Lenovo ThinkPad E475 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Od ponad dwóch lat na rynku dostępne są biznesowe laptopy ThinkPad E475. Czy warto po nie sięgnąć?

Jak podkreśla producent, jest to sprzęt, który ma zagwarantować wygodną pracę w różnych warunkach. Nie tylko przy biurku, ale również w podróży. Odpowiada za to 14-calowy ekran, kompaktowe wymiary, przyzwoite podzespoły, a także zadowalająca jakość wykonania.

Lenovo ThinkPad E475 – dane techniczne oraz cena

Oczywiście możliwości laptopa różnią się w zależności do wybranej konfiguracji sprzętowej. Przed dokonaniem zakupu, warto więc dokładnie je przeanalizować i porównać.

Lenovo ThinkPad E475 – dostępne konfiguracje

Do czynienia mamy z tanimi laptopami, które kierowane są zarówno do klientów biznesowych (małych i średnich firm), jak i osób szukających urządzeń uniwersalnych, pozwalających nie tylko na pracę, ale również na naukę czy też oglądanie filmów, obsługę programów multimedialnych czy też mało wymagających pod względem sprzętowym gier.

Laptopy korzystają z procesorów od AMD. Tym najwydajniejszym jest model AMD A10-9600P. Czterordzeniowy i czterowątkowy układ dobrze wpisuje się w wyżej opisane zastosowanie laptopów. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2400 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita maksymalnie do poziomu 3300 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji jest pamięć podręczna drugiego poziomu o pojemności 2 MB oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Zobacz Lenovo ThinkPad E475

Jest to niskonapięciowy procesor o średniej wydajności, który powinien okazać się wystarczający w ramach standardowe, domowego zastosowania. Poradzi sobie również z podstawowymi programami biznesowymi, jednak nie powinniśmy liczyć na moc obliczeniową, dzięki której możliwa stanie się praca z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi graficznych czy też służących do tworzenia zaawansowanych projektów i modeli 3D.

Potwierdzeniem tego są zresztą wyniki testów wydajnościowych, które zostały przeprowadzone w bardzo popularnym programie Cinebench R15. Średnia wyciągnięta ze wszystkich prób wskazuje na 76 punktów w trybie jednowątkowym i 216 punktów w trybie wielowątkowym.

W tańszych laptopach znajdziemy procesory z serii A8 oraz A6, które jednak znacząco ustępują układowi A10. W ich przypadku możemy liczyć wyłącznie na obsługę podstawowych programów – będą to więc laptopy do użytku domowego, pozwalające na pracę w pakiecie biurowym, przeglądanie zasobów internetowych czy też oglądanie filmów. O bardziej wymagających narzędziach możemy zapomnieć.

Specyfikacja Lenovo ThinkPad E475 wskazuje na dostęp do modeli laptopów wyposażonych w dedykowaną kartę graficzną. Wybór padł na jednostkę AMD Radeon R5 M430 z 2 GB pamięci własnej. Co prawda zapewnia ona szersze możliwości wykorzystania laptopa, jednak nie możemy mówić tu o specjalnie wysokiej wydajności. Zagwarantuje ona stabilną obsługę programów biznesowych i narzędzi służących do obróbki grafiki i materiałów filmowych. Z bardziej zaawansowanymi narzędziami będzie miała jednak trudności.

Dobrą informacją jest z pewnością wykorzystanie przez laptopy pamięci RAM typu DDR4, która bardzo dobrze sprawdza się w przedstawionych wcześniej zastosowaniach. Wyróżnia się nie tylko szybkim działaniem, ale również zadowalającą efektywnością energetyczną. Recenzja Lenovo ThinkPad E475 musi wskazać także na dostępne dyski twarde. Do wyboru mamy modele korzystające z dysków HDD, które gwarantują spora pojemność, lub SSD – szybsze, ale o pojemności maksymalnie 256 GB.

Lenovo ThinkPad E475 – wygląd

Podobnie jak większość urządzeń z rodziny ThinkPad, do czynienia mamy z dość prostymi, ciemnymi bryłami, które nie wyróżniają się specjalnie na tle rozwiązań konkurencyjnych. Powinny przypaść do gustu osobom poszukującym eleganckich, standardowych laptopów, bez różnego rodzaju udziwnień czy też ozdób.

Obudowa została wykonana z tworzyw sztucznych, toteż jej sztywność nie jest najwyższa. Klapa ekranu dość wygina się pod naporem, to samo tyczy się jednostki centralnej. Usłyszeć możemy wtedy charakterystyczne skrzypnięcia, które są typowe dla urządzeń tej klasy. Wszystko to sprawia, że nie można powiedzieć o całej konstrukcji, że jest specjalnie wytrzymała. Dlatego też, podczas pracy mobilnej, warto zachować pewne środki ostrożności.

Jak na laptopa 14-calowego, ThinkPad E475 nie jest lekki, choć waga na poziomie 1,9 kg nie powinna sprawiać nam zbyt dużych trudności, zarówno podczas przenoszenia, jak i pracy mobilnej. Jeżeli chodzi o zestaw zamontowany portów, również nie możemy powiedzieć, aby seria ta specjalnie wyróżniała się na rynku. W laptopach znajdziemy po prostu to, co jest potrzebne podczas codziennej pracy, nic więcej. W laptopach nie znajduje się napęd optyczny, co jednak obecnie jest normą.

Lenovo ThinkPad E475 – matryca

Każdy laptop został wyposażony w 14-calową matrycę HD, która została wykonana w technologii TN. Gwarantuje ona raczej przeciętną jakość generowanego obrazu. Nie możemy powiedzieć tu o głębokim kontraście, szerokich kątach widzenia czy też wspaniale odwzorowanych kolorach. Wszystkie parametry stoją na przeciętnym poziomie, który okaże się wystarczający tylko w przypadku standardowego zastosowania.

Dziwi nieco fakt, iż na rynku brak jest modelu Full HD, które z pewnością zapewniłyby lepsze doznania podczas oglądania filmów czy nawet przeglądania zasobów internetowych. Na plus należy zapisać natomiast użycie powłoki antyodblaskowej, dzięki której zewnętrzne oświetlenie i promienie słoneczne padające bezpośrednio na ekran nie powodują drastycznego spadku widoczności.

Lenovo ThinkPad E475 – klawiatura i touchpad

Osprzęt został wykonany poprawnie. Laptopy korzystają ze standardowej, sześciorzędowej klawiatury wyspowej, w której oddzielone zostały klawisze kierunkowe. Pomimo kompaktowych wymiarów laptopa, szybkie, bezwzrokowe pisanie jest jak najbardziej możliwe. Użyte materiały sprawiają również, że klawisze wyróżniają się przyjemnym skokiem i dobrą reakcją, co także wpływa na komfort pracy.

Na plus należy zaliczyć także zamontowany touchpad, który został wyposażony w dwa oddzielne przyciski, usytuowane tuż pod klawiaturą. Zarówno wymiary płytki, jak i jej właściwości ślizgowe zapewniają wygodną i precyzyjną pracę. Co równie ważne, laptopy zostały wyposażone w trackpoint, który dodatkowo ułatwia nawigację po systemie.

Lenovo ThinkPad E475 – wydajność

Jak już wspominaliśmy, zamontowane procesory najlepiej sprawdzają się w ramach użytku standardowego, choć na pełną stabilność działania możemy liczyć wyłącznie w przypadku modeli z układem AMD A10. Potwierdzeniem tego są zresztą wyniki testów wydajnościowych.

Na podobnym poziomie znajduje się dedykowana karta graficzna AMD Radeon R5 M430, która dobrze sprawdzi się w ramach standardowego użytkowania, jednak nie zapewni stabilnej obsługi programów z wyższej półki. Ponownie, uwagę warto zwrócić na wyniki testów i porównać je z innymi konfiguracjami, które nas interesują. W programie 3DMark 11 Performance GPU karta ta uzyskała średnią na poziomie 1689 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Standard Graphics wyniosła ona 42396 punktów.

Warto nadmienić, że AMD Radeon R5 M430 to nie jest karta do gier. Poradzi sobie z obsługą wyłącznie klasyków, a także produkcji o bardzo niskich wymaganiach sprzętowych. Poniżej przedstawiamy krótką listę tytułów, na które możemy sobie pozwolić.

Lenovo ThinkPad E475 – wady i zalety

Do czynienia mamy z bardzo uniwersalnymi urządzeniami za rozsądną cenę, które dobrze sprawdzają się podczas standardowej pracy biurowej i zwykłego użytku domowego, związanego chociażby z przeglądaniem zasobów internetowych, oglądaniem filmów czy też obsługą pakietu biurowego. Do tego należy dodać także kompaktowe wymiary urządzeń, dzięki którym można z nich korzystać także w podróży.

Po stronie zalet należy zapisać także przyzwoity zestaw portów, szybką pamięć RAM typu DDR4 oraz dobrze wykonany osprzęt. Nie należy zapomnieć także o tym, że na rynku znajdziemy modele wyposażone w dedykowaną kartę graficzną, choć oczywiście nie jest to jednostka z najwyższej półki.

W przypadku wad, warto skupić się na dość ubogim wyborze konfiguracji sprzętowych. Procesory w tańszych laptopach są znacznie gorsze, przez co nasze możliwości zostają znacząco ograniczone. Do tego wszystkiego należy dodać również obudowę o słabej wytrzymałości, a także przeciętną matrycę typu TN.

ZALETY

  • Przystępne ceny
  • Uniwersalny charakter sprzętu
  • Szybka pamięć RAM typu DDR4
  • Przyzwoity zestaw portów
  • Dobrze wykonany osprzęt
  • Możliwość zakupu modeli z dedykowaną karta graficzną

WADY

  • Podzespoły mogły być wydajniejsze
  • Dość ubogi wybór konfiguracji sprzętowych
  • Obudowa wykonana z tworzyw sztucznych
  • Przeciętna matryca TN

Lenovo ThinkPad E475 – podsumowanie, czy warto?

Należy uczciwie podkreślić, że urządzenia wchodzące w skład opisanej wyżej serii mają swoje ograniczenia, które wynikają przede wszystkim z zamontowanych podzespołów. Trzeba jednak pamiętać, że są to laptopy przystosowane głównie do użytku standardowego i pod tym względem spisują się całkiem nieźle. Procesor AMD A10 w połączeniu z pamięcią RAM typu DDR4 oraz wydajnym dyskiem HDD lub szybkim SSD gwarantuje komfortową obsługę pakietu biurowego i wielu programów multimedialnych. Jeśli szukacie laptopa o takim profilu, seria Lenovo ThinkPad E475 jest warta przynajmniej rozważenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.