Laptop Lenovo ThinkPad T460s - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?

| 0 Komentarzy
Firma Lenovo przygotowała kolejnego biznesowego ultrabooka wyposażonego w 14-calowy ekran. Gwarantuje on sprawną pracę zarówno przy biurku, jak i w podróży. Potencjalni nabywcy mogą zdecydować się na kilka różnych wersji sprzętowych.

Specyfikacja:

Konfiguracje

Lenovo przygotowało laptopa pełnego rozmaitych dodatków ułatwiających realizację wszystkich zadań biznesowych. W poszczególnych konfiguracjach, potencjalni nabywcy będą mogli skorzystać między innymi z możliwości stacji dokowania WiGig gwarantującej bezstratną obsługę monitorów, kamery i innych urządzeń peryferyjnych oraz wielu elementów zabezpieczających, takich jak czytnik linii papilarnych czy moduł TPM, odpowiadający za szyfrowanie danych.

Dostępne na rynku wersje laptopa Lenovo ThinkPad T460s różnią się między sobą także najważniejszymi podzespołami. Jeżeli chodzi o procesory, najczęściej pojawiające się konfiguracje korzystają z modeli Intel Core i7-6600U lub i5-6200U. Są to układy dwurdzeniowe i czterowątkowe.

Różnią się między sobą przede wszystkim częstotliwością taktowania – w przypadku procesora i7 wynosi ono on 2600-3400 MHz, a w i5 2300-2800 MHz. Między innymi właśnie to sprawia, że pierwszy z wymienionych układów gwarantuje o kilkanaście procent większa wydajność. Oba jednak zapewnią stabilną pracę zarówno w biurze, jak i w podróży.

W przypadku karty graficznej możliwości są dwie. Zakupić można bowiem wersje z jednostkami zintegrowanymi bądź wyposażone w kartę Nvidia GeForce 930M. Bardziej atrakcyjna pod względem uzyskiwanych osiągów wydaje się oczywiście opcja numer 2. Karta Nvidii posiada 2 GB pamięci DDR3 i zapewnia przyzwoitą wydajność, wystarczającą do obsługi wielu mało wymagających programów graficznych i gier.

Zwrócić uwagę należy również na fakt, że Lenovo ThinkPad T460s pracuje na bardzo szybkich dyskach SSD oraz wydajnej pamięci RAM DDR4, której częstotliwości taktowania wynosi 2133 MHz.

Obudowa

Omawiany laptop jest stosunkowo szczupły, co w połączeniu z 14-calowym ekranem przełożyło się na obniżenie jego wagi, która wynosi jedyne 1,36 kg. Dzięki temu doskonale sprawdza się on w podróży.

Obudowa wykonana została z aluminium, tworzywa sztucznego i stopu magnezu. Połączenie tych materiałów sprawiło, że jej sztywność stoi na wysokim poziomie – nie da się jej więc tak łatwo wygiąć, jak w laptopach przygotowanych wyłącznie na bazie plastiku. Wysoko należy ocenić także pracę zawiasów, które chodzą płynnie, umożliwiając odchylenie ekranu o 180 stopni.

Lenovo ThinkPad T460s posiada dwa akumulatory, które jednak znajdują się pod dolną pokrywą obudowy – ich wymiana wymaga więc odkręcenia kilku śrubek. Zestaw portów powinien zadowolić użytkowników biznesowych. Szkoda jednak, że producent nie zdecydował się na zamontowanie choćby jednego portu USB typu C.

Chłodzenie

Omawiany laptop został wyposażony wyłącznie w jeden wentylator, który jednak spisuje się bardzo dobrze. Nawet podczas pracy z maksymalnym obciążeniem temperatura obudowy nie przekracza granicy 40 stopni Celsjusza. Na tle konkurencyjnych laptopów podobnej klasy jest to wynik wręcz znakomity.

Wysoka wydajność wentylatora przełożyła się jednak na jego stosunkowo głośną pracę. Hałas generowany podczas prac na najwyższych obrotach osiąga natężenie około 45 dB, co jednak nie powinno zbyt przeszkadzać podczas pracy.

Ekran

Lenovo ThinkPad T460s sprzedawany jest z kilkoma różnymi matrycami. Zdecydowanie najlepszej jakości jest model wykonany w technologii IPS i pracujący w rozdzielczości WQHD. Gwarantuje on najlepsze doznania wizualne – zwrócić uwagę należy przede wszystkim na wysoką jakość generowanych kolorów.

Podkreślić należy również fakt, że omawiany laptop występuje także w wersji z ekranem dotykowym, którego czułość również jest bardzo dobra. W każdej wersji matryca posiada matową powłokę, która umożliwia korzystanie z laptopa także na zewnątrz.

Wydajność

Czy za jakością wykonania obudowy, matrycy, wentylatora i elementów dodatkowych pójdzie również zadowalająca wydajność? Odpowiedź na to pytanie przyniesie nam analiza wyników uzyskanych przez laptop w programach diagnostycznych. Sprawdzona została jego najlepsza konfiguracja.

Na początek uruchomione zostało oprogramowanie Cinebench R15, które sprawdziło możliwości procesora. W trybie jednowątkowym otrzymał on 141 punktów, a w wielowątkowym 347 punktów. Są to rezultaty bardzo przyzwoite. Podobnie ma się sprawa z kartą graficzną, która uzyskała 54016 punktów  w programie 3DMark Ice Storm Standard Graphics i 2270 w 3DMark 11 Performance GPU.

Do grania

Pomimo faktu, że Lenovo ThinkPad T460s jest laptopem typowo biznesowym, jego podzespoły umożliwiają uruchomienie niektórych gier. Poniżej przedstawione zostały niektóre z nich.

  • Rainbow Six Siege – low: 65 fps, medium: 40 fps, high: 22 fps,
  • World of Warships – low: 105 fps, medium: 75 fps, high: 35 fps,
  • GTA V – low: 60 fps, medium: 50 fps, high: 25 fps,
  • Civilization: Beyond Earth – low: 60 fps, medium: 48 fps, high: 25 fps,
  • The Sims 4 – low: 180 fps, medium: 90 fps, high: 42 fps.

Cena

Model wyposażony w procesor i7-6600U, kartę graficzną GeFroce 930M, 20 GB pamięci RAM, dysk twardy SSD 512 GB i matrycę WQHD kosztuje ponad 8 tysięcy złotych. Wersje słabsze są oczywiście tańsze – w ich przypadku cena może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

 

Czy warto?

Lenovo ThinkPad T460s gwarantuje bardzo przyzwoite osiągi, które pozwolą na realizację wielu zadań biznesowych. Laptop ponadto wyróżnia się wysokiej jakości obudową, bardzo dobrą matrycą, sprawnym układem chłodzenia i wieloma funkcjami dodatkowymi. Wszystko to sprawia, że jak najbardziej jest on wart swojej wysokiej ceny.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.