Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad A285 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Seria ThinkPad A285 obejmuje kompaktowe laptopy biznesowe. Jakie są parametry tych urządzeń? Czy warto?

Laptopy biznesowe i mobilne stacje robocze, sprzedawane pod szyldem ThinkPad, kojarzą się raczej z wyższym poziomem cenowym i profesjonalnymi konfiguracjami – w sam raz do projektowania grafiki 3D lub tworzenia konceptów architektonicznych. Zupełnie inaczej jest w przypadku serii ThinkPad A285, która obejmuje zauważalnie tańsze laptopy do zastosowań ultramobilnych i biznesowych. Jak wygląda ich wydajność? Czy są godne uwagi? Który wybrać? Na te pytania odpowie poniższa recenzja Lenovo ThinkPad A285.

Polecane laptopy Lenovo

Lenovo ThinkPad A285 – dane techniczne

Seria kompaktowych laptopów biznesowych Lenovo ThinkPad A285 obejmuje różne modele urządzeń o zróżnicowanych parametrach. Poszczególne konfiguracje różnią się pod względem technicznych detali, a specyfikacja Lenovo ThinkPad A285 pomoże zorientować się, na jakie parametry można liczyć w tym wypadku:

  • Procesor– seria Lenovo ThinkPad A285 jest oparta o procesory AMD. W topowej konfiguracji będzie to AMD Ryzen 7 Pro 2700U, a w tańszych konfiguracjach AMD Ryzen 5 Pro 2500U oraz Ryzen 3 Pro 2300U.
  • Układ graficzny–  wyłącznie zintegrowany. Model karty uzależniony od modelu procesora. W przypadku AMD Ryzen 7 Pro 2700U będzie to GPU Radeon Vega 10, w przypadku Ryzen 5 Pro 2500U będzie to Radeon Vega 8, a w przypadku procesora Ryzen 3 Pro 2300U będzie to Radeon Vega 6.
  • Pamięć– maksymalnie 16 GB, w tańszych konfiguracjach 8 GB RAM DDR4 o taktowaniu 2400 MHz.
  • Matryca– 12,5 cala, rozdzielczość Full HD w topowej konfiguracji lub HD w tańszej.
  • Nośnik danych– zależny od konfiguracji. Maksymalnie 512 GB SSD M.2 PCIe.
  • Porty– wyjście HDMI, gniazdo słuchawkowo-mikrofonowe, 1 x USB 3.1 generacja 2, 2 x USB typu C, 1 x USB 3.1 generacja 1, czytnik kart MicroSD.
  • Multimedia– kamera HD 720p.
  • Bateria– litowo-jonowa o pojemności 48 Wh. Szacunkowy czas pracy na baterii – ponad 10 godzin.
  • Zastosowanie– biznesowe, ultramobilne.

Lenovo ThinkPad A285 – dostępne konfiguracje

Seria poręcznych laptopów biznesowych Lenovo ThinkPad A285 obejmuje kilka różnych urządzeń, a zasadnicze różnice pomiędzy nimi dotyczą modelu procesora i zintegrowanej z nim karty graficznej. W sprzedaży znajdziemy jednak głównie modele z procesorem Ryzen 5 Pro 2500U (na przykład Lenovo ThinkPad A285 20MW 000JPB). Warto przyjrzeć się jednej z takich konfiguracji:

  • Lenovo ThinkPad A285-20MX0002GE – jest to jednostka o przystępnej cenie, kompaktowym rozmiarze i dobrze przemyślanej konfiguracji. Cena Lenovo ThinkPad A285 w tym wariancie to około 5 tysięcy złotych. Urządzenie w tej wersji wyposażono w procesor AMD Ryzen 5 Pro 2500U, który jest jednostką o 4 rdzeniach i 8 wątkach. Z tym procesorem jest zintegrowana karta graficzna Radeon Vega 8. Uzupełnieniem konfiguracji jest 8 GB pamięci RAM DDR4 o taktowaniu 2400 MHz oraz dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 256 GB. W urządzeniu zastosowano matrycę o rozdzielczości Full HD.

Lenovo ThinkPad A285 – wygląd

Seria biznesowych laptopów Lenovo ThinkPad ma swój charakterystyczny, choć klasyczny i minimalistyczny, design. Cechy rozpoznawcze serii to czarne, subtelne i solidnie wykonane obudowy, klawiatura ThinkPad z czerwonym trackpointem oraz estetycznie wykończony touchpad z dekoracyjnym paskiem w czerwonym kolorze.

Laptopy Lenovo ThinkPad A285 nie odbiegają, pod żadnym względem, od standardowej estetyki serii. Są jedynie mniejsze oraz lżejsze od wielu innych urządzeń z rodziny ThinkPadów. To poręczne, ultramobilne, smukłe i bardzo lekkie urządzenia. Wszystko jest zasługą niewielkiej przekątnej ekranu – 12,5 cala – a także kompaktowej obudowy. Urządzenie waży 1,26 kg, dlatego można nosić je przy sobie nawet w zwyczajnej torebce, gdyż jego ciężar nie będzie szczególnie uciążliwy.

Niewielkie gabaryty laptopów ThinkPad A285 wymusiły lekkie ograniczenia, jeśli chodzi o liczbę dostępnych portów – jest ona jednak wystarczająca, by urządzenia te można było uznać za pełnowartościowe i funkcjonalne w wielu sytuacjach. Porty rozmieszczono głównie na bocznych krawędziach obudowy:

  • Na lewym boku: Port USB typu C, port dokowania, port USB 3.1 generacji 2, HDMI, gniazdo audio.
  • Na prawym boku: opcjonalny czytnik kart SmartCard, port USB 3.1 generacji 1, gniazdo blokady Kensington Lock.
  • Na tylnej krawędzi: czytnik kart MicroSD.

Lenovo ThinkPad A285 – matryca

Mobilne laptopy ThinkPad A285 mogą być wyposażone w jedną z poniższych matryc:

  • Matryca o rozdzielczości HD (1366 x 768) z antyodblaskową powłoką. To matryca z podświetleniem LED o jasności 220 nitów. Współczynnik kontrastu wynosi w niej 400:1, a proporcje ekranu to 16:9.
  • Matryca IPS o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) z powłoką antyodblaskową i opcjonalnie z funkcją dotykową i obsługą gestów. To matryca z podświetleniem LED o jasności 300 nitów. Współczynnik kontrastu wynosi w niej 800:1, a proporcje ekranu 16:9. Matryca o tych parametrach zapewnia dobre odwzorowanie barw, a także szerokie kąty widzenia.

Matryca w laptopach ThinkPad A285 zapewnia komfortowe warunki do pracy oraz rozrywki. Szczególnie dobre są parametry wariantu o rozdzielczości Full HD.

Lenovo ThinkPad A285 – klawiatura i touchpad

Laptopy Lenovo ThinkPad A285, jak i inne modele z rodziny ThinkPad, są wyposażone w komfortową i ergonomiczną klawiaturę, która jest znakiem rozpoznawczym serii. Jest to klawiatura w rozmiarze kompaktowym – nie znajdziemy w jej obrębie bloku numerycznego, ale pozostaje wygodna w użytkowaniu.

Klawiatura, którą zastosowano w urządzeniach z tej serii, to konstrukcja membranowa, wyspowa i zoptymalizowana pod kątem ergonomii oraz szybkiego pisania. Klawisze mają niski profil i niski skok, co zapewnia wygodę podczas pracy. Przyciski działają płynnie i nie są głośne, co przekłada się na większy komfort i dyskrecję podczas pracy. W obrębie klawiatury znalazł się charakterystyczny, czerwony element – to trackpoint, który dodatkowo ułatwia obsługę urządzenia.

Poniżej klawiatury ulokowano standardowy dla serii touchpad – elegancki panel dotykowy, nad którym znajdują się przyciski oraz designerski, czerwony pasek. Touchpad działa nienagannie, zapewnia precyzję i obsługuje najpopularniejsze gesty.

Lenovo ThinkPad A285 – wydajność

Test Lenovo ThinkPad A285 warto przeprowadzić na jednym z modeli, które bez problemu znajdziemy w sprzedaży, jak ThinkPad A285 20MW000JPB. To urządzenie wyposażone w:

  • Procesor AMD Ryzen 5 Pro 2500U – jest to jednostka o 4 rdzeniach i 8 wątkach. Jej taktowanie bazowe wynosi 2 GHz, a w trybie turbo rozkręca się do 3.6 GHz. Procesor ten dysponuje pamięcią podręczną trzeciego poziomu o pojemności 4 MB. Jest to jednostka niskonapięciowa, która nie stanowi dużego obciążenia dla baterii. Procesor ten osiąga w testach następujące wyniki:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 553 punkty.

- W teście Cinebench R15 dla pojedynczego rdzenia – 134 punkty.

- W teście 3D Mark 06 – 5635 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike  dla rozdzielczości Full HD – 8405 punktów.

  • Grafikę AMD Radeon Vega 8 – jest to zintegrowana karta graficzna, ale zapewniająca przystępne parametry do pracy, multimediów oraz mało wymagających gier. To jednostka oparta o architekturę Vega, posiadająca rdzeń o prędkości 1100 MHz w trybie boost. Karta Radeon Vega 8 osiąga w testach następujące wyniki:

- W teście 3D Mark Time Spy Graphics dla rozdzielczości WQHD – 592 punkty.

- W teście 3D Mark Fire Strike Graphics dla rozdzielczości Full HD – 2036 punktów.

- W teście 3D Mark 11 wydajność GPU – 3457 punktów.

O wydajności laptopa z tymi podzespołami decyduje także pojemność pamięci RAM. Standardowo wynosi ona 8 GB w tej konfiguracji, ale już na przykład w laptopie Lenovo ThinkPad A285 20MW04FjPB znajdziemy 16 GB pamięci RAM DDR4, co przełoży się na wzrost wydajności urządzenia, ale też na jego wyższą cenę.

Lenovo ThinkPad A285 – zalety i wady

Urządzenia z serii ThinkPad A285 mają sporo atutów, ale też pewne mankamenty. Jakie? Warto to sprawdzić, by ostatecznie przekonać się, czy są to urządzenia godne uwagi oraz zakupu.

ZALETY

  • Niska cena, jak na urządzenia z rodziny Lenovo ThinkPad.
  • Bardzo poręczny rozmiar – 12,5 cali. To miniaturowy i w pełni funkcjonalny ultrabook do pracy i multimediów.
  • Smukła obudowa i lekka konstrukcja – całkowita waga laptopa ThinkPad A285 to niespełna 1,3 kg.
  • Wysoka rozdzielczość pomimo niewielkiego ekranu – Full HD lub HD (zależy od konfiguracji).
  • Pomimo kompaktowych wymiarów – wszelkie niezbędne porty.
  • Wydajność odpowiednia do pracy, internetu i multimediów.
  • Energooszczędne podzespoły, które nie obciążają baterii.
  • Przystosowanie do dokowania, ale stacja dokująca Lenovo ThinkPad A285 jest sprzedawana oddzielnie.

WADY

  • W tej cenie można kupić laptopa innej marki o wyższej wydajności.
  • Mały ekran i klawiatura są wygodne mobilnie, ale do stacjonarnej pracy wygodniejszy byłby większy laptop lub komputer PC.

Lenovo ThinkPad A285 – czy warto kupić?

Data wydania Lenovo ThinkPad A285 to 3 kwartał 2018 roku. Urządzenia te są więc stosunkowo nowe w ofercie marki Lenovo, a ich następcy pojawią się pewnie dopiero za jakiś czas. Jeśli szukamy urządzenia o naprawdę niewielkich wymiarach, ale nie będącego tabletem lecz pełnoprawnym laptopem, to zdecydowanie jest to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę.

Mało jest urządzeń o tak niewielkich gabarytach, które jednocześnie zapewnią komfort pracy i rozrywki w domu, biurze lub w plenerze. Pod tym względem seria ThinkPad A285 zdecydowanie się wyróżnia i to na plus. Jednak trudno nie dostrzegać także pewnych mankamentów urządzenia, jak cena nie do końca odzwierciedlająca wydajność. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku ThinkPadów płaci się nie tylko za wydajność, ale też za solidną konstrukcję, sprawdzoną klawiaturę z trackpointem oraz za wytrzymałość w trudnych warunkach – to urządzenia bardzo dokładnie testowane i spełniające militarną normę Mil-Spec.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.