zwłaszcza że w ramach codziennej pracy spisuje się on naprawdę dobrze.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.