Lenovo ThinkPad L480 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Analizujemy konfiguracje wszechstronnego laptopa od Lenovo. Czy model L480 jest wart zakupu?

Urządzenie jest kierowane do bardzo szerokiej grupy odbiorców. Jak podkreśla producent, zadowoleni z niego powinni być klienci biznesowi, osoby stawiające na mobilność laptopów, a także poszukujący sprzętu multimedialnego do użytku domowego. Wszystko to ze względu na dostęp do wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych.

Polecane laptopy

Lenovo ThinkPad L480 – dane techniczne oraz cena

Lenovo ThinkPad L480 – dostępne konfiguracje

Omawiane laptopy mają sprostać rozmaitym oczekiwaniom, toteż nie dziwi fakt, że na rynku znaleźć możemy wiele konfiguracji sprzętowych, zróżnicowanych pod niemal każdym względem. Z tego też wynika tak duża różnica cenowa między modelem najtańszym a najdroższym.

Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na zamontowany procesor. W laptopie Lenovo ThinkPad L480 znajdziemy układy Intela ósmej generacji, które wyróżniają się zwiększoną ilością rdzeni i wątków. Doskonałym na to przykładem jest chociażby model Intel Core i7-8550U, który w porównaniu ze swoim odpowiednikiem z poprzedniej generacji, zapewnia znacznie wyższą moc obliczeniową.

Jest to czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ, którego częstotliwość taktowania w trybie bazowym wynosi jedynie 1800 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita nawet do poziomu 4000 MHz. Do tego należy dodać jeszcze 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz niski współczynnik TDP, wynoszący 15 W. Wszystko to przekłada się więc na niskonapięciowy procesor, który powinien uporać się z obsługą nie tylko programów podstawowych, ale również wielu narzędzi specjalistycznych, związanych na przykład z obróbką grafiki lub materiałów wideo.

Jeśli chcecie upewnić się, że i7-8550U naprawdę potrafi wiele, warto sprawdzić jego wyniki uzyskiwane w programach diagnostycznych. W Cinebench R15 układ uzyskał średnią na poziomie 163 punktów w trybie jednowątkowym oraz 553 punktów w trybie wielowątkowym. Są to jedne z lepszych rezultatów w kategorii procesorów niskonapięciowych.

Jeśli ktoś planuje wydać nieco mniej na laptopa, powinien celować w model Lenovo ThinkPad L480 z i5-8250U. Jest to kolejny czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor, który jednak wyróżnia się nieco niższym taktowaniem. W trybie bazowym wynosi ono 1600 MHz, natomiast w trybie turbo maksymalnie 3400 MHz. Mniejsza jest również pojemność pamięci podręcznej trzeciego poziomu – wynosi ona 6 MB. Wszystko to przekłada się na nieco niższą wydajność w porównaniu z modelem Intel Core i7, jednak różnice nie są znaczące (wynoszą kilkanaście procent).

Poza modelami wyposażonymi w procesory i7 oraz i5 (np. w Lenovo ThinkPad L480 20LS001APB), na rynku znaleźć można również urządzenia pracujące na układzie Intel Core i3-8130U. Jest on wyposażony w dwa rdzenie, cztery wątki, a także taktowanie na poziomie od 2200 MHz do 3400 MHz. Do tego dochodzi 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Jeżeli chodzi o wyniki testów, w Cinebench R15 układ uzyskał kolejno 139 oraz 329 punktów.

Wsparciem dla pracy procesora będzie szybka pamięć RAM typu DDR4, która wyróżnia się wysokim taktowaniem (2400 MHz) oraz zadowalającą efektywnością energetyczną. Jej maksymalna pojemność może wynieść nawet 32 GB, dlatego laptopy posłużą nam do bardzo zaawansowanych zadań. Do tego warto dobrać także dysk twardy – na rynku znajdziemy zarówno modele z dyskami talerzowymi (HDD), jak i półprzewodnikowymi (SSD).

Na koniec pozostaje nam już tylko karta graficzna. Większość laptopów korzysta wyłącznie ze zintegrowanych jednostek GPU, jednak na rynku znaleźć można również konfiguracje z modelami dedykowanymi. Mowa tu o karcie AMD Radeon 530, która dysponuje 2 GB pamięci własnej. Nie jest to specjalnie wydana jednostka, jednak z pewnością w ramach standardowego użytku okaże się wystarczająca.

Lenovo ThinkPad L480 – wygląd

Producent zdecydował się na pewne zmiany w konstrukcji laptopa względem poprzedniego modelu (L470). Obudowa wydaje się smuklejsza – warto nadmienić, że jest to laptop dość lekki, nawet jak na urządzenie 14-calowe. Dzięki temu Lenovo ThinkPad L480 powinien dobrze sprawdzić się w podróży, zwłaszcza że został wyposażony w zawiasy, które pozwalają wychylić ekran o 180 stopni.

Obudowa została wykonana z tworzyw sztucznych. Całą konstrukcję dodatkowo wzmocniono, dzięki czemu wyróżnia się przyzwoitą sztywnością i wytrzymałością. Należy jednak podkreślić, że pod większym naciskiem jednostka zasadnicza nieco się wygina. Jeżeli chodzi o design, do czynienia mamy z tradycyjnym ThinkPadem, pod tym względem nie zaszły żadne zmiany. Pozytywnie należy ocenić zestaw portów i złączy. Znajdziemy w nim 4 porty USB, w tym dwa typu C, a także złącze pozwalające podłączyć laptopa do stacji dokowania.

Lenovo ThinkPad L480 – matryca

Warto nadmienić, że laptopy ThinkPad L480 występują na rynku w dwóch wersjach – z ekranami HD oraz Full HD. W każdym przypadku mamy do czynienia z 14-calowymi matrycami typu IPS, które zapewniają przyzwoitą jakość generowanego obrazu.

Zarówno pokrycie kolorów, jak i luminancja stoją na zadowalającym poziomie, toteż codzienna praca na laptopach powinna być komfortowa. Zwłaszcza że matryce dysponują matowymi powłokami, które skutecznie redukują wpływ promieni słonecznych padających na ekran.

Lenovo ThinkPad L480 – klawiatura i touchpad

Jak to zwykle w przypadku 14-calowych laptopów bywa, klawiatura została pozbawiona panelu numerycznego. Została ona przygotowana w taki sposób, że tworzenie dłuższych tekstów jest bardzo wygodne. Klawisze wyróżniają się odpowiednim skokiem i reakcją – materiał, z którego zostały wykonane sprawia, że pracują stosunkowo cicho.

Warto nadmienić, że klawiatura jest podświetlana, producent zdecydował się również na umieszczenie czytnika linii papilarnych, który znajdziemy po prawej stronie gładzika. Touchpad spisuje się bez zarzutów. Jego właściwości ślizgowe są odpowiednie, a praca precyzyjna.

Lenovo ThinkPad L480 – wydajność

Jak już wspominaliśmy, procesory montowane w omawianych laptopach gwarantują więcej niż przyzwoitą wydajność, dzięki czemu sprawdzą się one podczas realizacji wielu zadań. Gwarantują stabilną pracę biurową i profesjonalną, poradzą sobie również z programami graficznymi i niektórymi grami.

Nasze możliwości będą jeszcze szersze, jeśli zdecydujemy się na laptopa dysponującego dedykowaną kartą graficzną. AMD Radeon 530 nie jest oczywiście jednostką o super wydajności. Jej specyfikacja wskazuje, że jest to raczej karta do użytku standardowego. Potwierdzeniem tego są oczywiście wyniki testów wydajnościowych – w programie 3DMark 11 Performance GPU jednostka uzyskała średnią na poziomie 2327 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła ona 49386 punktów. Poniżej przedstawiamy listę gier, z obsługą których jednostka powinna sobie poradzić.

Lenovo ThinkPad L480 – wady i zalety

Jeden z największych atutów omawianych urządzeń jest ich wszechstronność. Występują na rynku w wielu konfiguracjach sprzętowych, dzięki czemu dość łatwo możemy dobrać laptopa do naszych wymagań i potrzeb. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zdecydować się na konkretny procesor, kartę graficzną, a także dostosować ilość pamięci RAM oraz typ i pojemność dysku twardego. Wszystko to pozwala również dostosować ostateczną cenę sprzętu.

Na plus z pewnością możemy zaliczyć również wydajność procesorów, które bez problemu poradzą sobie z typowymi zadaniami w biurze i w domu. Do tego dodać możemy bardzo przyzwoitą matrycę i dobrze wykonany osprzęt. Po stronie wad znajdzie się natomiast obudowa wykonana z tworzyw sztucznych oraz dość słaba dedykowana karta graficzna.

ZALETY

  • Dostęp do wielu zróżnicowanych konfiguracji
  • Bardzo przyzwoita wydajność procesorów
  • Zróżnicowanie cenowe
  • Dobrej jakości matryca
  • Przyzwoity osprzęt
  • Szeroki zestaw portów i złączy

WADY

  • Przeciętna obudowa
  • Dedykowana karta graficzna mogła być nieco wydajniejsza

Lenovo ThinkPad L480 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z bardzo wszechstronnymi urządzeniami, które dobrze sprawdzą się zarówno w pracy, jak i w domu oraz w podróży. Dostępne są na rynku w wielu zróżnicowanych wersjach sprzętowych, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.