Laptop Lenovo ThinkPad T470 - Specyfikacja techniczna, Opis serii, Recenzja

| 0 Komentarzy
Najnowszy model biznesowych laptopów z serii Lenovo ThinkPad korzysta z procesorów Kaby Lake, a także z matowej matrycy IPS. Sprawdziliśmy, jakie osiągi gwarantuje i w jakich występuje konfiguracjach.

Specyfikacja:

Konfiguracje

Podobnie jak w poprzednich modelach, także w tym zastosowana została technologia Power Bridge, która umożliwia odłączenie zewnętrznej baterii bez konieczności wyłączania komputera. Umożliwia to akumulator wewnętrzny. Poszczególne wersje laptopa zapewniają dzięki temu nawet 18-godzinną pracę bez ładowania.

Polecane laptopy Lenovo

Lenovo ThinkPad T470 wyposażony został w procesory Intela siódmej generacji (Kaby Lake). W najczęściej pojawiających się konfiguracjach znaleźć można 3 modele. Najmocniejszym z nich jest Intel Core i7-7600U. Jest to dwurdzeniowy i czterowątkowy układ o taktowaniu rzędu 2800-3900 MHz. Względem generacji szóstej gwarantuje więc kilkuprocentowy wzrost wydajności, co odczuwalne jest zwłaszcza podczas obsługi kilku wymagających programów w tym samym czasie.

W omawianym laptopie znajdziemy również procesory z rodziny intel core i5 – mowa o modelach i5-7300U oraz i5-7200U. Wyposażone zostały w dwa fizyczne rdzenie obsługujące do czterech wątków. Gwarantują zbliżoną wydajność, nieco tylko mniejszą niż w przypadku układu i7.

Potencjalni nabywcy Lenovo ThinkPad T470 mogą zdecydować się również na wersję z dedykowaną kartą graficzną. Producent zdecydował się na wykorzystanie układu Nvidia GeForce 940MX, który został wyposażony w 2 GB pamięci GDDR5. Dzięki temu umożliwia obsługę programów graficznych i niektórych nowych gier komputerowych.

Dobrą informacją jest również to, że omawiany laptop obsługuje wydajną pamięć DDR4 o taktowaniu wynoszącym 2133 MHz oraz dwa rodzaje dysków twardych, w tym modele SSD ze złączem M.2.

Obudowa

Podczas jej produkcji wykorzystano tworzywo sztuczne, które jednak zostało dodatkowo wzmocnione włóknem szklanym. Wszystko to sprawia, że konstrukcja laptopa wygląda solidnie – jej sztywność jest przyzwoita, choć ekran trochę zbyt łatwo poddaje się próbom wygięcia. Przy większym nacisku na obudowę da się usłyszeć również niewielkie skrzypnięcia.

Metalowe zawiasy spisuję natomiast bardzo dobrze. Działają w sposób niezwykle płynny, gwarantując odpowiednią stabilność ekranu (może zostać on odchylony o 180 stopni). Bardzo wysoko należy ocenić również zamontowany zestaw złączy. Cieszy przede wszystkim liczba portów USB oraz obecność USB typu C.

Chłodzenie

Układ chłodzenia zamontowany w omawianym laptopie nie ma żadnych problemów z utrzymaniem niskich temperatur najważniejszych podzespołów. To samo tyczy się obudowy – jedynie jedno miejsce (środkowy obszar) podczas pracy na najwyższych obrotach nagrzewa się do temperatury ponad 40 stopni Celsjusza.

Kolejną zaletą układu chłodzenia jest jego cicha praca. Natężenie generowanego przez niego dźwięku nie przekracza granicy 35 db, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Ekran

Lenovo ThinkPad T470 wyposażony został w 14-calową matrycę IPS, co daje gwarancję przynajmniej przyzwoitej jakości generowanego obrazu. I tak też jest w rzeczywistości – przyczepić można się jedynie do nieco zbyt dużego błędu deltaE2000 (około 6, granica wysokiej jakości to 3), pojawiającego się podczas testów na jakość kolorów.

Oczywiście laptop dysponuje matowa powłoką matrycy, dlatego może być wykorzystywany również na zewnątrz.

Wydajność

Na końcową ocenę laptopa największy wpływ mają jednak jego osiągi, a te w przypadku Lenovo ThinkPad T470 są przyzwoite. Potwierdzeniem tego są wyniki uzyskiwane w popularnych programach diagnostycznych. Dotyczą one konfiguracji wyposażonej w procesor Intel Core i7-7600U, kartę graficzną Nvidia GeForce 940MX oraz 8 GB pamięci RAM.

Na początek warto skomentować rezultaty osiągane przez procesor w oprogramowaniu Cinebench R15. W trybie jednowątkowym otrzymał on 162 punkty, natomiast w wielowątkowym 368 punktów. Plasuje go to na najwyższej półce jakościowej w segmencie układów niskonapięciowych.

Jeżeli chodzi o zamontowaną kartę graficzną, możemy mówić o osiągnięciu poziomu przyzwoitości, co pokazują wyniki uzyskiwane przez nią w programach 3DMark Ice Storm Standard Graphics oraz 3DMark 11 Performance GPU. Zatrzymały się one na kolejno 55509 i 2727 punktach.

Do grania

Pomimo faktu, że Lenovo ThinkPad T470 jest laptopem typowo biznesowym, jego podzespoły umożliwiają uruchomienie kilku najnowszych gier na przyzwoitym poziomie.

  • Farming Simulator 17 – low: 125 fps, medium: 80 fps, high: 40 fps,
  • FIFA 17 – low: 100 fps, medium: 80 fps, high: 40 fps,
  • Star Wars Battlefront – low: 50 fps, medium: 30 fps, high: 20 fps,
  • Rainbow Six Siege – low: 75 fps, medium: 45 fps, high: 25 fps,
  • Dragon Age: Inkwizycja – low: 60 fps, medium: 40 fps, high: 20 fps.

Cena

Konfiguracja, do której odnoszą się powyższe testy wydajnościowe kosztuje w przybliżeniu 8 tysięcy złotych. Cena ta może spaść jednak do poziomu około 6 tysięcy złotych, jeżeli zdecydujemy się na zintegrowaną kartę graficzną i nieco słabszy procesor.

Czy warto?

Lenovo ThinkPad T470 pracuje na bardzo solidnych podzespołach, dlatego pod tym względem można przypisać go do wysokiej półki jakościowej w segmencie laptopów biznesowych o ograniczonym poborze energii. Do jego zalet zaliczyć należy również solidną obudowę, bardzo dobrze działający układ chłodzenia oraz przyzwoitą matrycę.

Największą wadą jest w tym przypadku dość wysoka cena, którą jednak można zrozumieć, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę obecność wyposażenia dodatkowego w postaci czytnika linii papilarnych czy złącza dokowania.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.