Latarka - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Jaką latarkę warto wybrać? Poznaj ich rodzaje i zastosowania. Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie?

Wybór właściwej latarki tylko z pozoru wydaje się błahy. Wiele osób zapomniało wręcz o tym przedmiocie, korzystając z latarki wbudowanej w telefon. Niestety telefon nie zawsze daje radę oświetlić nam przestrzeń w odpowiednim stopniu, a niektóre sytuacje wymagają mocnej latarki. Ludzie zastanawiają się więc jaka latarka jest najlepsza. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, a wszystko zależy od budżetu oraz zastosowania. Postanowiliśmy usystematyzować nieco informację o tym sprzęcie i pokrótce odpowiedzieć na pytanie, jaką latarkę wybrać i przedstawić najlepsze latarki.

Latarki – jaka do czego? Rodzaje latarek

Latarki dostępne różnią znacznie się od siebie wieloma aspektami. Zanim przejdziemy do kwestii źródła zasilania czy światła, a także omówimy cechy najmocniejszych latarek, warto na początku przedstawić rodzaje latarek i krótko opowiedzieć o tym, gdzie znajdują zastosowanie.

Pierwszymi omawianymi latarkami będą latarki ratownicze, do poszukiwań. Zwane są one powszechnie szperaczami. Latarki ratownicze używane są głównie przez specjalistów i ich najważniejszym aspektem jest moc z którą świecą. Pożądane jest by były w stanie oświetlić jak największy obszar, a kwestie poręczności schodzą na drugi plan. Ten rodzaj latarek może być duży i niewygodny, jeśli tylko ich moc jest odpowiednio duża. Nie są one przeważnie używane w sytuacjach codziennych przez przeciętnych obywateli.

Dużo bardziej popularne w codziennym użytku są latarki taktyczne. Latarka taktyczna musi mieć odpowiedni rozmiar. Nie są one ani zbyt duże, ani zbyt małe. Poręczność takiej latarki jest ważna, jednak musimy mieć na niej również pewny chwyt. Latarki taktyczne używane są często z bronią, więc powinny mieć możliwie najlepszą korelację z nią. Najlepsze latarki taktyczne mają możliwość stosowania łącznie z bronią. Moc takiej latarki musi być duża, jednak ich kąt świecenia nie należy do najszerszych, a raczej skupia się na konkretnym celu.

Powszechnie używane są latarki turystyczne i survivalowe. Tutaj pierwsze skrzypce gra przede wszystkim poręczność sprzętu, a w odróżnieniu od poprzednich — moc latarki, a także jej zasięg nie jest najważniejszym aspektem. Ważna jest za to wydajność latarki oraz możliwość magazynowania w niej energii, tak aby sprzęt był zdatny do użytku przez długi czas oraz w każdych warunkach.

Oczywiście nie można zapominać także o latarkach rowerowych. Są to dostosowane do zamocowania na pojeździe latarki EDC. Ten rodzaj latarek musi być odporny na wodę oraz pył, oraz być łatwy do stabilnego zamontowania w obejmie roweru. Ich moc i zasięg powinna być odpowiednia do jazdy po nieoświetlonej drodze.

Kategorią zbiorczą dla latarek używanych na co dzień są wyżej wspomniane latarki EDC. To bardzo zróżnicowana grupa latarek, której przedstawiciele niejednokrotnie nie odbiegają mocą od przykładowo latarek survivalowych. Jednak wśród latarek EDC są również klasyczne kieszonkowe modele, które nadają się raczej do zastąpienia latarki w telefonie. To z tych latarek korzystamy najczęściej i wozimy je np. w samochodzie albo schodzimy z nimi do piwnicy czy wchodzimy na strych.

Ostatnią omawianą kategorią są latarki czołowe. To praktyczne latarki mocowane na głowie albo na kasku, wykorzystywane, chociażby w przemyśle górniczym od dziesiątek lat. Latarki te rzadko korzystają z optymalnego źródła zasilania, a ich moc oraz kąt oświetlenia nie jest zbyt imponujący. Za to są dosyć lekkie i mobilne. Świetnie nadają się np. do pracy w warsztacie.

Jaka latarka czołowa?

Latarka czołowa — jaka najlepsza? To pytanie, które nasuwa się wielu ludziom, którzy doceniają plusy z korzystania z latarki, którą można przymocować do głowy. Dzięki temu rozwiązaniu obie ręce są nadal wolne, a w niektórych sytuacjach jest to niezwykle ważny aspekt korzystania z latarki. Między innymi z tego powodu mechanicy zastanawiają się, jaka latarka czołowa do warsztatu będzie dla nich najlepsza.

Ze względu na to, że latarek czołowych używa się często w ciężkich warunkach, takich jak właśnie warsztat czy kopalnia, dobra latarka czołowa powinna być wodoodporna oraz pyłoodporna, a więc dobrze uszczelniona i wykonana z wysokojakościowych materiałów. Jeśli chodzi o jej moc, wystarczy taka mieszcząca się w przedziale 100-200 lumenów. Warto, żeby latarka miała kilka trybów, w tym opcję włączenia czerwonego światła.

Jaka latarka taktyczna?

Kolejnym sprzętem są latarki taktyczne. Wielu instruktorów strzelectwa oraz entuzjastom tego sportu w głowie pojawia się myśl, jaka latarka taktyczna będzie dla nich optymalnym rozwiązaniem. Tak jak wspominaliśmy wyżej, dużym plusem będzie model, który możemy zamontować na broni, albo chociażby używać w wygodny sposób wraz z nią. Jeśli chodzi natomiast o moc, to musi być ona wyższa niż w przypadku latarek czołowych. Specjaliści uważają, że minimum mocy, która powinna być rozważana przy kupnie latarki taktycznej to 1000 lumenów na najwyższym trybie.

Jaka latarka z dużym zasięgiem?

Najmocniejsze latarki przydadzą nam się, gdy zależy nam przede wszystkim na dużym zasięgu. Jaka latarka z dużym zasięgiem jest warta uwagi? Przede wszystkim nie powinniśmy rozważać latarek poniżej 3000 lumenów, ponieważ jasność ma duży wpływ na zasięg latarki. Sam zasięg powinien mieć powyżej 350 metrów tak, by oświetlić sporą część drogi przed nami. Ważna ze względu na zastosowanie w sytuacjach kryzysowych, w latarkach z dużym zasięgiem jest pojemność akumulatora. Przyjęło się, że 5000 mAh posiadają sprzęty, którymi warto się zainteresować.

Jaka latarka do 100 zł?

Sto złotych to nie jest duży budżet na najlepszą latarkę, jednak i w tej kwocie możemy znaleźć dobry sprzęt. Powinniśmy przy jej zakupie zwrócić uwagę na jej rodzaj, parametry, trwałość materiałów, ergonomię, zasilanie i przede wszystkim moc. Jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy w tej cenie latarki o mocy nawet 2000 lumenów. Oczywiście warto sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego będzie nam dana latarka służyć i postawić na taki model, w którym zastosowane kompromisy nie wpłyną na jej zastosowanie. Przykładowo, jeśli zależy nam na trwałym sprzęcie do trudnych warunków, warto pochylić się nad latarkami z lepszych materiałów, kosztem np. jasności czy zasięgu.

Jaka latarka na rower?

Rowerzyści, chcąc czuć się bezpiecznie na drodze, zastanawiają się, jaka latarka na rower będzie najlepsza. Na rynku znajduje się wiele modeli latarek rowerowych o mocy od 100 do nawet 2000 lumenów. To, jaką latarkę wybierzemy, zależy głównie od tego, jak często i w jakich warunkach jeździmy po zmroku. W ekstremalnych sytuacjach, gdy jedziemy np. po ciemnym lesie w środku nocy latarki o mocy 800-1000 lumenów to absolutne minimum. W obszarze miejskim latarki mogą mieć mniejszą moc, a 200 lumenów oświetli bez problemów 10 metrów przed rowerzystą.

Warto pamiętać także, że na rower musimy kupić solidną i trwałą latarkę, która nie popsuje się przy pierwszym przewróceniu się roweru, dlatego warto kosztem mocy wybrać sprzęt zrobiony z wysokiej klasy materiału. Dodatkowo musimy pamiętać, że latarka powinna stabilnie trzymać się roweru, a więc być z nim kompatybilna.

Jaka latarka akumulatorowa LED z ładowarką?

Latarka akumulatorowa LED z ładowarką to zdecydowanie lepszy wybór od tańszych latarek na baterię. Z takiego sprzętu korzystają profesjonaliści — służby mundurowe, ratownicy górscy czy miłośnicy survivalu. Jaką latarkę LED wybrać? Ważna jest na pewno pojemność akumulatora, ponieważ odpowiada ona za czas działania latarki na baterii. Kilka tysięcy mAh to absolutne minimum, jeśli mówimy o najlepszym sprzęcie. Diody LED zapewniają wysoką jasność, a żeby cieszyć się latarką wysokiej mocy, powinniśmy zwrócić nasz wzrok w stronę tych powyżej 2-2,5 tysiąca lumenów.

Źródła zasilania latarek

Latarki są zasilane przeważnie albo przez baterię AA, albo przez akumulatory. Latarki na baterie są lekkim przeżytkiem i obecnie w najlepszych modelach stosuje się raczej akumulatory. Pojemność akumulatora jest różna i dostaniemy latarki nawet o pojemności powyżej 5000 mAh, które posłużą bardzo długo bez konieczności ładowania. Ciekawostką jest fakt, że niektóre latarki na korbkę potrafią w szybki sposób zostać podładowane właśnie przez ten mechanizm, cechują się one jednak małymi akumulatorami. W latarkach na baterie stosuje się AA, ponieważ AAA mają zbyt małą pojemność i nadają się raczej do latarek — breloczków.

Źródło światła latarek

Najpopularniejszymi latarkami pod kątem źródła światła są latarki diodowe. Diody LED cechują się ogromną żywotnością i możliwością dostosowania pod siebie koloru światła. Jednak gdy zastanawiamy się, jaka latarka diodowa będzie właściwa, należy pamiętać, że najtańsze latarki LED są niewytrzymałe, a pierwszy upadek może zakończyć ich działanie.

Na rynku znajdują zastosowanie nadal latarki używające klasycznych żarówek. Przeważnie stosuje się je w droższym sprzęcie, ze względu na to, że w wielu przypadkach żarówka okazuje się trwalsza i jaśniejsza niż kiepskiej jakości dioda. Gdy zależy nam na dobrym urządzeniu, paradoksalnie to właśnie latarki z klasycznymi żarówkami mogą okazać się rozwiązaniem. Jednak najmocniejsza latarka LED może śmiało konkurować z tą, której źródłem światła jest żarówka.

Na co zwracać uwagę przed zakupem latarki?

Na koniec chcielibyśmy podsumować, na co zwracać uwagę przed zakupem latarki. Po pierwsze, jasność źródła światła podawana przeważnie w latarkach LED. Poza niektórymi wyjątkami takimi jak latarki czołowe czy latarki rowerowe jasność powinna być na poziomie przynajmniej 800 lumenów.

Drugim ważnym aspektem jest ilość trybów. Niegdyś latarka świeciła tylko stałym światłem i do tej pory jest to jej główny tryb, niemniej jednak obecne latarki mogą świecić na kilkadziesiąt procent swojej mocy, migotać, wysyłać sygnał SOS czy świecić innym

kolorem — np. czerwonym. Kilka trybów w latarce to optymalne rozwiązanie, zbyt duża ich ilość może nie być funkcjonalna.

W wielu przypadkach warto zwrócić uwagę również na rozmiar i wagę latarki, a co za tym idzie również jej poręczność. Istotne w niektórych sytuacjach jest, by latarka była jak najbardziej kompaktowa i mobilna. Niestety wtedy należy się pogodzić z nieco gorszym sprzętem. Za to istnieje wiele latarek na rynku, które dzięki wypracowanym kompromisom są nieco większe niż latarki kieszonkowe, jednak są zdecydowanie mocniejsze.

Ostatnim wartym poruszenia aspektem przy zakupie latarki jest materiał, z którego została ona wykonana. Często spotyka się w ofercie producentów latarki z tworzywa sztucznego, jednakże to latarki z aluminium są najbardziej wytrzymałe oraz posiadają lepsze diody dzięki optymalnemu odprowadzaniu ciepła.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Latarki - Latarnie - Żarówki LED

5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.