Lenovo ThinkPad E560 - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?

| 0 Komentarzy
Laptopy z serii ThinkPad kierowane są głównie do klientów biznesowych, którzy szukają przyzwoitych urządzeń ze średniej półki cenowej. Modele E560 mają zagwarantować to dzięki wykorzystaniu procesorów Intel Core szóstej generacji i dedykowanej karty graficznej.

Specyfikacje:

Konfiguracje

Zgodnie z wcześniej obraną strategią, producent postanowił pozostawić klientom dość swobodny wybór wyboru wyposażenia laptopa, stąd występuje on na rynku w wielu wersjach konfiguracyjnych. Ostateczna decyzja powinna zostać podjęta po analizie możliwości procesorów, kart graficznych, pamięci RAM i dysków twardych.

Na początek warto przeanalizować udostępniane układy GPU. Możliwości są tak naprawdę dwie. W przypadku tańszych wersji laptopa, użytkownicy muszą ograniczyć się do wykorzystania wyłącznie jednostki zintegrowanej. Będzie nią Intel HD Graphics 520. Nie posiada ona własnej pamięci, dlatego wykorzystuję systemową, co oczywiście ogranicza jej możliwości.

Na dużo więcej liczyć można kupując laptop wyposażony w kartę dedykowaną, czyli AMD Radeon R7 M370. Montowana jest ona w wersji z 2 GB pamięci GDDR5. Jej taktowanie wynosi 875 MHz dla rdzenia i 3600 MHz dla pamięci. Obsługuje DirectX 12 oraz Shader 5.0 i oferuje przyzwoite osiągi.

Lenovo ThinkPad E560 występuje na rynku z trzema różnymi procesorami. Najmocniejszy z nich to Intel Core i7-6500U. Jest dwurdzeniowy i czterowątkowy układ, którego taktowanie mieści się w przedziale od 2500 do 3100 MHz. Rozwiązanie typowe dla tej klasy laptopów biznesowych. Podobnie zresztą jak dwa pozostałe układy, czyli i5-6200U oraz i3-6100U.

Wybór konkretnego modelu związany jest również pamięcią RAM (maksymalnie do 16 GB RAM) oraz dyskami twardymi. Laptop występuje bowiem z urządzeniami talerzowymi (HDD) oraz półprzewodnikowymi (SSD). Różnica cenowa pomiędzy dwoma konfiguracjami może wynieść kilkaset złotych, jednak należy pamiętać, że dyski SSD gwarantują dużo szybsze działanie i lepszą ochronę danych. Opierają się bowiem na pamięci flash, której niestraszne wstrząsy czy wibracje, typowe podczas pracy w podróży. Wadą tego rozwiązania jest dość ograniczona pojemność dysku – wynieść może ona bowiem maksymalnie 256 GB, dlatego użytkownicy pracujący na szczególnie dużych plikach będą musieli pomyśleć o zewnętrznym urządzeniu do magazynowania danych.

Obudowa

Na wstępie należy zaznaczyć, iż Lenovo ThinkPad E560 jest laptopem dość ciężkim (waży niecałe 2,4 kg). Nie przekłada się to jednak na zwiększoną odporność obudowy na wykrzywianie czy uszkodzenia mechaniczne. Została wykonana bowiem z tworzyw sztucznych, które gwarantują bardzo przeciętną jakość. Podkreślić należy również fakt, że obudowa laptopa nie jest dobrze spasowana, co widać chociażby po jakości wykonania krawędzi.

Do zalet urządzenia z pewnością należy zaliczyć wydzielenie aż dwóch klap serwisowych, które otwierają nam dostęp do najważniejszych podzespołów. Całkiem przyzwoicie prezentuje się również zestaw złączy.

Chłodzenie

Zamontowany układ chłodzenia pracuje w sposób przeciętny. O ile nie ma on problemów z chłodzeniem podzespołów podczas obsługi standardowych programów, to już zwiększenie obrotów powoduje generowanie nieco zbyt dużych temperatur. Obudowa w najcieplejszym miejscu nagrzewa się wtedy do ponad 42 stopni Celsjusza, natomiast temperatura procesora przekracza granicę 80 stopni.

Generowany przez wentylator szum nie powinien przeszkadzać. Natężenie związanego z nim hałasu nie przekracza bowiem 40 dB.

Ekran

Producent przygotował wersje laptopa z matrycami HD oraz Full HD w dwóch typach – TN oraz IPS. Zdecydowanie więcej można spodziewać się po matrycy IPS. Gwarantuje ona przyzwoitą jakość generowanych kolorów oraz dość wysoki kontrast.

Dodać do tego trzeba również fakt, że laptop Lenovo ThinkPad E560 posiada ekran z matową powłoką, która teoretycznie powinna pozwolić na wykorzystanie laptopa na zewnątrz. W rzeczywistości zadowalająca widoczność uzyskiwana jest wyłącznie w przypadku ograniczonego nasłonecznienia.

Wydajność

Prawdziwym sprawdzianem możliwości laptopa są różnego rodzaju testy w programach diagnostycznych. Omawiany model został sprawdzony zarówno pod kątem funkcjonowanie jego procesora, jak i karty graficznej.

Konfiguracja wyposażona w układ i7-6500U, kartę Radeon R7 M370 oraz 8 GB pamięci RAM została sprawdzona w między w oprogramowaniu Cinebench R15, którego zadaniem jest przetestowanie wydajności procesora. Spisał się on bardzo przyzwoicie, uzyskując 124 punkty w trybie jednowątkowym i 305 w wielowątkowym.

Nieco lepiej mogła spisać się karta graficzna, którą sprawdzono w programie 3DMark Ice Storm Standard Graphics oraz 3DMark 11 Performance GPU. Otrzymała ona 34 092 i 2524 punktów, co jest wynikiem raczej przeciętnym.

Do grania

Dysponując danymi odnośnie wydajności omawianego laptopa, możemy przygotować również listę kilku gier, z którymi jego najmocniejsza konfiguracja powinna sobie poradzić.

  • The Sims 4 – low: 170 fps, medium: 75 fps, high: 40 fps,
  • Mafia 2 – low: 80 fps, medium: 65 fps, high: 50 fps,
  • Total War: Rome II – low: 80 fps, medium: 60 fps, high: 50 fps,
  • Crysis 3 – low: 55 fps, medium: 33 fps, high: 19 fps,
  • Battlefield 4 – low: 70 fps, medium: 48 fps, high: 32 fps,
  • Dirt Rally – low: 115 fps, medium: 48 fps, high: 25 fps,
  • Bioshock Infinite – low: 100 fps, medium: 55 fps, high: 43 fps.

Cena

Chcąc zaopatrzyć się w zestaw, który został przetestowany w wyżej wymienionych programach i grach komputerowych, należy zapłacić około 4300 złotych. Oczywiście konfiguracji sprzętowych laptopa jest dużo więcej, a ich ceny kształtuje się różnie. Najtańszy i najsłabszy i najtańszy model kupić można już za 2500 złotych, pozostałe kosztują od 2800 do 3500 złotych.

Czy warto?

Lenovo ThinkPad E560, jak każdy laptop, ma swoje plusy i minusy. Jego mocną stroną są bez wątpienia przyzwoite podzespoły, które umożliwiają nie tylko obsługę typowego oprogramowania biurowego, ale również niektórych programów graficznych i gier komputerowych. Po stronie wad należy zapisać natomiast słabej jakości obudowę i tylko przeciętny układ chłodzenia.

W ogólnym rozrachunku, omawiany laptop powinien sprawdzić się zarówno w małych, jak i nieco większych przedsiębiorstwach.

Udostępnij
4,5
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.