Lenovo G51 - Dane techniczne, Wydajność, Recenzja. Czy warto?
Specyfikacja:
Konfiguracje
Szybki rzut oka na specyfikację laptopa wystarczy, by dojść do wniosku, że model G51 proponuje całkiem inne rozwiązania aniżeli pozostałe urządzenia wchodzące w skład serii Lenovo G. Do tej pory mieliśmy bowiem do czynienia wyłącznie z procesorami Intel Core, natomiast wszystkie konfiguracje Lenovo G51 korzystają z układów firmy AMD.
W najmocniejszej z nich znajdziemy model A8-7410, który został wyposażony w cztery fizyczne rdzenie mogące obsłużyć maksymalnie do czterech wątków jednocześnie. Taktowanie bazowe procesora wynosi 2200 MHz, natomiast w trybie boost może ono zostać zwiększone do poziomu 2500 MHz. Jeżeli chodzi natomiast o pobór mocy, współczynniki TDP waha się od 12 do 25 W.
Od razu widzimy więc, że producent zdecydował się na pewne oszczędności. Wymieniony procesor wyróżnia się bowiem przeciętnymi osiągami i mniej więcej dwa razy niższą wydajnością, niż procesory Intel Core szóstej generacji. Wszystko to sprawia, że laptop okaże się wystarczający wyłącznie w ramach podstawowych zadań.
Jak natomiast wygląda sprawa w pozostałych konfiguracjach? W tych nieco słabszych zamontowany został czterordzeniowy i czterowątkowy układ AMD A6-7310, którego taktowanie wynosi od 2000 do 2400 MHz. Jest on tylko odrobinę słabszy od nowszego modelu. Zdecydowanie najgorzej sprawują się natomiast urządzenia pracujące na procesorze E1-7010 (dwa rdzenie i dwa wątki).
Nieco lepsza sytuacja panuje w segmencie kart graficznych. W najmocniejszej konfiguracji skorzystać możemy bowiem z jednostki AMD Radeon R5 M330, która została wyposażona w 2 GB pamięci. Jej taktowanie dla rdzenia wynosi 1030 MHz, natomiast dla pamięci 2000 MHz. Zapewnia to całkiem przyzwoitą pracę i obsługę mało wymagających gier.
Najmocniejszą stroną Lenovo G51 jest to, iż występuje na rynku z dyskiem HDD o łącznej pojemności aż 2 TB, co z pewnością ucieszy osoby magazynujące duże pokłady danych. Istnieje również możliwość zakupu modelu z szybkim dyskiem SDD, którego pojemność może osiągnąć wartość 140 GB.
Obudowa
Niskobudżetowość laptopa musiała przełożyć się na pewne niedoróbki w konstrukcji obudowy. I tak jest w rzeczywistości. Plastikowa pokrywa wyróżnia się raczej przeciętną sztywnością, przez co stosunkowo łatwo można ją odgiąć. Podkreślić należy również fakt, iż obudowa w niektórych miejscach jest nierówna, co w sposób znaczący przekłada się na jej wygląd.
Odchylenie ekranu laptopa może sprawiać trudności, a praca zawiasów pozostawia wiele do życzenia. Ogólna jakość wykonania obudowy każe również przypuszczać, iż nie wytrzyma ona próby czasu. Na uwagę zasługuje natomiast wydzielenia przez producenta pokrywy serwisowej. Jej zdjęcie otwiera nam dostęp do karty WiFi, dysku twardego, pamięci RAM i wentylatora.
Zestaw złączy jest standardowy. Z pewnością na pochwałę zasługuje zamontowanie dwóch portów USB 3.0 oraz złącza HDMI. Użytkownicy skorzystać mogą również z napędu DVD, który, rzecz jasna, zwiększa ogólną wagę urządzenia (wynosi ona około 2,2 kg).
Chłodzenie
Trzeba szczerze przyznać, iż Lenovo G51 nie ma czym się nagrzać, dlatego wentylator zamontowany pod obudową ma ułatwione zadanie. Przekłada się to całkiem przyzwoite osiągi podczas największego obciążenia jednostki. Maksymalna temperatura w najcieplejszym miejscu obudowy wynosi około 36 stopni Celsjusza. Nieco gorzej jest z akumulatorem, który nagrzewa się nawet do 46 stopni. Procesor przez cały czas jest raczej chłodny (maksymalna jego temperatura wynosi około 50 stopni Celsjusza).
Sama praca laptopa nie powinna nikomu przeszkadzać. Generowany przez niego hałas jedynie trochę przekracza próg 30 dB.
Ekran
Jak można się było spodziewać, w Lenovo G51 zamontowana została matryca typu TN, dlatego gwarantuje on raczej przeciętne kąty widzenia, a także jakość kontrastu i generowanych kolorów. Należy jednak uczciwie przyznać, iż jest to standard w urządzeniach z tej półki cenowej. Mimo tego, średni błąd DeltaE2000 wyniósł mniej niż 10, co z pewnością jest dobrą wiadomością.
Niestety, matryca laptopa posiada błyszczącą powłokę, co całkowicie uniemożliwia korzystanie z laptopa przy jakimkolwiek nasłonecznieniu.
Wydajność
Powiedzieliśmy sobie już wystarczająco dużo na temat jakości wykonania obudowy laptopa oraz jego podzespołów. Warto teraz sprawdzić, na jakie osiągi rzeczywiście je stać. W tym celu przetestowana została najmocniejsza konfiguracja laptopa, wyposażona w procesor AMD A8-7410, kartę graficzną Radeon R5 M330 oraz 8 GB pamięci RAM.
Na sam początek uruchomione zostało oprogramowanie Cinebench R15, które sprawdziło procesor w ramach pracy na jednym i wielu rdzeniach. W pierwszym przypadku analizowany GPU uzyskał rezultat na poziomie 52 punktów, a w drugim 174 punktów, co jest wynikiem raczej przeciętnym.
Na poziom przyzwoitości wdrapała się natomiast karta graficzna uzyskując blisko 30 000 punktów w programie 3DMark Ice Storm Standard Graphics i 1510 punktów w 3DMark Performance GPU.
Do grania
Jakie więc gry będziemy w stanie uruchomić na Lenovo G51? Poniższej ich krótkie zestawienie.
- Counter-Strike: GO – low: 120 fps, medium: 70 fps, high: 45 fps,
- Mafia 2 – low: 50 fps, medium: 37 fps, high: 30 fps,
- GRID: Autosport – low: 100 fps, medium: 35 fps,
- F1 2014 – low: 70 fps, medium: 35 fps, high: 20 fps,
- Diablo III – low: 70 fps, medium: 40 fps, high: 33 fps.
Cena
Konfiguracja, która została przetestowana za pośrednictwem oprogramowania diagnostycznego i gier komputerowych kosztuje około 2000 złotych. Jeżeli zrezygnujemy z najlepszego procesora, możemy oszczędzić około 400 złotych. Najsłabsze konfiguracje Lenovo G51 kosztują natomiast w okolicach tysiąca złotych.
Czy warto?
Największa zaletą omawianego laptopa jest bez wątpienia jego niska cena oraz możliwości wykorzystania dysku o pojemności 2 TB. Cechują go po za tym oczywiste ograniczenia, na które jednak można przymknąć oko, jeżeli poszukuje się laptopa taniego i do użytku typowo amatorskiego.
Komentarze (0)