Lenovo IdeaPad 320-15IKB - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Multimedialne laptopy IdeaPad 320-15IKB występują na rynku w wielu zróżnicowanych konfiguracjach.

Kierowane są one do szerokiej grupy odbiorców – zainteresować się nimi powinni zarówno klienci poszukujący sprzętu do pracy biurowej, jak i wszyscy celujący w urządzenia do oglądania filmów, surfowania po sieci i obsługi gier komputerowych.

Polecane laptopy

Lenovo IdeaPad 320-15IKB – dane techniczne oraz cena

Pierwszą zaletą przedstawianej serii jest to, iż w sklepach znaleźć możemy sprzęty zróżnicowane pod wieloma względami  - dysponują one różnymi układam CPU, jednostkami graficznymi oraz dyskami twardymi. Dzięki temu łatwiej jest wybrać model najlepiej pasujący do indywidualnych preferencji.

Specyfikacja techniczna najmocniejszej konfiguracji

  • Procesor – Intel Core i7-8550U
  • Układ graficzny – Nvidia GeForce MX150 + jednostka zintegrowana
  • Pamięć – DDR4-2133, 8 GB (maksymalnie 16 GB)
  • Matryca – TN, 15,6 cali Full HD (1920x1080)
  • Nośnik danych – do 1 TB HDD, do 256 GB SSD
  • Porty - 2xUSB 3.0, 1xUSB typu C, 1xHDMI, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
  • Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Gabaryty - wysokość: 2,29 cm, szerokość: 37,8 cm, głębokość: 26 cm, waga: 2,2 kg
  • Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p, napęd DVD-Super Multi DL
  • Bateria - litowo-jonowa, 30 Wh
  • Zastosowanie – laptop dla domu, multimedialny
  • Cena – od 2008 złotych do 3323 złotych

Lenovo IdeaPad 320-15IKB – dostępne konfiguracje

Zróżnicowanie sprzętowe oferowanych modeli laptopów jest spore, praktycznie w każdym elemencie mamy do wyboru kilka opcji. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na wykorzystywane procesory. W najnowszych konfiguracjach laptopów IdeaPad 320-15IKB znaleźć można modele Intela z serii Kaby Lake Refresh.

Najmocniejszym z nich jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor Intel Core i7-8550U, którego częstotliwość taktowania wynosi od 1800 MHz w trybie bazowym do 4000 MHz w trybie turbo. Uzupełnieniem specyfikacji jest 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP na poziomie 15 W. Mamy tu więc do czynienia z niskonapięciowym układem, który powinien bardzo dobrze sprawdzać się w ramach pracy wielowątkowej. Skorzystają na tym zarówno klienci biznesowi, jak i domowi.

Laptopy Lenovo IdeaPad 320-15IKB występują również z dwoma innymi układami tej generacji. Mowa o czterordzeniowym i ośmiowątkowym modeli Intel Core i5-8250U (taktowanie 1600-3400 MHz) oraz dwurdzeniowym i czterowątkowym i3-8130U (taktowanie 2200-3400 MHz). Szczególnie dobrze prezentuje się pierwszy z wymienionych układów, który zapewnia tylko o kilka-kilkanaście procent niższą wydajność niż model i7. Drugi z nich montowany jest w najtańszych laptopach, które także zapewniają stabilną pracę w wielu zróżnicowanych programach.

Laptopy z omawianej serii występują także z procesorami Intel Kaby Lake – najczęściej spotkać można dwurdzeniowy i czterowątkowy model i5-7200U, którego taktowanie wynosi od 2500 do 3100 MHz. Użytkownicy wybrać mogą także kartę graficzna – seria IdeaPad 320-15IKB korzysta z jednostek Nvidia GeForce MX150 oraz Nvidia GeForce 940MX.

Oba modele dysponują 2 GB pamięci, jednak pierwsza z wymienionych kart wyróżnia się wyższym taktowaniem, przez co zapewnia nieco wyższe osiągi. W przypadku obsługi gier, różnica wynieść może nawet ponad 20 klatek na sekundę na korzyść modelu MX150. Decydując się na urządzenie z tej serii, warto sprawdzić również, jaką ilością pamięci RAM dysponuje. Przeważnie będzie to 8 GB DDR4, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwiększyć tę wartość do poziomu 16 GB.

Ostatnim elementem, na który należy zwrócić uwagę jest dysk twardy. Laptopy Lenovo IdeaPad 320-15IKB występują w wersjach z dyskiem talerzowym (maksymalnie 1 TB) lub półprzewodnikowym (maksymalnie 256 GB). Pierwszy okaże się dobrym wyborem, jeśli zależy nam na większej pojemności, natomiast drugi zagwarantuje szybsze działanie systemu operacyjnego i zainstalowanych programów oraz gier.

Lenovo IdeaPad 320-15IKB – wygląd

Pod względem designu, omawiane laptopy prezentują wysoki poziom. Elegancka stylistyka powinna przypaść do gustu nie tylko użytkownikom biznesowych, ale również tym, którzy szukają urządzeń o typowo multimedialnym charakterze.

Obudowa laptopa wykonana została z tworzyw sztucznych, dlatego nie powinien dziwić fakt, iż sztywność konstrukcji jest przeciętna. Zarówno jednostkę zasadniczą, jak i pokrywę ekranu można dość łatwo wygiąć, miejscami słychać przy tym charakterystyczne skrzypnięcia. Laptop nie jest ciężki, dlatego jego przenoszenie nie powinno sprawiać problemów.

Przyzwoicie działają również zawiasy, które pozwalają na odchylenie ekranu o 180 stopni. Laptop posiada wszystkie najważniejsze złącza, choć szkoda, że producent nie zdecydował się na zamontowanie jeszcze jednego portu USB.

Lenovo IdeaPad 320-15IKB – wydajność

Chcąc uzyskać największą moc obliczeniową, warto celować w modele wyposażone w procesor Intel Core i7-8550U oraz kartę graficzną Nvidia GeForce MX150. Podzespoły te gwarantują więcej niż przyzwoitą wydajność, co pokazują rozmaite testy.

Wspomniany układ w programie Cinebench R15 uzyskuje średnio 165 punktów w trybie jednowątkowym oraz 558 punktów w trybie wielowątkowym. Na podobnym poziomie prezentuje się karta GPU – na platformie 3DMark Ice Storm Standard Graphics otrzymała ona bardzo dobrą średnią, na poziomie 51716 punktów. Jest ona w stanie poradzić sobie z obsługą takich gier jak FIFA 18, Team Fortress 2 czy też Call of Duty WWII.

Lenovo IdeaPad 320-15IKB – matryca

Omawiane laptopy zostały wyposażone w 15-calowe matryce Full HD, wykonane w technologii TN. Gwarantują one dość przeciętną luminancję i niski poziom odwzorowania kolorów, co jednak można poprawić poprzez kalibrację. Ogólnie, prezentuje ona jakość typową dla laptopów z tej kategorii cenowej. Na plus oczywiście należy zapisać fakt wykorzystania matowej powłoki, która utrzymuje zadowalającą widoczność przy zwiększonym nasłonecznieniu.

Lenovo IdeaPad 320-15IKB – klawiatura i touchpad

Klawiatura wyspowa wygląda i pracuje bardzo dobrze. Klawisze wyróżniają się specjalną, chropowatą powierzchnią, która ułatwia pisanie. Co ważne, ich praca nie jest specjalnie głośna. Przyczepić można się wyłącznie do nieco zbyt małych strzałek góra/dół. Pozytywnie należy ocenić także pracę gładzika – jego gładka powierzchnia zapewnia wygodną pracę.

Warto w tym miejscu podkreślić, że laptopy Lenovo IdeaPad 320-15IKB dysponują akumulatorami o dość niewielkiej pojemności (zaledwie 30 Wh), przez co nie pozwalają one na zbyt długą pracę bez konieczności podłączania ich do prądu.

Lenovo IdeaPad 320-15IKB – wady i zalety

Po stronie plusów omawianej serii z pewnością znajdzie się spore zróżnicowanie oferowanych urządzeń. Korzystają one z różnych procesorów, kart graficznych i dysków twardych. Dzięki łatwo można znaleźć model, który będzie pasował nam zarówno pod względem wydajnościowym, jak i cenowym. Zaletą urządzeń jest także ich przyjemny dla oka design oraz dobrze wykonany osprzęt.

Przyczepić należy się natomiast do akumulatora o niewielkiej pojemności, obudowy i kiepskiej sztywności, a także przeciętnej matrycy.

Lenovo IdeaPad 320-15IKB – podsumowanie, czy warto kupić?

Omówiona wyżej seria składa się z urządzeń o szerokim zastosowaniu. Dzięki dostępności wielu konfiguracji, których wydajność stoi na bardzo zadowalającym poziomie, okażą się one dobrym wyborem zarówno dla klientów biznesowych, jak i osób szukających laptopów do oglądania filmów, surfowania po sieci czy też obsługi niektórych gier. Jednocześnie należy stwierdzić, że ich ceny nie są specjalnie wysokie

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.