Lenovo ThinkPad E550 - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?

| 0 Komentarzy
Seria E550 należy do urządzeń z przedziału cenowego 2000-3500 złotych. Występuje ona rynku w różnych konfiguracjach sprzętowych, które można dopasować do określonego profilu pracy.

Specyfikacja:

Konfiguracja

Mocną stroną omawianej serii jest fakt, iż zakupić można ją w wielu wersjach, które wykorzystują zróżnicowane podzespoły. W najlepszej konfiguracji zamontowano procesor i7-5500U, wyposażony w dwa rdzenie mogące obsłużyć do czterech wątków jednocześnie. Taktowanie podstawowe wynosi 2400 MHz, natomiast, w razie potrzeby, może zostać ono zwiększone do 3000 MHz, za co odpowiada tryb turbo. Jego wydajność jest typowa dla układów typu Ultra Low Voltage, a także laptopów z tego przedziału cenowego. Spokojnie wystarczy w ramach amatorskiej pracy.

Oczywiście Lenovo ThinkPad E550 współpracuje również z innymi procesorami. Bardzo często spotkać można wersje z dwurdzeniowymi układami i5-5200U oraz i3-5005U. Są one co prawda tańsze, jednak jakościowo ustępują najmocniejszej konfiguracji. Różnica wydajności nie jest duża, ale zauważalna.

Osoby poszukujące oszczędności, powinny zdecydować się na modele wyposażone wyłącznie w zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 5500, który charakteryzuje się taktowaniem na poziomie od 300 do 950 MHz oraz przeciętnymi osiągami. Będą one jednak wystarczające w sytuacji, w której nie zamierzamy uruchamiać wymagających gier komputerowych czy programów graficznych.

Dla wszystkich tych, którzy chcą jednak wyciągnąć z laptopa nieco więcej, producent przygotował dwie wersje – z kartą AMD Radeon R7 M260 oraz z R7 M265. Obie karty występują w odmianach z 2 GB pamięci (choć na rynku jednostki te częściej sprzedawane są z 4 GB pamięci). Różnica między nimi jest naprawdę bardzo mała, dlatego nie warto niepotrzebnie dopłacać za nieco wyższy numerek karty.

Pozostałe elementy specyfikacji mieszczą się w uznanym minimum tego typu laptopów. Z pewnością godna pochwały jest możliwość zainstalowania trzech rodzajów dysków – talerzowych HDD, SSD oraz hybryd.

Obudowa Lenovo ThinkPad E550

Obudowa

Przygotowana została w całości z tworzywa typu ABS, które jest mocno podatne na wygięcia i wykrzywienia przy nieco silniejszym nacisku. Pomimo faktu, iż producent nie zdecydował się na zastosowanie metalu czy aluminium, laptop jest stosunkowo ciężki – jego waga znacząco przekracza granicę 2 kilogramów. Sama jakość wykonania obudowy stoi raczej na przeciętnym poziomie. Pochwalić należy wyłącznie dobrze funkcjonujące zawiasy oraz zastosowanie dwóch pokryw serwisowych, które otwierają dostęp między innymi do dysku czy pamięci RAM. Dostępne porty zostały zamontowane na lewym i prawym boku obudowy. Z przodu mieści się także czytnik kart. Klawiatura działa przyzwoicie, laptop posiada również manipulator punktowy z własnymi przyciskami.

Chłodzenie

Podstawową wadą Lenovo ThinkPad E550 jest fakt, iż użytkownik nie dysponuje swobodnym dostępem do wentylatora – żeby go przeczyścić lub naprawić, trzeba ściągać całą obudowę laptopa. Jego pracę można jednak ocenić pozytywnie. Laptop nie nagrzewa się do nieprawdopodobnych stanów, nie jest również specjalnie głośny, dlatego praca na nim okaże się komfortowa.

Ekran Lenovo ThinkPad E550

Ekran

Matryca została wykonana w technologii TN, dlatego nie należy spodziewać się po niej cudów. Pokazują to zresztą testy odwzorowywania kolorów – średni błąd deltaE2000 wynosi około 10, co jest wynikiem miernym. Podkreślić należy również fakt, iż, pomimo matowości, korzystanie z ekranu przy nasłonecznieniu jest kłopotliwe.

Wydajność

W celu postawienia pełnej oceny, konieczne jest przetestowanie omawianego laptopa w programach diagnostycznych. Tym razem wykorzystane zostało oprogramowanie Cinebench R15 CPU Multi 64Bit, które sprawdza przede wszystkim sprawność działania procesora oraz 3DMark Ice Storm Standard Graphics do przetestowania karty graficznej. Do testów podeszły dwie najmocniejsze konfiguracje Lenovo ThinkPad E550.

Cinebench R15 CPU Multi 64Bit:

  • Lenovo ThinkPad E550 (Intel Core i7-5500U, 8 GB RAM, Radeon R7 M265) – 282 punktów,
  • Lenovo ThinkPad E550 (Intel Core i5-5200U, 8 GB RAM, Radeon R7 M260) – 250 punktów.

3DMark Ice Storm Standard Graphics:

  • Lenovo ThinkPad E550 (Intel Core i7-5500U, 8 GB RAM, Radeon R7 M265) – 35 930 punktów,
  • Lenovo ThinkPad E550 (Intel Core i5-5200U, 8 GB RAM, Radeon R7 M260) – 34 350 punktów.

Do grania

Decydując się na zakup najmocniejszej dostępnej konfiguracji omawianego laptopa, można uruchomić niektóre najnowsze gry komputerowe. Które dokładnie?

  • FIFA 16 – low: 70 fps, high: 50 fps, ultra: 28 fps,
  • Battlefield Hardline – low: 53 fps, medium: 42 fps, high: 18 fps,
  • Tomb Raider – low: 104 fps, medium: 52 fps, high: 35 fps,
  • Evlove – low: 35 fps, medium: 26 fps, high: 15 fps,
  • World of Warships – low: 83 fps, medium: 56 fps, high: 30 fps.

Cena

Konfiguracja z procesorem i7, 8 GB RAM oraz mocniejszą kartą graficzną kosztuje około 3500 złotych. W przypadku zdecydowania się na słabszy procesor i grafikę, cena spaść może o kilkaset złotych (zazwyczaj jest mniejsza o około 500 złotych). Zdecydowanie najtańsze są natomiast konfiguracje korzystające z procesora i3-5005U i zintegrowanej karty graficznej – kosztują one około 2000 złotych.

 

Porównanie

Bardzo mocną stroną omawianego laptopa jest to, iż występuje on w wielu wersjach, dzięki czemu każdy może zakupić model dopasowany do swoich oczekiwań. Zastosowane podzespoły i jakość wykonania laptopa są natomiast warte swojej ceny.

Udostępnij
4,5
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.