Lenovo IdeaPad 720S - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
- Lenovo IdeaPad 720S – dane techniczne oraz cena
- Lenovo IdeaPad 720S – dostępne konfiguracje
- Lenovo IdeaPad 720S – wygląd
- Lenovo IdeaPad 720S – matryca
- Lenovo IdeaPad 720S – klawiatura i touchpad
- Lenovo IdeaPad 720S – wydajność
- Lenovo IdeaPad 720S – wady i zalety
- Lenovo IdeaPad 720S - podsumowanie, czy warto?
Mowa o urządzeniach ultramobilnych, które kierowane są zarówno do klientów biznesowych, jak i standardowych. Co ważne, występują one na rynku w wersjach korzystających z procesorów Intela i AMD. Wszystkie mają zapewnić stabilną obsługę programów biurowych, biznesowych i multimedialnych.
Lenovo IdeaPad 720S – dane techniczne oraz cena
Ze względu na tak szeroki wybór, warto dokładnie przyjrzeć się poszczególnym konfiguracjom, by wybrać tę, która okaże się najlepiej dopasowana do naszych oczekiwań.
Lenovo IdeaPad 720S – dostępne konfiguracje
Omawiana seria składa się z wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, dzięki czemu łatwiej można dobrać sprzęt do konkretnych zastosowań. Oczywiście wymaga to zwrócenia uwagi na najważniejsze podzespoły.
Na początek warto zająć się procesorem. Jak już bowiem wspomnieliśmy, Lenovo IdeaPad 720S jest dostępny na rynku w wersjach z układami Intela i AMD. W tym pierwszym przypadku liczyć możemy na modele ósmej generacji, wyróżniające się zwiększoną ilością rdzeni i wątków.
W laptopach najdroższych znajdziemy procesor Intel Core i7-8550U. Jest to niskonapięciowy układ, wyróżniający się czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Do tego dochodzi jeszcze częstotliwość taktowania na poziomie od 1800 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo. Uzupełnieniem specyfikacji układu jest 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP na poziomie 15 W.
Wszystko to przekłada się na bardzo przyzwoity układ o niskim poborze energii. Okaże się on wystarczający do obsługi dowolnych programów biznesowych i multimedialnych. Co więcej, powinien poradzić sobie także z wieloma grami. Potwierdzeniem tego są wyniki testów wydajnościowych. Na platformie Cinebench R15 procesor uzyskał średnią na poziomie 164 punków w trybie jednowątkowym i 553 w trybie wielowątkowym.
Zobacz Lenovo IdeaPad 720S
Drugim z procesorów Intela montowanym w laptopach Lenovo IdeaPad 720S jest model i5-8250U. To również jest układ czterordzeniowy i ośmiowątkowy, którego parametry są jednak nieco niższe niż w przypadku procesora i7. Częstotliwość taktowania wynosi od 1600 MHz do 3400 MHz, a ilość pamięci podręcznej trzeciego poziomu 6 MB. Współczynnik TDP pozostaje bez zmian. Ze względu na słabsze parametry, niższa jest również wydajność. Różnice między tymi dwoma procesorami nie są jednak znaczące, dlatego model i5 sprawdzi się w podobnych zastosowaniach co i7.
W ten sposób przechodzimy do laptopów z procesorami AMD. Tu również do wyboru mamy dwie opcje. Pierwszą z nich jest laptop Lenovo IdeaPad 720S z układem AMD Ryzen 7 2700U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie od 2200 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3800 MHz. Do tego należy dodać 4 MB pamięci podręcznej i współczynnik TDP na poziomie 15 W. Otrzymujemy więc kolejny bardzo przyzwoity procesor, który jednak nieco lepiej radzi sobie w trybie wielowątkowym. Na platformie Cinebench R15 uzyskał on kolejno 144 i 635 punktów. Drugim z procesorów AMD jest model Ryzen 5 2500U. On również dysponuje czteroma rdzeniami i ośmioma wątkami, natomiast jego taktowanie mieści się w przedziale od 2000 MHz do 3600 MHz.
Niestety, żadna z wielu konfiguracji dostępnych na rynku nie została wyposażona w dedykowaną kartę graficzną. Ograniczyć musimy się wiec do jednostek zintegrowanych – w przypadku procesorów Intela będzie to Intel HD Graphics UHD Graphics 620, natomiast układy AMD pracują z wykorzystaniem kart AMD Radeon RX Vega 10 (Ryzen 7 2700U) oraz Vega 8 (Ryzen 5 2500U).
Na koniec pozostaje nam już tylko dobrać pamięć RAM typu DDR4, a także pojemność dysku SSD. Warto w tym miejscu podkreślić, że na rynku znajdziemy również modele laptopów o większych przekątnych ekranu. Mowa tu o Lenovo IdeaPad 720S 14 oraz Lenovo IdeaPad 720S 15. W ich przypadku możemy liczyć na dostęp do wersji z dedykowanymi kartami graficznymi.
Lenovo IdeaPad 720S – wygląd
Wracamy do wersji 13-calowych, które, jak nietrudno się domyślić, doskonale sprawdzą się w podróży. Ich kompaktowe wymiary i niewielka waga sprawiają, że komfortowa praca w pociągu, samochodzie czy też autobusie jest jak najbardziej możliwa.
Zwłaszcza że mamy do czynienia z obudową wykonaną z aluminium. Jej sztywność i wytrzymałość mechaniczną stoją na zadowalającym poziomie. Jednostka zasadnicza nie wygina się pod naporem. Całość prezentuje się bardzo solidnie, co w tym przedziale cenowym nie jest normą. Warto podkreślić również dobrą pracę zawiasów – działają one w sposób płynny i zawsze gwarantują utrzymanie stabilnej pozycji ekranu.
Pod względem designu, mamy tu do czynienia z nowoczesnym projektem, który bardzo dobrze pasuje do profilu sprzętu. Obudowa przeważnie występuje w odmianie czarnej lub złotej. Jeżeli chodzi o zestawy złączy, trochę szkodzą, że zabrakło miejsca na złącze HDMI i RJ-45. Poza tym, znajdziemy tam wszystko to, co okaże się potrzebne podczas pracy.
Lenovo IdeaPad 720S – matryca
Omawiane modele z serii IdeaPad 720S zostały wyposażone w 13-calowe matryce Full HD, które zostały wykonane w technologii IPS. Okazał się to bardzo dobry wybór, ponieważ matryca zapewnia generowanie więcej niż przyzwoitej jakości obrazu. Użytkownicy zadowoleni powinni być przede wszystkim z luminancji, kontrastu i odwzorowania kolorów. Wszystko to sprawia, że laptopy bardzo dobrze sprawdzą się w pracy, podczas grania czy też oglądania filmów.
Matryce zostały wyposażone w matowe powłoki, toteż praca na zewnątrz czy też przy odsłoniętym oknie nie powinna być kłopotliwa. Widoczność generowanych treści przy zwiększonym nasłonecznieniu jest bowiem utrzymywana na zadowalającym poziomie.
Lenovo IdeaPad 720S – klawiatura i touchpad
Pomimo zmniejszonych wymiarów, klawiatura zapewnia bardzo wygodne i szybkie tworzenie dłuższych tekstów. Klawisze wyróżniają się odpowiednimi rozmiarami oraz skokiem. Użyte materiały i przełączniki sprawiają natomiast, że praca klawiatury jest stosunkowo cicha.
Producent zdecydował się na wykorzystanie podświetlenia, co oczywiście stanowi znaczącą pomoc. Podobnie jak czytnik linii papilarnych, który znajdziemy po prawej stronie, pod klawiaturą. Całość sprawdza się bardzo dobrze. To samo można powiedzieć o touchpadzie. Jego właściwości ślizgowe stoją na odpowiednim poziomie.
Lenovo IdeaPad 720S – wydajność
Wszystkie dostępne na rynku konfiguracje sprzętowe wyróżniają się przyzwoitą mocą obliczeniową, która okaże się wystarczająca do obsługi podstawowych programów biurowych i multimedialnych. Jest to zasługa przede wszystkim zamontowanych procesorów.
Jak natomiast wygląda sprawa z jednostkami graficznymi? Warto opisać je osobno, zarówno tę występująca z układami Intela, jak i modele Ryzen 7 2700U. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z modele Intel UHD Graphics 620, którego taktowanie rdzenia mieści się w przedziale od 300 do 1150 MHz. Na platformie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średni wynik na poziomie 1691 punktów, natomiast w programie 3DMark Ice Storm Standard Unlimited Graphics wyniósł on 87698 punktów.
Jeśli chodzi natomiast o kartę AMD Radeon RX Vega 10, jej taktowanie rdzenia 1300 MHz. W tych samych testach uzyskała ona kolejno 2896 i 55631 punktów, a więc więcej. I to ona właśnie zapewni nieco większą wydajność podczas obsługi gier. Jakich dokładnie?
Lenovo IdeaPad 720S – wady i zalety
Największym atutem omawianych urządzeń jest oczywiście ich ultramobilny charakter. Bez większych problemów można z nich korzystać w podróży – w pociągu, autobusie czy też w samochodzie. Są lekkie i kompaktowe, a przy tym całkiem wydajne. Zamontowane procesory gwarantują stabilną obsługę wszystkich najważniejszych programów i nie tylko.
Po stronie zalet należy zapisać również dobrej jakości matrycę, dobrze wykonany osprzęt (zwłaszcza podświetlaną klawiaturę) oraz atrakcyjny design. Nie można zapominać też o tym, że na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Jeśli chodzi o wady, wspomnieć trzeba o dość ubogim zestawie portów, a także o braku dedykowanej jednostki graficznej.
ZALETY
- Ultramobilny charakter
- Wydajne, niskonapięciowe procesory
- Dobrze wykonana obudowa
- Wysokiej jakości matryca
- Przyzwoity osprzęt
- Wiele konfiguracji do wyboru
WADY
- Ubogi zestaw portów
- Brak dedykowanej karty graficznej
Lenovo IdeaPad 720S – podsumowanie, czy warte.
Urządzenia z serii IdeaPad 720S gwarantują bardzo wygodną pracę mobilną, do tego dysponują przyzwoitymi procesorami, które powinny okazać się w zupełności wystarczające do obsługi programów biznesowych i multimedialnych. Jeśli nie przeszkadza Wam brak dedykowanej karty graficznej, okażą się dobrym wyborem.
Komentarze (0)