Lenovo ThinkPad L380 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Analizujemy możliwości 13-calowych laptopów należących do nowej serii ThinkPad L380.

Mowa o notebookach kierowanych do użytkowników biznesowych. Zastosowane podzespoły mają zagwarantować sprawną obsługę wielu programów, zarówno tych podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych, wymagających sporej mocy obliczeniowej.

Polecane laptopy

Lenovo ThinkPad L380 – dane techniczne oraz cena

Ze względu na swoje kompaktowe wymiary i niewielką wagę, omawiane urządzenia sprawdzą się dobrze nie tylko przy biurku, ale również w podróży. Do konkretnego zastosowania warto jednak dobrać odpowiedni model sprzętu.

Dane techniczne Lenovo ThinkPad L380 (najmocniejsza konfiguracja)

  • Procesor – Intel Core i5-8250U
  • Układ graficzny – jednostka zintegrowana
  • Pamięć – DDR4-2400, 32 GB (maksymalnie 32 GB)
  • Matryca – TN, 13,3 cali Full HD (1920x1080)
  • Nośnik danych – do 1 TB SSD
  • Porty - 2xUSB 3.0, 2xUSB typu C, 1xHDMI, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
  • Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Gabaryty - wysokość: 1,88 cm, szerokość: 32,2 cm, głębokość: 22,4 cm, waga: 1,46 kg
  • Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowane 2 mikrofony, kamera 720p, podświetlenie klawiatury, czytnik linii papilarnych, trackpoint
  • Bateria - litowo-jonowa, 45 Wh
  • Zastosowanie – laptop biznesowy, ultramobilny
  • Cena – od 3823,25 zł do 6261,79 zł

Lenovo ThinkPad L380 – dostępne konfiguracje

Do czynienia mamy z typowymi laptopami biurowymi, co zresztą potwierdzają chociażby zamontowane dodatki, do których dojdziemy w dalszej części tekstu. Na początku warto zająć się najważniejszymi podzespołami, których doborem należy zająć się przed zakupem konkretnego modelu urządzenia.

Największe znaczenie w tym przypadku będzie mieć procesor. W nowych wersjach laptopów ThinkPad L380 znaleźć można przeważnie układy Intela ósmej generacji. Najwięcej spodziewać możemy się po procesorze Intel Core i5-8250U, który dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Do tego należy dodać częstotliwość taktowania na poziomie od 1600 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3400 MHz w trybie turbo oraz 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3).

Wszystko to przekłada się na bardzo przyzwoitą wydajność, która pozwoli na obsługę wielu programów biznesowych, nie tylko tych najbardziej podstawowych. Drugim z układów ósmej generacji montowanych w omawianych laptopach jest Intel Core i3-8130U. Ten dwurdzeniowy i czterowątkowy procesor dysponuje taktowaniem na poziomie 2200-3400 MHz, natomiast ilość pamięci podręcznej trzeciego poziomu w jego przypadku wynosi 4 MB. Zapewnia on o kilkadziesiąt procent niższą wydajność niż model i5 – mowa tu zwłaszcza o pracy wielowątkowej.

W najtańszych wersjach konfiguracyjnych znajdziemy natomiast układ Intel i3-7130U (siódma generacja). Dysponuje on dwoma rdzeniami i czterema wątkami, a jego taktowanie wynosi 2700 MHz.

Jak można się było spodziewać, niewielkie, trzynastocalowe laptopy Lenovo ThinkPad L380 nie zostały wyposażone w dedykowaną kartę graficzną. Użytkownicy muszą ograniczyć się do jednostki zintegrowanej – w przypadku procesorów ósmej generacji będzie nią Intel UHD Graphics 620, natomiast z procesorem Kaby Lake zintegrowana została karta Intel HD Graphics 620.

Co ważne, wszystkie laptopy z omawianej serii zostały wyposażone w dyski SSD M.2 z interfejsem PCIe (pojemność od 256 GB do 1 TB). Gwarantują one znacznie szybszą pracę niż modele HDD czy też standardowe SSD. Uzupełnieniem specyfikacji urządzeń jest oczywiście pamięć RAM – zamontowane zostały w nich szybkie kości DDR4, wyróżniające się taktowaniem na poziomie 2400 MHz.

Lenovo ThinkPad L380 – wygląd

Podobnie jak w przypadku wielu sprzętów z rodziny ThinkPad, omawiane laptopy wyróżniają bardzo prostą, stonowaną stylistką. Ciemna obudowa prezentuje się jednak bardzo elegancko, a to przecież w przypadku sprzętów biznesowych jest najważniejsze.

Na uwagę zasługuje także jakość wykonania obudowy. Producent wykorzystał tworzywa sztuczne, aluminium oraz dodatkowe wzmocnienia, dzięki czemu konstrukcja wyróżnia się zadowalającą sztywnością oraz wytrzymałością mechaniczną, której nie spotyka się często w przypadku ultramobilnych urządzeń.

Na pochwałę zasługuje także zestaw zamontowanych złączy i portów. Do tego dochodzą także dodatki w postaci podświetlenia klawiatury, trackpointu oraz czytnika linii papilarnych. Nie można zapominać również o gnieździe Kensington Lock.

https://images.morele.net/full/4151817_0_f.jpghttps://images.morele.net/full/4151817_1_f.jpg

Lenovo ThinkPad L380 – wydajność

Po przeanalizowaniu specyfikacji wszystkich oferowanych konfiguracji, należy stwierdzić, że najwyższą wydajność zagwarantują nam modele wyposażone w procesor Intel Core i5-8250U, czego potwierdzeniem są wyniki testów wydajnościowych.

Układ w programie Cinebench R15 uzyskał średnią na poziomie 144 punktów w trybie jednowątkowym i 553 punktów w trybie wielowątkowym. Pokazuje to, że sprzęt dobrze radzi sobie z obsługą programów wymagających dodatkowej mocy obliczeniowej. Z oczywistych względów, słabiej sprawdziła się zintegrowana karta graficzna Intel UHF Graphics 620.

Należy jednak podkreślić, że jak na swoje możliwości, wyróżnia się całkiem przyzwoitą wydajnością. Na platformie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona 1648 punktów. Czy pozwoli to na obsługę gier? Tak, ale będą to tytuły wiekowe i wyróżniające się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Mowa tu o grach pokroju Diablo III, CS: GO oraz Dota 2.

Lenovo ThinkPad L380 – matryca

Ze względy na niewielkie rozmiary, omawiane laptopy dobrze sprawdzą się w podróży. Warto jednak podkreślić, że jakość generowanego obrazu jest dość przeciętna (oczywiście mają na uwadze klasę sprzętu). Urządzenia zostały wyposażone w 13-calowe matryce Full HD, wykonane w technologii TN.

Co ważne, zostały one wyposażone w matową powłokę, dlatego praca na zewnątrz i przy odsłoniętym oknie nie powinna być mecząca. Widoczność zostanie utrzymana na zadowalającym poziomie.

Lenovo ThinkPad L380 – klawiatura i touchpad

Jak już wspomnieliśmy, omawiane laptopy wyróżniają się kompaktowymi wymiarami, dlatego też korzystanie z pomniejszonej klawiatury może okazać się wyzwaniem. Wystarczy jednak kilka godzin, aby przyzwyczaić się do nieco mniejszej powierzchni roboczej. Wpływ na to ma oczywiście wysoka jakość wykonania klawiszy, które wyróżniają się bardzo dobrym skokiem. Hałas generowany przez klawiaturę nie jest zbyt duży, co również należy zapisać na plus.

Pracę uprzyjemnia także zamontowany trackpointu i solidnie wykonany gładzik. Jego jedyną wadą mogą być głośno działające przyciski.

Lenovo ThinkPad L380 – wady i zalety

Do największych atutów omawianej serii należy zaliczyć przede wszystkim wygodną, mobilną pracę, która jest możliwa nie tylko ze względu na wysoką jakość wykonania sprzętu, ale także zastosowane podzespoły. Ich wydajność gwarantuje stabilną obsługę zarówno standardowych programów biurowych, jak i bardziej wymagających programów.

Po stronie zalet znajdzie się także wytrzymała obudowa oraz dobry osprzęt. Przyczepić można się przede wszystkim do matrycy. Warto jednak przy tym podkreślić, że zamontowanie modelu IPS spowodowałoby sporą podwyżkę cen urządzeń.

Lenovo ThinkPad L380 – podsumowanie, czy warto kupić?

Jeśli szukacie lekkich, kompaktowych laptopów do pracy mobilnej, modele ThinkPad L380 okażą się dobrym wyborem. Gwarantują więcej niż przyzwoitą wydajność, a ich wykonanie sprawia, że okażą się zakupem na lata.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.