Lenovo 300e - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Sprawdzamy możliwości konwertowalnego laptopa dla uczniów. Co potrafi model Lenovo 300e i czy warto go kupić?

Producent przygotował tani, lekki laptop tablet, który ma sprawdzić się w szkole i na uczelni. Jego wyróżnikami są dotykowy ekran obracający się o 360 stopni, a także specjalnie wzmocniona konstrukcja, która została uodporniona na trudny dnia codziennego.

Polecane laptopy Lenovo

Lenovo 300e – dane techniczne oraz cena

Na rynku obecne są obecne dwie generacje modelu 300e. Druga, nowsza korzysta z niego wydajniejszych podzespołów, dlatego warto dokładnie przejrzeć specyfikację techniczną interesującego modelu i sprawdzić, do jakich zadań został przystosowany.

Lenovo 300e – dostępne konfiguracje

Różnice między oferowany na rynku modelami potrafią być znaczące. Wynika to oczywiście z faktu, iż dostępne są laptopy zarówno z pierwszej, jak i drugiej generacji. Analiza poszczególnych podzespołów jest bardzo ważna. Pozwala bowiem dobrać sprzęt, który spełni indywidualne preferencji, a także zapewni stabilną obsługę programów, na których nam najbardziej zależy.

W przypadku drugiej generacji, warto celować zwłaszcza w wersje z procesorem Intel Pentium Silver N5000. Jest to procesor czterordzeniowy i czterowątkowy, którego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1100 MHz. W trybie turbo może ona jednak zostać podbita do maksymalnego poziomu 2700 MHz. Układ korzysta także z 4 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu, a jego współczynnik TDP wynosi 6 W.

Ten niskonapięciowy procesor nie zapewni super wydajności, która pozwoli na pracę z użyciem zaawansowanych narzędzi graficznych i projektowych, jednak w ramach użytku edukacyjnego okaże się w zupełności wystraczający. Pozwoli na obsługę pakietu biurowego, przeglądarki internetowej z kilkoma lub nawet kilkunastoma otwartymi kartami, a także podstawowych programów multimedialnych. Bardzo dobrze wpisuje się więc w zapotrzebowanie uczniów i studentów, którzy szukają laptopa rzeczywiście do nauki.

Przyzwoicie prezentują się także wyniki testów diagnostycznych, przeprowadzonych w programie Cinebench R15. Omawiany procesor uzyskał w nim średnią na poziomie 78 punktów w trybie jednowątkowym oraz 237 punktów w trybie wielowątkowym. Jak na układ o tak niskim poborze energii, są to niezłe rezultaty.

Druga generacja laptopów Lenovo 300e korzysta również z możliwości procesora Intel Celeron N4100, także czterordzeniowego i czterowątkowego. Wyróżnia się on jednak nieco niższym taktowaniem – w trybie jednowątkowym wynosi ono 1100 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi maksymalnie do poziomu 2400 MHz. Pamięć podręczna drugiego poziomu i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Ta niewielka różnica przekłada się na nieco niższą wydajność w porównaniu z procesorem Intel Pentium. W teście Cinebench R15, modeli Celeron N4100 uzyskał kolejno 69 i 176 punktów. Jest to więc układ dostosowany przede wszystkim od obsługi podstawowych programów.

Jeśli zależy Wam na jak najniższej cenie, powinniście celować w pierwszą generację Lenovo 300e 2-in-1. Starsze laptopy korzystają z możliwości procesora Intel Celeron N3450 (znaleźć można go między innymi w modelu Lenovo 300e 81FY). Ten czterordzeniowy i czterowątkowy układ wyróżnia się taktowaniem na poziomie od 1100 MHz do 2200 MHz, 2 MB pamięci drugiego poziomu oraz współczynnikiem TDP wynoszącym 6 W. Jest to więc kolejny procesor do podstawowych zadań. Parametry nie powalają, jednak wystarczą do stabilnej obsługi programów edukacyjnych. Jeśli chodzi o wyniki testów przeprowadzonych w Cinebench R15, wskazują one na 44 punkty w trybie jednowątkowym i 143 punkty w trybie wielowątkowym.

Ze względu na chęć utrzymania cen oferowanych konfiguracji na niskim poziomie, producent nie zdecydował się na wykorzystanie dedykowanej karty graficznej. Ograniczyć musimy się więc do jednostek zintegrowanych z przedstawionymi wyżej układami CPU. W przypadku Intel Pentium Silver N5000 będzie do karta Intel UHD Graphics 605, procesor Intel Celeron N4100 korzysta z karty Intel UHD Graphics 600, natomiast Celeron N3450 z Intel HD Graphics 500. Największą wydajność zapewni nam pierwsza z wymienionych jednostek, jednak nadal będzie to sprzęt wyłącznie do zadań podstawowych.

Druga generacja Lenovo 300e jest zachęcająca również ze względu na wykorzystywaną pamięć RAM. W laptopach montowane są bowiem kości typu LPDDR4, o taktowaniu wynoszącym aż 3200 MHz, co zapewni dodatkową moc obliczeniową podczas standardowego użytkowania. Na rynku najczęściej znaleźć można modele z 4 GB RAM.

Specyfikacja Lenovo 300e wskazuje również na wykorzystanie dysków twardych SSD lub eMMC. Ich pojemność może wynieść maksymalnie 128 GB. Warto wspomnieć o tym, że większość konfiguracji korzysta z preinstalowanego systemu operacyjnego Windows 10 Pro. Dostępne są jednak także modele Lenovo 300e Chromebook, z systemem Chrome OS. Jest to oprogramowanie oparte na jądrze Linux, w którym aplikacją główną jest specjalna wersja przeglądarki Chrome.

Lenovo 300e – wygląd

Do czynienia mamy z urządzeniem typowo mobilnym, które sprawdzi się w klasie, w sali wykładowej, ale także w różnego rodzaju środkach komunikacji. 11-calowy Lenovo 300e wyróżnia się bardzo kompaktowymi wymiarami, a także niewielką wagą, która nie przekracza progu 1,5 kg. Wszystko to sprawia, że zmieści się on praktycznie wszędzie, a mobilna obsługa sprzętu okaże się bardzo wygodna.

Podkreślić należy także fakt, iż jest to laptop konwertowalny. Dzięki zawiasom, które pozwalają obrócić dotykowy ekran o 360 stopni, Lenovo 300e może pracować zarówno w trybie laptopa, jak i tabletu, co oczywiście dodatkowo rozszerza jego możliwości i sposoby użycia. To jednak nie koniec dobrych informacji. Podczas przygotowywania obudowy, producent wykorzystał specjalnie wzmacniane tworzywa sztuczne, dzięki którym uzyskana konstrukcja jest sztywna i wytrzymała pod względem mechanicznym. Nie musimy martwić się więc przypadkowego uszkodzenia sprzętu podczas pracy mobilnej.

Kolejną zaletą sprzętu jest odporna na zalanie klawiatura. Jeśli natomiast chodzi o zamontowane porty, w zestawie znajdziemy wszystko to, co potrzebne podczas codziennej nauki. Cieszy przede wszystkim obecność trzech portów USB.

Lenovo 300e – matryca

Każda konfiguracja sprzętowa (zarówno z pierwszej, jak i drugiej generacji) została wyposażona w 11-calowy ekran, obsługujący rozdzielczość HD. Różnice między konkretnymi modelami wynikają z technologii, w jakiej została przygotowana matryca. Modele nowsze korzystają z matrycy IPS, która zapewnia bardzo przyzwoitą jakość obrazu. Luminancja, kontrast, odwzorowanie kolorów – wszystkie najważniejsze parametry prezentują się całkiem dobrze, dzięki czemu laptop sprawdzi się nie tylko do nauki, ale również do oglądania filmów.

W modelach tańszych zamontowane zostało natomiast matryce typu TN. W ich przypadku możemy mówić o przeciętnej jakości obrazu, która jednak okaże się wystarczająca w ramach omawianego zastosowania, związanego przede wszystkim z obsługą programów edukacyjnych. Co ważne, każda matryca korzysta z matowej powłoki, zapewniającej skuteczną ochronę przed refleksami świetlnymi, które powstają wówczas, gdy na ekran padają promienie słoneczne.

Lenovo 300e – klawiatura i touchpad

W laptopach kierowanych do uczniów osprzęt pełni bardzo ważną funkcję. W przypadku Lenovo 300e możemy powiedzieć o spełnieniu najważniejszych kryteriów. Zamontowana klawiatura, choć jest niewielkich wymiarów, gwarantuje wygodne tworzenie dłuższych tekstów. Użyte materiały i przełączniki sprawiają, że klawisze wyróżniają się całkiem przyzwoitym skokiem i dobrą reakcją. Co równie ważne, ich praca nie jest przesadnie głośna, toteż nie musimy martwić się hałasem generowanym podczas zajęć. Warto przypomnieć o tym, że klawiatura wykorzystywana w konfiguracjach Lenovo 300e jest odporna na zalanie.

Do wykonania touchpada również nie można się specjalnie przyczepić. Płytka nie jest duża, jednak jej właściwości ślizgowe zapewniają wygodną i precyzyjną pracę. Dobrze sprawdza się także obsługa gestów.

Lenovo 300e – wydajność

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka konfiguracji sprzętowych laptopa Lenovo 300e, dlatego warto dokładnie sprawdzać, z jakich podzespołów korzystają. Największa moc obliczeniową zapewnią modele z procesorem Intel Pentium, co potwierdzają wyniki testów wydajnościowych. Laptopy te okażą się dobrym wyborem także ze względu na zintegrowaną kartę graficzną.

Jednostka Intel UHD Graphics 605 nie znajduje się w czołówce swojej kategorii, jednak pozwoli na więcej niż dwa pozostałe modele. Jej moc obliczeniowa okaże się wystarczająca do obsługi podstawowych programów. Jeśli chodzi o testy wydajnościowe, uwagę warto zwrócić przede wszystkim na platformę 3DMark. W programie 3DMark 11 Performance GPU, jednostka uzyskała średnią na poziomie 702 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics zatrzymała się ona na poziomie 16553 punktów. Czy taka specyfikacja pozwoli na obsługę gier? Wyłącznie tych wiekowych, a także wyróżniających się bardzo niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Lenovo 300e – wady i zalety

Wypisywanie mocnych stron omawianej serii, warto rozpocząć od podkreślenia, iż na rynku dostępnych jest sporo konfiguracji sprzętowych, które są zróżnicowane pod względem procesorów, kart graficznych, pamięci RAM i dysków twardych. Pozwala nam to dobrać laptopa dostosowanego pod względem ceny i osiągów.

Po stronie zalet musi znaleźć się także bardzo przyzwoita jakość wykonania sprzętu. Wzmacniane tworzywa sztuczne i odporna na zalanie klawiatura sprawiają, że laptop dobrze sprawdza się w ramach użytku mobilnego. Powinien sprostać warunkom panującym w szkole i na uczelni. Do tego dochodzą kompaktowe wymiary i niewielka waga – dzięki temu jego przenoszenie, a także używanie w środkach komunikacji, okaże się bardzo wygodne. Na plus zaliczyć możemy również przyzwoity zestaw portów oraz dostęp do konfiguracji z matrycami IPS. Nie można zapominać także o tym, że jest to sprzęt konwertowalny, który może być wykorzystywany jak laptop lub tablet.

Jeśli chodzi natomiast o wady, wspomnieć musimy o pewnych ograniczeniach sprzętowych, związanych zwłaszcza z bardzo przeciętnymi kartami graficznymi. Do tego dochodzi również słaba jakość matryc TN.

ZALETY

  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Solidna, wytrzymała obudowa
  • Mobilny charakter
  • Przyzwoity zestaw portów
  • Konfiguracje z matrycami IPS
  • Niski pobór energii
  • Niskie ceny dostępnych konfiguracji
  • Praca w trybie laptopa i tabletu

WADY

  • Przeciętne zintegrowane karty graficzne
  • Słaba jakość matryc TN

Lenovo 300e – podsumowanie, czy warto?

Jako laptop edukacyjny, model 300e spisuje się całkiem przyzwoicie. Zwłaszcza konfiguracje wyposażone w procesor Intel Pentium. Dodając do tego niskie ceny urządzeń, otrzymujemy solidny, mobilny sprzęt za niską cenę, którym warto się zainteresować.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.