Lenovo ThinkPad E570P - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
- Lenovo ThinkPad E570P – dane techniczne
- Lenovo ThinkPad E570P – dostępne konfiguracje
- Lenovo ThinkPad E570P – wygląd
- Lenovo ThinkPad E570P – matryca
- Lenovo ThinkPad E570P – klawiatura i touchpad
- Lenovo ThinkPad E570P – wydajność
- Lenovo ThinkPad E570P – zalety i wady
- Lenovo ThinkPad E570P – czy warto kupić?
Laptopy Lenovo spod szyldu ThinkPad to urządzenia dedykowane użytkownikom biznesowym, profesjonalnym oraz wymagającym. Nie każda seria ThinkPadów jest równie wydajna, co pozwala dobrać urządzenie na miarę indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkownika. Jedną z serii, której warto się przyjrzeć jest E570P – czego można oczekiwać od urządzeń z tej gamy? Jaka jest ich wydajność i czy faktycznie sprawdzą się w grach? Odpowiedź na te pytania stanowi poniższa recenzja Lenovo ThinkPad E570P.
Lenovo ThinkPad E570P – dane techniczne
Seria laptopów Lenovo ThinkPad E570P obejmuje urządzenia o różnorodnych parametrach. Poszczególne modele mogą różnić się pomiędzy sobą kwestiami dość istotnymi – modelem procesora lub pojemnością pamięci RAM. Specyfikacja Lenovo ThinkPad E570 wygląda następująco:
- Procesor– w topowej konfiguracji znajdziemy procesor Intel Core i7-7700HQ, a w tańszych wariantach procesor Intel Core i5-7300HQ.
- Układ graficzny– wszystkie laptopy z tej serii są wyposażone w dedykowaną kartę graficzną NVIDIA GTX 1050 Ti z 2 GB pamięci.
- Pamięć– maksymalna pojemność pamięci RAM to 32 GB DDR4 o taktowaniu 2400 MHz.
- Matryca– IPS, Full HD, ekran o przekątnej 15,6 cali.
- Nośnik danych– zależny od konfiguracji, ale mogą to być dyski HDD lub SSD albo oba rodzaje jednocześnie.
- Porty– wyjście HDMI, zintegrowane gniazdo audio (słuchawki/mikrofon), 3 x USB 3.0, czytnik kart pamięci, RJ-45.
- Multimedia– kamera HD 720p.
- Bateria– o pojemności 47 Wh.
- Zastosowanie– biznesowe, mobilne, do gier.
Lenovo ThinkPad E570P – dostępne konfiguracje
Seria Lenovo ThinkPad E570P obejmuje kilka urządzeń o różnorodnych parametrach technicznych. Z dostępnych rozwiązań wyróżniają się poniższe konfiguracje:
- Lenovo ThinkPad E570P 20JAA00FAU – to jedna z topowych konfiguracji w tej serii, ale też cena Lenovo ThinkPad E570P w tej wersji będzie wyższa niż w przypadku urządzeń z procesorem i5. Jest to laptop, który wyposażono w procesor Intel Core i7-7700HQ, który jest jednostką o 4 rdzeniach i 8 wątkach. W tej konfiguracji znajdziemy również dedykowany układ graficzny NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti o 2 GB pamięci VRAM. Laptopa w tej wersji wyposażono w 8 GB pamięci RAM DDR4, a także dysk SSD o pojemności 256 GB. To konfiguracja, która sprawdzi się zarówno w pracy, jak również w wielu grach.
- Lenovo ThinkPad E570P 22TP2TE570P – to jedna z konfiguracji z procesorem i5-7300HQ, który dysponuje 4 rdzeniami i 4 wątkami. Urządzenie wyposażono także w dedykowany układ graficzny NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti z 2 GB pamięci VRAM. Uzupełnieniem konfiguracji jest 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 256 GB.
Zobacz Lenovo Thinkpad E570P
Konfiguracji w tej serii jest kilka, jak choćby Lenovo ThinkPad E570P 20BECTO1WW, ale aktualnie są wypierane przez kolejne nowości z rodziny urządzeń ThinkPad. Warto pamiętać, że data wydania Lenovo ThinkPad E570P to 2017 rok, a od tamtego czasu do sprzedaży i rąk użytkowników trafiło sporo nowszych rozwiązań.
Lenovo ThinkPad E570P – wygląd
Seria ThinkPad od Lenovo przyzwyczaiła użytkowników do określonego standardu, jeśli chodzi o jakość wykonania i estetykę. Modele z serii ThinkPad E570P nie rozczarowują pod tym względem, gdyż całkowicie wpisują się w kanon estetyki, jaka kojarzy się z szyldem ThinkPad.
Design tych urządzeń to lekko odświeżona klasyka – obudowa jest czarna, minimalistyczna i solidnie wykonana (urządzenia te są testowane w ekstremalnych warunkach), ale nie jest monotonna, gdyż po otworzeniu urządzenia w oczy rzucają się dwa czerwone akcenty – trackpoint oraz dekoracyjny pasek nad touchpadem. Całość jest bardzo starannie wykończona, dokładnie spasowana – nie jest to konstrukcja, która skrzypi, ugina się lub opada na zawiasach. Lenovo ThinkPad to seria tworzona z myślą o profesjonalnym użytku, dlatego jest bardzo rygorystycznie testowana.
Porty zostały rozmieszczone w standardowy sposób – znajdują się po obu bokach urządzeń. Dostęp do nich jest wygodny i łatwy, dlatego podłączanie i odłączanie jakichkolwiek akcesoriów nie stanowi dla użytkownika żadnego problemu.
Lenovo ThinkPad E570P – matryca
Wszystkie urządzenia z serii Lenovo ThinkPad E570P są wyposażone w jeden rodzaj matrycy o następujących parametrach:
- Jest to matryca IPS, która zapewnia szerokie kąty widzenia i dobre odwzorowanie kolorów.
- Wykończenie ekranu – powłoka antyodblaskowa. Rozwiązanie to eliminuje odbicia, efekt lustra i refleksy świetlne, co zdecydowanie podnosi komfort użytkowania laptopa.
- Ekran urządzenia ma przekątną 15,6 cali – jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych rozmiarów laptopów. Urządzenia tej wielkości są wygodne w użytkowaniu stacjonarnym, jak również poręczne i w pełni mobilne.
- Rozdzielczość ekranu to Full HD (1920 x 1080) – zapewnia odpowiednie parametry do pracy, multimediów, jak również gier.
Lenovo ThinkPad E570P – klawiatura i touchpad
Klawiatury w laptopach z serii ThinkPad to jedne z najbardziej cenionych konstrukcji do urządzeń mobilnych. Klawiatury te są komfortowe w użytkowaniu i zoptymalizowane pod kątem szybkiego pisania, ale to nie koniec ich zalet:
- W przypadku urządzeń ThinkPad E570P mamy do czynienia z klawiaturą pełnowymiarową, która posiada blok numeryczny. Jest to komfortowe rozwiązanie, które ułatwia pracę.
- Klawiatura w tych laptopach jest odporna na zalanie, co podnosi odporność całego urządzenia i minimalizuje ryzyko spowodowania przypadkowych uszkodzeń sprzętowych.
- To klawiatura, która nie hałasuje, a zawdzięcza to odpowiedniej konstrukcji – membranowej z klawiszami o niskim skoku. Jest to klawiatura wyspowa, co z kolei zapewnia wygodne odstępy pomiędzy przyciskami i ułatwia utrzymywanie urządzenia w czystości.
- Klawiatura w laptopach ThinkPad E570P posiada podświetlenie, co ułatwia pisanie po zmroku.
Nie tylko klawiatura w ThinkPadach E570P zasługuje na słowo uznania, ale też pozostałe elementy odpowiadające za obsługę urządzenia, a mianowicie trackpoint oraz touchpad. Trackpoint został wykonany w kontrastowym kolorze, co zwiększa jego widoczność i ułatwia intuicyjne użytkowanie. Touchpad jest umiejscowiony w standardowym położeniu, działa precyzyjnie, pozwala na obsługę gestów i jest bardzo starannie wykończony.
Lenovo ThinkPad E570P – wydajność
Żaden test Lenovo ThinkPad E570P nie mógłby się obejść bez zweryfikowania wydajności. Najlepiej zrobić to, zerkając na wydajność procesorów i karty graficznej, jakie znajdziemy w urządzeniach z tej serii.
Procesory, jakie znajdziemy w laptopach ThinkPad E570P
- Intel Core i5-7300HQ – czterordzeniowy i czterowątkowy procesor stosowany w laptopach z różnych półek cenowych. Jest to jednostka odpowiednia do pracy, jak również do niektórych gier. Układ ten dysponuje 6 MB pamięci L3, jej taktowanie bazowe to 2.5 GHz, a w trybie turbo 3.5 GHz. Jego wydajność warto zweryfikować sprawdzając, jakie wyniki osiągnął w najpopularniejszych testach:
- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 513 punktów.
- W teście Cinebench R15 dla pojedynczego rdzenia – 142 punkty.
- W teście 3D Mark 06 CPU – 6279 punktów.
- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 6733 punkty.
- Intel Core i7-7700HQ – jednostka z tej samej generacji (siódmej), co i5-7300HQ, ale wydajniejsza. Procesor ten dysponuje czterema rdzeniami i 8 wątkami. Jego taktowanie bazowe to 2.8 GHz, a w trybie turbo wzrasta do 3.8 GHz. Pamięć podręczna tej jednostki ma pojemność 6 MB. Jego wydajność najłatwiej sprawdzić weryfikując wyniki, jakie osiągnął w testach:
- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 734 punkty.
- W teście Cinebench R15 dla pojedynczego rdzenia – 159 punktów.
- W teście 3D Mark 06 CPU – 7686 punktów.
- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD –10629 punktów.
Karta graficzna, jaką znajdziemy w laptopach z serii ThinkPad E570P
- NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti – jest to jednostka, która bardzo dobrze współpracuje z procesorami Intel i5 oraz i7 siódmej generacji. Karta GTX 1050 Ti w laptopach ThinkPad E570P dysponuje 2 GB pamięci VRAM DDR5. Jest to karta, która pozwala na użytkowanie wielu gier, choć nowsze produkcje będą wymagały zejścia ze szczegółowości tekstur i detali. Najlepsze efekty uzyskamy, sięgając po laptopa w konfiguracji z procesorem i7 oraz z jak najwyższą pojemnością pamięci RAM.
Lenovo ThinkPad E570P – zalety i wady
Każdy laptop i każda seria laptopów mają swoje atuty oraz słabsze strony. Nie inaczej jest w przypadku serii ThinkPad E570P.
ZALETY
- Konfiguracje odpowiednie do pracy, jak również do gier i multimediów.
- Nienaganna estetyka, wysoka jakość wykonania.
- Wygodny i uniwersalny rozmiar urządzenia – 15,6 cali.
- Matryca IPS o rozdzielczości Full HD.
- Trackpoint, touchpad z obsługą gestów.
- Klawiatura odporna na zalanie, wygodna w użytkowaniu i cicha.
- Możliwość dokowania.
- Wytrzymała bateria.
WADY
- Mała dostępność urządzeń z tej serii.
- Aktualnie znajdziemy sporo nowszych sprzętów o wyższej wydajności.
- Stacja dokująca Lenovo ThinkPad E570P jest do dokupienia oddzielnie.
Lenovo ThinkPad E570P – czy warto kupić?
Zakup laptopa, bez względu na serię i producenta, warto poprzedzić porządnym rozeznaniem się w aktualnych możliwościach. Czasami może okazać się, że urządzenie upatrzone jakiś czas wcześniej, stanie się przestarzałe zanim zdecydujemy się na zakup. Wielu kupujących zastanawia się więc, czy warto sięgać po sprzęty, które swoją premierę miały już rok lub dwa lata wcześniej, jak ThinkPad E570P. Odpowiedź na to pytanie zależy tylko i wyłącznie od oczekiwań użytkownika względem ceny, wydajności i funkcjonalności urządzenia.
Laptopy ThinkPad E570P zapewniają przystępną wydajność, która sprawdzi się w niektórych grach i codziennym użytkowaniu. Nie jest to jednak laptop gamingowy, ale raczej biznesowy z możliwością użytkowania gier, dlatego nie znajdziemy w nim najnowszej karty graficznej i zawrotnie szybkiego procesora. Są to jednak podzespoły o dobrych parametrach do uniwersalnych zastosowań.
Komentarze (0)