Lenovo ThinkPad E495 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Firma Lenovo przygotowała wersje laptopa ThinkPad E495 wyposażone w procesory z serii AMD Ryzen.

Podobnie jak w przypadku modeli z układami Intela, do czynienia mamy z uniwersalnymi urządzeniami, które kierowane są zarówno do klientów biznesowych, jak i wszystkich innych osób poszukujących nowoczesnego laptopa o ultramobilnym charakterze.

Lenovo ThinkPad E495 – dane techniczne oraz cena

Wygodną pracę zarówno przy biurku, jak i w podróży ma zapewnić 14-calowe ekran oraz niskonapięciowe podzespoły, dostosowane do obsługi programów multimedialnych, biznesowych i graficznych.

Lenovo ThinkPad E495 – dostępne konfiguracje

Choć na rynku nie znajdziemy wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, warto dokładnie sprawdzić, czym wyróżnia się interesujący nas model. Producent pozostawił nam swobodę wyboru procesora, pamięci RAM oraz dysku lub dysków twardych.

Lenovo ThinkPad E495 korzysta z nowych układów CPU z serii AMD Ryzen 3000U. Zostały one wykonane w architekturze Zen+ i 12-nanometrowych procesie technologicznym. Gwarantują nie tylko wyższą wydajność, ale również lepszą efektywność energetyczną w porównaniu z poprzednią generacją.

Jak wskazuje ich specyfikacja, powinny sprawdzić się przede wszystkim w zastosowaniach biznesowych i multimedialnych. Spore możliwości gwarantuje zwłaszcza procesor AMD Ryzen 7 3700U (jest dostępny między innymi w konfiguracji Lenovo ThinkPad E495 20NE000BGE). Ten czterordzeniowy i ośmiordzeniowy procesor wyróżnia się wysoką częstotliwością taktowania, która w trybie bazowym wynosi 2300 MHz, natomiast w trybie turbo osiąga maksymalnie 4000 MHz (w przypadku wykorzystania czterech rdzeni będzie to maksymalnie 3500 MHz). Uwagę warto zwrócić również na 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Zobacz Lenovo ThinkPad E495

Procesor wykorzystuje technologię AMD SenseMI, która pozwala dodatkowo przyspieszyć działanie niektórych programów, a także samego systemu operacyjnego. Same parametry układu sprawiają, że jest to urządzenie bardzo wydajne, należy do czołówki nowych procesorów niskonapięciowych. Szczególnie dobrze prezentują się wyniki uzyskiwane przez układ w programie diagnostycznym Cinebench R15. W trybie jednowątkowym średnia rezultatów procesora wynosi 146 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym osiągnęła ona poziom aż 701 punktów.

Są to bardzo dobre rezultaty, które pokazują, że konfiguracje Lenovo ThinkPad E495 z tym układem pozwolą na stabilną obsługę nie tylko podstawowych programów biznesowych, ale również bardziej wymagających narzędzi graficznych i projektowych, a także gier.

Warto podkreślić, że procesor Ryzen 7 jest dostępny w droższych konfiguracjach sprzętowych. W przypadku modeli tańszych skorzystać możemy z modelu AMD Ryzen 5 3500U, także czterordzeniowy i ośmiowątkowy. W jego przypadku możemy mówić o taktowaniu na poziomie 2100 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 3700 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna trzeciego poziomu i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Nieco słabsze parametry przekładają się na niższą wydajność w porównaniu z modelem Ryzen 7. Różnice nie są jednak duże – w programie Cinebench R15 omawiany układ uzyskał kolejno 138 i 620 punktów. Nadal więc możemy mówić o bardzo wydajnym procesorze niskonapięciowym.

Lenovo ThinkPad E495 korzysta ze zintegrowanych jednostek graficznych z serii Radeon Vega. W przypadku mocniejszego układu, a więc Ryzen 7 3700U, będzie to model AMD Radeon RX Vega 10. Jak na model zintegrowany, wyróżnia się całkiem przyzwoitą wydajnością, choć oczywiście nie można powiedzieć, iż jest to karta dostosowana do obsługi programów szczególnie wymagających. Podobnie wygląda sytuacja z modelem AMD Radeon Vega 8, który jest dostępnych w konfiguracjach z procesorem AMD Ryzen 5 3500U.

Specyfikacja Lenovo ThinkPad E495 wskazuje również na wykorzystanie szybkiej pamięci RAM o częstotliwości taktowania wynoszącej aż 2400 MHz. Na rynku znaleźć można przeważnie laptopy z 8 GB, 16 GB lub 32 GB zainstalowanej pamięci. Wybór dotyczy także dysków twardych. Laptopy występują z dyskami HDD lub SSD – zdecydować można się także na konfiguracje z dwoma dyskami twardymi.

Lenovo ThinkPad E495 – wygląd

Wizualnie omawiany laptop nie różni się specjalnie od pozostałych urządzeń z serii ThinkPad. Kolejny raz mamy więc do czynienia z ciemną, matową stylistyką oraz nieco „klockowatą” konstrukcją, która jest wyróżnikiem tego typu urządzeń. Choć nie możemy powiedzieć, że laptop jakoś wyróżnia się na tle innych, wielu użytkownikom powinna przypaść do gustu jego elegancki, stonowany design.

Jeżeli chodzi o jakość wykonania, również możemy powiedzieć o uzyskaniu przyzwoitego poziomu. Konstrukcja jest na tyle sztywna, że nie powinniśmy martwić się wyginaniem i skrzypieniem obudowy pod naporem. Dobrze radzi sobie z wszelkimi obciążeniami generowanymi podczas użytkowania – zarówno przy biurku, jak i w podróży. Na plus należy zapisać także zawiasy pozwalające na odchylenie ekranu o 180 stopni.

Jak na 14-calowy sprzęt przystało, ThinkPad E495 jest bardzo poręczny i lekki (waży 1,75 kg), dlatego też jego użytkowanie w podróży nie powinno sprawiać większych trudności. Producent postarał się również o montaż wielu portów i wejść, co w przypadku urządzeń 14-calowych nie jest standardem.

Lenovo ThinkPad E495 – matryca

Oferowane na rynku laptopy są 14-calowe, dlatego polecane są osobom poszukującym sprzętów ultramobilnych, które dobrze poradzą sobie nie tylko przy biurku, ale również w podróży. Warto nadmienić, że zakupić można modele z dwoma różnymi matrycami. W przypadku urządzeń tańszych będzie to matryca TN, pracująca w rozdzielczości HD, natomiast konfiguracje droższe korzystają z matrycy IPS Full HD. Wyższą jakość generowanego obrazu zapewnią oczywiście modele z tego drugiej grupy. Mowa tu nie tylko o pracy administracyjno-biurowej, ale również obsłudze narzędzi graficznych i projektowych.

Co ważne, każda matryca została wyposażona w matową powłokę, która dobrze radzi sobie z refleksami świetlnymi. Dzięki temu, podczas pracy na zewnątrz czy też przy odsłoniętym oknie widoczność generowanych treści zostanie utrzymana na zadowalającym poziomie.

Lenovo ThinkPad E495 – klawiatura i touchpad

Zmniejszone rozmiary klawiatury wyspowej zamontowanej w omawianych laptopach wcale nie utrudnia pracy. Wielkość klawiszy zapewnia szybkie i wygodne pisanie bezwzrokowe. Co jednak najważniejsze, użyte materiały i przełączniki sprawiają, że klawisze wyróżniają się bardzo przyjemnym skokiem i dobrą reakcją. Dzięki temu tworzenie dłuższych tekstów nie powinno być męczące.

Na plus należy zapisać także jakość wykonania touchpada. Jego wymiary zapewniają komfortową, precyzyjną pracę. Podobnie jak właściwości ślizgowe. Płytka została wyposażona w dwa wydzielone przyciski, które znalazły się tuż pod klawiszem spacji. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze trackpoint dodatkowo ułatwiający nawigację, czytnik linii papilarnych umieszczony po prawej stronie, tuż pod strzałkami, a także podświetlenie klawiatury. Tak szeroki zestaw dodatków sprawia, że praca na omawianym laptopie jest bardzo wygodna.

Lenovo ThinkPad E495 – wydajność

Jak już wspomnieliśmy, wykorzystane procesory z serii AMD Ryzen 3000U gwarantują więcej niż przyzwoitą wydajność. Jak wygląda to w przypadku kart graficznych? Jeśli zależy Wam na możliwie jak największych osiągach w programach do obróbki i tworzenia projektów, powinniście celować w konfiguracje wyposażone w procesor AMD Ryzen 7 oraz jednostkę Vega RX 10.

Ta zintegrowana karta uzyskuje całkiem przyzwoite wyniki w programach diagnostycznych. W 3DMark 11 Performance GPU jej średnia wyniosła 3287 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics zatrzymała się ona na 68769 punktach. Potwierdza to, że jednostka poradzi sobie ze standardowymi programami graficznymi, a także niektórymi grami, których premiera miała miejsce w przeciągu ostatnich kilku lat.

Lenovo ThinkPad E495 – wady i zalety

Wymieniając największe atuty konfiguracji sprzętowych z serii E495, nie można zapominać o procesorach AMD Ryzen 3000U. Nie są to układy rewolucyjne, jednak zmiana na lepsze w porównaniu z poprzednią generacją i tak jest widoczna. Poprawiła się zarówno wydajność, jak i efektywność energetyczna, na czym możemy skorzystać na co dzień. Laptopy ThinkPad E495 powinny spełnić wymagania freelancerów, małych i średnich firm, a także użytkowników domowych i szukających sprawnego, niskonapięciowego urządzenia o mobilnym charakterze.

Po stronie zalet znajdzie się również ogólna jakości wykonania sprzętu. Mowa tu nie tylko o odporności obudowy, ale również o osprzęcie czy też rozbudowanym zestawie portów i złączy. Do tego wszystkiego możemy dodać także dobrą jakość matrycy (mowa o modelu IPS), a także wielu dodatkach, na przykład w postaci podświetlanej klawiatury czy też czytnika linii papilarnych.

Jeśli chodzi natomiast o wady, przyczepić można się przede wszystkim do braku dedykowanej karty graficznej. Co prawda zintegrowane jednostki wyróżniają się przyzwoitą wydajnością, jednak nie zapewnią one komfortowej obsługi bardziej wymagających programów oraz gier.

ZALETY

  • Nowe, wydajne procesor AMD Ryzen
  • Oferowane konfiguracje bez problemu poradzą sobie z obsługą programów biznesowych i multimedialnych
  • Dobrej jakości matryca IPS Full HD
  • Solidna obudowa
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Wiele dodatków
  • Kompaktowe wymiary i niewielka waga

WADY

  • Brak konfiguracji z dedykowaną kartą graficzną

Lenovo ThinkPad E495 – podsumowanie, czy warto?

Przedstawione powyżej konfiguracje okażą się dobrym wyborem zarówno dla firm, jak i freelancerów czy też użytkowników domowych. Korzystają one z bardzo przyzwoitych, niskonapięciowych podzespołów, które poradzą sobie z obsługą wielu programów. Do tego dochodzi również ultramobilny charakter sprzętu, gwarantowany przez 14-calowy ekran i niewielką wagę. Wszystko to sprawia, że modele E495 są warte rozważenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.