Lenovo ThinkPad E580 - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
- Lenovo ThinkPad E580 – dane techniczne oraz cena
- Lenovo ThinkPad E580 – dostępne konfiguracje
- Lenovo ThinkPad E580 – wygląd
- Lenovo ThinkPad E580 – wydajność
- Lenovo ThinkPad E580 – matryca
- Lenovo ThinkPad E580 – klawiatura i touchpad
- Lenovo ThinkPad E580 – wady i zalety
- Lenovo ThinkPad E580 – podsumowanie, czy warto kupić?
Związane są one przede wszystkim z kwestiami bezpieczeństwa. W urządzeniach znajdziemy między innymi czytnik linii papilarnych, gniazdo Kensington Lock, a także rozbudowany system haseł. Wszystko to sprawia, że laptopy kierowane są głównie do wymagających klientów biznesowych.
Lenovo ThinkPad E580 – dane techniczne oraz cena
Producent skupił się także na nowoczesnych podzespołach, które występują w różnych konfiguracjach. Wszystko zależy do konkretnego modelu i jego ceny. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc dokładnie przeanalizować oferowaną specyfikację.
Dane techniczne Lenovo ThinkPad E580 (najmocniejsza konfiguracja)
- Procesor – Intel Core i7-8550U
- Układ graficzny – AMD Radeon RX 550 + jednostka zintegrowana
- Pamięć – DDR4-2400, 32 GB (maksymalnie 32 GB)
- Matryca – IPS, 15,6 cali Full HD (1920x1080)
- Nośnik danych – do 2 TB HDD, do 1 TB SSD lub do 2 TB HDD + do 1 TB SSD
- Porty - 2xUSB 3.0, 1xUSB typu C, 1xUSB 2.0, 1xHDMI, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
- Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
- Gabaryty - wysokość: 1,99 cm, szerokość: 36,9 cm, głębokość: 25,2 cm, waga: 2,1 kg
- Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowane 2 mikrofony, kamera 720p, czytnik linii papilarnych, trackpoint, klawiatura odporna na zalanie
- Bateria - litowo-jonowa, 45 Wh
- Zastosowanie – laptop biznesowy, multimedialny
- Cena – od 2962,99 zł do 6453,86 zł
Lenovo ThinkPad E580 – dostępne konfiguracje
Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych wersji konfiguracyjnych, co zresztą potwierdza bardzo szeroki zakres cen. Model najtańszy od najdroższego kosztuje mnie o prawie 3500 złotych. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.
Analizę dostępnych możliwości warto rozpocząć od procesorów. W laptopach ThinkPad E580 montowane są 3 różne modele Intela ósmej generacji. Największą moc obliczeniową zapewnia układ Intel Core i7-8550U. Dysponuje on czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami, a jego taktowanie w trybie bazowym wynosi 1800 MHz. Jest to jednak procesor nastawiony głównie na pracę wielowątkową, co potwierdza wysokie taktowanie w trybie turbo. Może ono osiągnąć wartość nawet 4000 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji jest 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.
Wszystko to przekłada się na wydajność wystarczającą do stabilnej obsługi wielu programów – zarówno tych podstawowych, jak i bardziej rozbudowanych. Mamy tu na myśli między innymi oprogramowanie projektowe i graficzne.
Kolejnym z wykorzystywanych procesorów w laptopach Lenovo ThinkPad E580 jest model Intel Core i5-8250U, również czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Dysponuje on mniejszą ilością pamięci podręcznej L3 (6 MB) i niższym taktowaniem mieszczącym się w przedziale od 1600 MHz do 3400 MHz. Wydajność jest więc o kilkanaście procent niższa, jednak nadal wystarczy do obsłużenia wspomnianych programów.
W konfiguracjach najtańszych montowany jest natomiast procesor Intel Core i3-8130U. Ten dwurdzeniowy i czterowątkowy układ wyróżnia się 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz taktowaniem od 2200 MHz w trybie bazowym do 3400 MHz w trybie turbo.
Uzupełnieniem mocy układów CPU jest szybka pamięć RAM typu DDR4. Jej ilość może wynieść od 4 do nawet 32 GB. Wpływ na możliwości omawianych laptopów ma również karta graficzna. Producent postawił na jednostkę AMD Radeon RX 550 z 2 GB pamięci GDDR5. Karta dobrze radzi sobie zarówno podczas obsługi wymagających programów, jak i gier.
Ostatnim elementem wartym uwagi jest dysk twardy. W modelach najtańszych montowane są wyłącznie urządzenia talerzowe (HDD), jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić laptop z dodatkowym dyskiem SSD lub opartym tylko na urządzeniach półprzewodnikowych.
Lenovo ThinkPad E580 – wygląd
Po urządzeniach za taką cenę należy oczekiwać nie tylko przyzwoitej wydajności, ale również solidnego wykonania. Obudowy laptopów Lenovo ThinkPad E580 zostały wykonane z tworzyw sztucznych i aluminium, dlatego wyróżniają się zadowalającą sztywnością i dobrą wytrzymałością mechaniczna. Jednostka zasadnicza i ekran nie poddają się łatwo wygięciom, dlatego przenoszenie sprzętu czy też praca mobilna nie powinny wiązać się z ryzykiem uszkodzenia konstrukcji.
Pozytywnie należy ocenić także zawiasy, które działają płynnie, zapewniają stabilne podtrzymanie ekranu. Poza dość standardowym zestawem złączy, użytkownicy mogą skorzystać również z trackopintu oraz wspomnianego już czytnika linii papilarnych, który został umiejscowiony po prawej stronie, pod klawiaturą.
Lenovo ThinkPad E580 – wydajność
Możliwości zamontowanych podzespołów warto sprawdzić poprzez analizę testów przeprowadzanych w programach diagnostycznych. Najlepszy procesor, czyli i7-8550U, uzyskał bardzo przyzwoite wyniki. Na platformie Cinebench R15 otrzymał on 163 punkty w trybie jednowątkowym i 556 punktów w trybie wielowątkowym. Potwierdza to, że bardzo dobrze sprawdzi się podczas wykorzystania mocy wielu fizycznych rdzeni.
Przyzwoicie sprawdza się także karta graficzna AMD Radeon RX 550, która w programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 4559 punktów. Warto podkreślić, że taka konfiguracja pozwoli nie tylko na obsługę zaawansowanych programów, ale również wielu ciekawych gier. Wspomnieć można chociażby o takich tytułach jak Civilization VI, Rise of the Tomb Raider oraz Doom z 2016 roku.
Lenovo ThinkPad E580 – matryca
Przechodzimy do kolejnego elementu, który znacząco wpływa na komfort wykorzystania tego typu sprzętów. Laptopy z serii ThinkPad E580 zostały w 15 calowe matryce Full HD, wykonane w technologii IPS. Częstotliwość odświeżania obrazu w ich przypadku wynosi 60 Hz.
Posiadacze omawianych urządzeń mogą liczyć na bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim dobre pokrycie kolorów, które ma spore znaczenie w ramach obsługi programów graficznych. Oczywiście producent nie zapomniał o zaimplementowaniu matowej powłoki, która skutecznie chroni przed wpływem promieni słonecznych padających na powierzchnię ekranu.
Lenovo ThinkPad E580 – klawiatura i touchpad
Zamontowana w laptopach E580 klawiatura została specjalnie dostosowana do intensywnego użytku biznesowego. Jej konstrukcja jest odporna na zalanie, co oczywiście należy zapisać po stronie zalet serii. Klawisze wyróżniają się bardzo przyjemnym skokiem i odpowiednią reakcją, dlatego tworzenie długich tekstów czy też szybkie pisanie okaże się niezwykle komfortowe. Szkoda jednak, że producent nie zdecydował się na implementację podświetlenia klawiatury.
Gładzik został wykonany bardzo solidnie – jego właściwości ślizgowe sprawiają, że sterowanie kursorem jest wygodne. Użytkownicy do swojej dyspozycji otrzymują także trackpoint, który został umieszczony na środku klawiatury.
Lenovo ThinkPad E580 – wady i zalety
Największym atutem serii jest wysoka jakość wykonania oferowanych laptopów. Obudowa jest bardzo wytrzymała, a wszelkie dodatki i osprzęt spełniają swoje zadania. Do tego dochodzą również podzespoły wyróżniające się więcej niż przyzwoitą wydajnością. Wszystko to sprawia, że laptopy sprawdzą się zarówno w ramach standardowego pracy biurowej, jak i podczas obsługi programów zaawansowanych. Użyta karta graficzna pozwala również na uruchomienie wielu nowych gier.
Po stronie zalet znajdzie się również dostępność wielu zróżnicowanych wersji konfiguracyjnych. Przyczepić można się natomiast do braku podświetlenia klawiatury i nadmiernej podatności na zabrudzenia.
Lenovo ThinkPad E580 – podsumowanie, czy warto kupić?
Przedstawione wyżej laptopy należy przypisać do segmentu premium, głównie ze względu na wysoką jakość wykonania. Wszystko to sprawia, że okażą się dobrym wyborem dla większości wymagających użytkowników.
Komentarze (0)