Laptop Lenovo V110 - recenzja, dane techniczne. Czy warto?

| 0 Komentarzy
Seria V110 to tanie laptopy biznesowe, sprzedawane w wersjach z ekranami 15 lub 17-calowymi.

Lenovo V110 - specyfikacja

Lenovo V110 - konfiguracje

Lenovo V110 wyróżnia się przede wszystkim bardzo dużym zróżnicowaniem sprzętowym. Na rynku dostępne są bowiem konfiguracje korzystające z kilku różnych procesorów dwóch firm oraz dedykowanej bądź zintegrowanej karty graficznej.

Polecane laptopy

Jednak po kolei. W przypadku wersji pracujących na układach firmy Intel, w najmocniejszym modelu znaleźć można procesor należący do siódmej generacji. Mowa o i5-7200U. Został on wyposażony w dwa rdzenie obsługujące cztery wątki. Taktowanie układu wynosi 2500 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 3100 MHz w trybie boost. Jest to więc typowe urządzenie do użytku biznesowego, o nieco zwiększonej wydajności w porównaniu z szóstą generacją.

Podobnie jest w przypadku układu i3-7100U, który gwarantuje jednak o kilka procent mniejsza wydajność w porównaniu do modelu i7. Na rynku znaleźć można również konfiguracje omawianego laptopa z procesorami Intel Core szóstej generacji (mowa o układach i5-6200U oraz i3-6006U). Niskobudżetowe modele urządzenia korzystają natomiast z CPU z serii Intel Pentium i Celeron.

Zadowoleni mogą być również zwolennicy układów firmy AMD. Lenovo V110 sprzedawany jest bowiem w wersjach korzystających z trzech różnych procesorów tego producenta. Najmocniejszym z nich jest dwurdzeniowy A9-9410 (taktowanie 2900-3500 MHz), na drugim miejscu znajduje się A6-9210 (taktowanie 2400-2800 MHz), a w wersjach najsłabszych spotkać można E2-9010 (taktowanie 2000-2200 MHz).

Pracę procesora wspomaga wydajna pamięć RAM DDR4. Niestety, jej maksymalna pojemność wynosi jedynie 8 GB. Osoby zainteresowane kupnem omawianego laptopa powinny zastanowić się także nad wyborem dysku twardego. W sklepach znaleźć można bowiem modele pracujące na dyskach HDD (do 1 TB) bądź SSD (do 256 GB).

Ostatnim podzespołem wartym omówienia jest karta graficzna. W tym przypadku również możliwe są dwie ścieżki do wyboru. Jedna z nich związana jest z tańszymi, lecz nieco ograniczonymi jednostkami zintegrowanymi, natomiast druga z dość przyzwoitą kartą AMD Radeon R5 M430 z 2GB pamięci DDR3 i taktowaniem pamięci 2000 MHz.

Lenovo V110 - obudowa

Ze względu na fakt, że Lenovo V110 jest laptopem stosunkowo tanim, nie można spodziewać się, że jego obudowa będzie charakteryzowała się wzmocnioną konstrukcją. Została bowiem wykonana całkowicie z plastiku, co oczywiście przekłada się na jej obniżoną sztywność i odporność na wygięcia. Jeżeli chodzi o zawiasy, działają one przyzwoicie, choć większy nacisk może spowodować skrzypienie. Zestaw złączy jest bardzo ubogi. Jeden port USB 3.0 i jeden USB 2.0, to zdecydowanie zbyt mało, jak na urządzenie biznesowe. Ogólnej oceny wcale nie poprawia wyposażenie laptopa w złącze HDMI i czytnik kart.

Lenovo V110 - chłodzenie

Ocenę pracy układu chłodzenia trzeba natomiast ocenić wysoko. Gwarantuje on bowiem utrzymanie stosunkowo niskich temperatur zarówno podczas standardowej pracy, jak i maksymalnych obciążeń. Procesor nagrzewa się jedynie do temperatury około 55 stopni Celsjusza, natomiast w najcieplejszym miejscu obudowy podczas pracy na najwyższych obrotach można wykryć temperaturę równą 38 stopni.

Zamontowany wentylator jest również bardzo cichy – generuje on bowiem hałas o natężeniu około 32,5 dB. Wartość ta nieznacznie wzrasta (do około 35 dB) podczas pracy napędu DVD.

Lenovo V110 - ekran

Jak już zostało wspomniane, Lenovo V110 sprzedawany jest z ekranem o przekątnej 15,6 bądź 17,3 cali. W każdym przypadku maksymalną rozdzielczością będzie HD+, natomiast matryca korzysta z możliwości technologii TN. Jeżeli chodzi o luminancje, jakość kontrastu i generowanych kolorów, laptop sprawuje się przeciętnie, dlatego nie mam mowy, aby mógł zostać wykorzystany do pracy w zaawansowanych programach graficznych.

Lenovo V110 - wydajność

Odpowiedź na pytanie, co omawiany laptop potrafi, odkryć można jednak wyłącznie po przeanalizowaniu jego wyników w testach diagnostycznych. W tym celu uruchomiono oprogramowanie sprawdzające pracę procesorów (Cinebench R15) oraz kart graficznych (3DMark). W testach wzięła udział konfiguracja wyposażona w procesor i5-7200U, kartę Radeon R5 M430 oraz 8 GB pamięci RAM.

Na pierwszy rzut poszedł układ CPU, który otrzymał 130 punktów w trybie jednowątkowym i 327 punktów w wielowątkowym. Są to rezultaty bardzo przyzwoite, z pewnością wystarczające w ramach pracy biznesowej. Równie dobrze spisała się karta graficzna, która uzyskała 42396 punktów w 3DMark Ice Storm Standard Graphics i 1645 w Performance GPU.

Lenovo V110 - do grania

Wszystko to sprawia, że omawiany laptop może zostać wykorzystany również do obsługi niektórych niewymagających gier komputerowych. Jakich dokładnie? Poniżej przedstawienie pięciu z nich.

  • Diablo III – low: 70 fps, medium: 45 fps, high: 35 fps,
  • Dirt Rally – low: 120 fps, medium: 40 fps, high: 18 fps,
  • Dota 2 Reborn – low: 75 fps, medium: 50 fps, high: 22 fps,
  • Overwatch – low: 45 fps, medium: 33 fps, high: 17 fps,
  • Battlefield 4 – low: 45 fps, medium: 30 fps, high: 20 fps.

Lenovo V110 - czy warto?

Do wad omawianego laptopa z pewnością należy zaliczyć słabą matrycę oraz bardzo ograniczony zestaw złączy. Z drugiej jednak strony, za stosunkowo niską cenę gwarantuje on całkiem przyzwoite osiągi, które okażą się w zupełności wystarczający podczas typowej pracy biurowej.

Udostępnij
4,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.