Laptop Lenovo Y700 - Recenzja, Dane techniczne, Video Test. Czy warto?

| 13 Komentarzy
Lenovo IdeaPad Y700 to urządzenie o zwiększonej wydajności oraz stabilności działania w każdych warunkach.

Na pierwszy rzut oka oba laptopy różnią się miedzy sobą przede wszystkim wielkością matrycy. W przypadku pierwszego z nich wynosi ona 15,6 cali, a w drugim 17,3. Czy dają radę w starciu z dzisiejszymi produkcjami ze świata gier komputerowych? Odpowiedź w poniższym zestawieniu.

Polecane laptopy Lenovo

Laptop Lenovo Y700 - specyfikacja

Oba laptopy nie odbiegają od siebie w sposób znaczący. Jedyne różnice w podstawowych wersjach dotyczą matrycy (Y700-17 ma ją większą), gabarytów oraz dodatkowego złącza USB 3.0. Większe zróżnicowanie możemy zaobserwować w konkretnych konfiguracjach.

Laptop Lenovo Y700 - konfiguracja

Oba modele posiadają układ graficzny GeForce GTX 960M z 2015 roku. Wyposażony została on w funkcję GPU Boost, za sprawą której taktowanie standardowe na poziomie 1097 MHz może zostać w sposób automatyczny zwiększone do poziomu 1176 MHz. 4 GB pamięci RAM (GDDR5) pozwala natomiast na obsługę wszystkich nowych tytułów gier na średnich detalach graficznych, a niektórych z nich na wysokich czy ultra.

Zarówno Y700-15, jak i Y700-17 występują na rynku w wersji z procesorem Intel Core i5 6300HQ oraz Intel Core i7 6700HQ. Oba wyposażone są w cztery rdzenie, jednostka z serii i7 umożliwia jednak obsługę większej liczby wątków (8 wątków, model i5 obsługuje tylko 4 wątki). Jej osiągi również są większe.

Laptop Lenovo z serii Y700-15 umożliwiają montaż maksymalnie 16 GB pamięci RAM, natomiast model -17 aż 32 GB. Pierwszy z nich bardzo często zostaje jednak pod tym względem uszczuplony, dlatego w sklepach znaleźć można go zazwyczaj w wersji z 8 GB, co w przypadku najnowszych gier może być problemem.

Podobnie ma się sprawa z przestrzenią dyskową. Lenovo Y700-15 najczęściej sprzedawany jest wraz z dyskiem SSD 250 GB oraz HDD 500 GB, natomiast jego większy odpowiednik wykorzystuje pełnie swoich możliwości.

Laptop Lenovo Y700 - obudowa

Jej zewnętrzna część w obu laptopach została wykonana ze szczotkowanego aluminium – gwarantuje to odpowiednie zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, jednak związane jest z koniecznością częstego czyszczenia ze względu na wysoką podatność obudowy na zabrudzenia. Dzięki zastosowaniu praktycznych zawiasów, laptop można odchylić o 130 stopni.

Jeżeli chodzi natomiast o wewnętrzną stronę obudowy, miłośnicy upgrade’u sprzętu nie będą zadowoleni, ponieważ producent nie przewidział możliwości wymiany procesora i karty graficznej. Istnieje jedynie możliwość zamontowania nowego dysku twardego, karty Wi-Fi oraz rozbudowy pamięci RAM.

Rozkład złączy w przypadku obu laptopów jest identyczny. Z prawej strony umiejscowione zostały gniazda USB 3.0, LAN, HDMI oraz blokada Kensingtona. Z lewej natomiast znalazło się gniazdo zasilania, USB 2.0 i audio, a także czytnik kart pamięci i przycisk Novo.

Laptopy Lenovo Y700 wyposażone zostały w podświetlaną klawiaturę z płytkowymi klawiszami o płytkim skoku. Podkreślając gamingowy styl sprzętu, klawisze WSAD są podświetlane intensywniej od pozostałych. Touchpad nie posiada oddzielnych przycisków, umożliwia natomiast pracę kilkoma palcami naraz.

Laptop Lenovo Y700 - chłodzenie

Zaletą obu laptopów jest bez wątpienia dobrze zaprojektowany układ chłodzenia, dzięki któremu wywiewane ciepłe powietrze nie trafia w żadną część obudowy. Co więcej, producent umożliwia graczom swobodną regulację pracy wentylatorów.

Laptop Lenovo Y700 - ekran

Jak to zostało już wspomniane, laptopy różnią się między sobą przede wszystkim wielkością matrycy. 17,3 cali modelu -17 w porównaniu z 15,6 cali modeli -15 daje większe możliwości podczas gry, jednak, ze względu na zwiększone gabaryty, może być kłopotliwe w podróży.

Wadą obu ekranów jest natomiast zastosowanie panelu LCD z błyszczącą szybą, co związane jest z ogromnymi problemami podczas ich obsługi w słońcu (pomimo faktu, iż sama matryca jest matowa). Domyślna rozdzielczość laptopów wynosi 1920x1080, natomiast kontrast jest różny – w Y700-15 wynosi on 783:1, a w Y700-15 931:1.

Laptop Lenovo Y700 - wydajność

Zgodnie z wyżej przedstawionymi parametrami technicznymi, laptopy Lenovo Y700 można przypisać do średniej półki laptopów gamingowych. Potwierdzają to zresztą wyniki osiągane przez nie w najpopularniejszych programach testowych. Konfiguracja z procesorem Intel Core i7-6700HQ, grafiką GeForce GTX 960M oraz pamięcią 16 GB uzyskała 91290 punktów w 3DMark Ice Storm.

Podobnie ma się sprawa z oprogramowaniem Cinebench R15 OpenGL 64Bit. Wynik sprzętu Lenovo zatrzymał się na średniej równej 46 fps.

Choć oba laptopy występują w podobnych konfiguracjach, model Y700-17 jest pod tym względem bardziej zróżnicowany. Bez problemu znaleźć można na rynku wersje z procesorem Intel Core i7-6700HQ oraz 16 GB, podczas gdy model -15 jest często okrajany. Na uwagę zasługuje również większa matryca pierwszego laptopa oraz możliwość rozszerzenia pamięci RAM do wartość 32 GB.

Laptop Lenovo Y700 - ile kosztuje?

Laptop Lenovo Y700-15 w wersji z 8GB pamięci RAM, procesorem Intel Core i7-6700HQ, kartą graficzną GeForce GTX 960M oraz dyskiem 1 TB kosztuje w granicach 4000 złotych, natomiast za model -17 z dodatkowym dyskiem SSD i pamięcią 16 GB należy zapłacić niecałe 5000 złotych.

Laptop Lenovo Y700 - czy warto kupić?

Oba laptopy dobrze radzą sobie z najnowszymi produkcjami. Co prawda, nie ma mowy o super płynnej pracy przy ustawieniach ultra, jednak dla graczy celujących w średnią półkę jakościową i cenową, przedstawione maszyny okażą się w pełni wystarczające. Podczas zakupu warto jednak zwrócić uwagę na poszczególne podzespoły wybranej konfiguracji.

Udostępnij
4,3
7 ocen
13 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (11)

A ja za tego ciepłego klocka już dziękuję. Laptop za 5000, który non stop się wiesza, ma ogromne problemy z wydajnością, w trakcie gry potrafi wywalić się do pulpitu, ze względu na problemy z użycie pamieci. Gwoli ścisłości - znam się na rzeczy i nie mam żadnych wirusów. Ten laptop to jest po prostu porażka i tyle. Nawet pod linuchem działa jak g... wniosek jest prosty: NIGDY wiecej Lenovo.
Ten sam problem. Żałuję zakupu
Fajna recenzja ale mam pytanie w jaki sposob producent daje mozliwosc zarzadzania praca wentylatorow? Jestem posiadaczem od ponad pol roku i nigdzie takiej opcji nie znalazłem
Lapek przez pierwsze 3 miesiące działał ok. Potem z dnia na dzień padła bateria totalnie... Musiał iść na gwarancje gdzie leżał prawie równy miesiąc a wymienili w nim oprócz baterii połowe komponentów (najpewniej też inne które sie często psują) a i tak po paru kolejnych miesiącach pomimio że lapka naprawdę rzadko kiedy gdziekolwiek nosze i otwieram zaczął strzelać zatrzask jakby coś sie tam połamało w środku. Masakra ogólnie, gorąco NIE polecam.
ja miałem trzaśnietą matryce ale co do gier chodził jak zły, bateria do ogladania filmow 3h a do grania 2h :) overwatch pieknie hula, fallout też. czasem mnie tylko w*****a ze jest taki duzy ze sie do plecaka nie mieści i to tylko tyle z minusów :) peace yo
Kupiłem laptop z myślą o grach, a tu: ścina się, część gier nie może wejść, szybko się nagrzewa... Żałuję zakupu
jakub, być może odpalasz gry na złej grafice ,tzn. nie na grafice o wysokiej wydajności tylko na tej z procka. Spróbuj przed uruchomieniem gry nacisnąć prawym przyciskiem myszy na ikonę gry i z opcji wybierz "uruchom na grafice o dużej wydajności". Ja mam tego lapka od ponad roku i wszystkie gry mi wchodzą bez problemu.
Użytkuje od prawie dwóch lat procesor i7. Laptop daje rade ale spodziewałem się czegoś więcej. Chodzi dosyć płynnie dysk hhd ale zdarzają się mu drobne przymulenia i zwieszki. W grach tez daje rade ale szału nie ma. W GTA5 na średnich ustawieniach przy podmienionych praktycznie wszystkich samochodach da się grać ale strasznie się grzeje i czasem sie zwiesi na tak 3 sekundy. Układ chłodzenia to totalna porażka, 2h gry i obudowa z prawej strony zaraz pod strzałkami klawiatury tak sie nagrzewa ze nieraz aż parzy. W klasie gamingowych laptopów uważam że coś takiego nie powinno mieć miejsca i daje mu ogólnie 3/5. Mój stary laptop asusa z 2010 miał taki system chłodzenia, że cały dzień grania nie nagrzewał obudowy. Na plus szybko ładują się programy typu Gimp itp.
Mam tego lapka od 1.5 roku i nic się złego nie dzieje ,co do gier to kto kupuje lapka do gier przecież za te cenę masz złożoną mega stacjonarkę.
Lapka mam 2 rok, zero problemów, a gram po 16 godzin dziennie, (rust) nic się nie grzeje....
Solidny komp. Aluminiowa obudowa robi swoją sprawę, laptop nie topi moich kolan :) Wydajny i szybki, bardzo polecam
Żałuję zakupu (w innym sklepie) laptopów płyta główna padła po miesiącu leżał miesiąc Ale naprawili i co prawda teraz tylko 5 min żeby się nie scinal Ale w tej cenie można coś o wiele lepszego kupić
Nie polecam tego laptopa. Wiatraki działają na 100 procent gdy otwarta jest przeglądarka. Albo nie wieją wcale albo z maksymalną mocą. A po 2 latach zaczely sie robić pęcherze ppwoetrza na matrycy. Tak dobrzy czytacie. PĘCHERZE POWIETRZA POD MATRYCĄ
Specjalista Morele | 14:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.