Lenovo ThinkPad L390 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Na rynku pojawiła się nowa odsłona 13-calowego laptopa biznesowego od Lenovo. Czym się wyróżnia?

Urządzenia z serii L zyskały w poprzednim roku sporą popularność, zwłaszcza wśród klientów biznesowych, którzy poszukiwali nowoczesnego sprzętu o ultramobilnym charakterze. Nowy model ma zapewnić wyższą wydajność oraz równie wysoki komfort pracy w podróży.

Polecane laptopy

Lenovo ThinkPad L390 – dane techniczne oraz cena

Wszystko to mają zapewnić między innymi procesory z serii Intel Whiskey Lake-U, a także kompaktowe wymiary i niewielka waga sprzętu. Warto nadmienić, że oferowane na rynku konfiguracje różnią się między sobą dość znacząco, toteż warto wszystkie je pokrótce omówić.

Lenovo ThinkPad L390 – dostępne konfiguracje

Do czynienia mamy z ultramobilnym laptopem korzystającym z niskonapięciowych podzespołów. Ma on zagwarantować stabilną obsługę podstawowych programów biznesowych, administracyjnych i programistycznych. Okażę się również dobrym wyborem jako urządzenie multimedialne, pozwalające na objerzenie filmu w komfortowych warunkach, przeglądnięcie zasobów internetowych czy też zagrania w tytuły o niskich wymaganiach sprzętowych.

Jak już zostało wspomniane, producent zdecydował się na wybór procesorów z serii Intel Whiskey Lake-U. Te niskonapięciowe układy ósmej generacji wyróżniają się zwiększoną ilością rdzeni i wątków w porównaniu do generacji siódmej, toteż możemy po nich oczekiwać większej wydajności w trybie wielowątkowym.

Lenovo ThinkPad L390 występuje na rynku z dwoma różnymi procesorami. Tym wydajniejszym jest bez wątpienia Intel Core i5-8265U, dysponujący czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Bazowa częstotliwość taktowania wynosi zaledwie 1600 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita nawet do 3900 MHz. Wszystko to sprawia, że układ CPU doskonale dostosowuje się do wymagań stawianych przez obsługiwane programy, zapewniając odpowiedni zapas mocy. W specyfikacji znalazła się również informacja o 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynniku TDP wynoszącego 15 W – jest to typowa wartość dla procesorów niskonapięciowych.

Wszystko to przekłada się na bardzo przyzwoitą wydajność procesora (jest ona porównywalna z nowym modelem AMD Ryzen 5 3500U), która okaże się w zupełności wystarczająca do obsługi wcześniej wspomnianych programów. Bardzo dobrze prezentują się również wyniki uzyskiwane przez procesor w testach diagnostycznych. Średnia wyciągnięta z platformy Cinebench R15 wskazuje na 157 punktów w trybie jednowątkowym i 613 punktów w trybie wielowątkowym.

Drugim z procesorów montowanych w laptopach Lenovo ThinkPad L390 jest model Intel Core i3-8145U. Tym razem mamy do czynienia z układem dwurdzeniowym i czterowątkowym. Jego taktowanie wynosi od 2100 MHz w trybie bazowym do 3900 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP 15 W.

Już sama specyfikacja wskazuje, że jest to procesor znacznie słabszy od modelu i5. Przystosowany został wyłącznie do obsługi podstawowych programów, choć trzeba przyznać, że radzi sobie z tym bez zastrzeżeń. Nie powinien mieć również problemów z pracą na wielu oknach. Jeśli chodzi o testy w Cinebench R15 – średnia uzyskana przez procesor wynosi kolejno 148 oraz 339 punktów.

Poza procesorami, uwagę warto zwrócić także na zamontowaną pamięć RAM. Producent zdecydował się na wykorzystanie szybkich kości typu DDR4, których taktowanie wynosi 2400 MHz. Zapewnią one bardzo stabilne działanie, doskonale pasujące do specyfiki sprzętu. Warto nadmienić, ze Lenovo ThinkPad L390 sprzedawany jest zazwyczaj w wersjach z 8 GB lub 16 GB pamięci RAM.

Warto podkreślić również fakt, iż wszystkie konfiguracje sprzętowe L390 zostały zbudowane z użyciem dysków SSD typu M.2. Zapewniają one znaczne przyspieszenie systemu operacyjnego w porównaniu z możliwościami modeli HDD. Co równie ważne, najdroższe laptopy z omawianej serii korzystają z dysków o pojemności aż 2 TB.

Specyfikacja Lenovo ThinkPad L390 jest uzupełniana za sprawą zintegrowanej karty graficznej Intel UHD Graphics 620. Brak jednostki dedykowanej w tak małym laptopem nie jest niczym zaskakującym. Nie jest to sprzęt to zadań specjalistycznych, toteż wydaje się, że wskazana karta powinna okazać się wystarczająca.

Lenovo ThinkPad L390 – wygląd

Do czynieni mamy z kompaktowym, bardzo lekkim laptopem, który nie powinien sprawiać żadnych problemów podczas zastosowania mobilnego. Bez problemu rozłożymy go na fotelu w autobusie, pociągu czy też samochodzie. Na komfort pracy w podróży wpływ ma także jakość wykonania obudowy. Do przygotowania klapy użyto aluminium, korpus został natomiast stworzony z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym.

Całość wyróżnia się bardzo dobrą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Konstrukcja jest w pełni odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ czynników wewnętrznych. Nie musimy również martwić się wyginaniem się obudowy pod naciskiem czy też skrzypiącej ramki klawiatury. Wszystko zostało spasowane w sposób bardzo dokładny.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu. ThinkPad L390 występuje w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej i srebrnej. Jak na tak mały sprzęt, laptop otrzymał sporo portów i złączy. Cieszy przede wszystkim dostępność czterech portów USB (w tym 2 typu C). Co ważne, czytnik pamięci obsługuje karty typu microSD.

Lenovo ThinkPad L390 – matryca

Omawiany laptop występuje na rynku z trzema różnymi ekranami. W wersji najsłabszej znajdziemy matrycę TN HD, która oferuje kiepskie odwzorowywanie kolorów, przez co nie pozwoli na pracę z programami graficznymi. Znacznie lepiej pod tym względem prezentują się matryce IPS Full HD. Co ważne, na rynku dostępne są także modele z ekranami dotykowymi.

Pod względem jakości generowanego obrazu, modele IPS sprawdzają się bardzo dobrze. Przyczepić można się wyłącznie do nieco zbyt niskiej luminancji. Jeśli chodzi o natomiast o kontrast, kąty widzenia i odwzorowanie kolorów, wszystko prezentuje się bardzo przyzwoicie. Swoją funkcję spełnia również powłoka zapewniająca ochronę antyodblaskową, dzięki której możemy liczyć na przyzwoitą widoczność także podczas pracy przy pełnym nasłonecznieniu.

Lenovo ThinkPad L390 – klawiatura i touchpad

Na pochwałę zasługuje także jakość wykonania klawiatury. Klawisze wyróżniają się bowiem bardzo wyraźnym skokiem oraz cichym działaniem, co zapewnia doskonały komfort pracy w biurze i podczas podróży. Do tego należy dodać również podświetlenie LED oraz specjalne kanaliki, które chronią klawiaturę przed zalaniem. Pod tym względem L390 spełnia wszystkie najważniejsze standardy i kryteria.

Również touchpad sprawdza się bez zarzutów. Pomimo niewielkim wymiarów, jego obsługa jest bardzo wygodna. Na uwagę zasługują zadowalające właściwości ślizgowe, precyzyjna praca i dobra reakcja wbudowanych przycisków. Co ważne, w laptopie zamontowane zostały dodatki w postaci trackpointu i czytnika linii papilarnych – znalazł się on obok touchpada, po prawej stronie.

Lenovo ThinkPad L390 - wydajność

13-calowe laptopy z serii L390 mają zagwarantować stabilną obsługę podstawowych programów biznesowych, multimedialnych i projektowych. Pod tym względem sprawdzają się bardzo dobrze, a wszystko dzięki wykorzystaniu procesorów z serii Intel Whiskey Lake-U.

Nieco gorzej wypada zintegrowana karta graficzna Intel UHD Graphics 620, której taktowanie rdzenia wynosi od 300 MHz w trybie bazowy do 1100 MHz. Ze względu na ograniczenia wynikające z wykorzystania pamięci współdzielonej, nie zapewni ona mocy obliczeniowej, która pozwoliłaby na pracę w programach specjalistycznych. Dowodzą to zresztą wyniki testów wydajnościowych. Na platformie 3DMark 11 Performance GPU jej średnia wyniosła 1709 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics osiągnęła poziom 42908 punktów. Wszystko to sprawia, że żadna specyfikacja Lenovo ThinkPad L390 nie pozwoli na obsługę nowych gier. Poradzą sobie wyłącznie z tytułami wiekowymi i wyróżniającymi się bardzo niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Lenovo ThinkPad L390 – wady i zalety

Bez wątpienia jednym z największych atutów urządzeń z serii ThinkPad L390 jest ich ultramobilny charakter. Podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu, do czynienia mamy z lekkim, kompaktowym laptopem, który bardzo dobrze sprawdza się w podróży. Co ważne, jego obudowa została wykonana z wysokiej jakości, wzmacnianych materiałów, dlatego też cała konstrukcja wyróżnia się sporą wytrzymałością mechaniczną.

Po stronie zalet powinna znaleźć się również przyzwoita wydajność zastosowanych procesorów (a zwłaszcza modeli i5), rozbudowany zestaw portów i złączy, a także możliwość wyboru konfiguracji pod względem ilości pamięci RAM oraz pojemności dysku twardego SSD. Również matryce IPS bardzo dobrze spełniają swoje funkcje. Oczywiście gorzej wygląda to w przypadku modeli TN. Niektórzy narzekać mogą także na brak dedykowanej karty graficznej, jednak należy pamiętać, że jest to sprzęt ultramobilny, nieprzystosowany do obsługi specjalistycznych programów i narzędzi.

ZALETY

  • Kompaktowe wymiary, niewielka waga
  • Przyzwoity procesor Intel Core i5
  • Szybkie dyski twarde SSD M.2
  • Bardzo solidna obudowa
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Dostęp do datków
  • Wysokiej jakości matryca IPS

WADY

  • Modele z matrycą TN zapewniają przeciętną jakość obrazu
  • Brak konfiguracji z dedykowaną kartą graficzną

Lenovo ThinkPad L390 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli szukacie lekkiego, poręcznego laptopa do użytku mobilnego, ThinkPad L390 wydaje się trafionym wyborem. Poza spełnieniem podstawowych kryteriów stawianych przed tego typu urządzeniami, zapewnia bardzo wytrzymałą obudowę i sporo przydatnych dodatków.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.