Lenovo IdeaPad 310-15ISK - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
- Lenovo IdeaPad 310-15ISK – dane techniczne oraz cena
- Lenovo IdeaPad 310-15ISK – dostępne konfiguracje
- Lenovo IdeaPad 310-15ISK – wygląd
- Lenovo IdeaPad 310-15ISK – wydajność
- Lenovo IdeaPad 310-15ISK – matryca
- Lenovo IdeaPad 310-15ISK – klawiatura i touchpad
- Lenovo IdeaPad 310-15ISK – wady i zalety
- Lenovo IdeaPad 310-15ISK – podsumowanie, czy warto kupić?
Seria 310-15ISK składa się z urządzeń wyróżniających się przyzwoitą wydajnością i niskim poborem energii. Mają one posłużyć do standardowego zastosowania, związanego między innymi z oglądaniem filmów, obsługą programów sieciowych czy też niektórych gier komputerowych.
Polecane laptopy
Lenovo IdeaPad 310-15ISK – dane techniczne oraz cena
Warto nadmienić, że dostępne na rynku konfiguracje sprzętowe są zróżnicowane niemal pod każdym względem. Dzięki temu potencjalni nabywcy sprzętu mogą znaleźć modele, które najlepiej będą odpowiadały ich wymaganiom.
Dane techniczne Lenovo IdeaPad 310-15ISK (najmocniejsza konfiguracja)
- Procesor – Intel Core i7-6500U
- Układ graficzny – Nvidia GeForce 920MX + jednostka zintegrowana
- Pamięć – DDR4-2133, 12 GB (maksymalnie 12 GB)
- Matryca – TN, 15,6 cali HD (1366x768)
- Nośnik danych – do 1 TB HDD, do 128 GB SSD
- Porty - 1xUSB 3.0, 2xUSB 2.0, 1xHDMI, 1xVGA, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
- Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
- Gabaryty - wysokość: 2,29 cm, szerokość: 37,9 cm, głębokość: 26 cm, waga: 2,2 kg
- Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p, napęd DVD-Super Multi DL
- Bateria - litowo-jonowa, 30 Wh
- Zastosowanie – laptop dla domu
- Cena – od 1445,25 zł do 3042,50 zł
Lenovo IdeaPad 310-15ISK – dostępne konfiguracje
Szeroki wybór konkretnych konfiguracji to spory atut serii. Pamiętać należy jednak o tym, że premiera laptopów miała miejsce już jakiś czas temu, dlatego korzystają one z nieco już wiekowych podzespołów.
Przykładem na to są chociażby procesory Intela szóstej generacji (najnowszą jest ósma). Biorąc pod uwagę specyfikacje oferowanych urządzeń, do wyboru mamy 3 układy. Najmocniejszym z nich jest Intel Core i7-6500U. Jest to procesor niskonapięciowy, dlatego nie generuje nadmiernych temperatur. Dysponuje dwoma fizycznymi rdzeniami i czterema wątkami – za wydajność podczas obsługi programów i gier odpowiada częstotliwość taktowania bazowego na poziomie 2500 MHz. Oczywiście może zostać ona podbita w trybie turbo. Maksymalna wartość wynosi wtedy 3100 MHz. Do tego dochodzi również pamięć podręczna trzeciego poziomu, o pojemności 4 MB.
Pomimo tego, że mamy do czynienia z układem ponad 3-letnim, możemy śmiało stwierdzić, że gwarantuje on bardzo przyzwoitą wydajność, która w ramach użytku domowego okaże się odpowiednia. To samo można stwierdzić analizując możliwości pozostałych układów montowanych w laptopach Lenovo IdeaPad 310-15ISK.
Mowa tu o dwurdzeniowych i czterowątkowych procesorach Intel Core i5-6200U (taktowanie 2300-2800 MHz, 3 MB pamięci L3), i3-6100U (taktowanie 2300 MHz, 3 MB pamięci L3) oraz i3-6006U (taktowanie 2000 MHz, 3 MB pamięci L3). Przyzwoicie należy ocenić zwłaszcza model Intel Core i5, który tylko nieznacznie ustępuje najmocniejszej jednostce. Procesory i3 zapewniają o kilkanaście-kilkadziesiąt procent niższą wydajność.
Warto podkreślić, że laptopy z omawianej serii występują na rynku w wersjach z dedykowaną kartą graficzną. Nvidia GeForce 920MX również nie jest jednostką najmłodszą (jej premiera miała miejsce ponad 3 lata temu), jednak 2 GB własnej pamięci GDDR3 nieco rozszerza możliwości laptopów. Pozwolą one na przykład na obsługę niektórych wiekowych gier.
Na koniec warto dobrać ilość pamięci RAM typu DDR4 (maksymalnie 12 GB) oraz wybrać rodzaj i pojemność dysku twardego. W większości modeli znajdziemy urządzenie HDD o pojemności 500 GB lub 1 TB, jednak na rynku dostępne są także laptopy z dyskami SSD – ich pojemność jest jednak niska, dlatego konieczne okaże się dokupienie dodatkowe dysku zewnętrznego.
Lenovo IdeaPad 310-15ISK – wygląd
Laptopy z omawianej serii mają zachęcać przede wszystkim atrakcyjną ceną, dlatego nie możemy spodziewać się cudów po sposobie ich wykonania. Do czynienia mamy ze standardową konstrukcją utrzymaną w ciemnej kolorystyce. Proste kształty sprawiają jednak, że wszystkie elementy zostały spasowane w sposób przyzwoity. Urządzenia nie są ciężkie, choć ważą nieco ponad 2 kg, dlatego ich przenoszenie nie będzie specjalnie męczące.
Obudowa została wykonana z tworzyw sztucznych, co oczywiście odbiło się na jej sztywności i ogólnej wytrzymałości mechanicznej. Pod tym względem laptopy spisują się przeciętnie, jednak nie można powiedzieć, że specjalnie odbiegają od innych urządzeń z tej samej półki cenowej. Trochę szkoda jednak, że producent nie zdecydował się na nieco bardziej rozbudowany zestaw złączy i portów.
Lenovo IdeaPad 310-15ISK – wydajność
Chcąc z wszystkich dostępnych konfiguracji wybrać tę, która oferuje największą moc obliczeniową, warto przeanalizować różnego rodzaju testy przeprowadzane w programach diagnostycznych.
Wskazują one, że najwięcej możemy spodziewać się po procesorze Intel Core i7-6500U. Na platformie Cinebench R15 uzyskał on średnią na poziomie 128 punktów w trybie jednowątkowym i 316 punktów w trybie wielowątkowym. Potwierdza to, że jest to nadal przyzwoity układ do użytku domowego.
Całkiem dobrze sprawdza się także karta graficzna Nvidia GeForce 920MX, która w programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała 1835 punktów. Dodając do tej konfiguracji co najmniej 8 GB RAM, możemy liczyć na przyzwoitą obsługę następujących gier – Diablo III, BioShock Infinite, CS: GO.
Lenovo IdeaPad 310-15ISK - matryca
Analizując parametry zamontowanych wyświetlaczy, możemy odkryć kolejne oszczędności poczynione przez producenta. Zdecydował się one bowiem na 15-calowe matryce HD, które wykonane zostały w technologii TN.
Połączenie niskiej rozdzielczości z wiekową techniką dało dość przeciętny efekt – przyczepić można się przede wszystkim do luminancji i słabego pokrycia palety kolorów. Oznacza to, że laptopy Lenovo IdeaPad 310-15ISK nie mogą zostać wykorzystane do pracy na bardziej zaawansowanych programach graficznych. Co więcej, matryce dysponują błyszczącymi powłokami, przez co promienie słoneczne padające na ekran powodować będą drastyczny spadek widoczności.
Lenovo IdeaPad 310-15ISK – klawiatura i touchpad
Ponownie mamy do czynienia z dość standardowym rozwiązaniem, które jednak w przypadku omawianych laptopów sprawdza się dość dobrze. Wyspowa klawiatura została wykonana solidnie, dzięki czemu jej praca jest stosunkowo cicha i stabilna. Skok klawiszy jest przyzwoity, co również ma znaczenie. Na plus należy zaliczyć także zamontowanie pełnowymiarowych klawiszy strzałek.
Gładzik również spisuje się bez zarzutów. Wyróżnia się dobrymi właściwościami ślizgowymi, a oddzielne przyciski reagują w sposób odpowiedni.
Lenovo IdeaPad 310-15ISK – wady i zalety
Laptopy wchodzące w skład serii Lenovo IdeaPad 310-15ISK kuszą atrakcyjną ceną, za którą jednak idą pewne ustępstwa. Związane są one przede wszystkim ze słabej jakości obudową i przeciętną matrycą.
Warto jednak podkreślić, że zamontowane podzespoły gwarantują bardzo przyzwoitą pracę – bez większych problemów poradzą sobie z programami, które są najczęściej uruchamiane w ramach wspomnianego użytku domowego (mowa głównie o odtwarzaczach multimedialnych, przeglądarce i pakiecie biurowym). Konfiguracje z dedykowaną kartą graficzną poradzą sobie również z obsługą niektórych gier. Po stronie zalet należy zapisać także przyzwoity osprzęt.
Lenovo IdeaPad 310-15ISK – podsumowanie, czy warto kupić?
Jeśli szukacie tanich urządzeń, które poradzą sobie z podstawowymi zadaniami i nie oczekujecie super jakości obrazu czy też wzmacnianej obudowy, omówione wyżej urządzenia okażą się dobrym wyborem. Zwłaszcza że na rynku są dostępne w wielu zróżnicowanych konfiguracjach.
Znajdziesz w Morele
Laptopy gamingowe - Laptopy Dell - Laptopy Lenovo - Laptopy HP - MacBooki
Komentarze (0)