Laptop Lenovo Z51-70 Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?

| 1 Komentarz
W skład laptopów ze średniej półki cenowej firmy Lenovo wchodzi między innymi seria Z51. Łączy ona w sobie przyzwoitą wydajność oraz stosunkowo niską cenę katalogową. Jej przedstawicielem jest natomiast model Z51-70. Czy warto się nim zainteresować?

Zwrócić uwagę należy przede wszystkim na fakt, iż producent podczas pracy nad omawianym laptopem starał się położyć nacisk na doznania audio-wizualne – dlatego projektanci dużą uwagę poświęcili przede wszystkim na przygotowaniu ekranu oraz głośników.

Polecane laptopy Lenovo

Chcąc jednak ocenić Z51-70 w całości, należy rzucić okiem na jego specyfikację. Na uwagę zasługuje zastosowanie technologii Inteal Real Sense oraz kamery 3D.

Umożliwia ona korzystanie z możliwości laptopa za pomocą mimiki twarzy oraz gestów rąk. Jak twierdzą producenci, zapewnia to zdecydowanie większe doznania podczas grania oraz obsługi interaktywnych aplikacji. Trójwymiarowa kamera jest dostępna jednak wyłącznie w wybranych wersjach laptopa.

Lenovo Z51-70 - konfiguracje

W najlepszej swojej wersji laptop Lenovo Z51-70 wyposażony jest w procesor Intel Core i7-5500U. Dużo częściej spotykana jest jednak konfiguracja z wykorzystującym technologię Broadwell procesorem i5-5200U, który charakteryzuje się dwoma rdzeniami obsługującymi do czterech wątków jednocześnie oraz taktowaniem na poziomie od 2200 do 2700 MHz.

Procesorowi daleko do produktów z najwyższej półki, dlatego nie zapewni on wysokiej wydajności w szczególnie wymagających grach i programach. Warto wspomnieć również o tym, iż została z nim zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 5500.

Oprócz rozwiązania zintegrowanego, Lenovo Z51-70 posiada również jednostkę dedykowaną. Zgodnie z zapowiedziami producenta, najlepsza konfiguracja może pochwalić się kartą AMD Radeon R9-M375 i rzeczywiście, w większości zestawów spotkać można się właśnie z taką grafiką. Wyposażona jest ona w 2GB pamięci DDR3, wyróżnia się także taktowaniem na poziomie 2200 MHz. Warto wspomnieć o tym, iż w laptopach innych firm karta ta posiada dwa razy więcej pamięci i to w technologii GDDR5.

Jakie są jej możliwości? Obsługuje DirectX 12 i powinna poradzić sobie z większością średnio wymagających gier, zapewniając pracę na poziomie 30-40 fps przy średnich ustawieniach graficznych.

Dobrą wiadomością jest bez wątpienia możliwość rozszerzenia pamięci RAM do aż 16 GB. Na rynku najczęściej spotkać można konfigurację posiadające 4 bądź 8 GB pamięci. Niestety, producent nie zadbał o to, aby jego laptop obsługiwał dysk typu SSD. Na uwagę zasługują za to dobrej jakości głośniki, matowa matryca, kamerka 3D oraz podświetlana klawiatura, która z pewnością ucieszy fanów nocnego grania.

Lenovo Z51-70 - obudowa

Ocena wizualna jest sprawą czysto indywidualną (laptop jest biało-czarny), dlatego warto skupić się przede wszystkim na kwestiach technicznych. Obudowa w większości została wykonana z aluminium, którego największą zaletą jest fakt, iż nie utrzymują się na nim odciski palców. Dla zwiększenia wytrzymałości, producent do przygotowania pokrywy laptopa użył domieszki metalu.

Ze względu na zainstalowanie w laptopie napędu optycznego, jest on stosunkowo gruby. Wszelkiego rodzaju złącza ulokowane są natomiast po bokach obudowy. Przyczepić można się przede wszystkim do sposobu wykonania klawiatury. Jest ona miękka i ulega niewielkim odgięciom podczas pisania, co sugeruje, iż jej żywotność pozostawia wiele do życzenia.

Chłodzenie

Wylot ciepłego powietrza został ulokowany z lewej strony obudowy – może to przeszkadzać w trakcie codziennego korzystania z laptopa. Samo funkcjonowanie systemu chłodzenia mogło być lepsze, gdyż laptop, podczas pracy na pełnych obrotach, rozgrzewa się do temperatury przekraczającej granicę 80 stopni Celsjusza.

Ekran

Matryca, choć matowa, wykonana została w technologii TN, co przekłada się na niezadowalającą ostrość kolorów (błąd dE2000 związany z ich odwzorowaniem przekracza w przypadku Z51 10 punktów).

Wspomniana matowość pozwala na korzystanie z laptopa także na słońcu, jednak nie gwarantuje ona pełnej „ochrony”. Zastosowanie technologii TN znacząco ogranicza natomiast kąt widzenia.

Lenovo Z51-70 - wydajność

Pewne niedociągnięcia konstrukcyjne laptop może nadrobić za sprawą testów wydajnościowych. Czy tak właśnie jest? Konfiguracja wyposażona w procesor Intel Core i5-5200U oraz kartą graficzną Radeon R9 M375 osiągnęła wynik na poziomie 260 punktów w oprogramowaniu Cinebench R15 CPU Multi 64Bit, co nie nastraja zbyt optymistycznie.

Jeżeli chodzi natomiast o test nastawiony typowo pod układ graficzny (3DMark 06 Standard), to udało się uzyskać nieco ponad 11540 punktów, co również jest rezultatem raczej przeciętnym.

Do grania

Jak już zostało powiedziane, laptop Lenovo Z51-70 jest zdolny obsłużyć wyłącznie niewymagające gry oraz tytuły starsze. Potwierdzają to zresztą wszelkiego rodzaju testy:

  • Call of Duty: Advance Warfare - low: 57fps, medium: 34 fps, high: 17 fps
  • Mad Max - medium: 36 fps, high: 18 fps
  • Far Cry 4 - low: 40 fps, medium: 30 fps, high: 15 fps
  • Battlefield 4 – medium: 43 fps, high: 30 fps, ultra: 10 fps
  • Civilization: Beyond Earth – low: 50 fps, medium: 30 fps, high: 20 fps
  • Evolve – low: 40 fps, medium: 30 fps, high: 16 fps
  • Wiedźmin 3 – low: poniżej 10 fps

Jak więc widać, najczęściej spotykana konfiguracja Lenovo Z51-70 pozwala na nieskrępowaną zacięciami zabawę przy grach dwuletnich, a w najlepszym wypadku tych z zeszłego roku. Zapaleni gracze powinni więc rozglądnąć się za czymś innym.

Cena

Chcąc nieco zwiększyć przedstawione wyżej osiągi i zaopatrzyć się w wersję z procesorem Intel Core i7-5500U, kartą graficzną Radeon R9 M375, 8 GB RAM i kamerę 3D, należy wydać około 3200 złotych. Za zestaw z procesorem i5-5200U trzeba natomiast zapłacić o około 600 złotych mniej.

Lenovo Z51-70 - czy warto?

Lenovo Z51-70 daleko do laptopów typowo gamingowych, dlatego użytkownicy, którzy lubią być na bieżąco z nowymi tytułami nie powinny go kupować. Za nieco więcej dostać można bowiem lepszy sprzęt pod tym względem. Wszystko to sprawia, że omawiany model jest przeznaczony przede wszystkim dla tych, którzy cenią sobie funkcjonalne dodatki, takie jak chociażby kamera 3D.

Udostępnij
4,5
4 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Ej bez przesady ja mam gorszą wersję tego laptopa bo mam procesor Intel core i5 zamiast i7 i jak grałem w Wiedźmina 3 miałem około 20 FPS i dało się grać nawet całą grę przeszedłem
Specjalista Morele | 09:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.