Lenovo IdeaPad L340-17IRH – recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Firma Lenovo wypuściła na rynek nową generację budżetowych laptopów gamingowych z serii IdeaPad.

Klienci otrzymali do dyspozycji zarówno modele 15-calowe, jak i 17-calowe. Dziś zajmiemy się urządzeniem większym, gwarantującym szeroką przestrzeń roboczą, a także wykorzystanie nowoczesnych podzespołów. Czy okażą się wystarczające do obsługi najnowszych gier z segmentu AAA?

Lenovo IdeaPad L340-17IRH – dane techniczne oraz cena

Do zakupu zachęcać ma przede wszystkim cena, jednak producent podkreśla, że nowe laptopy zadowolić nas także pod względem swoich możliwości w grach. Na rynku nie znajdziemy zbyt wielu konfiguracji sprzętowych, jednak i tak warto dokładniej przyjrzeć się wszystkich opcjom do wyboru.

Lenovo IdeaPad L340-17IRH – dostępne konfiguracje

Jak już zostało wspomniane, nie mamy co liczyć na przebieranie w ogromnej liczbie oferowanych na rynku modeli, co jednak nie oznacza, że nie ma w czym wybierać. Najważniejsze okaże się jednak sprawdzenie, jak dostępne konfiguracje radzą sobie z obsługą interesujących nas gier. Każda klatka na sekundę ma w tym przypadku znaczenie.

Pierwszą dobrą informacją jest to, że Lenovo IdePad L340 17 korzysta z procesorów z serii Intel Coffee Lake, które wyróżniają się więcej niż przyzwoitą wydajnością, dlatego często montowane są w najnowszych laptopach gamingowych. Do wyboru mamy dwie opcje. Ta pierwsze, droższa, związana jest z wykorzystaniem procesora Intel Core i7-9750H.

Zobacz Lenovo IdeaPad L340-17IRH

Jest to sześciordzeniowy i dwunastowątkowy układ CPU, który wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie 2600 MHz w trybie bazowym. Co ważne, wartość ta może zostać podbita do 4500 MHz dla jednego rdzenia w trybie turbo. Już samo to wskazuje na spory potencjał urządzenia, zwłaszcza podczas obsługi gier wykorzystujących wiele wątków. Uzupełnieniem specyfikacji będzie 9 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP, który wynosi 45 W.

Na co wskazują przedstawione wyżej parametry? Na bardzo wydajny procesor, który doskonale sprawdzi się podczas obsługi nowych gier, także tych wyróżniających się najwyższymi wymaganiami sprzętowymi. Dobrze przedstawiają się także wyniki uzyskiwane przez niego w programach diagnostycznych. Na platformie Cinebench R15 uzyskał on średnią wynoszącą 183 punkty dla trybu jednowątkowego i 1177 punktów dla wielowątkowego. Mamy więc do czynienia z nowoczesnym, wydajnym układem CPU, który bardzo dobrze pasuje do obecnych laptopów gamingowych.

W nieco tańszych modelach laptopa znajdziemy natomiast procesor Intel Core i5-9300H. Jest on nieco słabszy, jednak nadal powinien pozwolić na obsługę nowych gier. Korzysta z czterech fizycznych rdzeni i ośmiu wątków logicznych, a jego taktowanie mieści się w przedziale od 2400 MHz do 4100 MHz. Dysponuje on również 8 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP pozostaje bez zmian. Ze względu na mniejszą ilość rdzeni i wątków, potencjał układu jest niższy niż w przypadku modelu i7, jednak i tak będzie on wystarczający, aby móc liczyć na stabilną ilość klatek w nowych produkcjach. Wyniki testów Cinebench R15 także prezentują się obiecująco – dla trybu jednowątkowego średnia wyniosła 171 punktów, a dla wielowątkowego 757 punktów.

Specyfikacja Lenovo IdeaPad L340 wskazuje również na wykorzystanie dedykowanej karty graficznej opartej na architekturze Nvidia Turing. Jest to nowa jednostka Nvidia GeForce GTX 1650, która wyróżnia się nie tylko wysoką efektywnością energetyczną, ale również bardzo przyzwoitą wydajnością, dostosowaną do wymagań stawianych przez najnowsze produkcje. Korzysta ona z 4 GB pamięci typu GDDR5. Do dokładniejszego omówienia jej możliwości przejdziemy w dalszej części tekstu.

Każdy model laptopa korzysta z szybkiej pamięci RAM typu DDR4 (taktowanie 2400 MHz), co jest kolejną dobrą informacją. Szkoda jednak, że na rynku dostępne są konfiguracje obsługujące maksymalnie 16 GB pamięci. Dołożenie kolejnych kości pozwoliłoby nam lepiej przygotować się na przyszłość, a także wymagania sprzętowe gier, których premiery będą miały miejsce za 2-3 lata.

Na plus należy zapisać natomiast możliwość wyboru dysków twardych. W sklepach znajdziemy bowiem modele laptopa pracujące z wykorzystaniem dysków talerzowych (HDD) lub półprzewodnikowych (SSD). W pierwszym przypadku mamy do czynienia z niższą ceną i większą pojemnością, natomiast w drugim możemy liczyć na zdecydowanie szybsze działanie systemu operacyjnego. Zwłaszcza że są to dyski SSD typu M.2 PCIe.

Lenovo IdeaPad L340-17IRH – wygląd

Nie ma co ukrywać, laptopy 17-calowe są wybierane przede wszystkim przez zwolenników obsługi stacjonarnego. Urządzenia o tak dużych ekranach zapewniają sporą przestrzeń roboczą, którą możemy wykorzystać do pracy na wielu oknach lub właśnie do grania. Liczyć możemy na wygodę zbliżoną do wykorzystania „blaszaka” i dużego monitora. Zamontowanie ekranu 17-calowego przełożyło się oczywiście na zwiększenie wagi sprzętu. Jego przenoszenie może być więc nieco utrudnione.

Pod względem designu, producent nie zdecydował się na żadne „szaleństwa”. Do czynienia mamy z prostą, ciemną bryłą, która bardziej pasuje do domowego laptopa multimedialnego niż do sprzętu gamingowego. Wiele osób uzna to jednak za zaletę. Urządzenie o stonowanym, eleganckim designie dobrze wygląda na biurku.

Osobną kwestię stanowi jakość wykonania obudowy. Do jej przygotowania użyto wyłącznie tworzyw sztucznych, co przełożyło się na przeciętną sztywność konstrukcji. Jest to odczuwalne zwłaszcza w przypadku klapy ekranu, która zbyt łatwo się wygina. Problemy ze sztywnością pojawiają się w przypadku zawiasów, które miewają problemy z chybotaniem ekranu. Czasem konieczne okaże się więc poprawienie jego położenia. Obudowa nie jest zła, jednak widać po niej oszczędności, które wynikają z chęci zachowania ostatecznej ceny laptopa na atrakcyjnym poziomie.

Zamontowany zestaw portów i złączy z jednej strony można pochwalić za dostępność portu USB typu C, natomiast z drugiej można przyczepić się do braku czytnika kart pamięci, a także napędu DVD, który w laptopach 17-calowych jest często spotykany.

Lenovo IdeaPad L340-17IRH – matryca

Zwolennicy laptopów 17-calowych często powtarzają, że taka przekątna gwarantuje znacznie większą wygodę grania niż ma to miejsce w przypadku wykorzystania modeli 15-calowych. Na większym ekranie po prostu więcej się pomieści, dzięki czemu ogrywanie nowych gier jest wygodniejsze. W przypadku laptopa Lenovo IdeaPad L340-17IRH należy zwrócić uwagę na to, że na rynku oferowane są modele z dwoma typami matryc.

W przypadku urządzeń tańszych, do dyspozycji otrzymujemy panel HD+, wykonany w technologii TN. Ze względu na niską rozdzielczość i mocno przestarzałą technikę wykonania, możemy mówić o bardzo przeciętnej jakości generowanego obrazu. Przyczepić można się przede wszystkim do wąskich katów widzenia, a także niewystarczającego pokrycia kolorów.

Lepiej prezentuje się matryca Full HD IPS. Liczyć możemy na maksymalną luminancję na poziomie 300 nitów, a także przyzwoite odwzorowanie kolorów (średni błąd DeltaE2000 wynosi zaledwie 4 punkty). Do tego dochodzi pokrycie barw na poziomie ponad 90 procent w palecie sRGB i wynoszące 60 procent w AdobeRGB. Matryca zapewnia więc bardzo solidną jakość generowanego obrazu, która powinna zadowolić większość graczy.

Lenovo IdeaPad L340-17IRH – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w pełnowymiarową klawiaturę (wraz z panelem numerycznym) typu chiclet, która została wyposażona w niebieskie, dwustopniowe podświetlenie. Klawisze wyróżnia się dość krótkim skokiem, ale także wyraźną, sprężystą reakcją. Wszystko to pozwala liczyć na wygodną grę i stosunkowo ciche działanie. Pod tym względem, klawiatura spełnia najważniejsze kryteria.

Do jakości wykonania touchpada również nie można się przyczepić. Jest duży, dzięki czemu pozwala na wygodne operowanie kursorem. Właściwości ślizgowe płytki, a także zachowanie zintegrowanych przycisków trzeba ocenić pozytywnie. To samo tyczy się obsługi gestów.

Lenovo IdeaPad L340-17IRH – wydajność

Jak wskazują wyniki testów przeprowadzonych na platformie Cinebench R15, największą wydajnością wyróżniają się konfiguracje wyposażone w procesor Intel Core i7-9750H. Jest to świetny, wszechstronny układ CPU, który bardzo dobrze sprawdzi się nie tylko podczas obsługi gier, ale również pracy z wykorzystaniem programów profesjonalnych (np. do obróbki grafiki).

Na plus należy zaliczyć także wydajność karty graficznej. Laptop Lenovo IdeaPad L340 GTX 1650 pozwoli nam cieszyć się z ogrywania najnowszych produkcji z segmentu AAA. Co więcej, wiele z nich będzie mogła zostać uruchomiona na wysokich detalach graficznych. Spory potencjał karty potwierdzają wyniki testów diagnostycznych. W programie 3DMark 11 Performance jednostka uzyskała średnią na poziomie 13215 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 77920 punktów. Oczywiście recenzja Lenovo IdeaPad L340 gaming musi wskazać również, na ile klatek na sekundę możemy liczyć podczas obsługi gier. Ukazuje to poniższa tabela.

Lenovo IdeaPad L340-17IRH – wady i zalety

Stosunek wydajności do ceny, jaką należy zapłacić za oferowane na rynku modele laptopa jest dobry. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych procesorów Intel Coffee Lake, a także bardzo przyzwoitej karty opartej na architekturze Turing, liczyć możemy na bezproblemową obsługę nowych gier z segmentu AAA.

Po stronie zalet sprzętu zapisać można także szybką pamięć RAM,  a także możliwość zakupienia konfiguracji wyposażonej w bardzo szybki dysk twardy SSD M.2 PCIe. Do tego dodać możemy elegancki design, dostępność portu USB typu C czy chociażby solidną, podświetlaną klawiaturę. Również matryca Full HD IPS jest całkiem dobra.

Narzekać można przede wszystkim na ograniczenia wynikające z niskiej ceny sprzętu. Mowa tu między innymi o obudowie wykonanej z tworzyw sztucznych, a także braku czytnika kart pamięci i napędu DVD.

ZALETY

  • Dobry stosunek wydajności do ceny
  • Przyzwoite procesory Intel Coffee Lake
  • Nowa karta graficzna GeForce GTX 1650
  • Szybka pamięć RAM DDR4
  • Dostępność konfiguracji z dyskami SSD M.2 PCIe
  • Elegancki design
  • USB typu C
  • Solidna klawiatura
  • Dobrej jakości matryca Full HD IPS
  • Niskie ceny, jak na laptopa gamingowego

WADY

  • Niska sztywność obudowy
  • Brak czytnika kart pamięci i napędu DVD
  • Tańsze modele korzystają z przeciętnej matrycy TN HD+

Lenovo IdeaPad L340-17IRH – podsumowanie, czy warto?

Jak widać, zakup urządzenia nie zawsze musi wiązać się z koniecznością wydania 8-10 tysięcy złotych. Model IdeaPad L340-17IRH gwarantuje bardzo przyzwoitą wydajność i pomimo pewnych braków, jest wart polecenia.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.