Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad E450 - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?

Seria E450 łączy w sobie 14-calowe urządzenia przeznaczenia biznesowego, których jednak cena nie przekracza granicy 4000 złotych. Występują do tego w licznych konfiguracjach sprzętowych.

Specyfikacja:

Konfiguracje

Producent zdecydował się na zastosowanie procesorów typu Ultra Low Voltage, które gwarantują przyzwoite osiągi przy niewielkim poborze energii – są więc idealne dla małych i średnich przedsiębiorstw. Najmocniejsza konfiguracja wykorzystuje bardzo dobrze znany układ i7-5500U, pojawiający się w wielu modelach laptopów firmy Lenovo. Posiada on dwa rdzenie, które obsługują cztery wątki jednocześnie. Taktowanie podstawowe procesora wynosi 2400 MHz, natomiast w trybie turbo zostaje ono zwiększone do poziomy maksymalnie 3000 MHz. Jak już zostało wspomniane, gwarantuje on osiągi na przyzwoitym poziomie, zupełnie wystarczające w ramach użytku biznesowego.

W nieco słabszych, ale również tańszych wersjach Lenovo ThinkPad E450, znaleźć można procesory i5-5200U. Wyróżniają się one nieco słabszym taktowaniem (od 2200 do 2700 MHz), niemniej spadek jakościowy w porównaniu z układem i7-5500U nie jest znaczący. Zdecydowanie najtańsze są natomiast wersje laptopa z procesorem i3—5005U.

Jeżeli chodzi o karty graficzne, użytkownicy liczyć mogą na trzy opcje do wyboru. Najsłabsze konfiguracje laptopa wykorzystują zintegrowaną jednostkę HD Graphics 5500, która zapewni obsługę wyłącznie podstawowych programów. Dla chcących wycisnąć z jednostki nieco więcej, przygotowane zostały dwie wersje z dedykowanymi grafikami. Pierwsza korzysta z AMD Radeon R5 M240, wyposażonej w 1 GB pamięci. Jej taktowanie wynosi 1030 MHz w przypadku rdzenia i 1800 MHz dla pamięci. Karta obsługuje DirectX 11.2 oraz Shader 5.0. Jest to jednostka średniej jakości, która pozwolić może na uruchomienie niektórych gier.

Na jeszcze więcej pozwala model laptopa z karą Radeon R7 M260 z 2 GB pamięci, taktowaniem rdzenia od 715 do 980 oraz taktowaniem pamięci maksymalnie 2000 MHz. Gwarantuje ona obsługę programów graficznych oraz niewymagających, nowych gier komputerowych.

Biorąc pod uwagę pozostałe elementy specyfikacji 14-calowego laptopa, można mówić o pewnym koniecznym minimum. Z pewnością na pochwałę zasługuje możliwość zamontowania szybkiego dysku typu SSD.

Obudowa

Producent zdecydował się na zastosowanie plastiku z gumowymi elementami na klapie. Przekłada się to na przeciętną sztywność obudowy oraz wysoką podatność na zabrudzenia (zwłaszcza na odciski palców i plamy tłuste). Na plus należy natomiast zaliczyć sposób wykonania zawiasów – chodzą one płynnie i zapewniają odpowiednią stabilność ekranu.

Laptop został wyposażony ponadto w pokrywę serwisową, która umożliwia wymianę baterii, karty WiFi, dysku twardego i pamięci RAM. Zastosowane złącza znajdują się na lewej i prawe stronie obudowy. Z przodu znaleźć można również czytnik kart.

Wykonanie klawiatury nie odbiega znacząco od standardu firmy Lenovo i można określić je jako przyzwoite. Na jej powierzchni zamontowano także manipulator punktowy z własnymi przyciskami.

Chłodzenie

Wentylator pracuje w sposób zadowalający, nie dopuszczając do nadmiernego nagrzania się laptopa. W trakcie pracy na pełnych obrotach w najcieplejszych rejonach obudowy maksymalna temperatura oscyluje w granicach 40 stopni Celsjusza, co jest dobrym wynikiem. Dźwięk generowany przez laptop nie jest głośny – przy dużym natężeniu nie przekracza on wartości 36 dB.

Ekran

Matryca została wykonana w technologii TFT, co jest typowe dla tej półki jakościowej. Gwarantuje ona przeciętne odwzorowanie kolorów (średni błąd DeltaE2000 wynosi około 12) i kąty widzenia. Do zalet ekranu należy natomiast zaliczyć jego matową powierzchnię, dzięki czemu może być wykorzystywany przy niewielkim nasłonecznieniu.

Wydajność

Lenovo ThinkPad E450 znajduje się na średniej półce jakościowej, co zresztą potwierdzają rozmaite testy wydajnościowe. Rezultaty osiągane przez najlepszą konfigurację laptopa (Intel Core i7-5500U, AMD Radeon R7 M260, 8GB RAM) w programach Cinebench R15 CPU Multi 64Bit oraz 3DMark Ice Storim Standard Graphics (1280x720) powinny zadowolić większość klientów biznesowych. W pierwszym programie laptop uzyskał średnią na poziomie 300 punktów, a w drugim 46 300 punktów.

Do grania

Pomimo faktu, iż omawiana seria została przygotowana przede wszystkim z myślą o firmach, jej laptopy umożliwiają także obsługę niektórych gier komputerowych, także tych najnowszych. Oto krótka lista niektórych z nich (dotyczy najmocniejszej konfiguracji):

  • Total War: Rome II – low: 55 fps, medium: 43 fps, high: 35 fps,
  • Battlefield Hardline – low: 50 fps, medium: 35 fps, high: 12 fps,
  • FIFA 15 – low: 73 fps, high: 47 fps,
  • Batman: Arkham Origins – low: 55 fps, medium: 30 fps, high: 20 fps,
  • The Sims 4 – low: 125 fps, medium: 25 fps, high: 13 fps,
  • F1 2014 – low: 65 fps, medium: 38 fps, high: 27 fps,
  • Dota 2 – low: 100 fps, medium: 70 fps, high: 35 fps.

Cena

Chcąc wyposażyć się w najlepszą dostępną konfigurację, która korzysta z procesora Intel Core i7-5500U, 8 GB RAM oraz karty graficznej AMD Radeon R7 M260, należy przygotować się na wydatek rzędu 3800-4000 złotych.

Cena spada do poziomu około 3200 złotych w przypadku zdecydowania się na procesor z rodziny i5. Zdecydowanie najtańsze są natomiast konfiguracje z układem i3-5005U i zintegrowaną jednostką graficzną. Kosztują około 2000-2200 złotych.

 

Czy warto?

Biorąc pod uwagę profil pracy czysto biznesowy, Lenovo ThinkPad E450 z pewnością spełni pokładane w nim nadzieje. Najmocniejsza jego konfiguracja umożliwia ponadto uruchomienie pewnych gier komputerowych. Przyczepić można się wyłącznie do jakości wykonania obudowy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.